Connect with us

Lajme nga vendi

Aliu: Ka përfunduar faza e parë e ndryshimeve në Ligjin për shërbime mediatike audiovizive, duhet të miratohet deri më 31 maj

Published

on

Zgjidhjet ligjore dhe digjitalizimi në administratën publike dhe shërbimet për qytetarët, njofton ministri i Shoqërisë Informatike dhe Administratës, Azir Aliu.

Në një konferencë për media të sotme, Aliu ka bërë të ditur se përgatitja e Strategjisë për Reformën e Administratës Publike është drejt përfundimit dhe përfshin disa ligje që duhet të miratohen dhe për të cilat tashmë kanë filluar aktivitetet.

Siç tha Aliu, me ligjin për pagat në sektorin publik duhet të gjendet një zgjidhje sistematike për pagat në këtë sektor dhe me ligjin për zyrtarët administrativë do të zbatohet sistemi i meritave në procese, por me tregues të qartë.

Ligji për të punësuarit në sektorin publik, nga ana tjetër, do të rregullojë angazhimin e zyrtarëve të kabinetit dhe aktet për sistemim.

“Duam të decentralizojmë proceset dhe para se të japim një mendim duhet të ketë mendim edhe nga institucioni që kërkon sistemimin”, thekson Aliu, duke shtuar se prioritet është edhe ligji për shërbimin e lartë drejtues, i cili do të sigurojë profesionalizimin. të shërbimeve të menaxhimit.

Advertisement

Pjesë e pakos janë edhe ligjet për organet e administratës shtetërore dhe nëse nuk miratohet, siç theksoi Aliu, shteti do të ketë probleme në shfrytëzimin e mjeteve nga IPARD3.

Në seksionin e mediave, faza e parë e ndryshimeve në Ligjin për shërbimet mediatike audiovizive ka përfunduar dhe do të ngarkohet në E-Government. Kjo do të bëhet me qëllim që të votohet sa më shpejt për të respektuar afatin – 31 maj të këtij viti, për të mos humbur aksesin në fondet nga Evropa Kreative.

Ndryshimet kanë të bëjnë me financat për shërbimin publik të RTM-së dhe po bëhet analiza se planifikohet të zvogëlohen fondet aktuale në masën 1 për qind për RTM-në e parashikuar nëse nuk kërcënohet buxheti i shtetit. Tani po analizohet për të gjetur një zgjidhje, por nuk do të jetë një për qind, thekson Aliu.

Ndryshimet ligjore do të ofrojnë zgjidhje edhe për rregullimin e përmbajtjes multimediale (tekst, audio, video). Portalet nuk mbulohen në këtë fazë dhe do të hyjnë në një zgjidhje të re. Konsideratat fillestare janë se ata kanë një kompani të regjistruar në vend, si dhe të paktën një punonjës si drejtor dhe dy të tjerë për procesin e punës.

Aliu theksoi se dixhitalizimi kërkon shumë para, por siç theksoi ai do të zvogëlojë korrupsionin e ulët dhe papajtueshmërinë ndërmjet institucioneve. Të gjitha vendet e tjera, thotë ministri, kanë procese më të dixhitalizuara në krahasim me ne.

Advertisement

Ai pretendon se dixhitalizimi nuk do të çojë në ulje të vendeve të punës në administratë, e cila tani punëson 129374 persona në 1354 institucione. Ky numër në raport me vitin 2021 është ulur me rreth 2000.

Siç ka bërë të ditur Aliu, me infrastrukturën e AD Postës, shërbimet do të vendosen në një vend në mbi 300 lokacione sipas parimit të sistemit me një ndalesë, shërbim ky që tani është i disponueshëm në pesë lokacione, në Shkup, Kumanovë, Manastir. Ohrit dhe Tetovës.a1on.

Advertisement

Lajme nga vendi

Taravari: Vala e ndryshimit nuk mund të ndalet, BDI ta pranojë rezultatin nga rivotimi

Published

on

Arben Taravari, njëri nga partnerët e koalicionit “VLEN” e që aktualisht është kryetar i Komunës së Gostivarit, ende nuk ka vendosur nëse do të jetë në qeverinë e ardhshme si ministër.

Ai ka konfirmuar se një pjesë e shkrimeve të disa mediave për ndarjen e dikastereve qeveritare dhe posteve zyrtare janë të sakta. Sipas Taravarit, ndoshta sot ose nesër do të shpallet marrëveshja përfundimtare mes partnerëve të ardhshëm qeveritar, VLEN-it dhe VMRO-DPMNE-së.

“Aleanca do të ketë dy ministri, një zëvendëskryeministër për qeverisje të mirë dhe transparencë dhe ministrin e shëndetësisë dhe dy zëvendësiministra, si dhe dy sekretar shtetëror, gjegjësisht zv.ministër për mbrojtje dhe zv.ministër për bujqësi. Sekretar shetëror në shëndetësi dhe një tjetër që tani nuk më kujtohet”, shprehet Taravari.

Taravari tha se emrat e kuadorve që do të emërkohen në këto pozita ende nuk i kanë definuar. I pyetur nëse do të jetë ministri i ardhshëm i Shëndetësisë, ai tha se nuk ka vendosur dhe ende është duke menduar nëse do ta pranojë këtë pozitë.

 “Nuk përjashtohet mundësia, por nuk është definitive”, tha Taravari.
Advertisement

Taravari komentoi edhe rezultatet nga rivotimi dhe theksoi se ata kanë qenë në avantazh më 8 maj dhe tani, siç tha ai, janë në avantazh të madh.

