Connect with us

Lajme nga vendi

RMV, bie interesi për gjimnazet, rritet për arsimin profesional

Published

on

Arsimi i mesëm profesional po bëhet gjithnjë e më tërheqës dhe interesant për të rinjtë. Kështu tregon edhe afati i parë për regjistrim i këtij viti, pas së cilës vërehet se gjimnazet mbeten me shumë vende të lira, ndërsa drejtorët e shkollave profesionale lavdërohen me regjistrim më të mirë krahasuar me vitet e kaluara, shkruan Meta.mk, transmeton Portalb.mk.

Nëse vitin e kaluar për 285 vende të lira në gjimnazin “Orce Nikolov” kanë aplikuar 337 kandidatë, pas së cilës është dashur të bëhet përzgjedhje me test kualifikues, këtë vit numri i aplikantëve është 271, që do të thotë se numri i parashikuar i vendeve të lira nuk është përmbushur. Para shkollës dje qysh nga mëngjesi ishin prindër dhe nxënës që kërkonin veten në listat që ishin shfaqur te dera e hyrjes dhe disa prej tyre qanin nga gëzimi sepse ishin pranuar.

Drejtori i “Orce Nikollov” Mitko Dimovski thotë për Meta.mk se pret që numri të plotësohet në afatin e dytë të regjistrimit.

“Kandidatët kanë një mesatare 5.00, dhe pesë nga aplikantët kanë katër në dëftesat e tyre. Të gjithë nxënësit zyrtarisht duhet t’i sjellin dokumentet për kontroll në shkollë sot dhe nesër”, tha dje Dimovski.

Edhe numri i kandidatëve të regjistruar në “Nikolla Karev” tregon se interesimi për gjimnazin është në rënie. Drejtori i kësaj shkolle të mesme Andrej Manolev thotë se sipas konkursit janë 272 vende të lira, ndërsa për regjistrim kanë aplikuar 273 nxënës.

Advertisement

“Vitin e kaluar kemi refuzuar 35 nxënës, dy vite më parë – 70, kurse këtë vit kemi vetëm një student që do të duhet të refuzohet. Për mendimin tim, arsyet e uljes së interesit janë dy, njëra është ulja e natalitetit në vend dhe e dyta janë përfitimet e arsimit të dyfishtë në shkollat ​​profesionale”, thotë Manolev.

Vende të lira ka në “Rade Jovçevski Korçagin” si dhe në “Josip Broz Tito”. Në “Korçagin” duan të mësojnë 177 nxënës, pra ka vend për 85 kandidatë. Në “Josip Broz Tito” janë regjistruar 293 fëmijë, ndërsa për periudhën e dytë të regjistrimit mbeten edhe 47 vende të lira.

“Në paralelet e mësimit në gjuhën turke janë regjistruar 45, kurse mbesin edhe 19 vende të lira”, njofton për Meta.mk drejtoresha e “Josip Bro Tito”, Silvana Kërzhovska.

Pasqyrë tjetër është në arsimin e mesëm profesional. I kënaqur nga regjistrimi i këtij viti është drejtori i shkollës profesionale “Vllado Tasevski”, Aleksandar Sibinovski, i cili për Meta.mk informoi se për 300 vende të lira kanë aplikuar 187 nxënës.

“Vitin e kaluar për 300 vende kemi pasur 150 nxënës, që do të thotë se është rritur numri këtë vit. Përsëri kemi rritje në profesionin e elektro, gjegjësisht telekomunikacionit dhe teknologjisë kompjuterike dhe automatizimit. Kandidati i fundit i pranuar ka 68 pikë nga 75 të mundshme, që do të thotë se të gjithë fëmijët janë të shkëlqyer”, informon Sibinovski.

Advertisement

Rritje të interesimit ka edhe në shkollën e mesme “Maria Kiri Skllodovska”, ku, siç informon drejtori Darko Spasev, këtë vit për 570 vende të lira kanë aplikuar 412 nxënës, ndërsa vitin e kaluar kanë aplikuar 376 kandidatë, që tregon rritje të interesimit.

Do të ketë test kualifikimi në mjekësi

Në shkollën e mesme të mjekësisë “Pançe Karagjozov” do të ketë test kualifikimi për drejtimin farmacist në mësimin në gjuhën shqipe.

