Connect with us

Lajme nga vendi

Shënohet Dita e Planetit Tokë me moton “Investojmë në njohuri – kujdesemi për planetin”

Published

on

 Me ekspozitën e prezantimeve me poster nga nxënësit që vijojnë mësimet në shkollat e përfshira në programin GLOBE dhe me demonstrim praktik të protokolleve GLOBE, sot Ministria e Mjedisit Jetësor dhe Planifikimit Hapësinor shënoi 22 Prillin, Ditën e Planetit Tokë, e cila këtë vit festohet me moton “Investojmë në njohuri –  kujdesemi për planetin”.

Në këtë ngjarje, përfaqësues nga Ministria i njoftuan nxënësit e pranishëm me punën e sistemit shtetëror të monitorimit automatik të cilësisë së ajrit të ambientit, ata folën për domosdoshmërinë dhe përfitimet e monitorimit të rregullt dhe në kohë të cilësisë së mediave të mjedisit.

“Sot, me këtë ngjarje i konfirmojmë përkushtimet tona për zbatimin e Programit GLOBE i cili për ne përfaqëson një mision jashtëzakonisht të rëndësishëm dhe fisnik në dy fusha me rëndësi vendimtare për të ardhmen tonë – mbrojtjen e mjedisit përmes njohurive të tij dhe edukimit të brezave të rinj, sepse ata janë aktorët kryesorë në ndryshimet për jetë cilësore dhe mjedis të qëndrueshëm dhe të ruajtur, të cilin do ta trashëgojnë nga ne”,  theksoi në fjalimin e saj hyrëse ministrja e Mjedisit Jetësor dhe Planifikimit Hapësinor Kaja Shukova.

Ajo shtoi se tema e sivjetshme për Ditën e Planetit Tokë pasqyrohet qartë në vlerat e përfaqësuara nga programi GLOBE, ku Republika e Maqedonisë së Veriut është përfshirë që nga viti 1998 dhe trajnimin praktik të të cilit e kanë kryer rreth 60 profesorë nga vendi.

Fjalime hapëse në këtë manifestim mbajtën edhe ushtruesi i detyrës së ambasadorit të SHBA-së në Republikën e Maqedonisë së Veriut E.T., Erik Mejer.

“Mënyra më e mirë për të investuar në planetin tonë është të investoni në studentë të talentuar si ju. Jo vetëm që po punoni për ta bërë botën një vend më të mirë për veten tuaj, por po ndihmoni për ta bërë atë një vend më të mirë për të gjithë ne. Jam optimist për të ardhmen tuaj dhe të ardhmen e këtij vendi me njerëz si ju që fokusohen në çështjet që ju interesojnë aq thellë për ndryshime të mëdha që presin”, porositi ambasadori.

Në këtë ngjarje, u ndanë pajisje, që është donacion nga MMJPH-ja, (termometra pa kontakt me rreze infra të kuqe) iu ndanë 18 shkollave dhe 4 komplete të tjera kopshtarie për katër shkollat më aktive për vitin 2022.

Programi GLOBE paraqet një projekt ndërkombëtar për mbrojtjen e mjedisit, ku nëpërmjet edukimit të nxënësve kombinohen shkenca, arsimi dhe teknologjia në nivel ndërkombëtar, në funksion të ndërgjegjësimit për mjedisin. Nxënës nga mbi 38,000 shkolla nga 127 vende punojnë sipas protokolleve të unifikuara në kuptimin e mediave të ndryshme të mjedisit.

Advertisement
Advertisement

Lajme nga vendi

Njëmbëdhjetë persona në kontakt me të punësuaren e hospitalizuar në Klinikën infektive nën mbikëqyrje 14-të ditore

Published

on

Njëmbëdhjetë persona në kontakt me një të punësuare të shtruar në Klinikën infektive janë nën mbikëqyrje 14-të ditore, pasi ajo është diagnostikuar me ethe hemorragjike krimea kongo, informoi sot Renata Mlladenovska, drejtore e Inspektoratit Shtetëror Sanitar dhe Shëndetësor (ISHSSH).

“Pas marrjes së informacionit nga Instituti për Shëndet Publik, të njëjtën ditë, pra më 5 gusht, ekip i epidemiologëve nga Qendra për Shëndet Publik – Shkup, ka kryer kontroll epidemiologjik, janë bërë anketa dhe kontakte. Informacioni është ndarë dhe me ISHSSH-në dhe si institucion lëshuam edhe 11 zgjidhje, ato janë kontakte të tashmë pacientes së shtruar e cila është edhe e punësuar në Klinikën infektive. Ato 11 kontakte do të jenë nën mbikëqyrje shëndetësore 14-ditore”, tha Mlladenovska.

Ajo sqaroi se çfarë nënkupton mbikëqyrja shëndetësore.

