Connect with us

Lajme nga vendi

Mbi 100 fëmijë vitin e ri e presin në spitale, infeksionet virusale shkaktar hospitalizimi

Published

on

Mbi 100 fëmijë Vitin e Ri do ta kalojnë të hospitalizuar në reparte spitalore në Kozle apo në Klinikën për sëmundje të fëmijëve. Sipas mjekëve infeksionet virusale janë shkaktari kryesor për hospitalizim.

“Parimisht, të gjithë fëmijët që vinë fillimisht janë vizituar nga mjeku i familjes ose janë mjekuar në institucion tjetër në një qytet tjetër, por pas pranimit të terapisë njëjavore kanë ardhur të gjithë tek ne. Ka disa fëmijë që kanë rënie të saturacionit deri në 80-85% dhe atyre u jepet mbështetje oksigjeni që në ditët e para.”, – deklaroi drejtori i spitalit të fëmijëve “Kozle”, Besnik Zeqiri.

Zekiri thotë se trajtimi spitalor tani zgjat deri në dhjetë ditë. Kjo bëhet për shkaqe sigurie, sepse virusi ndonjëherë është i paparashikueshëm. Ndryshe nga Kozle, ku më shpesh trajtohen sëmundjet akute, në objektin më të madh shëndetësor, Klinikën e Fëmijëve, ka fëmijë në terapi intensive.

“Për momentin kemi rreth 70 pacientë të hospitalizuar, 10 prej të cilëve janë në reanimacion. Më të shpeshta janë sëmundjet e frymëmarrjes, bronkiti, gjendjet febrile dhe konvulsionet.”, – u shpreh mjekja, Andrijana Andreevska Stepanovska.

Edhe pse të gjithë ne dëshirojmë shëndet të mirë, ata që do të kenë nevojë për ekzaminim dhe mjekim, klinika e fëmijëve dhe ekipet mjekësore të “Kozles” do të jenë në dispozicion për ta njëzet e katër orë.

Advertisement
Advertisement

Lajme nga vendi

Shkelet me makinë një i mitur në Tetovë

Published

on

MPB Maqedoni informon se dje në një i mitur është shkelur me makinë nga një shofer nga Tetova.

“Me datë 19.06.2024 në ora 17:30 në SPB Tetovë është denoncuar se në rrugën “Ljubo Bozhinoski – Pish” në Tetovë, automjeti i pasagjerëve “Opel Vectra” me shenja regjistrimi Tetova, i drejtuar nga M.R.(33) nga Tetova ka goditur një këmbësor të mitur nga Tetova”.

“Në aksident i mituri ka pësuar lëndime të rënda trupore, të cilat janë konstatuar në Spitalin klinik të Tetovës. Inspektim është kryer nga ekipi inspektues i SPB Tetovë”, thuhet në njoftim.

Continue Reading

Lajme nga vendi

Fillon sot regjistrimi elektronik i nxënësve në shkollat e mesme

Published

on

Nga sot deri të martën (25 qershor deri në orën 15) do të realizohet regjistrimi i parë elektronik i nxënësve për regjistrim në arsimiin e mesëm për vitin shkollor 2024/2025. Regjistrimi i dytë do të jetë më 1 korrik dhe 2 korrik deri në orën 15.

Me qëllim që të optimizohet procesi i përgjithshëm i regjistrimit në shkollat ​​e mesme, Ministria e Arsimit dhe Shkencës edhe këtë vit nëpërmjet shërbimit digjital mundësoi aplikim elektronik. Regjistrimi i nxënësve do të realizohet përmes linkut në portalin e shërbimeve elektronike të MASH-it https://e-uslugi.mon.gov.mk me njoftim të veçantë për nxënësit e shkollave të mesme përmes llogarive të tyre përdoruese në schools.mk.

Nga MASH-i sqaruan se regjistrimi i sistemit nuk do të kërkohet dhe paralajmërimi do të bëhet ekskluzivisht me përdoruesit e schools.mk.

“Udhëzimi i hyrjes / paraqitjes në sistem dhe plotësimi i aplikacionit do të vendoset me link në faqen e hyrjes / paraqitjes” theksoi MASH-i.

Në fund të marsit MASH-i e publikoi Konkursin për regjistrimin e nxënësve në shkollat e mesme publike për vitin shkollor 2024/2025. Në të janë cekur dokumentet e nevojshme, mënyra e aplikimit dhe afatet e konkurseve.

Advertisement

Rang-listën përfundimtare me rezultatet e regjistrimit dhe vendet e lira pas regjistrimit të parë, çdo shkollë duhet ta publikojë më 26 qershor më së voni deri në orën 9, në vend publik në shkollë dhe/ose në faqen e intrnetit të shkollës.

Në shkollat ku do të ketë testim kualifikues do të organizohet më 28 qershor, ndërsa rang-listat përfundimtare me rezultatet do të publikohen më 28 qershor në vend publik në shkollë.

Continue Reading

Lajme nga vendi

Një person nga Struga dyshohet për prodhim të diplomave të falsifikuara

Published

on

MPB njofton se është dorëzuar kallëzim penal kundër një 34-vjeçari nga Struga për shkak të dyshimit se ka falsifikuar diplomë.

“Zyra e jashtme për çështje penale Strugë ka dorëzuar kallëzim penal kundër D.M (34) nga Struga për shkak të dyshimit se ka kryer veprën penale “falsifikim i dokumenteve”.

Më datë 04.06.2024, gjatë kontrollit në banesën e të dyshuarit janë gjetur dhe konfiskuar diploma false dhe një kompjuter me dosje (file) për krijimin e diplomave të falsifikuara”, thonë nga MPB.

Continue Reading

Më të lexuarat