Connect with us

Lajme nga vendi

Vendi ka forca progresive, Sofja nuk ka kushte të reja për Shkupin!

Published

on

Pas shefave të diplomacisë nga Austria, Republika Çeke dhe Sllovakia, një trojkë tjetër ministrore nga Franca, Gjermania dhe Polonia, do të vijë në Maqedoninë e Veriut për të shpjeguar rëndësinë e ndryshimeve kushtetuese për vazhdimin e rrugës evropiane.

Sipas shefit të diplomacisë – Bujar Osmani, më e rëndësishmja është prania e diplomatit francez, i cili do t’i interpretonte qartë të gjitha dispozitat e Kornizës negociuese, për të cilat ka dilema, përkatësisht frikë se Maqedonia e Veriut do të nënshtrohet ndaj kushteve të reja nga pala bullgare, shkruan PRESSonline.al

Debati do të sjellë mbështetje

Kryediplomati Bujar Osmani pret që të sigurojë mbështetjen e dy të tretave për ndryshimet kushtetuese pasi të fillojë debati për to, kur opinioni edhe deputetët do të binden se nuk ka asgjë të diskutueshme nëse komuniteteve ekzistuese i shtohen edhe kroatët, malazezët, bullgarët dhe komunitetet e tjera etnike në Preambulën e Kushtetutës, pasi siç tha ai, të gjitha bashkë e pasqyrojnë karakterin multietnik të shtetit.

“Mendoj se debati do ta sqarojë këtë dilemë. Le të fillojë debati. Le të dërgohen amendamentet në parlament dhe deputetët t’i marrin bardh e zi, në letër. Dhe do të shihni se në cilin drejtim do të zhvillohet debati. Pres që edhe opozita të mbështesë ndryshimet kushtetuese. Nëse opozita nuk i mbështet, ne do të punojmë individualisht me çdo deputet”, njoftoi kreu i diplomacisë, përcjell PRESSonline.al
Nëse procesi dështon, sipas ministrit Osmani, nëpër libra do të shkruhet e mësohet se kush është “meritori” për izolimin e shtetit.
“Nëse nuk funksionon, imazhi në Parlament, nga monitori me butonat jeshil dhe të kuq, ndoshta do të mësojmë nga librat – kush e izoloi vendin”, ka deklaruar ministri i Jashtëm.

Advertisement

Ai theksoi se nuk ka rrugë tjetër përveç asaj evropiane dhe se të gjitha debatet duhet të jenë të arsyeshme.

Sofja nuk ka kushte të reja për Shkupin

Bullgaria nuk ka kushte të reja ndaj Maqedonisë së Veriut. Përkundrazi, ajo sinqerisht dëshiron të shohë fqinjin e saj duke avancuar drejt anëtarësimit të plotë, përmes sukseseve në procesin e reformave dhe përpjekjeve për të ndërtuar marrëdhënie të mira fqinjësore.

Ky është qëndrimi i Ministrisë së Jashtme bullgare të publikuar pas, siç thonë ata, shumë pyetjeve nga mediat lidhur me natyrën e kompromisit evropian të arritur në vitin 2022 mes dy vendeve.

“Bullgaria nuk ka kushte të reja ndaj Maqedonisë së Veriut. Përkundrazi, ajo sinqerisht dëshiron të shohë fqinjin e saj duke avancuar drejt anëtarësimit të plotë, përmes sukseseve në procesin e reformave dhe përpjekjeve për të ndërtuar marrëdhënie të mira fqinjësore. Ne presim hapin e parë në këtë proces, sipas zotimeve të nënshkruara nga Shkupi në korrik 2022 – “…hyrja në fuqi e ndryshimeve në Kushtetutën e Maqedonisë së Veriut për qytetarët që jetojnë në territorin e këtij vendi dhe janë pjesë e kombeve të tjera, siç është populli bullgar, sipas procedurave të brendshme”, thuhet në deklaratën e MPJ-së bullgare, përcjell PRESSonline.al

