Connect with us

Lajme nga vendi

Sezoni i ngrohjes ka përfunduar me sukses, punëtorët e “TEC Manastir” kërkojnë paga më të larta

Published

on

Kryeministri Dimitar Kovaçevski, sot në “TEC Manastir ”, së bashku me ministrin e ekonomisë, Kreshnik Bekteshi, drejtorin e përgjithshëm të EMV-së, Vasko Stefanov, shënoi fundin e sezonit ngrohës për këtë vit. Furnizimi i qëndrueshëm dhe i vazhdueshëm me energji elektrike dhe energji termike, ishte fokusi i planit të hartuar dhe zbatuar nga ekipi Ekonomik-Energjik. Tani që sezoni i ngrohjes po mbaron, ne e kthyem krizën në një mundësi. Drejtori i EMV-së,  Stefanov thotë se EMV për arritjen e qëllimeve po punon me përkushtim.
“Kemi arritur t’i mbrojmë qytetarët me mundin  e juaj, e kemi rritur prodhimin dhe EMV që me ligj e ka pasur obligim të prodhojë 60 për qind të energjisë elektrike për nevojat e vendit  e ka arritur këtë qellim. Paralelisht kemi rezultuar mirë dhe me ngrohjen termike. Në gjithë sezonin e ngrohjes, energjia elektrike dhe termike nuk ka munguar dhe nuk ka pasur restreksione edhe pse në vend ka pasur lajme te rreme. Gjithashtu, për ekonominë kemi ulur çmimin e energjisë elektrike për 20% për 72 mijë kompani që janë në tregun e rregulluar dhe nuk ka pasur rritje të çmimit për amvisëritë. Janë instaluar 192 MWh kapacitet total nga burimet e ripërtërishme. Janë lëshuar licencat për 400 termocentrale për prodhimin e energjisë elektrike nga burimet e ripërtërishme. Bëhet fjalë për një fuqi totale të instaluar prej 192 MWh që është kyçur në rrjet për një vit e tre muaj dhe që mund të plotësojë nevojat e amvisërive.”, – theksoi kryeministri, Dimitar Kovaçevski.
“Këtë arritje që e kemi bërë është dëshmi për kontributin e çdo njërit prej nesh që është pjesë e këtij sektori. Besoj se për arritjen e qëllimeve tona në vazhdim duhet të punojmë me përkushtim dhe profesionalizëm duke mos e përjashtuar dhe ndihmën e qeverisë për arritjen e këtyre qëllimeve.”, – deklaroi drejtori i EMV-së, Vasko Stefanov.
Ministri i ekonomisë, Kreshnik Bekteshi, vlerëson lartë përkushtimin e çdo individi për tejkalimin e krizës energjetike duke potencuar se si qeveri po angazhohen që qytetarët të mos dëmtohen nga kriza energjetike.
“Si Ministri e Ekonomisë dhe sektorit energjetik çdo ditë kemi qenë në komunikim, me qëllim që të gjejmë zgjidhjen për përballjen me krizën. Me kokën lart mund të them se kemi arritur të përballemi me këtë krizë dhe mund te them se nuk do të ndalojmë këtu para nesh ka sfida të tjera dhe ato janë tranzicioni energjetik, pavarësimi energjetik dhe jam i bindur se do të bëjmë çdo gjë qe sezoni tjetër i ngrohjes të jete me i lehtë. E kemi rritur prodhimin e brendshëm dhe tani duam të rrisim kapacitetin e energjisë nga burime të tjera.  Ne do të jemi krahu i djathtë për realizimin e çdo projekti që EMV parashikon për rritjen e kapacitetit energjetik.”, – theksoi ministri i ekonomisë, Kreshnik Bekteshi.
Brenda sezonit të ngrohjes 2022/2023, për muajt tetor, nëntor, dhjetor, janar, shkurt, mars kemi një prodhim të përgjithshëm vendor të energjisë elektrike prej 2.7 milionë MWh. Krahasuar me sezonin e kaluar të ngrohjes 2021/2022, ka një rritje të prodhimit të përgjithshëm të energjisë elektrike prej 45%, për gjashtë muaj të vitit të kaluar janë prodhuar gjithsej 1.8 milionë MWh energji elektrike.
GAZMEND REXHEPI
Advertisement

Lajme nga vendi

Njëmbëdhjetë persona në kontakt me të punësuaren e hospitalizuar në Klinikën infektive nën mbikëqyrje 14-të ditore

Published

on

Njëmbëdhjetë persona në kontakt me një të punësuare të shtruar në Klinikën infektive janë nën mbikëqyrje 14-të ditore, pasi ajo është diagnostikuar me ethe hemorragjike krimea kongo, informoi sot Renata Mlladenovska, drejtore e Inspektoratit Shtetëror Sanitar dhe Shëndetësor (ISHSSH).

