Connect with us

Uncategorized

Shoqata e mjekëve të familjes nga shërbimi shëndetësor privat nuk do të punojnë të hënën nga ora 12:00 – 16:00 në shenjë revolte, pasi mbrëm kolegu i tyre u gjet i vdekur me plagë me thikë

Published

on

Mjekët e familjes nga shërbimi shëndetësor privat nuk do të punojnë të hënën nga ora 12:00 deri në 16:00 në shenjë revolte, pasi dje kolegu i tyre u gjet i vdekur me plagë me thikë në parkingun përballë poliklinikës Zhelezara, presidenti i Asociacioni i mjekëve privatë të familjes, Lilija Çolakova Dervishova, tha për MIA-n.

Jemi të tmerruar nga ky akt i urryer. Bëhet fjalë për kolegun dhe profesionistin tonë që gjithë jetën ia ka kushtuar punës. Çfarë do të thotë kjo, se duhet të kemi frikë nëse dikush që nuk është i kënaqur me punën tonë për ndonjë arsye dhe pas orarit të punës mund të hyjë në jetën tonë. Ne do të shprehim revoltën tonë dhe nuk do të punojmë të hënën nga ora 12:00 deri në ora 16:00, thotë Çolakova – Dervishova.

Ai theksoi se është e nevojshme të miratohet Ligji për Veprimtarinë Doktorale që do të përcaktojë saktë kushtet, të drejtat dhe detyrat e mjekëve.

I bëj thirrje Ministrisë së Shëndetësisë që sa më shpejt të kalojë Ligjin për Veprimtarinë Doktorale, i cili do të mbrojë punën e mjekëve. Jemi vërtet të indinjuar dhe të tmerruar nga një akt i tillë, tha Çolakova-Dervishova.

Ministria e Shëndetësisë njoftoi për MPB-në se mjeku nuk ishte i punësuar në poliklinikën Zhelezara, por në një ordinancë private të lëshuar me koncesion.

Advertisement

MPB bëri të ditur se mjeku 67-vjeçar me plagë me thikë është gjetur në parkingun përballë poliklinikës Zhelezara. Sipas njoftimit, ai është gjetur nga djemtë e tij, të cilët kanë nisur ta kërkojnë pasi ai nuk është kthyer nga puna në shtëpi.

Me datë 21.03.2024 në ora 23:09, në RSH Shkup është raportuar se A.T.(67) nga Shkupi në automjetin e tij “Kia” me targa të Shkupit, në parkingun në nr. përballë ish-klinikës Zhelezara. Sipas njoftimit, ai është gjetur nga djemtë e tij, të cilët kanë nisur ta kërkojnë pasi ai nuk është kthyer nga puna në shtëpi. Mjeku i Emergjencave Mjekësore ka konstatuar vdekjen, ndërsa me urdhër të prokurorit publik trupi i pajetë i të ndjerit është dërguar për obduksion. Po ndërmerren masa për zbardhjen e rastit, thuhet në njoftimin e MPB-së.

Uncategorized

KASAMI: TETOVARËT MERITOJNË TË KENË NJË STADIUM EVROPIAN

Published

on

Në një atmosferë mbresëlënëse në Tetovë, kryetari i Komunës së Tetovës, Bilall Kasami, ka shpalosur projektin për Stadiumin e ri të Qytetit duke thënë se tetovarët meritojnë shumë më shumë.

“Por pas gjithë kësaj historie e krenarie, a e meritojnë tetovarët dhe ekipetetyre të zemrës, që sukseset ti ndjekin në kushte mizore, shpreh Kasami.

Sipas tij, Stadiumi i ri nuk do të jetë thjesht një fushë ku luhet futbol, por një Arenë Sportive që do të përfaqësojë standardet europiane.

“Tetova meriton që edhe në Sport të reflektojë madhështinë e saj. E SOT I ERDHI DITA. Erdhi dita që në Tetovë të fillojë të ndërtohet një Arenë Sportive, me të gjitha kushtet dhe standardet europiane. Të ketë një stadium në të cilin, për veç ndeshjeve të kampionatit vendor, të mund të organizohen edhe ndeshje të kampionateve europiane. ERDHI DITA që premtimi dhe BESA e dhënë të bëhet realitet”, shtoi ai.

