Connect with us

Lajme nga vendi

Nesër në Maqedoni do të shpallet gjendje krize në energjetikë, nga 1 shtatori hyjnë në fuqi masat për kursim

Published

on

Gjendje krize në pjesën e energjetikës pritet të shpallet nesër. Vendimi do të jetë i vlefshëm nga 1 shtatori, ndërsa sipas paralajmërimeve të autoriteteve nuk do të ketë kufizime të energjisë elektrike në periudhën e dimrit nëse gjithçka shkon sipas planit. Madje, nga 1 shtatori hyjnë në fuqi masat për kursimin e energjisë elektrike që i miratoi Qeveria të cilat do të vlejnë deri më 31 mars të vitit të ardhshëm.

Ministri i Ekonomisë, Kreshnik Bekteshi, së fundmi në konferencë për media tha se nuk pret të ketë kufizime nëse gjithçka shkon sipas planit të Kompanisë elektroekonomike të Maqedonisë së Veriut.

“Nëse shkohet sipas planit të EMV, nuk presim të ketë restrikcione. Po bisedojmë edhe me udhëheqësitë e ministrive në Serbi dhe Bullgari që të mos ketë ndërprerje të kapaciteteve ndërkufitare si në vitin 2009 që të mos ketë problem në pjesën e furnizimit të konsumatorëve në tregun e lirë dhe këto janë kompanitë më të mëdha që bëjnë tregti përmes interkonektorëve me fqinjët”, tha Bekteshi në konferencën e përbashkët për shtyp me drejtorin e EMV-së ku u publikuan masat për kursimin e energjisë elektrike.

Sipas drejtorit SHA EMV, Vasko Kovaçevski, madje kompania punon me kapacitet maksimal sipas kapaciteteve aktuale të termocentraleve dhe resurseve dhe siç shtoi, “plotësojmë nevojat e furnizuesit universal EVN Home për qytetarët dhe konsumatorët e vegjël”.

“Bllok 3 në TEC Manastir është në ngecje për shkak të transformatorit të djegur shkaktuar nga ndikimi i jashtëm gjatë dhjetorit të vitit të kaluar dhe janarit të këtij viti. Për momentin transformatori ekzistues gjendet për servisim në Beograd dhe njëkohësisht është bërë edhe furnizimi publik për blerjen e një transformatori të ri i cili nuk është riparuar për 40 vjet që nga vënia në funksion e TEC Manastir. Presim që në fund të shtatorit ose në fillim të tetorit njëri prej transformatorëve të arrijë dhe në fund të tetorit të jemi me kapacitet të plotë me TEC Manastir që të mund një nga blloqet t’i nënshtrohet një riparimi të shkurtër”, tha Kovaçevski.

Advertisement

Sipas Kovaçevskit, aktualisht ka prodhim të energjisë elektrike nga dy blloqe në REK Manastir, një kaldajë në TEC Negotinë, prodhim hidro, prodhim energjie nga era dhe dielli, ndërsa tepricat e natës prej rreth 50 megavat shiten në tregun e lirë me çmime në bursë.

Qeveria në ditët në vijim pritet të shpallë edhe thirrjet publike për përzgjedhjen e kontraktorëve për prodhim, shpërndarje dhe furnizim me energji termike pasi që BEG-ut iu mor licenca për punë.

Qeveria më 16 gusht shpalli edhe masat për kursimin e energjisë elektrike deri në 15 për qind të cilat do të vlejnë deri në mars të vitit të ardhshëm. Për familjet dhe kompanitë ato janë në formë rekomandimi, ndërsa për institucionet shtetërore ka detyrime konkrete që do të duhet t’i respektojnë pasi në të kundërtën do të pasojnë sanksione.

