Connect with us

Lajme nga bota

Kanadaja mbyll marrëveshjen për blerjen e 88 luftarakëve F-35

Published

on

Autoritetet kanadeze kanë nënshkruar një kontratë përfundimtare për të blerë 88 avionë luftarakë F-35 për të zëvendësuar avionët luftarakë të vjetër CF-18.

Kështu deklaroi ministrja e Mbrojtjes Anita Anand të hënën, raporton transmetuesi vendas “CBC News”.

Dorëzimi i parë i avionëve pritet në vitin 2026 dhe skuadriljet e para F-35 do të hyjnë në shërbim deri në vitin 2029, thanë zyrtarë të lartë kanadezë të mbrojtjes.

Buxheti i projektit është 19 miliardë dollarë, siç ka deklaruar qeveria vitin e kaluar.

Advertisement

Anand dhe zyrtarë të tjerë qeveritarë po i qëndrojnë parashikimit për atë kosto, pavarësisht ndikimit të mundshëm të inflacionit.

“F-35 është një luftëtar modern, i besueshëm dhe i manovrueshëm që përdoret nga aleatët tanë më të afërt në misionet në mbarë botën. Është luftarak më i avancuar në treg dhe është avioni i duhur për vendin tonë”, u shpreh Anand në një konferencë virtuale për shtyp.

Një zyrtar i lartë i mbrojtjes, duke folur në një konferencë shtypi, tha se F-35 do të prokuroheshin në faza dhe se kësti i parë prej katër avionëve do të kushtonte 85 milionë dollarë për avion.

Marrëveshja është një kthesë për qeverinë liberale të Kanadasë, e cila ka premtuar të mos blejë F-35, por në vend të kësaj të blejë një avion luftarak më të lirë dhe të përdorë kursimet për të forcuar marinën.

Qeveria konservatore, e udhëhequr nga kryeministri Stephen Harper, së pari njoftoi planet për të blerë aeroplanin Lockheed-Martin në verën e vitit 2010.

Advertisement

Plani u anulua mes kritikave nga Zyrtari Parlamentar i Buxhetit dhe Auditori i Përgjithshëm, i cili vuri në dyshim koston e tij dhe nëse zyrtarët e mbrojtjes kishte bërë mjaftueshëm detyra shtëpie në avionë të tjerë që mund të plotësonin nevojat e forcave ajrore të Kanadasë.

Gjermania thuhet se ka vendosur të ndajë 10 miliardë euro për të blerë 35 avionë luftarakë F-35A Lightning II në fund të vitit, duke reflektuar premtimin e kancelarit Olaf Scholz për të rritur shpenzimet e mbrojtjes. /Albanianpost.com Nga Klevis Hoxhaj

Advertisement

Lajme nga bota

Përplasen dy helikopterë ushtarakë të SHBA-së

Published

on

Dy helikopterë të Ushtrisë së Shteteve të Bashkuara të Amerikës u përplasën mes vete gjatë një misioni stërvitor mbi Kentaki të mërkurën mbrëma, tha një zëdhënëse e Ushtrisë.

Ende nuk dihet nëse ka pasur viktima nga ky aksident, sipas raportimeve nga Reuters dhe New York Times. Zëdhënësja e Ushtrisë, Nondice Thurman, tha në orët e para të së enjtes se nuk dihet gjendja e pjesëtarëve të ekuipazhit.

Ndërsa, guvernatori i Kentakit tha se pritet të ketë fatalitete dhe kërkoi nga publiku të luten për të gjithë të prekurit.

“I kemi marrë disa lajme të këqija nga Fort Campbell, pas raportimeve të hershme për një përplasje helikopterësh dhe priten fatalitete”, tha ai në një postim në Twitter.

Advertisement

Incidenti ndodhi në orën 22:00 të së mërkurës (në orën 4:00 të mëngjesit të së enjtes sipas kohës lokale në Kosovë), kur dy ekuipazhe të ushtrisë amerikane po fluturonin me helikopterë të llojit HH60 Blackhawk.