“Këtu ka më shumë kandidatë të regjistruar se sa ka vende të lira, pra të gjithë kanë të njëjtin numër pikësh. Ajo që është interesante është se edhe pse është përmbushur kërkesa për hapjen e drejtimi gjinekologjik-obstetrikë në gjuhën maqedonase, nuk ka aplikuar asnjë kandidat. Për infermierët kemi tri paralele në gjuhën maqedonase dhe janë pothuajse të mbushura, ka ende ndonjë vend të lirë. Vende të lira ka edhe për teknik dentar. Ka interesim të dukshëm për farmaci edhe në gjuhën maqedonase edhe në gjuhën shqipe sepse ka mundësi për punësim në “Alkaloid”, thotë drejtoresha Maja Saliu për Meta.mk.

Arsimi i mesëm në vendin tonë është i detyrueshëm. Siç njoftojnë për Meta.mk nga Ministria e Arsimit dhe Shkencës, numri i nxënësve në klasën e nëntë, krahasuar me vitin e kaluar, këtë vit ka shënuar rënie. Vitin e kaluar kishte 19.086 nxënës, ndërsa këtë vit – 18.882.

Advertisement
Advertisement

Lajme nga vendi

Partitë vazhdojnë me prezantimin e programeve zgjedhore, javë jo e plotë deri në rrethin e parë të zgjedhjeve presidenciale

Published

on

Në kuadër të fushatës për zgjedhjet parlamentare, që filloi të enjten, edhe sot kandidatët për deputetë në gjashtë njësitë zgjedhore do t’i prezantojnë platformat e tyre para qytetarëve në disa pjesë të vendit. Në të njejtën kohë vazhdon edhe fushata për zgjedhjet presidenciale, rrethi i parë i të cilave do të mbahet të mërkurën, më 24 prill, përderisa rrethi i dytë duhet të mbahet së bashku me zgjedhjet parlamentare, më 8 maj.

Kandidati për president i mbështetur nga koalicioni i LSDM-së, Stevo pendarovski në suaza të karvanit zgjedhor sot do t’i vizitojë banorët e Novo Sellës, Bosillovës, Vasilevës, ndërsa tubime do të mbajë në Radovish dhe në Strumicë.

Kandidatja për presidente e mbështetur nga VMRO-DPMNE, GOrdana Siljanovska-Davkova do ta prezantojë programin para qytetarëve në Makedonska Kamenicë, Pehçevë, Berovë dhe Dellçevë.

Kandidati presidencial, Stevço Jakimovski dhe koalicioni “Guximshëm për Maqedoninë” do të mbajë tubim në lagjen e Shkupit Karposh, ndërsa kandidati për prersident, Maksim Dimitrievski nga Lëvizja ZNAM – Për Maqedoninë tonë do ta prezantojë programin para qytetarëve në Resnjë, Pretor, Novaci dhe në Manastir.

Në kuadër të ditës së tretë të fushatës për zgjehdjet parlamentare, kryetari i LSDM-së, Dimitar Kovaçevski do të jetë mes qytetarëve të Bërvenicës dhe të Tetovës.

Advertisement

Mbrëmë nga Ohri dhe Struga, Kovaçevski porositi se BE-ja është mundësia e vetme për përparim  të shtetit.

Nga Struga, ai theksoi se vendit i nevojitet unitet nacional për integrim në BE, në vend se unitet nacional për moratorium dhe se kjo është rruga e vetme për ndryshime dhe mu ky është vendimi që duhet të sillet në këto zgjedhje.

Duke e komentuar fjalimin e liderit të VMRO-DPMNE-së Hristian Mickoski nga tubimi në Ohër, të enjten, për unitet maqedonas dhe për moratorium, ai tha se gjithnjë e më shumë njerët e kuptojnë se moratoriumi i vetëm, në, sip theksoi, kokën e Mickoskit është moratoriumi për integrim të shtetit në BE.

Kandidati për president, Stevo Pendarovski, mbrëmë para banorëve të Butelit theksoi se rruga drejt BE-së është rruga e vetme e drejtë, e cila nuk do të na kthejë në pasigurinë ballkanase.