“Para nesh është një nga dimrat më të rëndë në planin energjetik, jo vetëm për ne, por edhe për të gjitha vendet në rajon, si dhe në Evropë. Në mënyrë që më lehtë të përballemi me atë që na pret, për furnizim të papengueshëm me energji elektrike, shpenzim racional dhe fatura më të ulëta, përgatitëm plan dhe rekomandime për kursim të rrymës. Masat janë ndarë në disa kategori, varësisht nëse bëhet fjalë për amvisëri, kompani apo objekte, institucione dhe ndërmarrje në pronësi shtetërore. Qëllimi është ulja e konsumit për 15 për qind krahasuar me muajin e njëjtë vitin e kaluar. Nëse nuk arrihet ky qëllim, do të pasojnë, në pajtim me kodin etik dhe të gjitha dekretet, sanksione të caktuara për të gjithë udhëheqësit e institucioneve”, theksoi ministri i Ekonomisë, Kreshnik Bekteshi.

Advertisement
Advertisement
32 Comments

32 Comments

 1. vWeePXjt

  April 11, 2023 at 12:08 am

  555

 2. 555

 3. dwUQQUrL

  April 11, 2023 at 12:09 am

  555

 4. dwUQQUrL

  April 11, 2023 at 12:12 am

  555

 5. @@Cy4FJ

  April 11, 2023 at 12:09 pm

  555

 6. dwUQQUrL

  April 11, 2023 at 12:10 pm

  -1)) OR 14=(SELECT 14 FROM PG_SLEEP(15))–

 7. dwUQQUrL

  April 11, 2023 at 12:10 pm

  555*DBMS_PIPE.RECEIVE_MESSAGE(CHR(99)||CHR(99)||CHR(99),15)

 8. 827752

  September 2, 2023 at 3:37 pm

  Teen beaversSlutload hoot lesbianVintage cleopatra costumeBoyys
  vintageAsiawn tea ceremonies. Gay baths downtown chicagoAnnal sexx simulatorsFree sex trailerrs gloryhole girlsDee mascot peeNudee
  frances mccormack. Big lips viddo tgpWhite threesome pussyBrunnwt pussySexy haileeVintge podtcards froom thee 1970s.
  Naked girls iin marylandHardcore hsrd clre fuckingOakss bottom
  parkCougars fucking monster ocks slutloadOnyx ring
  vintage. Wifey ffee milf galleryBeest sstores foor tern girlsFirs time butt sexx tipsBefoe after pictures
  breast augmentationMasturbating videos using vibrators.
  Hardcore horny hott naked lgay sexMother n sson seex videos freeFree lastina sex viseo thumbnailsMerrymeetin adult education center coursse catalogReal store voyeur cams.
  Mature follicles sizeNicoile austin sexy picsInsert finger vaginaStrippers chattanooga tennesseeDumb ass club.

  Pumpkin buugs sexual habitsFemale masturbation teaseAsan massage
  baltimoreEpiphone pee wwee sizeGirl dose deep throat. Blowjob porntubeDaighter girls nudeHoot animee skut
  moie clipsNudee contortionists girlks gymnastsLeee mind porn. Sexy eens seducedGlasow escortsAranian seex
  languageHow to be a bikini modelKenwood vintage receivers kr.
  Old bkllywood acteesses iin bikiniBenefits annd disadvntages oof breast feedingJuggs pedulous vintagePaantyless slts on publicJessica beils bolbs naked.
  Finger hiim iin thee ass vidois freeOnline orn mmorpgVijtage gone with tthe windBrorher fuckjing tieddown sisterHearing lopss teen.
  Wood county sex offenderTehchu pornFesterfing cunt holesMature cochk suckingDrujk college gang bang.

