Connect with us

Lajme nga vendi

Këtë vit asfaltohet rruga për në fshatin Llukovicë

Published

on

Rruga lokale në fshatin Llukovicë është një kërkesë e kamotshme e banorëve të këtij fshati. Ndonëse fshati ka pak banorë, megjithatë ata që kanë mbetur atje, disa herë kanë kërkuar nga pushteti lokal dhe qendror që të asfaltohet rruga për në këtë fshat

Qeveria ka ndarë 15 milionë denarë për komunën e Zhelinës për fillimin e rrugës lokale të fshatit Llukovicë. Këtë e ka bërë të ditur Ministri i Transportit dhe Lidhjeve Bllagoja Boçvarski, gjatë vizitës që i ka bërë komunës së Zhelinës. Pas takimit me kreun e komunës së Zhelinës Blerim Sejdiu, është bërë e ditur se në pranverë do të fillojnë punimet për fazën e parë. Krahas kësaj, Sejdiu njoftoi se në këtë komunë, në pranverë do të fillojnë të asfaltohen shumë rrugë lokale në komunën e Zhelinës. “Sot biseduam për shumë projekte, me theks të veçantë për rrugët lokale që duhet të ndërtohen për vitin 2023 në komunën e Zhelinës dhe bëhet fjalë për projekte që janë fituar në Ministrinë e Transportit dhe Lidhjeve një pjesë dhe pjesa tjetër përmes kësaj ministrie tek fondet e Bankës Botërore.

Kishim edhe një projekt për fshatin Llukovicë, ku nga qeveria na janë transferuar 15 milionë denarë dhe me këta mjete do të realizojmë njërën fazë sepse bëhet fjalë për një rrugë me gjatësi prej 6 kilometra dhe çmimet janë më të larta dhe rruga nuk mund të realizohet tërësisht. Këtu do të bëhet një rrugë për herë të parë sepse nuk ka pasur rrugë asnjëherë. Në pranverë shpresojmë që të fillojmë me realizimin e rrugëve që duhet të shpallen nga kjo ministri edhe atë rruga Pallaticë-Ozormisht, rruga e Kapazhdollit, rruga Zhelinë, rruga në Trebsoh dhe pastaj sipas mundësive do të fillojmë të realizojmë rrugën Zhelinë-Pallaticë”, tha kryetari i komunës së Zhelinës Blerim Sejdiu.

Ministri i Transportit dhe Lidhjeve, Bllagoja Boçvarski me këtë rast tha se qeveria dëgjon zërin e qytetarëve dhe kemi gjetur mundësi që të realizojmë kërkesat e tyre. “Menjëherë kemi reaguar që të realizojmë rrugën lokale të fshatit Llukovicë, kemi transferuar 15 milionë denarë në llogari të veçantë të komunës së Zhelinës për këtë rrugë dhe komuna do të bëjë revizion të projektit, dhe do të shpallë edhe procedurë të tenderimit. Ndërsa, poashtu Ministria do të vazhdojë të përkrah projektet që janë prioritete për komunën e Zhelinës. Shpresojmë se kur të lejojnë kushtet klimatike do të fillohet me punë dhe mendojmë se kemi një fillim të mbarë dhe viti 2023 do të jetë vit ku do të ketë realizim të shumë projekteve kapitale si asnjëherë më parë në Maqedoninë e Veriut”, deklaroi Ministri i Transportit dhe Lidhjeve, Bllagoja Boçvarski.

Advertisement

Rruga lokale në fshatin Llukovicë është një kërkesë e kamotshme e banorëve të këtij fshati. Ndonëse fshati ka pak banorë, megjithatë ata që kanë mbetur atje, disa herë kanë kërkuar nga pushteti lokal dhe qendror që të asfaltohet rruga për në këtë fshat.

Advertisement

Lajme nga vendi

Aksion policor si nëpër filma, arrestohen dy persona në pik pagesën afër Tetovës

Published

on

Ministria për Punë të Brendshme njofton se gjatë ditës së sotme policia e Shkupit në bashkëpunim me atë të Tetovës ka arrestuar dy persona nga Haraçina, pasi të njëjtit janë kapur duke transportuar 35 kilogramë drogë. Nga MPB bëjnë të ditur se pas dokumentimit të plotë të rastit ndaj dy personave në fjalë po ngritët kallëzim përkatës.

