Connect with us

Uncategorized

Shqetësime në BDI shkaku i Selës për të shkuar me lista të përbashkëta ose më mirë nëse dalin vetë në zgjedhje

Published

on

ASH krahu i Ziadin Selës i ka rritur ambiciet dhe kërkon nga BDI 3 deri 5 deputetë për të shkuar me lista të përbashkëta. Kjo me sa duket po i shkakton telashe kreut të BDI-së Ali Ahmeti brenda në parti. Një grup bashkëpartiakësh të tij ka shprehur shqetësim deri te Ahmeti se BDI po u ofron shumë partnerëve potencial të koalicionit. Burimi me të cilin bisedoi TV21 thotë se po përpiqen ta bindin kryesinë e partisë se është më mirë të dalin vetë në zgjedhje, sesa t’u japin shumë deputetë partnerëve të koalicionit, të cilët, nëse do të dalin vetë në zgjedhje, siç thotë burimi, nuk të fitojnë më shumë se 1 apo 2 deputetë.

Po çfarë po kërkon ASh-ja e Selës?
Konkretisht në zonën zgjedhore 6, Aleanca kërkon dy pozita fituese, edhe atë për Ilire Dautin dhe Ilir Demirin. Po në rast se zgjerohet koalicioni, ateherë një deputet do të kërkonte edhe Menduh Thaçi, por edhe Arianit Hoxha. Kjo do t’i kushtonte shumë BDI-së, e cila në rast se shkon vetë në zgjedhje ka gjasa që në zonën 6 e vetme të arrijë minimum 5-6 deputetë. E në rast se shkon me koalicion, ateherë lista do të dukej kështu:

(1) Ali Ahmeti BDI
(2) Faton Ahmeti BDI
(3) Ilire Dauti ASh
(4) (Vend i rezervuar për BDI)
(5) PDSH, Menduh Thaçi (ose djali i tij)
(6) Ilir Demiri ASH
(7) Arjanit Hoxha PDE
(8) (Vend i rezervuar për BDI)

Nëse merren parasysh anketat e fundit, në këtë varijant BDI në zonën 6 do të fitonte 3 deri në 4 deputetë, ndërsa të tjerët do të ishin të partnerëve të koalicionit. Prandaj në BDI ka shqetësim dhe revoltë.

Advertisement

Njëjtë është edhe në zonën 5, ku bartës i koalicionit flitet të jetë Ziadin Sela. Burime të TV21 tregojnë se në Strugë do të ketë revoltë tek strukturat e integristëve, ndërsa në degët e tjera, kjo situatë ndoshta mund të menaxhohet, thonë për TV21 burime partiake.

Advertisement

Telashe ka edhe në zonën zgjedhore 2, ku partia e Selës kërkon pozitën e 2-të, më konkretisht për Elmi Azirin. “Luftë” brendapartiake në BDI ka edhe për bartësin, edhe pse Arbër Ademi duket qe ka gjasat më reale që të udhëheqë listën për zonën zgjedhore 2, për të cilën në lojë është edhe Ilir Hasani, po me gjasa minimale. Në rast se BDI shkon me liste te perbashkët të koalcionit, atëherë në lojë do të ishte edhe Basri Bajrami i partisë PDE, numer 4 ose 5 në listë.

Ziadin Sela në prononcim për media tha se pret të konstituohen organet e partisë, që më pas të fillojnë negociatat. Nga partia e Arjanit Hoxhes për TV21 ditë më parë, të pyetur rreth koalicionit, thanë se do të njoftojnë kur të ketë vendim konkret.

Javën e ardhshme pritet të konkretizohen gjërat, derisa në BDI vazhdon presioni ndaj kryetartit Ali Ahmeti që në zgjedhje të shkojnë vetë dhe mos të bëjnë pazare me partitë e tjera./Tv21

Advertisement

Uncategorized

KASAMI: TETOVARËT MERITOJNË TË KENË NJË STADIUM EVROPIAN

Published

on

Në një atmosferë mbresëlënëse në Tetovë, kryetari i Komunës së Tetovës, Bilall Kasami, ka shpalosur projektin për Stadiumin e ri të Qytetit duke thënë se tetovarët meritojnë shumë më shumë.

