Connect with us

Lajme nga vendi

Në kohë krize, thirrje qytetarëve dhe bizneseve të kursejnë rrymë

Published

on

Në prag të dimrit të pritur të vështirë mbështetja e bujqve dhe menaxhimi me krizën energjetike mbeten prioritete kryesore të Qeverisë, paralajmëroi kryeministri Dimitar Kovaçevski, përderisa në të njejtën kohë lideri i VMRO-DPMNE-së, Hristian Mickoski kërkoi nga kompetentët të prodhojnë rrymë e cila, do të përfundojë si ndihmë ekonomisë.

Kryeministri Kovaçevski dje pas inaugurimit të sistemit për ujitje “Sllavishko pole” në Komunën Rankovc paralajmëroi se Këshilli ekonomik do t’i shqyrtojë kërkesat e sektorit të biznesit për zbutjen e goditjes nga çmimet e larta të rrymës për kompanitë dhe sapo t’i kenë llogaritjet, Qeveria do të intervenojë në atë pjesë.

Megjithatë, sipas tij, ulja e mundshme shtesë e TVSH-së nuk do të kishte ndikim ndaj çmimit të energjisë elektrike, sepse ajo në tregun e lirë është mbi 1000 euro.

Kryeministri theksoi edhe se kyçe në periudhën në vijim është të bëhen kursime të energjisë elektrike çdokund ku është e mundur.

Advertisement

“Ndodhemi në periudhë kur çmimet e energjisë elektrike janë më të larta se cila do logjikë ekonomike, flas për tërë kontinentin evropian, ndërsa ajo që e kanë si detyrë të gjithë resorët në Qeveri dhe kompanitë të cilat janë në pronësi shtetërore, atë do të duhet ta porosisin me qëllim që të kemi furnizim të papengueshëm me energji elektrike”, shtoi kryeministri Kovaçevski.

Nga ana tjetër, lideri i VMRO-DPMNE-së, Mickoski nga Berova akuzoi se biznesmenët e vendit paguajnë rrymë më të lartë se kolegët e tyre në rajon dhe u bëri thirrje kompetentëve të prodhojnë rrymë e cila “do të përfundojë si ndihmë ekonomisë”.

“U bëj apel kompetentëve, në vend që të vazhdojnë me kokëfortësinë e tyre, të merren me punë, të ndalojnë të vjedhin nga ELEM, sot EMV, të ndalojnë vjedhjen ndaj qytetarëve dhe t’i mundësojnë biznesit dhe ekonomisë në këto kohë të vështira të mbijetojnë, pasi ata janë heronjtë e kësaj kohe që luftojnë çdo muaj për të siguruar ekzistencën e punonjësve. Prandaj, në vend se të vazhdojnë me ato deklarata, të merren me punë, të ndalojnë vjedhjen, të prodhojnë rrymë dhe ajo rrymë të përfundojë si ndihmë për ekonominë dhe në këtë mënyrë ta bëjnë ekonominë e vendit konkurruese, tha Mickoski.

Ministri i Financave, Fatmir Besimi, ndërkaq, vlerësoi se shtatë muaj prej fillimit të luftës në Ukrainë, pikëpamjet ekonomike edhe më tej mbeten në dozë të lartë të paqartësisë, me rreziqe në rritje për shkak të inflacionit në rritje, mundësisë për ndalje të dërgesës së gazit nga Rusia, rritjes së çmimeve të energjisë elektrike dhe ashpërsimit të kushteve për financim.

Në kolumnë Besimi thekson se çmimet e energjisë për amvisëritë dhe ndërmarrjet evropiane do të jenë më të larta se pritjet e mëparshme.

Advertisement

“Kjo do të ndikojë në besimin e konsumatorëve, që po bie dhe gjithnjë e më pak do të jenë të gatshëm t’i shpenzojnë kursimet e veta, që do të reflektohet në konsumin në gjysmën e dytë të vitit. Çmimi i energjisë do të ketë ndikim edhe ndaj investimeve. Shpenzimet e rritura dhe pikëpamjet më të dobëta për konsum final do të ndikojnë tek ndërmarrjet që të shkurtojnë projektet jothelbësore”, shton Besimi.

Ai përkujton edhe se gazi natyror u shtrenjtua mbi 3.300 dollarë për 1000 metra kub, që është rritje e çmimit të tij në krahasim me mesin e vitit 2021 për 700 për qind.

Ai thekson edhe se pritjet e ekspertëve energjetikë janë se deri në fund të dimrit kjo gjendje nuk do të ndryshojë shumë, përveç në rast të ndërprerjes së luftës në Ukrinië dhe vendimit të Gjermanisë të importojë gaz rus përmes Rrjedhës veriore 1 dhe 2.

Në kushte të këtilla, shton ministri, Qeveria ndërmerr dhe do të ndërmarrë masa për amortizim të çmimeve në rritje të energjisë elektrike, përmes subvencioneve të prodhimit të EMV-së dhe uljes së TVSH-së për energjinë elektrike prej 18 në 5 për qind, që në nivel vjetor i kushton Buxhetit të shtetit rreth 50 milionë euro më pak të ardhura nga TVSH-ja.