Sa i përket ofertës së kryetarit të VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski për koalicion me Të Majtën dhe Lëvizjen ZNAM është zgjedhje demokratike e secilit të bëjë koalicion me kë të dojë, por siç tha, “oferta për koalicionim me partinë e tij që në ditën e parë të fushatës për zgjedhjet parlamentare tregon se ai kërkon ndihmë”.

Advertisement

“Në mes fushatës nuk kërkojmë ndihmë nga ndonjë mik. Më duket se kjo është shenjë e qartë e dobësisë, sepse z.Mickoski e di se çfarë e pret me 24 prill dhe 8 maj. Përndryshe pse do të kërkonte ndihmë nga jashtë?, ka thënë Pendarovski.

kandidati për president ng ZNAM, Maksim Dimitrievski, mbrëmë nga Velesi porositi se nuk do të koalicionojnë, as nuk do të bisedojnë me dikë për koalicion të ardhshlm pa u nënshkruar dhe definuar paraprakisht linjat e kuqe për shtetin.

E porositi Mickoskin të ketë kujdes, çka, si dhe në çfarë mënyre i prezanton qëndrimet e tij dhe të ketë kujdes çfarë oferta jep, sepse për anëtarët e ZNAM fjala ka peshë.

kandidati për president nga Fronti Evropian i kryesuar nga BDI, Bujar Osmani dje nga Saraji u premtoi të rinjve se nëse zgjedhet president, do të krijojë shtet në të cilin pa dallim të përkatësisë etnike, secili do të mund t’i realizojë ëndrrat e veta.

Paraprakisht në takim me odat ekonomike paralajmëroi se do të vazhdojë krijimi i këshillit nacional për rritje ekonomike, ku do të bënin pjesë përfaqësues të partive politike dhe faktorë ekonomik, ndërsa i cili do të funksiononte si një lloj bordi drejtues shtetëror me qëllim të arritjes së konsensusit shtetëror lidhur me parametrat dhe rregullativat kyçe për një zhvillim të përshpejtuar dhe të qëndrueshëm.

Advertisement

Kandidatja për president nga koalicioni i udhëhequr nga VMRO-DPMNE, Gordana Siljanovska- Davkova mbrëmë nga Kriva Pallanka tha se beteja më e rëndësishme që duhet të fillojë më 24 prill, është lufta e pakompromis kundër krimit dhe korrupsionit.

“Kur kritikojmë BDI-në, nuk kritikojmë shqiptarët. Kur kritikojmë vendimet e koalicionit, nuk nisemi nga aspektet etnike apo fetare, por nga përfshirja e thellë e tyre në krim dhe korrupsion. Mendoj se beteja më e rëndësishme që duhet të fillojë më datën 24 dhe të konfirmohet me shpejtësinë më të madhe në të ardhmen është lufta e pakompromis kundër krimit dhe korrupsionit”, tha Siljanovska- Davkova.

Duke theksuar rolin e presidentit, ajo tha se para Pendarovskit janë miratuar shumë ligje për të cilat është dashur të vë veto, por nuk e ka bërë.

“Tetë vite presidenti ka bërë thirrje për veting. Kjo do të thotë ose rizgjedhje e përgjithshme ose formë tjetër e vetingut, kur duhet të bëhet vlerësim ose rivlerësim i të gjithë kandidatëve për sa i përket pronës ose asaj që është bërë. Por, tre herë të angazhoheni për diçka dhe të mos bësh asnjë hap drejt saj, mendoj se ju paralajmëron se duhet t’i vendosni vetes veto për atë që premton dhe nuk e përmbush”, tha Siljanovska- Davkova.

Lideri i VMRO-DPMNE-së, Hristian Mickoski në tubimin në Kriva Pallankë, i bëri thirrje opozitës për unitet nacional.

Advertisement

“Jetojmë në kohë të vështira. Shteti është në kaos, institucionet janë paralizuar, apatia dhe zhgënjimi ndjehet kudo. Ka humbur besimi te politikanët, sepse vullneti i popullit shumë herë është shkelur. Asgjë nuk funksionon. Maqedonia është marrë nga duart e qytetarëve dhe qytetarët me të drejtë janë skeptikë nëse kjo mund të ndryshohet, tha mbrëmë lideri i VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski.

