Connect with us

Lajme nga vendi

Pa qeveri teknike, zgjedhje të parakohshme në maj apo qershor, thotë Mickoski

Published

on

Kryetari i VMRO-DPMNE-së Hristijan Mickoski sot tha se partia është e gatshme të shkojë në zgjedhje të parakohshme në maj ose deri në mes të qershorit pa qeveri teknike.

– Për zgjedhjet e majit le të jetë gjysma e parë e qershorit, jemi në dispozicion. Jo domosdoshmërisht një qeveri teknike. Siç është, ne jemi të gatshëm të shkojmë në zgjedhje të parakohshme parlamentare, tha Mickoski, i cili sot ishte në Manastir.

Ai ka përsëritur se VMRO-DPMNE, siç tha ai, publikisht ka zgjatur dorën për zgjedhje të parakohshme parlamentare dhe madje se po heqin dorë nga një qeveri teknike.

Ne hedhim dorezën që të mos ketë qeveri teknike për njëqind ditë, edhe nëse i ndihmon, nuk duhet të ketë fare qeveri teknike. Jemi të gatshëm që menjëherë me procedurë urgjente ta ndryshojmë Ligjin për Qeverinë dhe Kodin Zgjedhor dhe nëse ka nevojë, Oliver Spasovski të mbetet ministër i Punëve të Brendshme, le të bëjë veprimet që i ka bërë në shtatë vjet, le ta bëjë. mbeti ministër i kulturës le të vazhdojë në një skenë të hapur për të poshtëruar veten dhe Manastirin dhe Manastirin sepse kjo që po bën është më së paku i takon Manastirit dhe Manastirit dhe është më së paku e turpshme, do ia lë. Manastirët të vlerësojnë dhe gjykojnë, tha Mickoski.

Advertisement

Sipas tij, biznesi nuk do të dëshirojë zgjedhje të parakohshme në vjeshtë dhe më pas zgjedhje në pranverë për president.

– Pse them maj, se po t’i pyesni këta nëse doni të keni zgjedhje vjeshte këtë vit dhe zgjedhje presidenciale vitin e ardhshëm, më saktë biznesi dhe shteti do të jetë në konvulsion për më shumë se dhjetë muaj, atëherë me siguri do të te them te lutem mos ke te tilla per te bere gjepura. Ose bëni tani zgjedhje të parakohshme ose le të bëhen së bashku zgjedhjet presidenciale dhe parlamentare me një shpenzim. Edhe pse ndoshta kjo deklaratë e imja do të ketë kritika nga struktura të caktuara, VMRO-DPMNE është parti shtetformuese, parti popullore dhe interesi i popullit është i pari. Ne jemi parti pro-biznesit dhe duam që këta njerëz të jenë sa më të suksesshëm dhe të hapin sa më shumë vende pune dhe t’u ofrojnë punëtorëve të ardhura më të mira, tha Mickoski, duke iu përgjigjur pyetjes së një gazetari në Manastir. kohanews.

Advertisement

Lajme nga vendi

Aksion policor si nëpër filma, arrestohen dy persona në pik pagesën afër Tetovës

Published

on

Ministria për Punë të Brendshme njofton se gjatë ditës së sotme policia e Shkupit në bashkëpunim me atë të Tetovës ka arrestuar dy persona nga Haraçina, pasi të njëjtit janë kapur duke transportuar 35 kilogramë drogë. Nga MPB bëjnë të ditur se pas dokumentimit të plotë të rastit ndaj dy personave në fjalë po ngritët kallëzim përkatës.

“Në orët e paradites në pikën pagesore në magjistralen Gostivar – Tetovë, zyrtarët policorë i kanë dhënë shenjë ndalimi automjetit të pasagjerëve “Range Rover”, me targa të Shkupit, i drejtuar nga K.A.(32), në të cilin O.A. (23) ishte pasagjer, të dy nga fshati Haraçinë i Shkupit. Personat nuk i janë bindur urdhrit të policisë për ndalimin e mjetit, por janë larguar me vrap duke dëmtuar një automjet të policisë, por shumë shpejt janë ndaluar dhe privuar nga liria. Gjatë kontrollit në bagazhin e automjetit janë gjetur 4 thasë me marihuanë, me peshë totale të rreth 35 kilogramëve, me vlerë të rreth 100 mijë eurove”, njoftojnë nga MPB.