“Por pas gjithë kësaj historie e krenarie, a e meritojnë tetovarët dhe ekipetetyre të zemrës, që sukseset ti ndjekin në kushte mizore, shpreh Kasami.

Sipas tij, Stadiumi i ri nuk do të jetë thjesht një fushë ku luhet futbol, por një Arenë Sportive që do të përfaqësojë standardet europiane.

“Tetova meriton që edhe në Sport të reflektojë madhështinë e saj. E SOT I ERDHI DITA. Erdhi dita që në Tetovë të fillojë të ndërtohet një Arenë Sportive, me të gjitha kushtet dhe standardet europiane. Të ketë një stadium në të cilin, për veç ndeshjeve të kampionatit vendor, të mund të organizohen edhe ndeshje të kampionateve europiane. ERDHI DITA që premtimi dhe BESA e dhënë të bëhet realitet”, shtoi ai.

Në këtë projekt, synohet që premtimi dhe besa e dhënë të kthehen në realitet. Ndërtimi i Stadiumit Europian do të sjellë një frymë të re për sportin në Tetovë dhe do të jetë një frymëzim për të gjithë qytetarët.

Advertisement

Sot, në qytetin e Tetovës, në Stadiumin e Qytetit u bë prezantimi i projektit për stadiumin e Tetovës, të cilin qytetarët e presin me vite të tëra.

Vlera e kontratës së punimeve është 599.931.520 denarë (rreth 9.7 milionë euro), ndërsa vlera e TVSH-së është e shprehur veçmas në vlerë prej 107.987.673 denarë.

Me projektin janë të parapara edhe Qendra Sportive dhe Rekreative e qytetit si dhe terreni sportiv në fshatin Saraqinë.

Sipas kontratës, punimet duhet të mbarojnë brenda tre viteve nga data e hyrjes në punë të kontraktuesit pas lidhjes së kontratës.

Advertisement
Continue Reading

Uncategorized

KOSM: Të përmirësohen kushtet, ose do të mbetemi pa punëtorë

Published

on

Konfederata e Organizatave Sindikale të Maqedonisë (KOSM) i bëri thirrje qeverisë së ardhshme që të miratojë Ligjin për Marrëdhënie Pune, me të cilin do të përmirësohen kushtet e punëtorëve si në sektorin publik ashtu edhe në atë privat. Në të kundërtën, sipas tyre, të rinjtë dhe intelektualët do të largohen nga puna, ndërkaq shteti do të mbetet pa punëtorë.

“Kërkesa jonë do të jetë që përfundimisht të miratohet Ligji për Marrëdhënie Pune, me të cilin përfundimisht do të marrë fund kjo përbuzje që kryhet ndaj punëtorëve, me kontrata në vepër, me punësime të përkohshme. Patjetër të rritet paga minimale, të paktën të jetë, të mos them më e madhe ose e njëjtë me shtetet e rajonit. Në të kundërtën, Maqedonia do të mbetet pa punëtorë. Jemi dëshmitarë se një numër i madh të punësuarve vijnë nga shtetet e tjera”, deklaroi Marjan Risteski, kryetar i Konfederatës së Organizatave Sindikale të Maqedonisë (KOSM).

Mexhit Idrizi, i punësuar në Ndërmarrjen e Transportit Publik Shkup, njëkohësisht sekretar i organizatës sindikale, thotë se në ndërmarrjen ku ai punon, po ikin punëtorët për shkak të pagave të ulëta.

