Connect with us

Uncategorized

Shqiptari nga Maqedonia vret bashkëshorten dhe i dorëzohet policisë në Zvicër

Published

on

Paraditen e së premtes, Policia e Kantonit Thurgau ka gjetur një grua 39 vjeçare të pajetë në një banesë në Erlen, Kantoni TG, për të cilën supozonte se ishte e vrarë. Pak pas orës 11:00, një burrë ka telefonuar në qendrën kantonale të thirrjeve të urgjencës, për të treguar se kishte plagosur për vdekje gruan e tij.

Burri në fjalë është arrestuar në vend. Ai nuk ka rezistuar, shkruan policia kantonale e Thurgaut. I arrestuari është një 42-vjeçar, shtetas i Maqedonisë së Veriut. Prokuroria publike ka nisur një hetim penal, ndërsa policia ka nisur hetimet.

Gruaja gjithashtu ka rrënjët në Maqedoninë e Veriut, thonë të afërmit, shkruan 20minuten.ch. Burimet konfirmojnë se bëhet fjalë për një çift shqiptar nga Maqedonia e Veriut. Çifti kanë tri vajza adoleshente.

Duket të ketë pasur debate të përsëritura ditët e fundit mes çiftit, thotë një i afërm, sipas të cilit, divorci mes tyre ishte i afërt.

Burri kohët e fundit ka qenë i paaftë për të punuar për shkak të një sëmundjeje.

Advertisement

“Kjo e shqetësonte atë”, thotë më tutje i afërmi. “Dikur ishin shumë të lumtur, qeshnin shumë. Por në javët e fundit marrëdhënia mes tyre është përkeqësuar”.

“Jemi në shok”, thotë një fqinj. Ai e përshkruan të dyshuarin si “një person të sinqertë, të këndshëm dhe normal”. Ai qeshte shpesh dhe ishte në disponim të mirë. Por në ditët e fundit ai kishte ndryshuar. “Ai nuk na përshëndeste më dhe mezi fliste”.

Lajme nga vendi

Stuhia e parashikuar mund të shkaktojë vërshimin dhe vërshimin e lumenjve

Published

on

Administrata Hidrometeorologjike (HMA) paralajmëron se stuhi me reshje të forta shiu për një kohë të shkurtër, erëra të forta, shkarkime elektrike më intensive dhe kushte breshëri, e paralajmëruar për orët e pasdites dhe të natës duke filluar nga perëndimi, mund të vërehen përmbytje të shpejta në më të vogla. rrjedhat ujore dhe drenazhet dhe deri te derdhjet e padëshiruara të ujit, të cilat mund të shkaktojnë probleme lokale si në bregdet ashtu edhe në infrastrukturën rrugore, në vende të caktuara është e mundur edhe shfaqja e rrëshqitjeve dhe rrëshqitjeve të dheut.

– Nëse këto reshje do të ndodhin me intensitet të lartë për një kohëzgjatje të shkurtër në disa zona më të vogla ujëmbledhëse, në orët e mbrëmjes, madje edhe në orët e para të nesërmes, mund të ketë dalje të rrëmbyeshme të rrjedhave më të vogla ujore dhe baseneve kulluese dhe derdhje të padëshiruara të ujërat e tyre, të cilat mund të shkaktojnë probleme lokale si në bregdet ashtu edhe në infrastrukturën rrugore që ndodhet pranë tyre, e në vende të caktuara është e mundur edhe shfaqja e rrëshqitjeve dhe rrëshqitjeve të dheut. Në lagje të caktuara të qytetit janë të mundshme probleme lokale për shkak të rrjedhjes së shpejtë të ujit në rrugë, ndërsa ujërat e rrebeve nga ulluqet e lidhura me kanalizimet mund të shkaktojnë probleme komunale dhe vërshime të disa dhomave nëntokësore, thuhet në njoftimin e HMRC.

Siç shtohet, në përgjithësi nuk priten reshje intensive si në veriperëndim të Gadishullit Ballkanik, por megjithatë modelet e disponueshme parashikojnë reshje në të gjithë territorin e vendit.

– Në përgjithësi nevojitet vigjilencë më e madhe në perëndim të largët pranë pellgut të lumit Radika, rreth maleve Shar Planina, Skopska Crna Gora, Osogovieto dhe pjesë të maleve Maleshevski dhe Ograzhden, në zonat urbane dhe periferike në zonat e Tetovës, Shkupit, Kumanovë, Kriva Pallankë, Shtip, Sveti Nikollë, Kratovë, Propbishtip, Koçani, thuhet në njoftim.

HMRC rekomandon lëvizje të kujdesshme, veçanërisht përgjatë lumenjve dhe luginave të thata, për shkak të shfaqjes së mundshme të ujërave të rrezikshme dhe rrëshqitjeve të dheut.

Advertisement

Sipas sinoptikanëve pasdite dhe natën duke nisur nga perëndimi do të ketë rritje të vranësirave dhe mot i paqëndrueshëm me reshje të rrëmbyeshme shiu dhe bubullima, vende-vende në formë stuhie me reshje intensive shiu për pak kohë, erë e fortë. shkarkime elektrike më intensive dhe kushte për shfaqjen e breshërit.

Continue Reading

Uncategorized

Vendimi për Spitalin Modular të Tetovës, Besimi: Nuk e kam të qartë aktvendimin, do të kërkoj të drejtat e mia në instancat më të larta Gjyqësore jam i pafajshëm

Published

on

Gjykata Themelore Penale në Tetovë sot dënoi Florin Besimi dhe Artan Etemi me 1 vjet e 6 muaj burg me kusht dhe 1 milion denarë dënim me para për zjarrin në spitalin modular të Tetovës, përcjellë Klan M.

Florin Besimi tha se ai nuk është fajtor dhe nuk e kupton aktvendimin e Gjykatës.

”Arsyeshmërinë e vendimit nuk e kam të qartë, ju them me plotë të drejtë se dëshmitë dhe faktet e dorëzuara në Gjykatë e dëshmojnë pafajsinë time, unë nuk kam lidhje me spitalin modular, as nuk e kam mbikqyr as nuk e kam realizuar. Nuk e kam të qartë se si ka ardhur deri te ky vendim” – tha Florin Besimi.

Ai mes tjerash tha se do të kërkoj të drejtat e tij në instancat më të larta Gjyqësore.

Continue Reading

Lajme nga vendi

Dërgohet në burg 43 vjeçari nga Dobërdolli | VIDEO

Published

on

Dje rreth orës 15 e 20 minuta pjesëtarët e policisë së Gostivarit me urdhër të gjykatës kanë arrestuar 43 vjeçarin me iniciale M.D nga fshati Dobërdoll për  mbajtjen e dënimit me burg .Pas arrestimit ai mënjëherë është dërguar në burgun e Tetovës.

 

Continue Reading

Më të lexuarat