Connect with us

Lajme nga vendi

Të burgosurit e Grupit Kumanova kërkojnë transferim në Kosovë

Published

on

 Të akuzuarit e Grupit të Kumanovës, përmes avokatëve mbrojtës, kanë bërë kërkesë për transferim nëpër burgjet e Kosovës, për ta vuajtur pjesën e mbetur të dënimit të tyre.

“Nga brenda burgut kanë bërë kërkesë për transfer për mbajtjen e dënimit në shtetin e tyre amë. Gjithashtu edhe avokatët mbrojtës janë drejtuar deri te Ministria e Drejtësisë si organ kompetent që merret me këtë çështje që të bëjë transferin e këtyre të dënuarve në shtetin e tyre amë”, ka thënë avokati Ibrahim Bajrami.

Ministri i Drejtësisë i Maqedonisë së Veriut, Krenar Lloga, tha se për t`u bërë transferimi i grupit, duhet që në Kosovë të jenë valide të njëjtat vendime gjyqësore që janë bërë në Maqedoni.

“Janë mbi 10 hapa që të vije deri te nënshkrimi i transferit të burgosurve nga Grupi i Kumanovës. Njëri prej atyre hapave është që organet gjyqësore të Kosovës t’i pranojnë me ç’rast duhet të validohen të njëjtat vendime gjyqësore që janë bërë në Maqedoni të bëhen edhe atje. Ky hap, kur kam folur në atë kohë, është hapur dhe tani do të shohim institucionet se si do të rrjedhin procedurat gjyqësore, sepse janë hapa që nuk lidhen vetëm me Ministrinë e Drejtësisë por lidhen edhe me organet gjyqësore, edhe me ambasadat edhe me Ministrinë e Punëve të Brendshme”, ka thënë Lloga.

Për ngjarjet e Kumanovës të vitit 2015, Gjykata Themelore e Shkupit, në vitin 2017, nën akuzën për terrorizëm, i dënoi me gjithsejt 746 vjet burgim, 37 pjesëtarë të këtij grupi.

Advertisement
Advertisement

Lajme nga vendi

Fushata zgjedhore/ Troshanovski: Mosmiratimi i Kodit Zgjedhor mundëson keqpërdorimin e resurseve shtetërore

Published

on

Mos votimi i ndryshimeve të Kodit Zgjedhor sipas rekomandimeve të OSBE/ODIHR tregon se partitë nuk dëshirojnë t’i braktisin praktikat e vjetra të cilat mundësojnë shumë mjete financiare dhe resurse shtetërore në interes të partive dhe jo në interes publik. Kështu vlerëson kryetari i Institutit për Demokraci “Societas civilis”, Marko Troshanovski.

Ai në intervistë për REL tha se, rreth 2,7 milionë euro do të derdhen në portalet e internetit të sapoformuara dhe nuk kanë pronarë, as politikë redaktuese, që nuk dinë nëse do të publikojnë më tej ose jo.

“Kemi situatë ku një kompani paraqet nga katër, pesë portale, prej të cilave çdokush do të mund të marrë nga 15 mijë euro, para për të cilat ka indikacie serioze se keqpërdoren ose për rifinancim të fushatave ose përfundojnë ne xhepa privat. Momenti i dytë është përdorimi i veturave në fushatë. Deri më tani rreth 400 nga mbi 1.500 institucionet i kanë paraqitur veturat e tyre zyrtare, përkatësisht tabelat e tyre të regjistrimit që qytetarët të mund të shohin nëse i përdorin në fushatë”, tha Troshanovski.

Duke folur për fushatën zgjedhore, Troshanovski tha se deri më tani ka qenë e denjë sa i përket mediave tradicionale. Ndërkaq, sipas tij, pjesa më e madhe e fushatës së zezë dhe të ndryrë është zhvilluar në rrjete sociale.

“Ajo do të radikalizohet në mënyrë të pashmangshme me afrimin e fundit. Nuk kemi qenë ende dëshmitarë të përballjeve politike, ku më së shumti dalin në shesh këto dukuri negative në komunikimin politik”, tha Troshanovski.

Sa i përket ndryshimeve kushtetuese dhe anëtarësimit në BE, Troshanovski tha se ndryshimi i kornizës negociuese është kryesisht skenar i pamundur, duke shtuar se, vendi nuk ka kapital diplomatik për të bërë një gjë të tillë.

Advertisement
Continue Reading

Lajme nga vendi

Ahmeti përkujton dëshmorin Mujdin Aliu në 25 vjetorin e rënies së tij në Koshare

Published

on

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti ka përkujtuar dëshmorin Mujdin Aliu në 25 vjetorin e tij të rënies heroike.

Ahmeti shkruan se Aliu ishte rritur nën frymën e atdhedashurisë ndaj dha kontributin e tij në luftën e Kosovës, ku ra heroikisht në Kushare.

Statusi i plotë:

Kujtojmë sot në 25 vjetorin e rënies heroike në betejën e Koshares, heroin e kombit Mujdin Aliu.

I rritur me ndjenjën e thellë të atdhedashurisë në vatrën e tij familjare, Mujdini do t’i përgjigjej pa ngurrim kushtrimit që lëshoi Kosova dhe me gjakun e tij do të ujisë rrënjët e lirisë së saj.

Advertisement

Bashkë me shokë do t’u jepnin goditje të fortë forcave ushtarake serbe në Koshare duke thyer kufirin e vendosur nga ana e tyre mes Shqipërisë dhe Kosovës.

Lavdi e përjetshme Mujdin Aliut dhe të gjithë dëshmorëve të kombit!

Continue Reading

Lajme nga vendi

VIDEO: Shkendija i rikthehet luftës mposhti Sileksin me rezultat 6-1

Published

on

Në një nga edicionet më bindëse të kësaj pranvere, Shkendija mposhti Sileksin me rezultat 6-1 (1-1), në ndeshjen e xhiros së 27-të të LPFM, ku tre gola në shtëpi erdhën nga këndi.

Shkendia ishte bindëse, ajo arriti të “thyejë” Sileksi me 6:1, edhe pse në një moment rezultati nën Sharën ishte 1:1. Megjithatë, Tetovci tregoi të gjithë cilësinë e tij dhe arriti të fitojë tri pikë të mëdha në betejën për titull.

Continue Reading

Më të lexuarat