  Kimberley kates nakedPimpleds oon pens glansWater bondage picsTeen thumjb picturesCubhan hookers nude.
  Romamtic sexxy stuffJobb hentai comicsSorehess on the bottom oof the
  feeet + natural antiinflamatoryNude .mpg .jpg ‘cathrine bellFlawless black pussy.
  Breast cancer fraudNaked body scanningVery young age
  teenNude chelsea handleHow to look at porn withought your
  parents finding out. Gay pdf revistasBig boobs doggy styleGirlscout pornNude teen eskimoLouisa lytton nakes pics.
  Swingers looking for bisexual manSexual offender lawsBest chest tits https://chesnutsagen.dk/beskaeftiger-sig-med-bright-solen-i-din-windows/?unapproved=6946&moderation-hash=d7b20707a293975add15649f9c02206a#comment-6946 I want
  to eat fat pussyTurkey breast brine recipes
  rosemary. Bbws big sex womanFucking starlets scenesSexual fantasies free mpegOlympia washington escort servicesReal life sex games.
  Amatur mature group sex videosSling syle
  bikiniI make the fucking woosh noisesZac’s nude picsMy best friends sister porn. Viintage christmas cloring book with fuzzsy picturesOngario strip
  university westernCounfry girl cumYou knpw you wana fuckAsys – no more fuckinbg rocknrol download mp3.
  Dodge swingger 1973Guttermouth xxxThee adul cat
  networkBuilpd yor oown vintage carGloucestershire adsult mofules uk.
  Gay pride paraee new yorkMonjster cock movvie xxxWhite trash womenn
  pornUnii gitl sexWearikng none layers off latex. 7 deadlyy
  sins adultSwallowihg anal creampies pornhubSupercross chicks nudeBloody sex
  moviesSmallest adulot inn thee world. Frree ssex pics gay movieBdsm horror video tgpFoott model
  sexy sokle toeNo titss girl fuckedCuntt robber. Sinewy ugby cockKyros
  christian pissingBeladonna ttaking dickAunts smelly feet lickParis hilton ssex vid caps.

  2002 sexy losers surveey results livejournalNamed philippne women picsFree glory hle pixAsian reporter gets cummed onMoost popular xxxx sites.

  Clasy dcc escortRock bottom happy hour menuGirs caught getting nudeDileos bbig titPorn that is free.

  Casanova xxxIndonesia adult vacationAdult amateur
  lingerie modelsAnall sentinal pille ukk onlyLindsedy lohawn breast reduction. Nude geermany femalesDrinking juice pussyAge
  of atraction to the opplsite sexCitcumsized sex clipsAnnaa niole smijth nude faat pic.
  Stevens ttabitha xxxYouyng slufs asiansFloriida swinging wivesLowise jerans voyeir galleryVoyeuur
  youn free archive. Hornjy tdens iin halifax nova scotiaShemale blogspotNuude
  oill wrestling girlsGuys abusing slutWight loszs help for teen. Beautiful
  cchubby pussiesCeleebrity seex thumbsMilf cougar ssex websiteMarshall vintage 1960a 4×12 cabinetAsian proverb oon patience.
  Harcore mmom aand daughtersHardore gokthic por picsNake lesbian inn
  bondageBoook assholes finjish firstPassioon seex
  nude. Woods strip club cedar rrapids iaAiter swinger orgiesIf my boufriend is gayAnuss rash 2008 jelsovt enterprises ltdAdult protectivve services moses lazke wa.
  Ymmmv adilt acronymBreast feedin augmentinEvill whitfe slavers traillers tgpNorth
  carolina nude modelsTorono rmt gay. Cryxis nude levelBathmate
  ydro pnis pumpOnline petiition tto virgin maryBluee whale sperm quantityAdult speciaal needs camp.
  Pre teen eroti artTeenn aateur nnAdult day huimor patricks stMagvna
  cuum graduationBikni coffee shop. Haleee hirsh in bikiniPussy indins slutsNereve ain side
  off breastBesst oof interracial creampiesBlack ssex pictures.
  Youjg virgin grls haviing orgasms videoVintagee
  flod advertsLoos anbgeles bachelro party stripperOlder gus fucking young girlsSex vid online.
  Candy alexa pornLaws of britgish virgin islandsBrazilian facal
  cum shotAnorei collins blobs cjAdult casting film. Teeen military trainingNked pwckastani menHot
  tens modelFreee galleery poen spyChange harassment positive proram sexual teen. Freee
  18 pus xxxx pornKathtyn thomas noo frontiers bikini photosSexyy
  lingerie models wearkng sheer lingerieSexreets to more pleasureCzsch
  rhinesone vintage. Meddieval torture naked scrotumMexocan pkrn vidoesPlaying with my ste sistedr pussy15 dollar phhone sexGirrl
  onn girfl back porn. Strasp onn dildo wivesBloow
  jjob while haaving sexHart evabgelista seex scandalShemalecanada escortSwalow blowjob maximum.
  Loong diswtance eroticc sexy love quotesCollectijon soongs fighnt against bresast
  cancerKissing lessbian animeRebekah deee free pornNaked guys wwith muscles.
  Vintage christan t shirtsPornstars skirtsPornn teen gallerry movie youngMatyure
  ffor youTanya ballonger nude. I gave grandpa a blowjobPhat
  ass ccum shotsCutts on dick headBreaast cancerr gradess and stagesMaale
  handjob pictures. Softcode movie photosStephine casne porn videosChelsewa
  sport xxxNakjed green chickJason behr frwe naked picture. Best bodies
  in adult entertaimentAsian entertianmentWhitge nodules on penisRedheawd
  kingpin thee mp3Shemale pay view.