Në këtë projekt, synohet që premtimi dhe besa e dhënë të kthehen në realitet. Ndërtimi i Stadiumit Europian do të sjellë një frymë të re për sportin në Tetovë dhe do të jetë një frymëzim për të gjithë qytetarët.

Advertisement

Sot, në qytetin e Tetovës, në Stadiumin e Qytetit u bë prezantimi i projektit për stadiumin e Tetovës, të cilin qytetarët e presin me vite të tëra.

Vlera e kontratës së punimeve është 599.931.520 denarë (rreth 9.7 milionë euro), ndërsa vlera e TVSH-së është e shprehur veçmas në vlerë prej 107.987.673 denarë.

Me projektin janë të parapara edhe Qendra Sportive dhe Rekreative e qytetit si dhe terreni sportiv në fshatin Saraqinë.

Sipas kontratës, punimet duhet të mbarojnë brenda tre viteve nga data e hyrjes në punë të kontraktuesit pas lidhjes së kontratës.

Advertisement
Continue Reading

Uncategorized

KOSM: Të përmirësohen kushtet, ose do të mbetemi pa punëtorë

Published

on

Konfederata e Organizatave Sindikale të Maqedonisë (KOSM) i bëri thirrje qeverisë së ardhshme që të miratojë Ligjin për Marrëdhënie Pune, me të cilin do të përmirësohen kushtet e punëtorëve si në sektorin publik ashtu edhe në atë privat. Në të kundërtën, sipas tyre, të rinjtë dhe intelektualët do të largohen nga puna, ndërkaq shteti do të mbetet pa punëtorë.

“Kërkesa jonë do të jetë që përfundimisht të miratohet Ligji për Marrëdhënie Pune, me të cilin përfundimisht do të marrë fund kjo përbuzje që kryhet ndaj punëtorëve, me kontrata në vepër, me punësime të përkohshme. Patjetër të rritet paga minimale, të paktën të jetë, të mos them më e madhe ose e njëjtë me shtetet e rajonit. Në të kundërtën, Maqedonia do të mbetet pa punëtorë. Jemi dëshmitarë se një numër i madh të punësuarve vijnë nga shtetet e tjera”, deklaroi Marjan Risteski, kryetar i Konfederatës së Organizatave Sindikale të Maqedonisë (KOSM).

Mexhit Idrizi, i punësuar në Ndërmarrjen e Transportit Publik Shkup, njëkohësisht sekretar i organizatës sindikale, thotë se në ndërmarrjen ku ai punon, po ikin punëtorët për shkak të pagave të ulëta.

“Punëtorët na ikin prej ndërmarrjes, kemi vozitës që kanë dalë. Prej 3-4 ditësh, 4 persona kanë shkuar në Gjermani, ikin për shkak rrogave. Ne mundemi që t’i ndalim punëtorët që të mos dalin prej shtetit tonë”, tha Mexhit Idrizi, sekretar i organizatës sindikale në Ndërmarrjen e Transportit Publik.

Në ndërkohë, Maqedonia e Veriut, vazhdon të përballet me mungesë të punëtorëve, sidomos të fushave profesionale për shkak të ikjes së tyre në vendet perëndimore, ku kushtet dhe pagat janë më të larta. Nuk ka shifra zyrtare, por flitet për dhjetëra mijëra persona të larguar. Sipas regjistrimit të popullatës në vitin 2021, Maqedonia e Veriut ka mbi 260.000 persona jorezidentë. Popullata e Maqedonisë, prej vitit 2002 deri në vitin 2021 është zvogëluar për 185.000 banorë.

Advertisement
Continue Reading

Uncategorized

Ndërron jetë anesteziologu i njohur nga Tetova Tefik Alili

Published

on

Në moshën 70 vjeçare ka ndëruar jetë anesteziologu i mirënjohur nga Tetova, Tefik Alili.

Alili për njw jetw  të tërw ka shërbyer fizikisht e moralisht në spitalin e Tetovës sepse përveç gjithash ai ka qenë dera ku ka trokitur çdo anesteziolog i ri. Edhe pse në penzion Alili thuajse çdo ditë ishte në spitalin e Tetovës për të dhënë ndihmë e për të kontribuar.

Tefik Alili shkoj por Spitali i Tetovës do të vijoj ta ketë aty sepse Roland Alili, djali i tij me krenari ecën rrugës së babait të vet.

Televizioni Koha i shpreh  ngushëllime të sinqerta  familjes Alili.

Continue Reading

Më të lexuarat