Pas përplasjes, helikopterët raportohet të jenë rrëzuar në Trigg të Kentakit, në perëndim të bazës ushtarake Fort Campbell./REL

Advertisement
Continue Reading

Kuriozitete

Katër shekuj studime, shkencëtarët zbulojnë kontinentin e zhdukur

Published

on

Pas 375 vitesh spekulime dhe eksplorimesh, shkencëtarët më në fund konfirmuan ekzistencën e një kontinenti “të zhdukur” të njohur si Zealandia ose Te Riu-a-Māui në gjuhën maori.

Ky kontinent, i cili është afërsisht 1.89 milion milje katrorë në madhësi, dikur ishte pjesë e një superkontinenti të lashtë të quajtur Gondwana, i cili përfshinte gjithashtu Antarktidën Perëndimore dhe Australinë Lindore mbi 500 milion vjet më parë.

Megjithatë, Zelandia filloi të “tërhiqej” nga Gondwana rreth 105 milionë vjet më parë, gjeologët ende po përpiqen të kuptojnë pse ndodhi kjo. Gradualisht kontinenti u fundos nën ujë. Sipas të dhënave miliona vite më parë rreth 94% e planetit ishte e përbërë nga uji.

Ekzistenca e Zelandës u regjistrua për herë të parë në 1642 nga biznesmeni dhe marinari holandez Abel Tasman, i cili ishte në një mision për të gjetur “kontinentin e madh jugor” ose Terra Australis.

Advertisement

Ndërsa Tasman nuk arriti ta gjente këtë tokë të re, ai u ndesh me maori vendas kur zbarkoi në ishullin jugor të Zelandës së Re. Pavarësisht armiqësisë së tyre ndaj tij, Maori dha informacion të vlefshëm për tokën përreth, duke përfshirë ekzistencën e një mase të madhe tokësore në lindje.

Megjithatë, pothuajse u deshen rreth 400 vjet që shkencëtarët të bien dakord për ekzistencën e Zelandës.

Në vitin 2017, një grup gjeologësh u shfaqën ishin në qendër të mediave kur njoftuan zbulimin e tyre të Zelandisë, Te Riu-a-Māui në gjuhën maori. Një kontinent i madh prej 1.89 milion milje katrorë (4.9 milion km katrorë), i cili është rreth gjashtë herë më i madh se Madagaskari.

Advertisement
Continue Reading

Lajme nga bota

Kriza bankare, banka zvicerane “UBS” ble për 3 mld franga “Credit Suisse”, 10 mijë pushime nga puna

Published

on

Banka më e madhe zvicerane UBS njoftoi se do të blejë për 3 miliardë franga bankën tjetër helvetike, rivalen e saj Credit Suisse, e cila ishte futur në një vorbull vështirësisë. Marrëveshja historike u ndërmjetësua nga qeveria e Bernës, ndërsa në tavolinë janë edhe 100 miliardë euro likuiditet i jashtëzakonshëm dhe garanci publike për paditë dhe humbjet e kapitalit.

I gjithë operacioni konsiderohet si një përpjekje për të çaktivizuar krizën që po ndodh në sistemin bankar. Vetë investitorët e credit Suisse kanë humbur 16 miliard euro letra me vlerë. Për autoritetet zvicerane “nuk është një shpëtim, por një zgjidhje tregtare.”. Ndërsa presidentja e Bankës Qendrore Europiane, Kristine Lagarde tha se është një “Vendim vendimtar për të siguruar stabilitetin financiar”.

Shkrija mes dy bankave pritet të ndodhë deri në fund të vitit, ndërsa presidenti i UBS Colm Kelleher deklaroi se “Integrimi forcon Zvicrën si një qendër financiare globale”, marrëveshja u përshëndet edhe nga Bankat Qendrore. Nga ana tjetër hapet edhe një çështje e rëndësishme punësimi. Sipas sindikatës bankare zvicerane, bashkimi mes dy bankave më të mëdha vendase do të çonte në rreth 10 mijë pushime nga pune.

(BalkanWeb)

Advertisement

Continue Reading

Më të lexuarat