Connect with us

Lajme nga rajoni

Djali vrasës i bëri mjekëve një pyetje të frikshme, ata nuk dinin çfarë t’i thoshin

Published

on

Djaloshi vrasës që vrau me armën e të atit tetë bashkëmoshatarë dhe një roje në shkollën fillore “Vladislav Ribnikar”, as sot, gjashtë ditë pas aktit monstruoz, nuk është penduar. Ai ndodhet në izolim në Klinikën e Neurologjisë dhe Psikiatrisë për Fëmijë dhe Adoleshent të Dr.Subotiçit, plotësisht i qetë dhe ka vetëm dy pyetje: “Kur do të dal nga këtu?” dhe “Cilat janë reagimet për atë që kam bërë?”.

Sipas “Blitz”, djali vrasës nuk ka kërkuar asnjë kontakt dhe as nuk ka kërkuar të shohë prindërit e tij.

– Asnjë kërkesë, as për prindërit nuk pyeti. Interesat e tij të vetme janë kur del dhe cilat janë reagimet për aktin e tij – thotë burimi i “Blitz” serb.

Duke përshkruar gjendjen aktuale të djalit, burimi i “Blitz” shprehet se djali vrasës mendon dhe sillet sikur të jetë momenti kur do të largohet nga Klinika, pra kur do të jetë i lirë.

Ai është në pritje të atij momenti dhe është i bindur qartë se duhet të jetë këto ditë.

Advertisement

– Pyetja e dytë që bën është se çfarë ndikimi ka lënë, çfarë reagimesh. Çfarë ndodh jashtë dhe ai pret të jetë popullor. Pritjet e tij janë fjalë për fjalë që ata të mblidhen nën dritaren e tij dhe t’i këndojnë – shpjegon bashkëbiseduesi.

Siç raporton Blitz, nxënësit të klasës së shtatë nuk i jepen as qetësues, pasi është “plotësisht i qetë”. Ai nuk ka nevojë për to.

Ekipi mjekësor po punon për përcaktimin e fakteve dhe gjendjes së djalit, i cili i parapriu aktit monstruoz, por edhe gjatë ekzekutimit.

Ai nuk i vrau shokët edhe pse kishte edhe dy plumba të tjerë, pra 34 plumba.

Siç shkruan Blitz, ai e ndaloi fushatën e tij të përgjakshme, sepse ndjeu se po i merrej fryma.

Advertisement

Me gjithë egërsinë e tij, fëmijët e mbijetuar u shpëtuan nga një sulm paniku që pati ky djalë në një moment. Hyri në oborr, zbrazi armën dhe thirri policinë.

Një tragjedi e paprecedentë në Serbi ka ndodhur më 3 maj në shkollën fillore të Beogradit në Vraçar, kur një nxënës i klasës së shtatë ka hyrë në shkollë me armën e babait të tij. Fillimisht vrau rojen e shkollës Dragan Vllahoviq dhe nxënësit në detyrë, e më pas vazhdoi tërbimin nëpër sallën e shkollës deri në zyrën e historisë. Atje vrau pesë bashkëmoshatarë të tij, plagosi një mësues historie dhe gjashtë nxënës të tjerë.

Advertisement

Lajme nga rajoni

Vrasja në Klinë/ Media zvicerane zbulon detaje për viktimën që u qëllua dje me 7 plumba

Published

on

Një plagosje ka ndodhur të hënën në Klinë, në ora 16:40, ku më pas nuk arriti t’i përballonte plagët e marra.

Vrasja u bë në një lokal të Klinës, ku viktima u qëllua me 7 plumba.

Nga raportimet e fundit tregohet që viktima dhe autori njiheshin mes vete.

Për këtë ka shkruar media Blick.ch, duke jepur kështu detaje për viktimën.

Shkrimi i plotë

Advertisement

Pronari i garazhit të Lucernit është qëlluar në Kosovë

Një pronar garazhi nga kantoni i Lucernit është vrarë me armë zjarri gjakftohtë në një lokal në Kosovë.

Autori mësohet se po ashtu jeton në Zvicër dhe vjen nga ambienti familjar.

