Connect with us

Lajme nga rajoni

Toma Fila për vrasësin e fëmijëve: Nuk do të dalë nga psikiatria nëse shpallet i çmendur, më mirë 20 vite burg se sa të shkosh atje

Published

on

Më mirë të kalosh 20 vjet burg sesa të shkosh atje. Është më keq se burgu!, thotë avokati Toma Fila për qëndrimin e përhershëm në institucionet psikiatrike.

Nëse djali K.K., i cili bëri masakrën në shkollën “Vladislav Rybnikar”, shpallet i çmendur dhe i sëmurë mendor, ai vendim do të jetë i përhershëm dhe nuk do të mund të gjykohet më vonë, thotë Fila.

Dhe shton se mund të dalë nga burgu, por vështirë se do të dalë nga institucioni mendor.

– Aty po e trajtojnë, por nuk njoh njeri që ka dalë prej andej. Dhe të gjithë njerëzit që mendojnë se ia dolën sepse u shpallën të çmendur dhe do të shkojnë në shtëpi më pas e kanë gabim. Në fakt, më mirë të futesh në burg për 20 vjet sesa të shkosh atje. Është më keq se burgu! – thotë Fila.

Ai shton se arsye për këtë është ambienti, por edhe gjëra të tjera.

Advertisement

– Për të miturit duhet ta kalojnë gjithë atë fazë. Sepse nëse ka vrarë dikë, kjo tregon se ai nuk është normal. Këto nuk janë impulse normale për fëmijën. Kjo do të thotë se ai ndoshta nuk do të largohet kurrë nga një institucion psikiatrik – thotë Fila.

Avokati shtoi se K.K. ai nuk është penalisht përgjegjës dhe se nuk mund të gjykohet as në pak muaj kur të jetë 14 vjeç dhe të bëhet penalisht përgjegjës.

– Ai mund të shërohet vetëm, por vetëm nëse është i sëmurë. Për atë që ka bërë, ai mund të marrë një diagnozë, por asnjëherë nuk mund të mbajë përgjegjësi penale – shpjegoi ai.

Avokati i njohur thotë se prindërit e të miturës K.K. ata nuk mund të mbajnë përgjegjësi penale për veprën e tij dhe shprehën dyshimin se babai i fëmijës mund të akuzohet për rrezikim të sigurisë, për të cilën akuzohet.

Sa i përket U.B. i cili ka bërë masakrën në Mlladenovc, dhe i cili nuk është 21 vjeç dhe për këtë arsye nuk mund të dënohet përjetë, Fila thotë se nëse merr 20 vjet burg, nuk do të dalë i njëjti.

Advertisement

– Ai që duron 20 vjet burg, nuk është më normal, me të ka mbaruar… Të flasësh që nuk do të dalë kurrë, është herët. Por unë nuk mendoj se ai do të dalë ndonjëherë ashtu siç hyri. Do të jetë një guaskë njeriu – tha Fila.

Advertisement

Lajme nga rajoni

Opozita serbe – qeverisë së Vuçiqit: Vendosni sanksione kundër Rusisë, njihni Kosovën shtet

Published

on

Opozita serbe ka paraqitur një plan ku përfshihen disa pika. Anëtarët e opozitës Çedomir Stojkoviq dhe Ivan Videnoviç u deklaruan se Serbia duhet të vendosë sanksione ndaj Rusisë, ambasadori rus duhet të ndalohet, shërbimet e inteligjencës serbe duhet t’i nënshtrohen Perëndimit dhe Ukrainës duhet t’i jepet municion dhe armë.

Po ashtu, ata kanë theksuar se duhet të njihet shteti i Kosovës

Sipas opozitës, kjo është politika që e çon Serbinë në të ardhmen.

