Connect with us

Lajme nga vendi

Aleksandar Spasov, Cvetanka Ivanova, Arbër Ademi dhe Remzi Mehmedi janë caktuar anëtarë të grupit punues për ndryshime kushtetuese.

Published

on

Ministria e Drejtësisë pritet të shpallë sot përbërjen e grupit të punës për ndryshimet në Kushtetutë. Afati i dhënë nga Ministria e Drejtësisë institucioneve dhe partive politike në shkresën për të emëruar përfaqësuesin e tyre në grupin e punës ka skaduar në mesnatë.

Për momentin bëhet e ditur se presidenti i shtetit në grupin punues do të përfaqësohet nga profesori i Fakultetit Juridik, Aleksandar Spasov, i cili është këshilltar i tij juridik. Zëvendëskryeministri për Çështje Evropiane Bojan Mariçiq tha se Sekretariati për Çështje Evropiane do të marrë pjesë aktive në grupin punues, por deri dje pasdite nuk është bërë i ditur emri i përfaqësuesit që do të përfshihet në grupin punues për ndryshime kushtetuese. Ministria e Punëve të Jashtme duhet të kishte emëruar një ekspert në grupin e punës.

LSDM njoftoi se në grupin punues do të përfaqësohen nga Cvetanka Ivanova, sekretare aktuale e përgjithshme e Kuvendit dhe ish-deputet i Bashkimit Demokratik për Integrim, deputeti Arbër Ademi, deputeti i Aleancës për Shqiptarët Remzi Mehmedi, ndërsa përfaqësuesi i saj njoftoi se Besa do të të delegohen.

VMRO-DPMNE, Alternativa, Leftica, PPM dhe Aleanca Demokratike njoftuan se nuk do të marrin pjesë në grupin punues.

Kryeministri Dimitar Kovaçevski tha se ndryshimet kushtetuese janë diçka që është obligim i vendit tonë në pjesën e anëtarësimit në BE dhe se prej tij pritej se cilat parti do të marrin pjesë dhe cilat nuk do të marrin pjesë në grupin punues të krijuar në Ministri. të Drejtësisë.

Advertisement

Ne kemi dy koncepte në vend – një koncept është partitë politike që mbështesin Maqedoninë, anëtare e NATO-s dhe BE-së, dhe kemi një grup të dytë të partive politike të udhëhequra nga e majta dhe pengu i tyre VMRO-DPMNE, këtë e thashë edhe më herët. shtator të vitit të kaluar, të cilat janë kundër anëtarësimit të vendit në NATO dhe BE. Dhe kjo është vërtetuar në histori, tha Kovaçevski.

Ai shtoi se “përmirësimi i standardit të jetesës, futja e institucioneve demokratike në një nivel më të lartë, anëtarësimi në BE, nuk mund të jenë peng i karrierës së një personi, por janë detyrim i të gjithë deputetëve në Kuvend. për të marrë vendime që do të sigurojnë të ardhmen evropiane të brezave të tanishëm dhe të ardhshëm”.

Pasi të bëhen ndryshimet në Komisionin pranë Ministrisë së Drejtësisë, ato do të kalojnë në një dëgjesë publike para komunitetit akademik, para sektorit joqeveritar, komunitetit të biznesit, mediave, për njohjen e qytetarëve dhe më pas procedurën parlamentare. do të fillojë në Kuvend, ku ka komision kushtetues dhe i kalon procedurat që vlejnë për amendamentet kushtetuese, tha Kovaçevski.

Ai përkujtoi se këto nuk janë amendamentet e fundit kushtetuese, sepse, ka theksuar ai, para hyrjes në BE ka pasur ndryshime kushtetuese kur janë dhënë një pjesë e kompetencave të Bashkimit Evropian, siç ka bërë çdo shtet.

Dhe ky nuk është votimi i fundit i dy të tretave në rrugën drejt BE-së. Ne kemi përpara, bazuar në raportet e shqyrtimit që do të marrim, një reformë në drejtësi – për këtë duhen dy të tretat, një reformë në prokurori, një reformë në administratën publike, një reformë të decentralizimit dhe për këtë unë. themi se ky proces nuk mund të mbahet peng i një personi, as procesi i një personi, një partie apo një qeverie. Ky është një proces në të cilin duhet të marrin pjesë të gjithë sepse qytetarët meritojnë të jetojnë në një vend anëtar të BE-së, por këtu në shtëpi, jo të jetojnë në një vend anëtar të BE-së dhe të shkojnë të punojnë jashtë vendit, theksoi Kovaçevski.