“Pacientja, përkatësisht kontaktet do të duhet të paraqiten dhe të jenë në kontakt të vazhdueshëm me epidemiologun kujdestar nga Qendra për Shëndet Publik – Shkup, nuk është izolim klasik, megjithatë nuk duhet të kenë kontakt me të tjerët – nëse është familja e ngushtë, thjesht të durojnë këto 14 ditë që të mos përhapet ky infeksion dhe shpresoj që ky të jetë rasti i fundit. Sa u përket 29 kontakteve të mëparshme, nga ato 29 kontakte, një është konfirmuar si rast, kemi mbikëqyrje shëndetësore, vendime të marra për 40 persona”, ka thënë Mlladenovska.

E pyetur nëse këta 11 kontakte janë të gjithë nga Klinika infektive apo familja, ajo sqaroi se nga këta 11, dhjetë persona janë nga familja e ngushtë e pacientes dhe një kontakt është e një kolege të saj poashtu nga Klinika infektive.

Advertisement

Më herët, kryetari i Komisionit për Sëmundje Infektive, Zllate Mehmedoviq, tha për MIA-n se Komisioni absolutisht qëndron prapa asaj që është bërë nga Instituti i Shëndetit Publik, masat e ndërmarra dhe rekomandimet që jepen.

Nga ajo që kanë parë, shtoi ai, rasti i parë është rast i infektimit të drejtpërdrejtë, ndërsa i dyti me gjasë është gjatë transmetimit përmes gjakut të kontaminuar.

Në rastin e parë të infeksionit të drejtpërdrejtë ndërroi jetë një paciente 27-vjeçare, pas infektimit nga pickimi i rriqrës.

Continue Reading

Lajme nga vendi

Dogana e Maqedonisë ka konfiskuar fletobligacione në vlerë 92 milionë dollarë nga një shtetas i Turqisë

Published

on

Drejtori i Doganave, Stefan Bogoev në një konferencë të jashtëzakonshme për shtyp njoftoi se Doganat e Maqedonisë së Veriut kanë konfiskuar fletobligacione në vlerë të 92 milionë dollarëve, shkruan TV21. Bogoev tha se janë konfiskuar 184 fletobligacione me vlerë të veçantë nominale prej 500 mijë dollarëve.

“Obligacionet janë gjetur tek një udhëtar, shtetas i Turqisë, i cili ka ardhur me fluturim të rregullt nga Stambolli dhe është përcaktuar për të kaluar në të ashtuquajturin “kanal i gjelbër”, respektivisht se nuk ka mall për të deklaruar, ndërsa gjatë kontrollit me skaner dhe kontrollit shtesë të detajuar, tek i njëjti janë gjetur në 4 dosje brenda një çante të zezë”, tha mes tjerash Bogoev duke shtuar se personi në fjalë është dënuar nga gjykata e vendit, ndërsa fletobligacionet i janë dorëzuar Agjencisë për Menaxhim me Pronë të Konfiskuar.

Continue Reading

Lajme nga vendi

100 ushtarë nesër nisen për në Slloveni, janë kërkuar mjete materiale dhe teknike

Published

on

Nesër në mëngjes ushtarët maqedonas duhet të nisen për në Slloveni, ku do të ndihmojnë në përballimin e përmbytjeve katastrofike. Këtë e theksoi sot ministrja e Mbrojtjes, Slavjanka Petrovska, duke theksuar se nuk ka pasur vonesa në ndihmën e ofruar.

Që në momentin e parë kur ndodhi aksidenti, e gjithë maja e shtetit kontaktoi autoritetet atje dhe ne i dhamë mbështetjen tonë vetëmohuese. Nga ata na thanë se sapo të bëjnë analizat do të dorëzohen kërkesat dhe kanë mbërritur dje. Për këtë kemi reaguar menjëherë dhe sot në seancën e Qeverisë do të marrim vendim që të dërgohen 100 ushtarë nga përbërje të ndryshme, të cilët do t’u përgjigjen nevojave të ushtrisë dhe shtetit slloven, tha Petrovska.

Ministri sqaroi se ushtarët tanë tashmë janë gati. Në kërkesë thuhet se kërkohen 200 ushtarë.

Sipas saj, janë kërkuar mjete të tjera materialo-teknike të cilat nuk jemi në gjendje t’i dorëzojmë.

Presidenti Stevo Pendarovski dje në bisedë me presidenten sllovene Natasha Pirc-Musar shprehu keqardhje dhe keqardhje për Slloveninë dhe gjithë banorët e saj për humbjet dhe dëmet e pësuara nga vërshimet, të cilat ishin të përmasave të mëdha, dhe shprehu gatishmërinë për të ndihmuar.

Advertisement
Continue Reading

Më të lexuarat