Advertisement

Ali Ahmeti: Vendi ka forca progresive

Diferencimi në vijën e një fronti pro-evropian është i dukshëm edhe në njoftimin e BDI-së pas takimit të liderit të partisë Ali Ahmeti me ministrat e Punëve të Jashtme të Austrisë, Çekisë dhe Sllovakisë. Në takim u diskutua për domosdoshmërinë e miratimit të amendamenteve kushtetuese, ecurinë e procesit të shqyrtimit, sfidat e reformimit të vendit në frymën evropiane dhe rëndësinë e ruajtjes së stabilitetit lokal dhe rajonal.

Siç thuhet në njoftim, Ahmeti i ka njoftuar diplomatët për përkushtimin dhe planin e koalicionit qeveritar për hapjen e rrugës së sigurt drejt horizontit të Evropës, për iniciativën për krijimin e një fronti të fuqishëm evropian që do të udhëheqë me sukses procesin jetik të miratimit të ndryshimeve kushtetutese, të cilat nuk duhen kuptuar vetëm si kusht për zhbllokimin e rrugës europiane, por edhe si mekanizëm për forcimin e kapaciteteve demokratike të vendit.

Ahmeti theksoi se vendi ka forca progresive që kujdesen për ruajtjen e orientimit pro-evropian të vendit, të përkushtuara në finalizimin e procesit të shqyrtimit, duke synuar pikat kyçe të veprimit reformues në frymën evropiane dhe duke vënë në dispozicion të gjitha kapacitetet institucionale për tejkalimin me sukses të sfidave”, thuhet në deklaratën nga BDI.(PRESSonline.al)

Advertisement
Advertisement

Lajme nga vendi

Njëmbëdhjetë persona në kontakt me të punësuaren e hospitalizuar në Klinikën infektive nën mbikëqyrje 14-të ditore

Published

on

Njëmbëdhjetë persona në kontakt me një të punësuare të shtruar në Klinikën infektive janë nën mbikëqyrje 14-të ditore, pasi ajo është diagnostikuar me ethe hemorragjike krimea kongo, informoi sot Renata Mlladenovska, drejtore e Inspektoratit Shtetëror Sanitar dhe Shëndetësor (ISHSSH).

“Pas marrjes së informacionit nga Instituti për Shëndet Publik, të njëjtën ditë, pra më 5 gusht, ekip i epidemiologëve nga Qendra për Shëndet Publik – Shkup, ka kryer kontroll epidemiologjik, janë bërë anketa dhe kontakte. Informacioni është ndarë dhe me ISHSSH-në dhe si institucion lëshuam edhe 11 zgjidhje, ato janë kontakte të tashmë pacientes së shtruar e cila është edhe e punësuar në Klinikën infektive. Ato 11 kontakte do të jenë nën mbikëqyrje shëndetësore 14-ditore”, tha Mlladenovska.

Ajo sqaroi se çfarë nënkupton mbikëqyrja shëndetësore.

“Pacientja, përkatësisht kontaktet do të duhet të paraqiten dhe të jenë në kontakt të vazhdueshëm me epidemiologun kujdestar nga Qendra për Shëndet Publik – Shkup, nuk është izolim klasik, megjithatë nuk duhet të kenë kontakt me të tjerët – nëse është familja e ngushtë, thjesht të durojnë këto 14 ditë që të mos përhapet ky infeksion dhe shpresoj që ky të jetë rasti i fundit. Sa u përket 29 kontakteve të mëparshme, nga ato 29 kontakte, një është konfirmuar si rast, kemi mbikëqyrje shëndetësore, vendime të marra për 40 persona”, ka thënë Mlladenovska.

E pyetur nëse këta 11 kontakte janë të gjithë nga Klinika infektive apo familja, ajo sqaroi se nga këta 11, dhjetë persona janë nga familja e ngushtë e pacientes dhe një kontakt është e një kolege të saj poashtu nga Klinika infektive.