“Punëtorët na ikin prej ndërmarrjes, kemi vozitës që kanë dalë. Prej 3-4 ditësh, 4 persona kanë shkuar në Gjermani, ikin për shkak rrogave. Ne mundemi që t’i ndalim punëtorët që të mos dalin prej shtetit tonë”, tha Mexhit Idrizi, sekretar i organizatës sindikale në Ndërmarrjen e Transportit Publik.

Në ndërkohë, Maqedonia e Veriut, vazhdon të përballet me mungesë të punëtorëve, sidomos të fushave profesionale për shkak të ikjes së tyre në vendet perëndimore, ku kushtet dhe pagat janë më të larta. Nuk ka shifra zyrtare, por flitet për dhjetëra mijëra persona të larguar. Sipas regjistrimit të popullatës në vitin 2021, Maqedonia e Veriut ka mbi 260.000 persona jorezidentë. Popullata e Maqedonisë, prej vitit 2002 deri në vitin 2021 është zvogëluar për 185.000 banorë.

Advertisement
Continue Reading

Uncategorized

Shoqata e mjekëve të familjes nga shërbimi shëndetësor privat nuk do të punojnë të hënën nga ora 12:00 – 16:00 në shenjë revolte, pasi mbrëm kolegu i tyre u gjet i vdekur me plagë me thikë

Published

on

Mjekët e familjes nga shërbimi shëndetësor privat nuk do të punojnë të hënën nga ora 12:00 deri në 16:00 në shenjë revolte, pasi dje kolegu i tyre u gjet i vdekur me plagë me thikë në parkingun përballë poliklinikës Zhelezara, presidenti i Asociacioni i mjekëve privatë të familjes, Lilija Çolakova Dervishova, tha për MIA-n.

Jemi të tmerruar nga ky akt i urryer. Bëhet fjalë për kolegun dhe profesionistin tonë që gjithë jetën ia ka kushtuar punës. Çfarë do të thotë kjo, se duhet të kemi frikë nëse dikush që nuk është i kënaqur me punën tonë për ndonjë arsye dhe pas orarit të punës mund të hyjë në jetën tonë. Ne do të shprehim revoltën tonë dhe nuk do të punojmë të hënën nga ora 12:00 deri në ora 16:00, thotë Çolakova – Dervishova.

Ai theksoi se është e nevojshme të miratohet Ligji për Veprimtarinë Doktorale që do të përcaktojë saktë kushtet, të drejtat dhe detyrat e mjekëve.

I bëj thirrje Ministrisë së Shëndetësisë që sa më shpejt të kalojë Ligjin për Veprimtarinë Doktorale, i cili do të mbrojë punën e mjekëve. Jemi vërtet të indinjuar dhe të tmerruar nga një akt i tillë, tha Çolakova-Dervishova.

Ministria e Shëndetësisë njoftoi për MPB-në se mjeku nuk ishte i punësuar në poliklinikën Zhelezara, por në një ordinancë private të lëshuar me koncesion.

Advertisement

MPB bëri të ditur se mjeku 67-vjeçar me plagë me thikë është gjetur në parkingun përballë poliklinikës Zhelezara. Sipas njoftimit, ai është gjetur nga djemtë e tij, të cilët kanë nisur ta kërkojnë pasi ai nuk është kthyer nga puna në shtëpi.

Me datë 21.03.2024 në ora 23:09, në RSH Shkup është raportuar se A.T.(67) nga Shkupi në automjetin e tij “Kia” me targa të Shkupit, në parkingun në nr. përballë ish-klinikës Zhelezara. Sipas njoftimit, ai është gjetur nga djemtë e tij, të cilët kanë nisur ta kërkojnë pasi ai nuk është kthyer nga puna në shtëpi. Mjeku i Emergjencave Mjekësore ka konstatuar vdekjen, ndërsa me urdhër të prokurorit publik trupi i pajetë i të ndjerit është dërguar për obduksion. Po ndërmerren masa për zbardhjen e rastit, thuhet në njoftimin e MPB-së.

Continue Reading

Më të lexuarat