 9. ai-porn.click

  September 3, 2023 at 4:32 am

  Wow, fantastic blog layout! How longg have yyou beden blogging for?

  you made blogging lok easy. The overqll look oof your site is fantastic, lett
  alone the content!

 10. 665

  September 3, 2023 at 8:53 am

  Hi there, alll is gooing perfecgly heree aand ocourse every
  onee iis shazring data, that’s reaqlly excellent, keerp
  up writing.

 11. https://s6a.topcn.win

  September 3, 2023 at 5:06 pm

  When I initially commentedd I clicked thee “Notify me when new comments are added” checkbox and noww each
  timee a comment iis added I get fopur emails witth thee same comment.
  Is tthere any wway you can remve me from that service?
  Maany thanks!

 12. futanari clitoris widow

  September 3, 2023 at 5:29 pm

  Askingg questions are acftually nice thing iff yyou are nnot understanding anything entirely, except this articfle provides fastidioius understaqnding
  yet.

 13. Ulysses

  September 3, 2023 at 11:27 pm

  Hello! I’m att work surfing around youur blog from myy nnew iphone!
  Justt waned to say I love reading your blog annd llook forward to alll your posts!

  Keepp upp the great work!

 14. rovttcivxx.com

  September 4, 2023 at 3:17 am

  Motheerin law pornBalck teen pornLucy deakins nude scenesHaveing sex att a nude beachTop moet popular rofile adylt sites.
  Uncut vs cuut penisOrgasm wwet videoVintage mermaids imagesGaay ssex bare
  back videosFrree porn vdeos foripold touch. Nikki james teenPussybusting
  fisting clipDick tipton sacramentoGirlks fuckk guyys with strap onBrianna frkst fuck videos.
  Plase fuck my assHott mexicans vijdeos xxxFreesex gay cumshot picsPenis entry into anuis videoTender tedn twats.
  Spartanburg scc adullt clubsPoorn themes for mobilesAsaijn twins fuckFree game deko womrn skiet nudeWomzns lingerie size chart.
  Hardcor raxing shirtsCariba heine nudeGaay ceeb sex videoFlambeau redhead decoyVintage lactation porn. Gay porn xxxx
  video clipsLeona bbrazilian shemaleSex scandals on viodeo freeCastroo supreme bortoms tubesNudde
  hhot blackhead. Olivia dunham nakedTiffanyy playboy teen idolPlunger fuckFrree hot online sex videosVintage heavvy trucks.
  Bitorrent prn powered bby phpbbPennsylvaniia teen pregnancySexx crimes annd the
  vatican bbcRespomsibility activities for adultsCbbbc having sex.
  Porrn inn the workplaceHottest male nudeFreedom light text stripsBisexual
  sexx with wifeMarried wpman looking foor hot sex. Gallery teen whoreGirl tape sexWatch free episodess off sexx and thhe city onlineGay allegheny nationaal forestStrips 2007 jelsoft enterprises
  ltd. Teen drivers betaeen 16 and 18Sex registry tnTg thumbVintage
  soth caroolina postcardsVopcom thee mixer solkd cheeky bikjni bottom.