Në orën 16:40 të së hënës, Goran F.* (48) hyn në Coyote Lounge Bar në Klinë, një qytet i vogël në veri-perëndim të Kosovës. Burri është i armatosur me pistoletë dhe ka vetëm një qëllim: 47-vjeçarin Agron P.*, pronar garazhi nga kantoni i Lucernit. Ai ishte në pushime në Kosovë këto ditë.

Goran F. ka qëlluar shtatë herë në drejtim të viktimës së tij, i cila është plagosur aq rëndë saqë vdes në vendin e krimit. Videot e vëzhgimit tregojnë mysafirët e tmerruar duke u hedhur dhe duke ikur. Edhe autori del nga lokali me armën në dorë.

Advertisement

Viktima dhe autori njiheshin me njëri-tjetrin

Jashtë, ndal një makinë, kërcënon shoferin dhe largohet. Policia po e kërkon vrasësin me një kontigjent të madh – më vonë gjen makinën, por asnjë gjurmë të Goran F. Publikojnë një gjueti. Sipas mediave të Kosovës thuhet se edhe ai jeton në Zvicër.

Mediat lokale raportojnë se viktimat dhe autorët vijnë nga e njëjta prejardhje familjare. Dy burrat thuhet se janë përplasur, raportojnë mediat.

Miqtë vajtojnë biznesmenin në rrjetet sociale: “Pusho në paqe! Do të jetoni përgjithmonë në zemrat tona”, shkruan njëri. Një tjetër i njohur shkruan: “Ti na la shumë shpejt”.

Advertisement
Continue Reading

Lajme nga rajoni

(Video) Një stuhi katastrofike ka goditur edhe Austrinë

Published

on

Një stuhi katastrofike ka goditur mbrëmë disa pjesë të Austrisë, ku janë regjistruar reshje të dendura shiu, erëra të stuhishme dhe përmbytje të rrëmbyeshme që rrënuan gjithçka që kishin përballë. Në disa vende po përgatitet evakuimi i popullatës, ndërsa të tjerat janë ndërprerë për shkak të përmbytjeve të mëdha.

Për shkak të stuhive dhe përmbytjeve katastrofike, alarmet e mbrojtjes civile janë aktivizuar në shumë zona në Styria dhe Carinthia. Qyteti Eisenkapel në Carinthia u shkëput nga bota e jashtme për shkak të përmbytjeve që goditën qytetin dhe qytetet në zonat Wolfsberg dhe Volkermarkt ishin në prag të evakuimit. Ndërmarrja publike Eis në Ruden tha se uji i pijshëm i rubinetit duhej të zihej për shkak të kontaminimit.

Ushtria është në gatishmëri me njëqind zjarrfikës për shkak të rrëshqitjeve të dheut, bllokimit të rrugëve, përmbytjeve dhe shkatërrimeve.

– Pas reshjeve të dendura në Carinthia jugore, ushtrisë iu kërkua të hiqte të gjitha bllokadat e mundshme. Ushtarët mbushin thasë me rërë. Sipas komandës së brigadës së zjarrfikësve të rrethit Felkermarkt, popullatës i kërkohet të “qëndrojë në shtëpi” dhe “të mos hyjë në dhomat e bodrumit” – tha zëdhënësi i ushtrisë, Michael Bauer.

Kushdo që del në rrugë pavarësisht paralajmërimit duhet të presë lidhje të shumta të bllokuara të trafikut. Dhe situata sa vjen e përkeqësohet, sepse fundjava sjell edhe më shumë stuhi, ndërsa për ditët në vijim parashikimi është i vranët me reshje shiu.

Advertisement

Një stuhi e fortë ka goditur sot Slloveninë, e cila kërcënon edhe Kroacinë.

 

Advertisement
Continue Reading

Lajme nga rajoni

Përplaset Ferrari ‘luksoz’ në Durrës

Published

on

Aksident në Durrës.

Në aksident është përfshirë një automjet luksoz, tip Ferrari.

Aksidenti ka shkaktuar trafik të rënduar në pikun e orarit të plazhit.

Nuk dihen rrethanat se si u përplas ‘Ferrari’.

Policia ka shkuar menjëherë në vendngjarje dhe po punon për zbardhjen e plotë të situatës.

Advertisement
Continue Reading

Më të lexuarat