Advertisement
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme nga vendi

Aksion policor si nëpër filma, arrestohen dy persona në pik pagesën afër Tetovës

Published

on

Ministria për Punë të Brendshme njofton se gjatë ditës së sotme policia e Shkupit në bashkëpunim me atë të Tetovës ka arrestuar dy persona nga Haraçina, pasi të njëjtit janë kapur duke transportuar 35 kilogramë drogë. Nga MPB bëjnë të ditur se pas dokumentimit të plotë të rastit ndaj dy personave në fjalë po ngritët kallëzim përkatës.

“Në orët e paradites në pikën pagesore në magjistralen Gostivar – Tetovë, zyrtarët policorë i kanë dhënë shenjë ndalimi automjetit të pasagjerëve “Range Rover”, me targa të Shkupit, i drejtuar nga K.A.(32), në të cilin O.A. (23) ishte pasagjer, të dy nga fshati Haraçinë i Shkupit. Personat nuk i janë bindur urdhrit të policisë për ndalimin e mjetit, por janë larguar me vrap duke dëmtuar një automjet të policisë, por shumë shpejt janë ndaluar dhe privuar nga liria. Gjatë kontrollit në bagazhin e automjetit janë gjetur 4 thasë me marihuanë, me peshë totale të rreth 35 kilogramëve, me vlerë të rreth 100 mijë eurove”, njoftojnë nga MPB.

 

Advertisement

Continue Reading

Lajme nga vendi

Do të rritet çmimi për nxjerrjen e pasaportave, letërnjoftimeve dhe lejeve për vozitje në Maqedoni

Published

on

Ministria për Punë të Brendshme informon se duke vepruar sipas përfundimit të Qeverisë, zbaton procedurë për ndryshimin e vendimit për çmimet për formularët për nxjerrjen e dokumenteve personale. Nga MPB për “360 shkallë” thonë se për momentin dokumentet personale nxirren me çmimet që kanë qenë deri tani.

Çmimet do të ndryshohen kur vendimi të hyjë në fuqi dhe të publikohet në Gazetën zyrtare të RMV-së, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Çmimi i pasaportës për personat deri në 27 vjeç do të mbetet i pandryshuar dhe do të jetë 1.500 denarë, por pasaporta për personat mbi 27 vjeç do të jetë 2.000 denarë, që është rritje prej 500 denarë. Çmimi i letërnjoftimit do të jetë 310 denarë, që është rritje prej 120 denarë. Çmimi i patentë shoferit do të jetë 410 denarë, që është rritje prej 130 denarë.

Do të ketë ndryshime edhe në çmimet dhe formularët për procedurat me urgjencë.

Advertisement

Çmimi i pasaportës me procedurë urgjente do të jetë 6.100 denarë, që është rritje prej 1.600 denarë.

Çmimi i patentë shoferit me procedurë urgjente do të jetë 1.230 denarë, që është rritje prej 390 denarë.

Nga MPB thonë se ndryshimi i çmimeve vjen si pasojë e rritjes së çmimeve të blerjes së formularëve të importuar, rritjes së kostove për mirëmbajtjen e sistemit, që kryhet nga një operator ekonomik i huaj, si dhe blerjes së makinerive të reja për shkak të nevojës për zëvendësimin makinerive për personalizim.

Ndryshe, deri në shkurt të vitit 2024, qytetarët kanë detyrim ligjor të ndryshojnë të gjitha dokumentet personale të cilat i kanë me emrin e vjetër të shtetit “Republika e Maqedonisë”.

Advertisement
Continue Reading

Lajme nga vendi

Nuk vdes nga sheqeri 19, pretendojnë mjekët – Nga se vdiq atëherë 6-vjeçarja Jana, e kishin gabuar mjekët?

Published

on

Pse vdiq 6-vjeçarja Jana? Spitali klinik në Manastir është nën mbikëqyrje të jashtëzakonshme inspektuese. Dokumentacioni i plotë është duke u krehur nga prokuroria, policia, por pritet edhe një kontroll i jashtëzakonshëm nga një komision i formuar posaçërisht nga Ministria e Shëndetësisë.

Ndërkohë po merren deklarata nga stafi i përfshirë dhe po bisedohet me të gjithë ata që kanë pasur kontakt me vajzën.

Drejtori i spitalit në Manastir, Aleksandar Obednikovski, ka kërkuar nga ministri që të dërgohet një komision nga Shkupi që të mos ketë dyshim se diçka po fshihet.

Lajmi shqetësoi opinionin, sidomos pasi babai i Janës së vogël zbuloi se sipas analizave të gjakut ajo kishte sheqer 9 dhe më pas i dhanë glukozë me infuzion, e cila e rriti më tej sheqerin në 19, më pas ajo vdiq. Shkaqet e vdekjes komentohen edhe nga mjekët në rrjetet sociale.

Advertisement

Mjeku Nenad Lazarov thotë në statusin e tij në Facebook “Nuk vdes akute nga glicemia 19”.

Në postimin e tij, kolegët mjekë komentojnë situatën dhe thonë:

“Ju nuk vdisni nga glicemia, por vdisni nga ketoacidoza. Një humbje e rëndë për prindërit, por një ndërlikim i hiperglicemisë në fëmijëri, një gjendje akute ku shfaqet rezistenca ndaj insulinës, e ka këtë ndërlikim”.

Advertisement
Continue Reading

Më të lexuarat