“BDI mund ta ankimon rezultatin, por rezultatet janë këto që janë. Ishte e pritshme dhe tani vala e ndryshimit është ajo që nuk mund të ndalet, prandaj BDI-ja duhet të pajtohet me rezultatin. Qytetarët tani janë liruar, votojnë pak më lirshëm se sa më parë dhe uroj që BDI-ja ta pranon këtë realitet. Tash VLEN-i ka një deputet më shumë, BDI-ja një deputet më pak”, deklaroi Taravari.

Continue Reading

Lajme nga vendi

Rivotimi/ VMRO s’ka vendosur për ankesa, Fronti Evropian do të ankohet për procesin e rivotimit në Llërcë

Published

on

VMRO-DPMNE-ja nuk ka vendosur akoma nëse do të dorëzojë ankesa në KSHZ rreth procesit të votimit ose mbledhjes së rezultateve në gjashtë vendvotime në njësinë e pestë zgjedhore.

Nga rivotimi i një dite më parë, kjo parti priste të marrë një deputet më shumë në njësinë e pestë por kjo nuk ndodhi.

Nga ana tjetër, Fronti Evropian është duke përgatitur ankesa për votimin e një ditë më parë në Llërcë.

Pas rivotimit, koalicioni humbi një mandat në zonën gjashtë, i cili shkoi në adresë të VLEN-it. Megjithatë, Fronti Evropian vlerëson se ka pasur parregullsi për të cilat do të ankohet në KSHZ.

Partitë dhe subjektet pjesëmarrëse në zgjedhje kanë afat 48 orë për ankesa në KSHZ.

Advertisement

Pas rivotimit në një vendvotim në Llërcë të Zhelinës, Fronti Evropian humbi një deputet nga rezultatet e 8 majit kurse VLEN fitoi një deputet më shumë.

Kurse rivotimi në gjashtë vendvotime në njësinë e pestë zgjedhore nuk përmbysi rezultatin e 8 majit.

Me këtë, VMRO-DPMNE-ja mbetet me 58 deputetë, Fronti Evropian dhe Koalicioni për Të Ardhme Evropian janë me nga 18 deputetë, VLEN ka 14 deputetë kurse ZNAM dhe E Majta kanë nga 6 deputetë.

118 deputetë kanë marrë certifikatat kurse 2 të tjerë do të certifikohen pasi të mbyllen të gjithë afatet e ankesave rreth zgjedhjeve.

Kreu i Kuvendit Jovan Mitrevski njoftoi se në koordinim me të gjitha partitë parlamentare të dala nga zgjedhjet e fundit, caktoi seancën konstituive të përbërjes së re të Kuvendit për më 28 maj. Seancën do ta drejtojë deputetja më e vjetër, Merita Kollçi Koxhaxhiku.

Advertisement

Pas konstituimit, partia që formon shumicën duhet të marrë mandatin për formimin e qeverisë së re. VMRO-DPMNE-ja beson se kjo do të ndodhë në gjysmën e dytë të muajit qershor. Deputeti Antonio Milloshoski, njoftoi sot në rrjetin X se qeveria e re pritet të formohet deri më 20 qershor, me shumë gjasë, mes VMRO-se, VLEN-it dhe ZNAM-it./ Alsat.mk

Continue Reading

Lajme nga vendi

Jo zyrtare, kjo është pakoja ekzekutive e koalicionit VLEN

Published

on

Pakoja ekzekutive e koalicionit VLEN përfshinë kryetarin e Kuvendit, zëvendëskryeministrin e parë, gjashtë ministri, shtatë zëvendësministra dhe rreth 400 drejtori. Sipas burimeve nga grupet e bisedimeve Afrim Gashi është paraparë në krye të ligjvënësit. Zëvendëskryeministër i parë do të jetë Izet Mexhiti, ndërsa ministria e Eurointegrimeve apo zëvendëskryeministri për Eurointegrime do t’i takon Alternativës. Ky subjekt do të ketë edhe dy zëvendësministra atë të Arsimit dhe të Ministrisë për marrëdhënie mes bashkësive etnike. Në kuadër të VLEN, Lëvizja Demokratike e Izet Mexhitit përveç zëvendëskryeministrit të parë do të ketë edhe Ministrinë e Ekologjisë dhe dy zëvendësministra edhe atë në MPB dhe Transport e lidhje.

Lëvizja Besa do të ketë dy ministri, atë të Ekonomisë dhe Ministrinë e Punës dhe Politikës Sociale. Partia e Bilall Kasamit i cili ka vendosur të mban mandatin e kreut të Tetovës do të kedhë zëvendësministër në Kulturë.
Aleanca për Shqiptarët, krahu i Arben Taravari do të ketë gjithashtu dy ministri. Ministria e Shëndetësisë dhe një ministri pa resor. Krahu i Taravarit do të ketë edhe zëvendësministër në Mbrojtje dhe Bujqësi. Arben Taravari nuk përjashtoi mundësinë që ai vet të udhëheqë me Shëndetësinë, por tha se akoma nuk është definitive. Në 24 deri 48 orët e ardhshme pritet zyrtarizimi i marrëveshjes VLEN me VMRO-DPMNE-në.

“Aleanca do të ketë dy ministri, një zëvendëskryeministër për qeverisje të mirë dhe transparencë dhe ministrin e shëndetësisë dhe dy zëvendësministra, si dhe dy sekretar shtetëror, gjegjësisht zëvendësministër për mbrojtje dhe zëvendësministër për bujqësi. Sekretar shtetëror në shëndetësi dhe një tjetër që tani nuk më kujtohet…Nuk përjashtohet mundësia, por nuk është definitive”, deklaroi Arben Tarvari, VLEN.Gazetar: Adrian Kerimi

Continue Reading

Më të lexuarat