Advertisement

Partia më e madhe opozitare VMRO-DPMNE përmes një komunikate ka përsëritur qëndrimin e liderit të saj Hristijan Mickoski se nuk do të ketë ndryshime kushtetuese në këtë përbërje parlamentare dhe sepse “në mungesë të projekteve reale, LSDM dhe BDI janë si pllaka e thyer gramafoni. me ndryshime kushtetuese”.

Për gjashtë vjet e gjysmë nuk ka pasur asnjë projekt të madh. Maqedonia për gjashtë vjet e gjysmë po zhytet në varfëri, gjysmë milioni njerëz jetojnë me 150 denarë në ditë, ndërsa qeveria që nuk ofron të ardhme po kalon nga koncesioni kombëtar në koncesion kombëtar. partia opozitare.

Qëndrimi i VMRO-DPMNE-së, theksojnë, është vendimtar dhe nuk do të ndryshojë – nuk do të ketë ndryshime kushtetuese.

LSDM-ja dhe BDI-ja folën për Kushtetutën e Kroacisë, kur ne thamë se duhet kopjuar si model, ata replikan, kuptohej sa evropiane janë. Të gjitha gënjeshtrat dhe shpifjet dolën në dritë, ishte e qartë se cili ishte qëllimi. Amendamentet kushtetuese nuk mund të bëhen pa konsensusin e popullit maqedonas, nuk ka konsensus, theksoi VMRO-DPMNE.

Advertisement
Advertisement

Lajme nga vendi

QMK: Një fëmijë i sëmurë është transportuar me helikopter nga Ohri në Stamboll

Published

on

Qendra për Menaxhim me Krizat (QMK) njoftoi se mëngjesin e sotëm një fëmijë tetë vjeçar është transportuar me helikopter në spitalin “Parku Mjekësor” në Stamboll të Turqisë, për një operacion në shtyllën kurrizore.

Transporti është realizuar me një helikopter të MPB-së i cili ka pajisje transportuese mjekësore, ndërsa fëmija tashmë është vendosur në Qendrën Mjekësore në Stamboll dhe për një kohë të shkurtër helikopteri do të kthehet në bazën në Shkup.

“Më datë 13 maj 2024, përmes numrit të vetëm të urgjencës 112 në QMK, ndërsa më pas me email në Qendrën e Menaxhimit të Krizave, është dërguar kërkesë nga prindi i fëmijës për transport nga Ohri deri në spitalin në Stamboll. Fëmija që u transportua me helikopter kishte probleme motorike, nuk mund të ecë në mënyrë të pavarur, nuk flet dhe ka një lakim të lartë të shtyllës kurrizore, mbi 80 për qind. Për shkak të problemeve të përmendura shëndetësore, transporti afatgjatë mund të ndikojë negativisht në shëndetin e fëmijës. Nëse merret parasysh se ky operacion në shtyllën kurrizore ishte një nga operacionet e vështira dhe të rrezikshme, dhe shërimi pas operacionit është afatgjatë dhe shumë i vështirë, veçanërisht në një gjendje të tillë, është vërtetuar se një lloj tjetër transporti me një kohëzgjatje të tillë është shumë i rrezikshëm për jetën e vajzës”, citon QMK.

Pas dërgimit të kërkesës në QMK, në koordinim ndërmjet Ministrisë së Punëve të Brendshme dhe Ministrisë së Shëndetësisë, kërkesa ka marrë përgjigje pozitive.