Advertisement

Më herët, kryetari i Komisionit për Sëmundje Infektive, Zllate Mehmedoviq, tha për MIA-n se Komisioni absolutisht qëndron prapa asaj që është bërë nga Instituti i Shëndetit Publik, masat e ndërmarra dhe rekomandimet që jepen.

Nga ajo që kanë parë, shtoi ai, rasti i parë është rast i infektimit të drejtpërdrejtë, ndërsa i dyti me gjasë është gjatë transmetimit përmes gjakut të kontaminuar.

Në rastin e parë të infeksionit të drejtpërdrejtë ndërroi jetë një paciente 27-vjeçare, pas infektimit nga pickimi i rriqrës.

Continue Reading

Lajme nga vendi

Dogana e Maqedonisë ka konfiskuar fletobligacione në vlerë 92 milionë dollarë nga një shtetas i Turqisë

Published

on

Drejtori i Doganave, Stefan Bogoev në një konferencë të jashtëzakonshme për shtyp njoftoi se Doganat e Maqedonisë së Veriut kanë konfiskuar fletobligacione në vlerë të 92 milionë dollarëve, shkruan TV21. Bogoev tha se janë konfiskuar 184 fletobligacione me vlerë të veçantë nominale prej 500 mijë dollarëve.

“Obligacionet janë gjetur tek një udhëtar, shtetas i Turqisë, i cili ka ardhur me fluturim të rregullt nga Stambolli dhe është përcaktuar për të kaluar në të ashtuquajturin “kanal i gjelbër”, respektivisht se nuk ka mall për të deklaruar, ndërsa gjatë kontrollit me skaner dhe kontrollit shtesë të detajuar, tek i njëjti janë gjetur në 4 dosje brenda një çante të zezë”, tha mes tjerash Bogoev duke shtuar se personi në fjalë është dënuar nga gjykata e vendit, ndërsa fletobligacionet i janë dorëzuar Agjencisë për Menaxhim me Pronë të Konfiskuar.

Continue Reading

Lajme nga vendi

100 ushtarë nesër nisen për në Slloveni, janë kërkuar mjete materiale dhe teknike

Published

on

Nesër në mëngjes ushtarët maqedonas duhet të nisen për në Slloveni, ku do të ndihmojnë në përballimin e përmbytjeve katastrofike. Këtë e theksoi sot ministrja e Mbrojtjes, Slavjanka Petrovska, duke theksuar se nuk ka pasur vonesa në ndihmën e ofruar.

Që në momentin e parë kur ndodhi aksidenti, e gjithë maja e shtetit kontaktoi autoritetet atje dhe ne i dhamë mbështetjen tonë vetëmohuese. Nga ata na thanë se sapo të bëjnë analizat do të dorëzohen kërkesat dhe kanë mbërritur dje. Për këtë kemi reaguar menjëherë dhe sot në seancën e Qeverisë do të marrim vendim që të dërgohen 100 ushtarë nga përbërje të ndryshme, të cilët do t’u përgjigjen nevojave të ushtrisë dhe shtetit slloven, tha Petrovska.

Ministri sqaroi se ushtarët tanë tashmë janë gati. Në kërkesë thuhet se kërkohen 200 ushtarë.

Sipas saj, janë kërkuar mjete të tjera materialo-teknike të cilat nuk jemi në gjendje t’i dorëzojmë.

Presidenti Stevo Pendarovski dje në bisedë me presidenten sllovene Natasha Pirc-Musar shprehu keqardhje dhe keqardhje për Slloveninë dhe gjithë banorët e saj për humbjet dhe dëmet e pësuara nga vërshimet, të cilat ishin të përmasave të mëdha, dhe shprehu gatishmërinë për të ndihmuar.

Advertisement
Continue Reading

Më të lexuarat