Kjo politikë duhet të jetë si më poshtë:

  • vendosja e sanksioneve kundër Rusisë në të njëjtën mënyrë si BE-ja dhe të gjithë anëtarët e saj;
  • ndalimi i mediave të kontrolluara nga Rusia në territorin e Serbisë;
  • dërgimi i armëve dhe municioneve në Ukrainë për mbrojtjen e saj;
  • reforma e plotë dhe urgjente e shërbimeve inteligjente të Serbisë dhe strukturës dhe organizimit të saj sipas modelit dhe vlerave të shërbimeve perëndimore;
  • barazimi i pozitës dhe statusit të personave të zhvendosur përkohësisht nga territori i Ukrainës me statusin që ata kanë në vendet e BE-së, kryesisht në Poloni, Republikën Çeke dhe Gjermani;

*Deklarimi i ambasadorit rus si persona non-grata në Serbi është një domosdoshmëri – deklaroi Stojkoviq, ndërsa kolegu i tij Ivan Videnoviq theksoi se anëtarësimi i Serbisë në NATO, “aleancë me ushtrinë e Kosovës”, por edhe një politikë fqinjësie e hapur me Kosovën. janë të rëndësishme

– Postulati i dytë është parashtrimi i kërkesës së Serbisë për anëtarësim në NATO.

Advertisement

– Ne synojmë ta përkthejmë në realitet këtë politikë që kemi thënë këtu – shtoi Stojkoviq.

Continue Reading

Lajme nga rajoni

Vdes në Velipojë 75-vjeçari nga Kosova, pësoi sulm në zemër sapo hyri në det

Published

on

Një 75-vjeçar nga Kosova ka vdekur në Velipojë, pasi ka pësuar atak kardiak brenda në det.

Sipas Policisë së Shtetit, ngjarja raportohet të ketë ndodhur rreth orës 13:00.

“Rreth orës 13:00, shtetasi kosovar M. S., 75 vjeç, duke u larë në det, dyshohet se ka pësuar arrest kardiak dhe si pasojë ka humbur jetën”, thuhet në njoftimin e policisë, transmeton Klankosova.tv.

Tutje, bëhet e ditur se grupi hetimor ka dalë në vend të ngjarjes dhe po vijon punën për sqarimin e plotë të rrethanave të rastit.

Continue Reading

Lajme nga rajoni

“Punonte për bukën e gojës”, flet gjyshja e kamarierit që u vra në vrasjen e trefishtë në Shqipëri

Published

on

Hava Muka gjyshja e Gledian Mukës, kamarierit të pafajshëm të vrarë gabimisht gjatë atentatit në Memaliaj, ka dhënë këtë të hënë një deklaratë për media.

Gjyshja e moshuar kërkon drejtësi për nipin e ndjerë. Ajo thotë se 36-vjeçari ishte një person i mrekullueshëm, i cili nuk është i përfshirë në asnjë veprimtari kriminale. Gjyshja thotë se Glediani kishte 1 vit që punonte si kamarier për të siguruar bukën e gojës për familjen e tij.

“Djalin e kemi patur flori e shkuar floririt. Nuk e prisnim që të vritej djali, Ai punonte atje kamarier për bukën e gojës. Përse ma vranë djalin, përse?! E kishte lënë punën dhe po rrinte atje se ishte vapë. Unë jam gjyshja, në këto kushte kërkojmë të drejtën e djalit, përse na i vranë. Çfarë bën shteti, i morën jetën djalit! Floriri i nënës! Duam drejtësi që na vranë djalin pa faj, duke punuar. Ishte i ndershëm dhe punëtor. Kishte një vit që pu nonte atje kamarier. Punonte aty për bukuri. Një djal i mrekullueshëm. E kishim yll mezi e kemi rritur”, tha gjyshja.

Shënjestër e atentatit në Memaliaj, ku vra gabimisht kamarieri Gledion Mukja dhe klienti Marsel Çela ka qenë Shyqyri Kalemi, babai i Andrea Kalemit, i cili mbeti i vrarë gjithashtu.

Continue Reading

Më të lexuarat