Continue Reading

Lajme nga vendi

Nesër seanca konstituive, me shumë gjasa Afrim Gashi kryeparlamentar

Published

on

Nesër deputetët e posazgjedhur edhe zyrtarisht do të ulen në kolltukët e deputetëve pasi që para 20 ditëve morën mandat nga qytetarët. Seanca e cila është caktuar për në ora 11, ka katër pika. Së pari zgjidhet komisioni për verifikim, i cili ka për obligim që të verifikojë mandatet e deputetëve, e më pas do të vijojë edhe zgjedhja e Komisionit për zgjedhje dhe emërime. Sipas Rregullores së re, seanca konstitutive mund të zgjasë më së shumti 3 ditë, ndërsa përfundon pas zgjedhjes së kryetarit të shtëpisë ligjvënëse, i cili me shumë gjasa do të jetë kryetari i Alternativës, Afrim Gashi.Pasi që paraprakisht kryetari i Kuvendit, Jovan Mitrevski, e caktoi, nesër seancën do ta udhëheq deputeti më i vjetër, përkatësisht Merita Koxhaxhiku, nga Lidhja Demokratike e Izet Mexhitit. Me konstituimin e përmbajtjes së re parlamentare do të hartohet edhe shumica e re, e cila, siç është e ditur do ta ketë koalicioni i VMRO-DPMNE-së që pas negociatave që u mbajtën këto ditë duhet t’i bashkohet edhe VLEN dhe deputetët e ZNAM. Me këtë shumica e ardhshme paralmentare po i afrohet numrit të dy tw tretave. Mandat për deputet për herë të parë mori kryetari i VMRO-DPMNE-së, HristijanMickoskii cili do të jetë mandatari i ardhshëm për formimin e qeverisë së re. Disa nga deputetët e shumicës së re parlamentare në ulëset e deputetëve do të jenë vetëm një kohë të shkurtër sepse një pjesë e madhe prej tyre do të shkojnë në kabinetin e ri qeveritar. Situata është e ngjashme edhe me deputetët e koalicionit VLEN, liderët e të cilit u zgjodhën për deputetët, por pritet që disa prej tyre do të shkojnë në ekzekutiv, ose të vazhdojnë punën si kryetar komune. Nga ana tjetër, përfaqësuesit e deritanishëmtë qeverisë do të jenë në karriget e parlamentit të destinuara për opozitën. Ish-kryeministri dhe kryetari i LSDM-së në largim DimitarKovaçevski, ish-zëvendëskryeministri për ekonomi Fatmir Bytyqi, ish-ministri i punëve të brendshme OliverSpasovski, ai i bujqësisë LupçoNikollovski, ministrja e mbrojtjes SllavjankaPetrovska, e kulturës BiseraKostadinovskaStojçevska, për punë dhe politikë sociale,JovanaTrençevska, për transport dhe lidhjeBllagojBoçvarski, si dhe ish-drejtoresha e Drejtorisw sw tw ardhurave publike SanjaLlukarevska. Nga radhët e BDI-së, sërish deputet do të jetë kryetari i kësaj partie, AliAhmeti, e bashkë me të edhe ish-kryetari i Kuvendit, TalatXhaferi. Ish-ministrat e kësaj partie nuk janë në përbërjen e re parlamentare.

Continue Reading

Lajme nga vendi

Haxhi 2024, nga Tetova udhëtojnë 452 persona

Published

on

Këtë vit organizimi për në Haxh ka filluar më herët se viteve të kaluara. Organizimi filloi që para fillimit të muajit të Ramazanit, me kërkesë të Ministrisë së Haxhit të Arabisë Saudite. Nga Muftinia e Tetovës thonë se fillimi më herët i organizimit ka qenë një lehtësim më i madh rreth përga&tjeve dhe organizimin e haxhit 2024. Të shtunën pritet të mbahet edhe një seminar sqarues me të gjithë ata që udhëtojnë për në haxh. Nga Tetova këtë vit për në Haxh sikurse edhe viteve të kaluara interesimi është i madh për të udhëtuar në vendet e shenjta dhe nuk janë përfshirë të gjithë të interesuarit, shkaku i numrit të kufizuar që lëshon Ministria e Haxhit. Udhëtimi për në haxh nga Tetova do të jetë më 6, 7 dhe 8 qershor.Udhëtimet e para nga Maqedonia e Veriut. për në vendet e shenjta, Mekë dhe Medina fillojnë më 4 qershor.

Nga Maqedonia e Veriut, këtë vit udhëtojnë 2020 persona për në haxh bashkë me udhëheqësit dhe ekipin mjekësor. Nga Tetova kemi 452 që do të shkojnë në haxh, duke përfshirë ekipin mjekësor dhe udhëheqësit profesional.

Mënyra e pagesës ka shkuar përmes sistemit bankar, pra qytetarët kanë paguar direkt në xhiro-llogarinë e Bashkësisë Fetare islame dhe kjo tashmë është e relizuar. Çmimi nuk ka ndryshuar nga viti I kaluar, pra kanë paguar nga 6550 euro. Në këtë çmim janë përfshirë të gjitha nevojat që kanë haxhilerët, pra, përpos banimit, qëndrimit në hotel, vaksninimit, prerja e kurbanit, veshja e posaçme, pra të githa nevojat janë në këtë çmim”, deklaroi muftiu Xhemaili. Udhëtimi nga Tetova më 6, 7 dhe 8 qershor do të bëhet me autobus deri në aeroport, ndërsa më pas me aeroplan. Udhëheqësit e grupeve, do të informojnë personat që udhëtojnë për datën dhe orën e nisjes. Haxhi është një nga pesë shtyllat e fesë islame dhe është një detyrim fetare që duhet të kryhet të paktën një herë në jetën e të gjithë myslimanëve të rritur të cilët janë fizikisht dhe financiarisht të aftë për të ndërmarrë udhëtimin, dhe që mund të mbështesin familjet e tyre gjatë mungesës së tyre.

Continue Reading

Më të lexuarat