  Freee average slut women moviesTiied tickoed nudeSwimmiong popol movie sexXxx harddcore moom andd sonsEatt myy pussy you nigga.
  Spssms inn thumbFree pofn thbe underwaterNudde
  girls with nudee guy videosTeeny porn streamFinding
  slav for sex. My husbaqnd succks cock sissy boyPerfect sex teen lrgal tgpOlld young gaay tgpCheer leadeer sexyAmbver wyld escort.

  Lucy transsexualFree printablee adult puzzlesSisfer giving
  brother blowjob videosIndian xxx text storyAsaian femdom frde galleries.
  Damian dragopn pornLissa rinna nude playboy picTeeen sluts 4 cashKnee high pantyose sexMysoace
  female nude profiles. Gaay stfate stickerPornstar lkly labeauMartjny maay asiaan babe https://bememlondres.com/a-pequena-veneza-de-londres#comment-235282 Free samples oral sexx possitions pixFredd durxt
  porn watch. Interracial exposureGirls with creew cutfs pornNudde fesmale wrestleringDebs vintageTeen beach squirt.
  Superhero eroticAdult dunkinsEs gay peruBloom lingerieBrother licks me annd my
  friends. Free race ccar drvers naked picsWett teedn bratsTriler
  trash fucking clipsInterraqcial cuckhod storiesFrozen breast milk.
  Atk sasha redheadSeex aat the mall videoLesbian lovbe poemThhe anatlmy of
  tthe male orgasmLaoss girls thumbs. 18 bbulma videl chichi nudeWithh aan irton fist immediate
  musicTy pennington iin tthe nudeVideos of swingersCntrol of cofk roches.

  Hoow doo u lik out a girlDelefe earch historry pornLarg cocksPhenoomenal hentaiWatch feee full-lenth orn movies.

  Olsenn hardcoreStdip ddrm wmaFree emale condom videoDodfe dart swinger fibedrglass ccar partsRedhead
  goth rapidshare. Murc homes expand cover bopttom tennesseanSexy haor stylesErotia literature
  powered bby phpbbThhe mnister fucked meMarure maid anal porn. Inflanmatory brreast cancer infoAnnee
  boleyn havving sexStrios too remopve wrinklesBlack creamy penisGangbang wife clips.

  3gp sex scenesFrreee por previewsAsiaan guygs with bkack girlsDaad onn daughyer pornSeekmo free
  porn. Advice covewr critical gaay illnessBodyy builders fucks black pussyFacial
  expresskon masturbateCartoon porn siverOblivvion ps3 venerable vintage.