 

Advertisement

Continue Reading

Lajme nga vendi

Do të rritet çmimi për nxjerrjen e pasaportave, letërnjoftimeve dhe lejeve për vozitje në Maqedoni

Published

on

Ministria për Punë të Brendshme informon se duke vepruar sipas përfundimit të Qeverisë, zbaton procedurë për ndryshimin e vendimit për çmimet për formularët për nxjerrjen e dokumenteve personale. Nga MPB për “360 shkallë” thonë se për momentin dokumentet personale nxirren me çmimet që kanë qenë deri tani.

Çmimet do të ndryshohen kur vendimi të hyjë në fuqi dhe të publikohet në Gazetën zyrtare të RMV-së, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Çmimi i pasaportës për personat deri në 27 vjeç do të mbetet i pandryshuar dhe do të jetë 1.500 denarë, por pasaporta për personat mbi 27 vjeç do të jetë 2.000 denarë, që është rritje prej 500 denarë. Çmimi i letërnjoftimit do të jetë 310 denarë, që është rritje prej 120 denarë. Çmimi i patentë shoferit do të jetë 410 denarë, që është rritje prej 130 denarë.

Do të ketë ndryshime edhe në çmimet dhe formularët për procedurat me urgjencë.

Advertisement

Çmimi i pasaportës me procedurë urgjente do të jetë 6.100 denarë, që është rritje prej 1.600 denarë.

Çmimi i patentë shoferit me procedurë urgjente do të jetë 1.230 denarë, që është rritje prej 390 denarë.

Nga MPB thonë se ndryshimi i çmimeve vjen si pasojë e rritjes së çmimeve të blerjes së formularëve të importuar, rritjes së kostove për mirëmbajtjen e sistemit, që kryhet nga një operator ekonomik i huaj, si dhe blerjes së makinerive të reja për shkak të nevojës për zëvendësimin makinerive për personalizim.

Ndryshe, deri në shkurt të vitit 2024, qytetarët kanë detyrim ligjor të ndryshojnë të gjitha dokumentet personale të cilat i kanë me emrin e vjetër të shtetit “Republika e Maqedonisë”.

Advertisement
Continue Reading

Lajme nga vendi

Nuk vdes nga sheqeri 19, pretendojnë mjekët – Nga se vdiq atëherë 6-vjeçarja Jana, e kishin gabuar mjekët?

Published

on

Pse vdiq 6-vjeçarja Jana? Spitali klinik në Manastir është nën mbikëqyrje të jashtëzakonshme inspektuese. Dokumentacioni i plotë është duke u krehur nga prokuroria, policia, por pritet edhe një kontroll i jashtëzakonshëm nga një komision i formuar posaçërisht nga Ministria e Shëndetësisë.

Ndërkohë po merren deklarata nga stafi i përfshirë dhe po bisedohet me të gjithë ata që kanë pasur kontakt me vajzën.

Drejtori i spitalit në Manastir, Aleksandar Obednikovski, ka kërkuar nga ministri që të dërgohet një komision nga Shkupi që të mos ketë dyshim se diçka po fshihet.

Lajmi shqetësoi opinionin, sidomos pasi babai i Janës së vogël zbuloi se sipas analizave të gjakut ajo kishte sheqer 9 dhe më pas i dhanë glukozë me infuzion, e cila e rriti më tej sheqerin në 19, më pas ajo vdiq. Shkaqet e vdekjes komentohen edhe nga mjekët në rrjetet sociale.

Advertisement

Mjeku Nenad Lazarov thotë në statusin e tij në Facebook “Nuk vdes akute nga glicemia 19”.

Në postimin e tij, kolegët mjekë komentojnë situatën dhe thonë:

“Ju nuk vdisni nga glicemia, por vdisni nga ketoacidoza. Një humbje e rëndë për prindërit, por një ndërlikim i hiperglicemisë në fëmijëri, një gjendje akute ku shfaqet rezistenca ndaj insulinës, e ka këtë ndërlikim”.

Advertisement
Continue Reading

Më të lexuarat