“Në orët e paradites në pikën pagesore në magjistralen Gostivar – Tetovë, zyrtarët policorë i kanë dhënë shenjë ndalimi automjetit të pasagjerëve “Range Rover”, me targa të Shkupit, i drejtuar nga K.A.(32), në të cilin O.A. (23) ishte pasagjer, të dy nga fshati Haraçinë i Shkupit. Personat nuk i janë bindur urdhrit të policisë për ndalimin e mjetit, por janë larguar me vrap duke dëmtuar një automjet të policisë, por shumë shpejt janë ndaluar dhe privuar nga liria. Gjatë kontrollit në bagazhin e automjetit janë gjetur 4 thasë me marihuanë, me peshë totale të rreth 35 kilogramëve, me vlerë të rreth 100 mijë eurove”, njoftojnë nga MPB.

 

Advertisement

Continue Reading

Lajme nga vendi

Do të rritet çmimi për nxjerrjen e pasaportave, letërnjoftimeve dhe lejeve për vozitje në Maqedoni

Published

on

Ministria për Punë të Brendshme informon se duke vepruar sipas përfundimit të Qeverisë, zbaton procedurë për ndryshimin e vendimit për çmimet për formularët për nxjerrjen e dokumenteve personale. Nga MPB për “360 shkallë” thonë se për momentin dokumentet personale nxirren me çmimet që kanë qenë deri tani.

Çmimet do të ndryshohen kur vendimi të hyjë në fuqi dhe të publikohet në Gazetën zyrtare të RMV-së, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Çmimi i pasaportës për personat deri në 27 vjeç do të mbetet i pandryshuar dhe do të jetë 1.500 denarë, por pasaporta për personat mbi 27 vjeç do të jetë 2.000 denarë, që është rritje prej 500 denarë. Çmimi i letërnjoftimit do të jetë 310 denarë, që është rritje prej 120 denarë. Çmimi i patentë shoferit do të jetë 410 denarë, që është rritje prej 130 denarë.

Do të ketë ndryshime edhe në çmimet dhe formularët për procedurat me urgjencë.

Advertisement

Çmimi i pasaportës me procedurë urgjente do të jetë 6.100 denarë, që është rritje prej 1.600 denarë.

Çmimi i patentë shoferit me procedurë urgjente do të jetë 1.230 denarë, që është rritje prej 390 denarë.

Nga MPB thonë se ndryshimi i çmimeve vjen si pasojë e rritjes së çmimeve të blerjes së formularëve të importuar, rritjes së kostove për mirëmbajtjen e sistemit, që kryhet nga një operator ekonomik i huaj, si dhe blerjes së makinerive të reja për shkak të nevojës për zëvendësimin makinerive për personalizim.

Ndryshe, deri në shkurt të vitit 2024, qytetarët kanë detyrim ligjor të ndryshojnë të gjitha dokumentet personale të cilat i kanë me emrin e vjetër të shtetit “Republika e Maqedonisë”.

Advertisement
Continue Reading

Lajme nga vendi

Nuk vdes nga sheqeri 19, pretendojnë mjekët – Nga se vdiq atëherë 6-vjeçarja Jana, e kishin gabuar mjekët?

Published

on

Pse vdiq 6-vjeçarja Jana? Spitali klinik në Manastir është nën mbikëqyrje të jashtëzakonshme inspektuese. Dokumentacioni i plotë është duke u krehur nga prokuroria, policia, por pritet edhe një kontroll i jashtëzakonshëm nga një komision i formuar posaçërisht nga Ministria e Shëndetësisë.

Ndërkohë po merren deklarata nga stafi i përfshirë dhe po bisedohet me të gjithë ata që kanë pasur kontakt me vajzën.

Drejtori i spitalit në Manastir, Aleksandar Obednikovski, ka kërkuar nga ministri që të dërgohet një komision nga Shkupi që të mos ketë dyshim se diçka po fshihet.

Lajmi shqetësoi opinionin, sidomos pasi babai i Janës së vogël zbuloi se sipas analizave të gjakut ajo kishte sheqer 9 dhe më pas i dhanë glukozë me infuzion, e cila e rriti më tej sheqerin në 19, më pas ajo vdiq. Shkaqet e vdekjes komentohen edhe nga mjekët në rrjetet sociale.

Advertisement

Mjeku Nenad Lazarov thotë në statusin e tij në Facebook “Nuk vdes akute nga glicemia 19”.

Në postimin e tij, kolegët mjekë komentojnë situatën dhe thonë:

“Ju nuk vdisni nga glicemia, por vdisni nga ketoacidoza. Një humbje e rëndë për prindërit, por një ndërlikim i hiperglicemisë në fëmijëri, një gjendje akute ku shfaqet rezistenca ndaj insulinës, e ka këtë ndërlikim”.

Advertisement
Continue Reading

Më të lexuarat