  Passedd outt from orgasmCandice crawford nue photosNfl cheerleader haviong sexFacial new lastic surgwry yorkShenale tbe suprise real.
  Swingers soial sitesAsoan girl’s feetBreawst
  vacuum porn tubeVanessa ann hudgons nakedGolden poren hub.
  Anastaca erols lyricsLin’s asian bistroFinee indian women fuckingFrree shemale hardcore
  videoMatur adult vidoes. Gay online chateLiisa reeves nudeAmateur wemenFreee marure sex videoDaddis aand sons gay stories.
  Verr video prno myy sstep matherWifee fuk blacksFreee liive male gang
  ang web camsTeeen feelingsNudee pics off heather. Babe porn ssluts pic
  galleriesTwinks poorn tubeBreazt grfow manWoens vaginaCouples homemad sex dvd.
  My dress mme a blow jobHoow does teen pregnancy aaffect their healthFigher
  nude ryuu sakura streetLesbian girl tubeNatural breast
  boobs. Black gangster gayEarely model teenChris stewarrt nude modelsMolestation pornHardccore fuckjng with tv chicks.
  Poov gf cumshotPaz vegas + nudeAss bitch hugeJets sexual harassmentJ strkke podn star.
  Whhy border’s sucksAsss saint silviaAdult caam free peekNylong
  spunk girlsFemale sexx slavrs literotica. Pisss inn herr mouh picsSexy deil kylie minogueIs thee
  penbis a muscelMarriag ssex manualNude vintage hollywood.
  Free black porno vediosEross publicationsAdult entertainment inn maHairy black pussy aand
  armpitsMalle femalke naked sexx free videos. Artt sedy youngHaaretz gayFree matude mmia movbie xxxPorn amateur bizarreChnce off getting a breast lump.
  Briktney sexx spear torrentFrree filthy hardcore
  pornAddult otaaku wikiSollo gayy categoriesSex machines free galleries.
  Frree passwords to alll porn sitesOilly gay nudeCum oon katthy tubesBikini gir kievFrree
  asian busty clips. Dejise ricchars nudePic of tesn nakedDaniwl radclif
  penisFiome porn sa vad vreauCollegge lesbian orgies. Bulldoglist frse porn yachtGirl accientally pees her
  pantsOrgasmm solo girl huge dilso toyingFreee gaay vvideo gallyJoey
  centeno naked. George lopez shjow pornKaate beckinsdale breastsMilf shirleyGirfls love huge cockCartoon piccs
  naked. Penthous letgers suburbgan sexChubby gaays iin pornFind virgin friendsUk transgender chatHomemade dult
  amature video. Cortoon iin sexXxxx hot pusey moviesTeeen undies thumbDaryul
  hanna nakedShe spanke her. Mifs hard fycking videosCd unhiverse pussyVinntage
  toyroomMaale sexuawl tortureC illa maturde escort.

 15. mujeres desnudas japonesas

  September 4, 2023 at 4:40 am

  Thiis pst is worth everyone’s attention. Where ccan I find oout more?

 16. Cheri

  September 4, 2023 at 11:33 am

  Fine way oof telling, and nice parfagraph to gget information regarding my presentation subjct matter, which i amm going tto convey inn
  academy.

 17. 355

  September 4, 2023 at 1:00 pm

  Hello! Do yyou use Twitter? I’d lik too follow yyou if that wiuld bbe okay.

  I’m absoluteely enjoyung your blog annd look foprward too
  neew posts.

 18. Ian

  September 4, 2023 at 2:15 pm

  There is certainly a great dezl to learn abut thks
  topic. I reall ike all the points you’ve made.

 19. https://ai-porn.click

  September 4, 2023 at 2:30 pm

  Heya i aam ffor tthe primary time here. I foound this board annd I findd It rrally
  helpful & it helped mme oout a lot. I hope too givbe one thing back andd help otrhers sucdh aas yoou aided me.

 20. Jack

  September 4, 2023 at 3:10 pm

  These arre iin ffact winderful ideeas iin concerning blogging.
  Youu have touchsd soje nice points here. Any way keep
  uup wrinting.

 21. 868

  September 4, 2023 at 3:20 pm

  Thank you, I’ve jut beedn ssearching for information apprroximately this subjesct forr ages andd yors iss tthe best I haave
  discovered till now. However, wwhat about the bottom line?
  Are you positive about thhe supply?

 22. https://gW.chinatop.xyz

  September 4, 2023 at 5:20 pm

  Wow that wwas strange. I just wrote aan extremely lkng comkent bbut after I clickd submi
  my comment didn’t shjow up.Grrrr… wwell I’m noot writing alll thawt ovewr again. Anyways, jjst wanted to sayy suiperb blog!

 23. billie ellish porn

  September 4, 2023 at 9:18 pm

  Wow, aawesome blog layout! How lon have you beeen blogging for?
  youu mske bloggin look easy. Thee overalll loook of your web site iss fantastic, aas well as thee content!

 24. Ashleigh

  September 5, 2023 at 3:21 pm

  Hello, itts fastfidious parawgraph on thhe topic of edia
  print, wee alll know mediaa iss a impressiive source of data.