Sipas Mickoskit, këto zgjedhje janë shansi i fundit për shpëtim, ndryshimet janë të mundshme dhe të arritshme. Ai theksoi se populli nuk ka kontroll mbi shtetin e vet sepse, siç tha, qindra njerëz të BDI-së drejtojnë me vendin. BDI-ja dhe LSDM-ja, siç theksoi ai, po bëjnë konspiracion kundër shtetit me ndarje të pozitave dhe funksioneve shtetërore.

Kandidati për president nga GROM, Stevço Jakimovski vlerësoi se E Majta dhe ZNAM po bëhen pjesë e VMRO-DPMNE-së dhe dorë e zgjatur e këtij koalicioni.

Zgjedhjet presidenciale do të mbahen të mërkurën, ndërsa për fundjavë janë paralajmëruar edhe tubime parazgjehdore në Shkup, për ç’shkak nga MPB paralajmërojnë se në rajonin qendror të qytetit do të vendoset regjim i posaçëm i komunikacionit.

Sot në hapësirat e KSHZ-së duhet të votojnë edhe anëtarët e këshillave zgjedhorë të cilët duhet të jisen jashtë vendit për shkak të votimit të diasporës e cila do të votojë një ditë para zgjehdjebe kur do të votojnë të sëmurët, personat e pamundur dhe të burgosurit.

Advertisement

Dje kryetari i KSHZ-së, Aleksandar Dashtevski në intervistë për servisin nacional tha se KSHZ është e gatshme të mbajë zgjehdje të drejta, demokratike dhe kredibile, dhe se rezultatet fillestare jozyrtare priten deri në mesnatë.

Prej sot, siç paralajmëroi, do të fillojë distribuimi i materialit të besueshëm dhe jo të hbesueshëm drejt komisioneve komunlae zgjedhore të cilat më pas materialin duhet ta dorëzojnë në këshillat zgjehdorë. Shkollat, në hapësirat e të cilave do të mbahet votimi të mërkurën, një ditë më parë do të punojnë deri në orën 11:00, pas pka do të fillojë distribuimi i materialit zgjedhor.

Fushata e deritnaishme, sipas kreut të KSHZ-së, është në suaza të rregullave të lojës dhe deri më tani nuk janë vërejtur incidente dhe sulme më serioze.

Continue Reading

Lajme nga vendi

Hasani: Arsovska, Bexheti dhe Levica nuk lejuan organizimin e tubimit në Sheshin Maqedonia, çdo përgjigje ditën e hënë do të ishte e vonshme

Published

on

Bashkim Hasani nga Vlen ka informuar se siç e kërkon procedura kanë kërkuar kërkesë deri tek qyteti i Shkupit që tubimin Qëndror ta organizojnë në Sheshin Maqedonia në Shkup, siç theksoi Hasani për të parë të gjithë se çka është tubim madhështor.

“Deri sot nuk kemi marrë asnjë përgjigje nga qyteti gjë që nënkupton që përgjigja është negative, e këtë vendim e kanë marrë kryetarja Danella Arsovska, Blerim Bexheti bashkë me Levicën të cilët janë në koalicion. Në panik për të pamundësuar koalicionin VLEN të organizojë tubim, duke ditur atmosferën dhe përkrahjen e madhe të qytetarëve çdo përgjigje që do të vinte ditën e hënë do të ishte e vonshme dhe tendencioze për shkak kohës së shkurtë për organizim”, tha Hasani.

Continue Reading

Lajme nga vendi

Humbin jetën dy persona në një aksident në rrugën Shtip – Koçan

Published

on

Një aksident i rëndë trafiku ka ndodhur në autostradën e shpejtë Shtip-Koçan, në afërsi të zonës industriale në Shtip. Sipas informacioneve fillestare nga aksidenti kanë humbur jetën dy persona.

Zëdhënësja e SPB Shtip, Gordana Panajotova, ka konfirmuar se në këtë autostradë të shpejtë ka ndodhur një aksident i rëndë trafiku.

Ajo tha për AIM-n se hetimet dhe sigurimi i vendit të aksidentit nga ana e policisë është duke vazhduar.

Aksidenti ka ndodhur rreth orës 14:25 mes dy automjeteve të pasagjerëve.

Continue Reading

Më të lexuarat