Connect with us

Lajme nga vendi

Po përgatitet “Plan kombëtar” për furnizim stabil me ushqim mes “Ballkanit të hapur”

Published

on

Para fillimit të samitit të përbashkët të ushqimit dhe verës që do të mbahet në Beograd nga data 1 deri më 4 shtator në kuadër të nismës “Ballkani i Hapur”, Maqedonia e Veriut vazhdon të intensifikojë agjendën e brendshme që stimulon kapacitetet kombëtare për prodhimin dhe promovimin e ushqimit, të traditës maqedonase dhe reduktimin e varësisë nga importi.

Kryeministri Kovaçevski dje pas vënies në përdorim të sistemit të ujitjes “Slavishko Pole” në Komunën e Rankovcës përkujtoi se Qeveria ka miratuar “Planin Kombëtar për prodhimtarinë e ushqimi, i cili përmban masa specifike për mbështetjen e sektorit bujqësor në kohë krize dhe tashmë është duke u zbatuar.

“Këto janë masa për rritjen e prodhimit të ushqimit vendor, për pavarësinë e importit, masa me të cilat inkurajojmë fermerët që të shfrytëzojnë maksimalisht të gjitha resurset, çdo pëllëmbë tokë bujqësore , për të prodhuar më shumë”, tha Kovaçevski.

“Plani Kombëtar i Prodhimit të Ushqimit” parasheh prodhim të qëndrueshëm dhe të shtuar të ushqimit vendor, por edhe pavarësi importi, për çka me ribalancin e miratuar të Buxhetit janë ndarë 32 milionë euro shtesë për rritjen e prodhimit vendor ushqimor.

Nga Qeveria theksojnë se prodhimi i grurit, misrit, elbit tashmë është rritur dhe importi i të gjitha kulturave është ulur.

Advertisement

“Më shumë se 20 mijë hektarë tokë bujqësore janë ndarë për prodhimin e produkteve strategjike përmes disa tenderëve publikë, ku fermerët kanë shfaqur interesim të madh, ndërsa janë rritur edhe subvencionet për plehra artificiale, me çka fermerët kanë kosto më të ulëta”, rikujtojnë nga Qeveria.

Prej atje shtojnë se bashkë me Ministrinë e Bujqësisë po monitorohet nga afër situata dhe në kuadër të “Ballkanit të Hapur” është formuar edhe grupi i krizës, i cili analizon situatat në tre vendet e përfshira në nismë – Maqedonia e Veriut, Shqipëria dhe Serbia, dhe sipas vlerësimeve të të cilëve mund t’i sigurojnë njëra-tjetrës mungesa të mundshme ushqimore.

Në të njëjtën kohë, ne jemi duke punuar për një promovim të fuqishëm rajonal të verërave, ushqimit dhe turizmit maqedonas dhe hapi i parë i ardhshëm në këtë drejtim do të bëhet në Panairin e Parë Ndërkombëtar të “Ballkanit të hapur” në Beograd.

Në Panairin për ushqim, verë dhe turizëm të Ballkanit të Hapur në Beograd nga vendi do të marrin pjesë 42 kantina dhe 3 destileri, të cilat do të prezantohen me më shumë se 300 lloje të ndryshme të verërave dhe rakive maqedonase. Në Panair do të prezantohen edhe më shumë se 10 prodhues të ushqimit nga Maqedonia e Veriut të cilët do ta prezantojnë kuzhinën autentike maqedonase. Njëkohësisht, qindra mijë vizitorë të pritur të Panairit do të mund të shijojnë ushqimet autentike maqedonase të cilën do ta përgatisin kuzhinierët më të mirë maqedonas./revista.mk

Advertisement
Advertisement
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Lajme nga vendi