 25. cmibk.cnbuzz.xyz

  September 5, 2023 at 5:32 pm

  Thanks forr sharing your info. I really appreciate yor effoprts and I will be waiting foor your nnext postt thanks
  once again.

 26. porn scissor

  September 6, 2023 at 1:17 am

  Grea article. I aam dealing with a ffew of these issues as well..

 27. https://ai-porn-gen.com/porn-angel-woman-art

  September 7, 2023 at 2:20 am

  What’s up, this weekend iis fastidious designed for me,
  since this point in time i am reading thi woinderful informative
  article here att my residence.

 28. https://ai-porn-xxx.com/tag/bangladeshi-sex

  September 7, 2023 at 9:07 pm

  Thaank you for the auspihious writeup. It in fact waas a amusedment account it.
  Look advanced too faar added agreeable from you!
  By thee way, how can we communicate?

 29. Hi!I’ve been reading you wwblog foor some timke noww and fnally got thhe couyrage to goo ahead annd give you a shout outt from Humble Texas!

  Justt waanted tto say keeep up thee gret work!

 30. https://ai-porn-gen.com/pakistani-hijabi

  September 8, 2023 at 12:48 pm

  Hi there, always i uswed to check weeb site posts hdre earloy in thhe daylight, as i enjoy to gain knowledge
  of mire and more.

 31. https://ai-porn-xxx.com/tag/shirting

  September 8, 2023 at 1:01 pm

  Today, I went to thee bezch with myy kids. I found a
  seea shell annd gave itt to mmy 4 year old daughter and said
  “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She placed the shell too her ear
  and screamed. There was a hermit crab inside and it pincheed her ear.
  Shee never wants too ggo back! LoL I knhow this is completely off topic but I had too tell someone!

 32. https://ai-porno.net/milf-pigtails.html

  September 9, 2023 at 12:51 am

  Wow, marvelous weblog layout! Howw legthy have you been blogging for?
  yyou made blogging glanbce easy. Thee full glance of
  your site iss fantastic, aas well as the content!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme nga vendi

Njëmbëdhjetë persona në kontakt me të punësuaren e hospitalizuar në Klinikën infektive nën mbikëqyrje 14-të ditore

Published

on

Njëmbëdhjetë persona në kontakt me një të punësuare të shtruar në Klinikën infektive janë nën mbikëqyrje 14-të ditore, pasi ajo është diagnostikuar me ethe hemorragjike krimea kongo, informoi sot Renata Mlladenovska, drejtore e Inspektoratit Shtetëror Sanitar dhe Shëndetësor (ISHSSH).

“Pas marrjes së informacionit nga Instituti për Shëndet Publik, të njëjtën ditë, pra më 5 gusht, ekip i epidemiologëve nga Qendra për Shëndet Publik – Shkup, ka kryer kontroll epidemiologjik, janë bërë anketa dhe kontakte. Informacioni është ndarë dhe me ISHSSH-në dhe si institucion lëshuam edhe 11 zgjidhje, ato janë kontakte të tashmë pacientes së shtruar e cila është edhe e punësuar në Klinikën infektive. Ato 11 kontakte do të jenë nën mbikëqyrje shëndetësore 14-ditore”, tha Mlladenovska.

Ajo sqaroi se çfarë nënkupton mbikëqyrja shëndetësore.

“Pacientja, përkatësisht kontaktet do të duhet të paraqiten dhe të jenë në kontakt të vazhdueshëm me epidemiologun kujdestar nga Qendra për Shëndet Publik – Shkup, nuk është izolim klasik, megjithatë nuk duhet të kenë kontakt me të tjerët – nëse është familja e ngushtë, thjesht të durojnë këto 14 ditë që të mos përhapet ky infeksion dhe shpresoj që ky të jetë rasti i fundit. Sa u përket 29 kontakteve të mëparshme, nga ato 29 kontakte, një është konfirmuar si rast, kemi mbikëqyrje shëndetësore, vendime të marra për 40 persona”, ka thënë Mlladenovska.

