Connect with us

Lajme nga vendi

Mexhiti në Kumanovë: Na duhen njerëz që punojnë, e jo që flasin dhe zhvasin

Published

on

Sonte në Kumanovë para një numri të madh qytetarësh Vlen ka mbajtur tubim qendrorë ku para të pranishmëve ka folur edhe kryetari i Lëvizjes Demokratike, Izet Mexhiti.

“I dashur votues i heshtur që sonte nuk je me ne por më 24 prill dhe më 8 maj do të jeni në kutinë e votimit. Kur jemi në Kumanovën tonë nuk mund ta them më ndryshe se po merr fund epoka e koalicionit të përçarjes e të përgjakjes, koalicioni i listave të zeza, koalicioni i të ashtuquajturve Fronti Europian, që orientimin, veprimet dhe bizneset i kanë nga Serbia e Rusia e që mashtron duke përdorur fjalën Europë. Neve, të dashur qytetarë na duhen njerëz që veprojnë dhe punojnë, që angazhohen fuqishëm për ndihmë të qytetarit, jo njerëz që vetëm flasin dhe vetëm zhvasin. Na duhen njerëz që ia sheh hajrin qytetari e jo njerëz që shfrytëzojnë përfitime personale. Nuk na duhet Fronti i hajdutëve me Artanin dhe Bujarin, na duhet një doktor i pakorruptuar dhe i pastër si Arben Taravari”, ka thënë Mexhiti.

Sipas tij, udhëheqësit e BDI e kanë harruar se kush janë dhe nga kanë ardhur, por votuesit jo.

“Popullit tonë i duhet Vlen, sepse Vlen ia vlenë, na duhen politikat e Vlen se do të largojë krimin dhe kriminelët, na duhet funksionalizimi i gjyqësorit. Sot besueshmëria e gjyqësorit ka prekur pikën më të ulët. Sepse mbledhjet dhe vendimet e gjykatësit i marin në selitë e partive dhe jo në vendin e dedikuar për të. Neve na duhen gjyqtarë të pandikuar nga pronarë të kazinove, sepse drejtësia Vlen. Unë e njoh mirë BDI dhe njerëzit e BDI, ka shumë dallim nga kjo strukturë e kriminalizuar dhe përkrahësve të BDI; votuesit e BDI nuk janë njësoj si struktura, kanë të njejtat halle si të popullit, janë njësoj si ne, votuesit e BDI këtë rradhë do të votojnë masivisht për Vlen. Udhëheqësit e BDI e kanë harruar se kush janë dhe nga kanë ardhur, por votuesit jo. Prandaj ne ua kemi zgjatur dorën dhe e kemi kuptuar vullnetin e tyre. I akuzuari për rastin Pacienti, demagogu i dekalogut dhe 9 pikëshit të Vuçiqit, nuk mund të jetë presidenti jonë, Bujari është shërbetori i Vuçiqit dhe nuk mund të flasë në emër të Europës dhe NATO-s. E kemi kandidatin më të mirin, e kemi doktorin si ilaçin më të mirë për këtë keqqeverisje”, është shprehur për fund Mexhiti.

Lajme nga vendi

Shkelet me makinë një i mitur në Tetovë

Published

on

MPB Maqedoni informon se dje në një i mitur është shkelur me makinë nga një shofer nga Tetova.

“Me datë 19.06.2024 në ora 17:30 në SPB Tetovë është denoncuar se në rrugën “Ljubo Bozhinoski – Pish” në Tetovë, automjeti i pasagjerëve “Opel Vectra” me shenja regjistrimi Tetova, i drejtuar nga M.R.(33) nga Tetova ka goditur një këmbësor të mitur nga Tetova”.

“Në aksident i mituri ka pësuar lëndime të rënda trupore, të cilat janë konstatuar në Spitalin klinik të Tetovës. Inspektim është kryer nga ekipi inspektues i SPB Tetovë”, thuhet në njoftim.

Continue Reading

Lajme nga vendi

Fillon sot regjistrimi elektronik i nxënësve në shkollat e mesme

Published

on

Nga sot deri të martën (25 qershor deri në orën 15) do të realizohet regjistrimi i parë elektronik i nxënësve për regjistrim në arsimiin e mesëm për vitin shkollor 2024/2025. Regjistrimi i dytë do të jetë më 1 korrik dhe 2 korrik deri në orën 15.

Me qëllim që të optimizohet procesi i përgjithshëm i regjistrimit në shkollat ​​e mesme, Ministria e Arsimit dhe Shkencës edhe këtë vit nëpërmjet shërbimit digjital mundësoi aplikim elektronik. Regjistrimi i nxënësve do të realizohet përmes linkut në portalin e shërbimeve elektronike të MASH-it https://e-uslugi.mon.gov.mk me njoftim të veçantë për nxënësit e shkollave të mesme përmes llogarive të tyre përdoruese në schools.mk.

Nga MASH-i sqaruan se regjistrimi i sistemit nuk do të kërkohet dhe paralajmërimi do të bëhet ekskluzivisht me përdoruesit e schools.mk.

“Udhëzimi i hyrjes / paraqitjes në sistem dhe plotësimi i aplikacionit do të vendoset me link në faqen e hyrjes / paraqitjes” theksoi MASH-i.

Në fund të marsit MASH-i e publikoi Konkursin për regjistrimin e nxënësve në shkollat e mesme publike për vitin shkollor 2024/2025. Në të janë cekur dokumentet e nevojshme, mënyra e aplikimit dhe afatet e konkurseve.

Advertisement

Rang-listën përfundimtare me rezultatet e regjistrimit dhe vendet e lira pas regjistrimit të parë, çdo shkollë duhet ta publikojë më 26 qershor më së voni deri në orën 9, në vend publik në shkollë dhe/ose në faqen e intrnetit të shkollës.

Në shkollat ku do të ketë testim kualifikues do të organizohet më 28 qershor, ndërsa rang-listat përfundimtare me rezultatet do të publikohen më 28 qershor në vend publik në shkollë.

Continue Reading

Lajme nga vendi

Një person nga Struga dyshohet për prodhim të diplomave të falsifikuara

Published

on

MPB njofton se është dorëzuar kallëzim penal kundër një 34-vjeçari nga Struga për shkak të dyshimit se ka falsifikuar diplomë.

“Zyra e jashtme për çështje penale Strugë ka dorëzuar kallëzim penal kundër D.M (34) nga Struga për shkak të dyshimit se ka kryer veprën penale “falsifikim i dokumenteve”.

Më datë 04.06.2024, gjatë kontrollit në banesën e të dyshuarit janë gjetur dhe konfiskuar diploma false dhe një kompjuter me dosje (file) për krijimin e diplomave të falsifikuara”, thonë nga MPB.

Continue Reading

Më të lexuarat