Shkurtohet orari i parkimit me pagesë në Tetovë

Published

on

Kthimi i mërgimtarëve në vendlindje ka detyruar autoritetet lokale që të aktivizohen që të mos ketë kaos në trafik, pasi që përvoja nga e kaluara nuk është e mirë, kur dihet se Tetova gjithnjë vuan për bulevarde të reja, rrugë më të gjëra dhe mungesë të vendeve të parkimit. Së këndejmi, komuna e Tetovës në bashkëpunim me ndërmarrjen Parkingu i Qytetit, ka vendosur që të shkurtojë orarin e parkimit zonal për dy orë respektivisht tani koha e parkimit do të jetë nga ora 07:00 deri në ora 21:00, dy orë më herët se zakonisht. Tashmë të gjithë qytetarët pas orës 21:00 mund ta shfrytëzojnë parkimin pa pagesë sepse dhe merimanga e qytetit nuk do të punojë, por luten qytetarët që mos t’i parkojnë veturat e tyre në trotuare dhe në vende ku pengojnë qarkullimin e lirë të qytetarëve, njoftojnë nga komuna e Tetovës.

“Ky vendim do të filloj nga 15 i këtij muaji deri në 15 gusht. Po ashtu tashmë oborret e shkollave në Tetovë janë të lira dhe parkimi është falas. Duke nisur nga ky fakt drejtuesit e automjeteve do ishte mirë që të parkojnë veturat e tyre në këto parkingje që të shmangim kaosin në komunikacion. Tani është koha kur mërgimtarët tanë janë për pushime në vendlindje dhe në shenjë respekti dhe nderimi kemi vendosur të shkurtojmë orarin e parkimit me pagesë. Në anën tjetër për të lehtësuar edhe më shumë trafikun e qytetit, Komuna e Tetovës në bashkëpunim me Sektorin e Punëve të Brendshme Tetovë, do të punojë vazhdimisht në ruajtjen e rendit dhe rregullimin në rrugë për të shmangur kaosin në qytet”, tha Besarta Ramadani, zëdhënëse e komunës së Tetovës.

Continue Reading

Lajme nga vendi

Urologu Agim Berisha pritet të jetë drejtor i ri i Spitalit Klinik të Tetovës

Published

on

Doktor Agim Berisha pritet të jetë drejtor i përgjithshëm i Spitalit Klinik të Tetovës, mëson portali TS. Berisha është një kohë të gjatë si specialist në Spitalin Klinik të Tetovës. Berisha është emëruar nga VLEN gjegjësisht, Lëvizjes Demokratike.

Nuk do të ketë më drejtor ekonomik në Spitalin Klinik të Tetovës, por do të jetë vetëm Agim Berisha drejtor i përgjithshëm.

Drejtori në ardhje siç mësohet do të ketë konsideratë të jashtëzakonshme për punonjësit që janë me kontrata në vepër që vite të tëra kanë punuar në këtë Spital edhe gjatë Pendemisë.

Continue Reading

Lajme nga vendi

Mickoski: Bashkëpunimi me Hungarinë nuk është i kufizuar, tani na duheshin vetëm 500 milionë euro

Published

on

Pakoja financiare e qeverisë së Victor Orbanit është një bashkëpunim i veçantë ekonomik që do të zhvillohet në nivel të qeverive të Maqedonisë dhe Hungarisë, dhe është një lloj bashkëpunimi që nuk është i kufizuar në sasi, tha kryeministri Hristijan Mickoski duke iu përgjigjur pyetjeve të gazetarëve gjatë vizitën e tij në Ohër.

“Më vjen keq që kam lexuar në media të caktuara nga politikanë të caktuar se Mickoski “premtoi një miliard, solli 500 milionë euro”. Tani e them këtë, ne premtuam një miliard por sollëm më shumë, por do ta përdorim kur të na duhet.

Aktualisht na duhen 500 milionë euro. Nga ato 250 milionë nevojiten që komunat të financojnë projektet e tyre, gjë që është e rëndësishme për qytetarët sepse duan të ndjejnë projekte reale. 250 të tjerat duam t’ua japim bizneseve dhe kompanive, sepse kanë kushte tregu të paktën dyfish më të këqija. Sot në biznes ai që nuk ka nevojë për kredi merr kredi, këtu po japim si Qeveri, kjo është për ju”, tha Mickoski.

Detyrimi i biznesit do të jetë që të ketë të paktën 250 milionë euro që do t’i investojë si mjete të veta, në mënyrë që investimi fillestar në kompani të jetë 500 milionë euro.

Continue Reading

Më të lexuarat