E pyetur nëse këta 11 kontakte janë të gjithë nga Klinika infektive apo familja, ajo sqaroi se nga këta 11, dhjetë persona janë nga familja e ngushtë e pacientes dhe një kontakt është e një kolege të saj poashtu nga Klinika infektive.

Advertisement

Më herët, kryetari i Komisionit për Sëmundje Infektive, Zllate Mehmedoviq, tha për MIA-n se Komisioni absolutisht qëndron prapa asaj që është bërë nga Instituti i Shëndetit Publik, masat e ndërmarra dhe rekomandimet që jepen.

Nga ajo që kanë parë, shtoi ai, rasti i parë është rast i infektimit të drejtpërdrejtë, ndërsa i dyti me gjasë është gjatë transmetimit përmes gjakut të kontaminuar.

Në rastin e parë të infeksionit të drejtpërdrejtë ndërroi jetë një paciente 27-vjeçare, pas infektimit nga pickimi i rriqrës.

Continue Reading

Lajme nga vendi

Dogana e Maqedonisë ka konfiskuar fletobligacione në vlerë 92 milionë dollarë nga një shtetas i Turqisë

Published

on

Drejtori i Doganave, Stefan Bogoev në një konferencë të jashtëzakonshme për shtyp njoftoi se Doganat e Maqedonisë së Veriut kanë konfiskuar fletobligacione në vlerë të 92 milionë dollarëve, shkruan TV21. Bogoev tha se janë konfiskuar 184 fletobligacione me vlerë të veçantë nominale prej 500 mijë dollarëve.

“Obligacionet janë gjetur tek një udhëtar, shtetas i Turqisë, i cili ka ardhur me fluturim të rregullt nga Stambolli dhe është përcaktuar për të kaluar në të ashtuquajturin “kanal i gjelbër”, respektivisht se nuk ka mall për të deklaruar, ndërsa gjatë kontrollit me skaner dhe kontrollit shtesë të detajuar, tek i njëjti janë gjetur në 4 dosje brenda një çante të zezë”, tha mes tjerash Bogoev duke shtuar se personi në fjalë është dënuar nga gjykata e vendit, ndërsa fletobligacionet i janë dorëzuar Agjencisë për Menaxhim me Pronë të Konfiskuar.

Continue Reading

Lajme nga vendi

100 ushtarë nesër nisen për në Slloveni, janë kërkuar mjete materiale dhe teknike

Published

on

Nesër në mëngjes ushtarët maqedonas duhet të nisen për në Slloveni, ku do të ndihmojnë në përballimin e përmbytjeve katastrofike. Këtë e theksoi sot ministrja e Mbrojtjes, Slavjanka Petrovska, duke theksuar se nuk ka pasur vonesa në ndihmën e ofruar.

Që në momentin e parë kur ndodhi aksidenti, e gjithë maja e shtetit kontaktoi autoritetet atje dhe ne i dhamë mbështetjen tonë vetëmohuese. Nga ata na thanë se sapo të bëjnë analizat do të dorëzohen kërkesat dhe kanë mbërritur dje. Për këtë kemi reaguar menjëherë dhe sot në seancën e Qeverisë do të marrim vendim që të dërgohen 100 ushtarë nga përbërje të ndryshme, të cilët do t’u përgjigjen nevojave të ushtrisë dhe shtetit slloven, tha Petrovska.

Ministri sqaroi se ushtarët tanë tashmë janë gati. Në kërkesë thuhet se kërkohen 200 ushtarë.

Sipas saj, janë kërkuar mjete të tjera materialo-teknike të cilat nuk jemi në gjendje t’i dorëzojmë.

Presidenti Stevo Pendarovski dje në bisedë me presidenten sllovene Natasha Pirc-Musar shprehu keqardhje dhe keqardhje për Slloveninë dhe gjithë banorët e saj për humbjet dhe dëmet e pësuara nga vërshimet, të cilat ishin të përmasave të mëdha, dhe shprehu gatishmërinë për të ndihmuar.

Advertisement
Continue Reading

Më të lexuarat