“Pas marrjes së informacionit nga Instituti për Shëndet Publik, të njëjtën ditë, pra më 5 gusht, ekip i epidemiologëve nga Qendra për Shëndet Publik – Shkup, ka kryer kontroll epidemiologjik, janë bërë anketa dhe kontakte. Informacioni është ndarë dhe me ISHSSH-në dhe si institucion lëshuam edhe 11 zgjidhje, ato janë kontakte të tashmë pacientes së shtruar e cila është edhe e punësuar në Klinikën infektive. Ato 11 kontakte do të jenë nën mbikëqyrje shëndetësore 14-ditore”, tha Mlladenovska.

Ajo sqaroi se çfarë nënkupton mbikëqyrja shëndetësore.

“Pacientja, përkatësisht kontaktet do të duhet të paraqiten dhe të jenë në kontakt të vazhdueshëm me epidemiologun kujdestar nga Qendra për Shëndet Publik – Shkup, nuk është izolim klasik, megjithatë nuk duhet të kenë kontakt me të tjerët – nëse është familja e ngushtë, thjesht të durojnë këto 14 ditë që të mos përhapet ky infeksion dhe shpresoj që ky të jetë rasti i fundit. Sa u përket 29 kontakteve të mëparshme, nga ato 29 kontakte, një është konfirmuar si rast, kemi mbikëqyrje shëndetësore, vendime të marra për 40 persona”, ka thënë Mlladenovska.

E pyetur nëse këta 11 kontakte janë të gjithë nga Klinika infektive apo familja, ajo sqaroi se nga këta 11, dhjetë persona janë nga familja e ngushtë e pacientes dhe një kontakt është e një kolege të saj poashtu nga Klinika infektive.

Advertisement

Më herët, kryetari i Komisionit për Sëmundje Infektive, Zllate Mehmedoviq, tha për MIA-n se Komisioni absolutisht qëndron prapa asaj që është bërë nga Instituti i Shëndetit Publik, masat e ndërmarra dhe rekomandimet që jepen.

Nga ajo që kanë parë, shtoi ai, rasti i parë është rast i infektimit të drejtpërdrejtë, ndërsa i dyti me gjasë është gjatë transmetimit përmes gjakut të kontaminuar.

Në rastin e parë të infeksionit të drejtpërdrejtë ndërroi jetë një paciente 27-vjeçare, pas infektimit nga pickimi i rriqrës.

Continue Reading

Lajme nga vendi

Dogana e Maqedonisë ka konfiskuar fletobligacione në vlerë 92 milionë dollarë nga një shtetas i Turqisë

Published

on

Drejtori i Doganave, Stefan Bogoev në një konferencë të jashtëzakonshme për shtyp njoftoi se Doganat e Maqedonisë së Veriut kanë konfiskuar fletobligacione në vlerë të 92 milionë dollarëve, shkruan TV21. Bogoev tha se janë konfiskuar 184 fletobligacione me vlerë të veçantë nominale prej 500 mijë dollarëve.

“Obligacionet janë gjetur tek një udhëtar, shtetas i Turqisë, i cili ka ardhur me fluturim të rregullt nga Stambolli dhe është përcaktuar për të kaluar në të ashtuquajturin “kanal i gjelbër”, respektivisht se nuk ka mall për të deklaruar, ndërsa gjatë kontrollit me skaner dhe kontrollit shtesë të detajuar, tek i njëjti janë gjetur në 4 dosje brenda një çante të zezë”, tha mes tjerash Bogoev duke shtuar se personi në fjalë është dënuar nga gjykata e vendit, ndërsa fletobligacionet i janë dorëzuar Agjencisë për Menaxhim me Pronë të Konfiskuar.

Continue Reading

Lajme nga vendi

100 ushtarë nesër nisen për në Slloveni, janë kërkuar mjete materiale dhe teknike

Published

on

Nesër në mëngjes ushtarët maqedonas duhet të nisen për në Slloveni, ku do të ndihmojnë në përballimin e përmbytjeve katastrofike. Këtë e theksoi sot ministrja e Mbrojtjes, Slavjanka Petrovska, duke theksuar se nuk ka pasur vonesa në ndihmën e ofruar.

Që në momentin e parë kur ndodhi aksidenti, e gjithë maja e shtetit kontaktoi autoritetet atje dhe ne i dhamë mbështetjen tonë vetëmohuese. Nga ata na thanë se sapo të bëjnë analizat do të dorëzohen kërkesat dhe kanë mbërritur dje. Për këtë kemi reaguar menjëherë dhe sot në seancën e Qeverisë do të marrim vendim që të dërgohen 100 ushtarë nga përbërje të ndryshme, të cilët do t’u përgjigjen nevojave të ushtrisë dhe shtetit slloven, tha Petrovska.

Ministri sqaroi se ushtarët tanë tashmë janë gati. Në kërkesë thuhet se kërkohen 200 ushtarë.

Sipas saj, janë kërkuar mjete të tjera materialo-teknike të cilat nuk jemi në gjendje t’i dorëzojmë.

Presidenti Stevo Pendarovski dje në bisedë me presidenten sllovene Natasha Pirc-Musar shprehu keqardhje dhe keqardhje për Slloveninë dhe gjithë banorët e saj për humbjet dhe dëmet e pësuara nga vërshimet, të cilat ishin të përmasave të mëdha, dhe shprehu gatishmërinë për të ndihmuar.

Advertisement
Continue Reading

Më të lexuarat