Connect with us

Lajme nga bota

Vidhet portreti i Winston Churchill nga hoteli në Kanada, si e zëvendësuan grabitësit me një kopje… stafi e kuptoi nga “këndi” i gabuar

Published

on

Një portret i famshëm i Sir Winston Churchill mendohet se është vjedhur nga një hotel në Kanada dhe është zëvendësuar me një kopje.

I fotografuar nga fotografi kanadez Yousuf Karsh në vitin 1941, imazhi bardh e zi njihet si “luani vrumbullues” dhe është një nga fotografitë më të njohura të Churchillit. Kjo fotografi ishte vendosur në hotelin Château Laurier në Otava që prej vitit 1998.

Mbrëmjen e së premtes një punonjës i stafit të hotelit vuri re se fotografia nuk ishte varur siç duhet dhe korniza nuk përputhej me ato të portreteve të tjera në sallon, të cilat ishin realizuar gjithashtu nga Karsh.

Jerry Fielder, drejtori i pasurisë së Karsh, u thirr për të hetuar dhe zbuloi se nënshkrimi i Karsh në portretin e Churchill ishte një falsifikim, sipas CBC. Hoteli kontaktoi policinë e Otavës, e cila po heton një vjedhje të mundshme.

“Nuk mund ta besoja se dikush do ta bënte këtë,” i tha Fielder Otava Morning në CBC Radio.

Advertisement

Hera e fundit që Fielder ishte në gjendje të konfirmonte se fotografia ishte varur në hotel ishte korriku i vitit 2019. Heqja e saj dhe zëvendësimi me një kopje “ishte padyshim e menduar dhe planifikuar”, tha ai.

“Unë do të doja që kushdo që e mori ta kthente, por nuk mendoj se kjo do të ndodhë,” shtoi ai.

Karsh, i konsideruar si një nga fotografët më të mirë të portreteve të shekullit të 20-të, e bëri fotografinë kur Churchill ishte në Otava për t’iu drejtuar parlamentit kanadez gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Shprehja e ashpër e fytyrës së Churchillit u kap disa çaste pasi Karsh i kishte hequr puro nga goja.

“Unë mbaja një tavëll, por ai nuk do ta hidhte atë. Prita… Pastaj shkova drejt tij dhe, pa paramendim, por me respekt, i thashë ‘më falni zotëri’ dhe ia hoqa puro nga goja”, kujton Karsh.

Advertisement

Karsh tha se në kohën kur ai ishte me aparatin e tij për ta fotografuar, Churchill ishte shfaqur “aq luftarak sa mund të më kishte gllabëruar”.

Geneviève Dumas, menaxhere e përgjithshme në Château Laurier, tha se hoteli ishte duke pritur për informacion nga hetuesit./The Times/

Advertisement
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Lajme nga bota

Izraeli u thotë palestinezëve të mos kthehen në veri të Gazës

Published

on

Ushtria izraelite ka paralajmëruar palestinezët që të mos kthehen në veri të Gazës, pasi dëshmitarët dhe zyrtarët shëndetësorë thanë se ushtarët izraelitë hapën zjarr dhe vranë pesë persona, në mesin e tyre edhe banorë të zhvendosur të cilët po tentonin të ktheheshin në shtëpitë e tyre.

Qindra mijëra palestinezë u larguan nga veriu i enklavës pasi forcat izraelite nisën ofensivën e tyre, pak kohë pasi Hamasi – grupi palestinez i shpallur organizatë terroriste nga Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian – sulmoi jugun e Izraelit më 7 tetor.

Gjatë luftimeve, pjesë të mëdha të veriut janë shkatërruar, përfshirë shumicën e Qytetit të Gazës. Pas muajsh kufizime të vendosura nga Izraeli për hyrjen e ndihmës në veri, afër 300.000 persona që gjenden ende në atë zonë, sipas Kombeve të Bashkuara, janë buzë urisë.

Megjithatë, shumë palestinezë duan që të kthehen në veri, përderisa për muaj të tëra ata janë strehuar në kampe me tenda, në shkolla të shndërruara në strehimore apo në shtëpitë e të afërmve të tyre në jug të Rripit të Gazës. Disa të tjerë janë në Rafah – qytetin më jugor të Gazës – përderisa Izraeli ka deklaruar se ka në plan që ta sulmojë këtë vendbanim me qëllim që të shkatërrojë Hamasin.

Në orët e vona të së hënës, ministri i Mbrojtjes, Yoav Gallant, u takua me zyrtarët kryesorë që po punojnë në përgatitjet për pushtimin në Rafah, tha zyra e tij. Komuniteti ndërkombëtar, përfshirë SHBA-në, ka kundërshtuar ofensivën e planifikuar, duke thënë se do të rrezikonte 1.4 milion palestinezët që vlerësohet se janë strehuar në Rafah.

Advertisement

Zyra e Gallantit tha se në takim është diskutuar edhe për planet për evakuimin e civilëve dhe zgjerimin e dërgesave ushqimore dhe pajisjeve mjekësore në Gazë.

Izraeli, që ka reduktuar numrin e ushtarëve në mbarë Gazën, vazhdimisht ka kundërshtuar thirrjet që të lejojë palestinezët të kthehen në veri të territorit, duke argumentuar se luftëtarët e Hamasit po vazhdojnë të operojnë në atë zonë.

Zëdhënësi i ushtrisë izraelite, Avichay Adraee, shkroi në X, që më herët njihej si Twitter, se palestinezët duhet të qëndrojnë në jug të Gazës, pasi tha se veriu “është zonë luftuese e rrezikshme”.

Si pasojë e luftës Izrael-Hamas, në Gazë janë vrarë afër 34.000 persona dhe janë plagosur më shumë se 76.000 të tjerë, sipas shifrave të prezantuara nga Ministria e Shëndetësisë në këtë enklavë. Izraeli ka thënë se ka vrarë më shumë se 12.000 luftëtarë të Hamasit gjatë luftimeve, por nuk ka paraqitur prova për të mbështetur këtë pretendim. Ndërkaq, në sulmin e 7 tetorit, Hamasi vrau 1.200 persona në Izrael dhe rrëmbeu afër 250 të tjerë.

Advertisement
Continue Reading

Lajme nga bota

VIDEO/ Dronët iranianë kalojnë mbi Irak, Jordania paralajmëron se do të qëllojë çdo mjet që shkel hapësirën ajrore

Published

on

Dronët iranianë që janë nisur nga Irani janë duke kaluar në këto momente mbi hapësirën ajrore të Irakut.

Jordania nga ana tjetër ka lajmëruar se do të qëllojë çdo dron që shkel hapësirën e saj ajrore.

Advertisement
Continue Reading

Lajme nga bota

Burimet amerikane: Irani sulm masiv mbi objektivat ushtarake dhe qeveritare izraelit

Published

on

Një sulm masiv me rreth 100 dronë dhe më pas dhjetëra raketa nga Irani janë lëshuar drejt territori të Izraelit, duke shënjestruar objektivat ushtarake dhe qeveritare.

Ky është skenari i orëve të ardhshme që sipas burimeve amerikane e pret vendin hebre hija e një kërcënimi iranian.

Presidenti Biden iu drejtua me thirrje Iranit: “Mos e bëni: Shtetet e Bashkuara janë të përkushtuara për mbrojtjen e Izraelit dhe Irani nuk do të ketë sukses”.

“Ne jemi gati për këtë sulm nga Irani, Izraeli është i fortë”, ka deklaroi pak minuta më parë kryeministri izraelit Netanyahu.

Continue Reading

Më të lexuarat