Connect with us

Lajme nga bota

22 të vrarë në sulmin e Rusisë me raketa në stacionin hekurudhorë në Ukrainë ditën e pavarësisë

Published

on

Forcat ruse nisën sulm me raketa në një stacion treni të Ukrainës në Ditën e Pavarësisë dje, duke vrarë 22 persona, tha Presidenti Volodymyr Zelensky pasi paralajmëroi për ditë të tëra se Moska mund të bënte “diçka jashtëzakonisht mizore” këtë javë. Sulmi vdekjeprurës ndodhi në Chapline, një qytet me rreth 3.500 banorë në rajonin qendror të Dipropetrovsk, tha Zelensky para Këshillit të Sigurimit të OKB-së përmes videos. Kabineti i presidentit njoftoi gjithashtu se një fëmijë 11-vjeçar u vra nga një raketë më herët gjatë ditës në lagje dhe pati gjithsej dy sulme, transmeton Portalb.mk.

“Chapline është dhimbja jonë sot,” tha Zelensky në fjalimin e tij gjatë natës me video drejtuar kombit dhe në një moment tha se numri i të plagosurve ishte rreth 50. Zëvendës shefi i shtabit të Zelenskyt më vonë tha se 22 persona u plagosën në sulmin, i cili goditi pesë vagonë udhëtarësh.

Rusia nuk ka komentuar ende, por deri më tani ka mohuar se ka në shënjestër infrastrukturën civile.

Ukraina po përgatitej për sulme veçanërisht të rënda rreth festës kombëtare që përkujtonte shpalljen e pavarësisë së Ukrainës nga Bashkimi Sovjetik në vitin 1991. Dje u bënë gjashtë muaj nga fillimi i pushtimit rus. Disa ditë para Ditës së Pavarësisë, autoritetet në Kiev ndaluan tubimet e mëdha në kryeqytet deri më sot për shkak të frikës nga sulmet me raketa.

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme nga bota

(VIDEO) Digjet në një anije mallrash me 3 mijë makina: Ka të vdekur, disa të plagosur

Published

on

Një person ka vdekur dhe disa të tjerë janë plagosur në një zjarr që shpërtheu në një anije mallrash në veri të ishujve holandez të Frizianës Perëndimore, tha roja bregdetare holandeze.

Shpëtimi i 23 anëtarëve të ekuipazhit është në proces.

Disa prej tyre u hodhën në ujë, por u gjetën nga roja bregdetare.

Anija e mallrave po transportonte 3000 makina nga Gjermania në Egjipt.

Continue Reading

Lajme nga bota

Biden paralajmëron Xi Jinping: Kujdes, ekonomia juaj varet nga Perëndimi

Published

on

Pasi njoftoi planet e tij për të dërguar municione thërrmuese në Ukrainë, Joe Biden zhvilloi një takim me presidentin e Kinës. Gjatë bisedimeve, ai i tha Xi Jinping të tregonte kujdes sepse Pekini mbështetet në investimet perëndimore.

“Ky nuk është një kërcënim. Ky është një vëzhgim,” tha Biden.

“Që kur Rusia filloi pushtimin e Ukrainës, 600 korporata amerikane janë tërhequr nga Rusia. Dhe ju më keni thënë se ekonomia juaj varet nga investimet nga Europa dhe Shtetet e Bashkuara.

“Kini kujdes!

Putin dhe Xi zhvilluan dy ditë bisedime në mars me fjalë të ngrohta miqësie midis Kinës dhe Rusisë dhe kritika të përbashkëta ndaj Perëndimit, por pa asnjë shenjë të një përparimi diplomatik mbi Ukrainën.

Advertisement

Ka tensione dhe pesimizëm të rritur në marrëdhëniet SHBA-Kinë për çështjet e sigurisë kombëtare, duke përfshirë Tajvanin, luftën e Rusisë në Ukrainë dhe ndalimet në rritje të eksporteve të SHBA.

Continue Reading

Lajme nga bota

Kompania “OceanGate” ofron ende udhëtime me nëndetëse drejt Titanikut

Published

on

Përkundër faktit se nëndetësja e kompanisë OceanGate së fundmi shpërtheu dhe në këtë mënyrë shkaktoi vdekjen e pesë personave, duket se organizatorët e “udhëtimit” nuk kanë ndërmend të heqin dorë nga këto ekspedita.

Gjegjësisht, në faqen zyrtare të OceanGate ende mund të shihni oferta për udhëtime në rrënojat e Titanikut, si dhe “ekspedita” të tjera.

“Çdo ekspeditë kushton 250,000 dollarë për person, ofron një zhytje nënujore, akomodim privat, trajnim të nevojshëm dhe pajisje ekspedite. Kapaciteti maksimal i nëndetëses është i kufizuar në gjashtë persona,” tha ai.

Gjithashtu, theksohet se pasagjerët në udhëtime të tilla marrin një përvojë emocionuese dhe unike.

“Nëndetësja jo vetëm që do t’ju ofrojë një përvojë udhëtimi emocionuese dhe unike, por gjithashtu do të ndihmojë komunitetin shkencor të mësojë më shumë rreth mbytjes dhe mjedisit të thellë të oqeanit. Çdo zhytje ka gjithashtu një qëllim shkencor dhe ju mund të mësoni më shumë rreth kërkimit tonë në faqe“, thuhet në faqen e internetit të kompanisë.

Advertisement

Kompania OceanGate organizoi një udhëtim për pesë persona dhe nëndetësja humbi komunikimin me anijen dhe sipërfaqen një ditë pas zhytjes. Pas disa ditësh kërkime, u konstatua se nëndetësja kishte shpërthyer, duke i lënë pasagjerëve as edhe një milimetër mundësi mbijetese./abcnews.al

Continue Reading

Më të lexuarat