Connect with us

Lajme nga vendi

Mickoski: Pushteti t’i kthehet popullit, në vitin 2023 do të jetë më mirë

Published

on

Mickoski: Pushteti t’i kthehet popullit, në vitin 2023 do të jetë më mirë

“Pushteti duhet t’i kthehet popullit. Eshte koha. Le të krijojmë një të ardhme në të cilën besojmë. Një e ardhme që e meritojmë. Unë besoj shumë në ju, besoni në veten tuaj. 2023 do të jetë viti në të cilin ndryshimet do të përjetojnë fuqinë e tyre të plotë. Do të ketë shumë projekte, një numër i madh projektesh më të vogla dhe një fitore e madhe. Do te behet me mire. Po vijnë kohë më të mira. Tradhtitë do të bien, morali do të kthehet, do të ketë ligjshmëri”, thotë kreu i OBRM-PDUKM-së, Hristijan Mickoski në urimin e Vitit të Ri.

“Viti që po kalon lë gjurmët e veta. E mirë dhe më pak e mirë. Kujtime, pas një pune të mirë, shumë emocione, fatkeqësisht edhe humbje e sfida.

Amerikanët erdhën për ta krijuar “Listën e Zezë”, paralajmëron presidenti …
Qeveri e paaftë, mungesë parash, krizë energjitike, rritje çmimesh. Tregtuan me dinjitetin kombëtar, nuk ka drejtësi dhe paqja është e brishtë.

Advertisement

Ata pësojnë disfata në çdo hap që nuk është faji juaj. Humbjet që i bën qeveria në kurriz dhe në emrin tuaj.

Është shumë! Kjo duhet të marrë fund.

Duhet të qëndrojmë të gjithë bashkë, të ecim përpara, ndryshimet kanë filluar dhe nuk ka më kthim. Ne kemi të drejtën për një të ardhme më të mirë për fëmijët tanë. Ne do ta sigurojmë atë të ardhme.

Maqedonia është shtëpia jonë e përbashkët, të tregojmë patriotizëm të përbashkët. Të mos humbasim kohë, të mbarojmë punën, le të ketë më shumë para populli, më shumë përgjegjësi qeveria.

Të dashur miq, dërgoni të vjetrën dhe mirëpriteni Vitin e Ri 2023 me shoqëri dhe humor të mirë, me njerëzit që doni dhe ju interesojnë. Përdorni momentet dhe jepni dashuri, kujtoni ata që nuk janë me ju, përqafoni ata që janë me ju. Urojini të gjithëve shëndet, gëzim dhe lumturi dhe përpiquni të bëni gjithçka që keni në dorë për të bërë sa më shumë mirësi, shkruan Hristijan Mickoski.

Advertisement

Advertisement

Lajme nga vendi

Ambasadori gjerman për REL: Nëse bisedimet në Ohër finalizohen, atëherë shtetet e BE-së që nuk e njohin pavarësinë e Kosovës…

Published

on

Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Jorn Rohde, në një intervistë për REL tha se nëse bisedimet mes Kosovës dhe Serbisë, që mbahen sot në Ohër, prodhojnë rezultat ideal, atëherë ai pret që pesë shtetet mosnjohëse të BE-së ta njohin pavarësinë e Kosovës.

Në intervistë, Rohde ka folur edhe për propozimin evropian për normalizimin e marrëdhënieve Kosovë-Serbi dhe ka thënë se njohja reciproke është kyçe në rrugën e këtyre vendeve drejt BE-së.

Kosova dhe Serbia janë të angazhuara në dialog për normalizimin e marrëdhënieve qysh nga viti 2011. Ato kanë arritur dhjetëra marrëveshje, por shumica e tyre nuk janë zbatuar në terren.

Së voni, dy shtetet janë pajtuar në parim për një propozim të BE-së për normalizimin e marrëdhënieve.

Advertisement

Për zbatimin e këtij propozimi, udhëheqësit e Kosovës dhe të Serbisë po bisedojnë sot në Ohër.

Një nga nenet e tij kërkon nga të dyja vendet që t’i zbatojnë të gjitha marrëveshjet e arritura në 12 vjetët e fundit./REL/

Continue Reading

Lajme nga vendi

Maqedonia e Veriut vendi më i palumtur në Ballkan

Published

on

Maqedonia e Veriut është vendi më i palumtur në Ballkan, sipas raportit të ri të lumturisë të Institutit Gallup. Në vendin e 87-të nga 137 vende, pranë Maqedonisë së Veriut për nga lumturia janë Venezuela, Kongo dhe Ukraina në vendin e 92-të.

Nga vendet fqinje në Ballkan, Shqipëria është më afër RMV-së në vendin e 83-të, Bullgaria në vendin e 77-të, Bosnja dhe Hercegovina në vendin e 71-të, Greqia në vendin e 58-të, Serbia në vendin e 45-të, ndërsa Kosova është në vendin e 34-të, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Raporti është bërë në bazë të sondazheve të ndryshme të kryera në shtetet përkatëse. Janë marrë parasysh gjashtë faktorë, duke përfshirë “Lirinë për të bërë zgjedhje të jetës”, “Perspektivat për një jetë të shëndetshme”, “Bujarinë e njerëzve”, “Perceptimin e njerëzve për korrupsionin”, “Mbështetjen sociale të ofruar nga shteti”, “Prodhimin e Brendshëm Bruto” dhe një faktor të quajtur “Distopia dhe qëndrueshmëria”.

Vendet më të lumtura në botë mbeten Finlanda dhe Danimarka dhe shtetet e tjera baltike apo shtetet në Evropën veriore. /Telegrafi/

Advertisement

Continue Reading

Lajme nga vendi

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

Published

on

Moti sot në Maqedoninë e Veriut do të jetë me diell dhe me vranësira të vogla deri në mesatare, por relativisht i ngrohtë. Do të fryjë erë e dobët nga drejtimi jugor.

Temperatura minimalë do të jetë në interval prej -3 deri në 4, ndërsa ajo maksimale do të arrij prej 17 deri në 21 gradë.

Në Shkup dhe rrethinë moti d të jetë i ngjashëm, me diell dhe me vranësira të vogla deri në mesatare. Do të fryjë dhe erë e dobët nga drejtimi jugor. Temperatura minimale do të ulet në 1, ndërsa ajo maksimale do të arrij në 19 gradë Celsiusë.

Advertisement
Continue Reading

Më të lexuarat