Connect with us

Lajme nga rajoni

Pas planit evropian, 5 shtetet e BE do të njohin Kosovën, ndërkombëtarët japin lajmin e madh për Prishtinën, ja çfarë shkruajnë mediat gjermane

Published

on

Pas planit “franko-gjerman” pritet një lajm i madh për Prishtinë. Për raportuesen për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola von Cramon, kjo marrëveshje i hap rrugë 5 shteteve të Bashkimit Evropian të njohin pavarësinë e Kosovës. Eurodeputetja gjermane është shprehur e bindur ditën e djeshme se marrëveshja në fjalë mund të bindë Greqinë, Spanjën, Qipron Rumaninë dhe Sllovakinë që ta njohin Kosovën dhe se Prishtina formalisht shkon drejt BE-së. “Edhe pse ende mungon nënshkrimi final, kjo përbën një sukses të madh politik për Bashkimin Evropian por edhe për tërë rajonin”,ka thënë Viola von Cramon për Deutsche Welle në gjuhën serbe, duke i rikujtuar tensionet e muajve të fundit në pjesën veriore të Kosovës.

Çfarë shkruajnë mediat e huaja?

Shtypi në gjuhën gjermane përgjithësisht e sheh marrëveshjen në parim ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës si një njohje de facto e pavarësisë së Kosovës. Serbia dhe Kosova kanë arritur një moment historik të rëndësishëm në rrugën e gjatë drejt normalizimit të marrëdhënieve të tyre. “Por ende nuk e kanë arritur”, vlerëson media Noje Zircher Zeitung rezultatin e takimit në Bruksel. Gazeta shkruan se marrëveshja verbale për kornizën e bisedimeve nuk e përmend drejtpërdrejt “çështjen e ndërlikuar” të statusit të Kosovës, por shkon në “njohjen de facto të Kosovës nga Serbia”. “Kurti është në një pozicion më komod. Edhe pse koncesionet ndaj Beogradit janë të papëlqyeshme në vendin e tij, çdo përparim në vendosjen e Kosovës si një anëtare normale e bashkësisë ndërkombëtare është një sukses”, shkruan Noje Zircher Zeitung. “Përkundrazi, për Vuçiçin, njohja faktike e pavarësisë së Kosovës paraqet një kthesë drastike, pas viteve të korrjes së fryteve politike të kësaj teme. “Deklarata e Kurtit nga e hëna, se ishte gati të nënshkruante marrëveshjen, por pala tjetër jo”, shton shkrimi.

Njohja e Kosovës nga 5 shtetet e BE

Advertisement

Gazeta e Cyrihut përfundon: “Edhe pse nuk pati ndonjë përparim të madh, takimi i së hënës është të paktën një sukses i pjesshëm i politikës ballkanike të Perëndimit, së cilës i është dhënë jetë e re”. Mbetet për t’u parë nëse ky moment do të zgjasë. Sinjali i parë pozitiv për Prishtinën do të ishte nëse një ose disa nga pesë shtetet e BE-së që nuk e kanë njohur Kosovën deri më tani, do ta kompensonin përfundimisht.

Njohja “de jure”

Noje Zircher Zeitung sjell edhe një koment nga Andreas Ernst, më parë korrespondent prej kohësh nga Beogradi: “Edhe pse presidenti serb dhe mediat e tij të bindura të bulevardit e shtyjnë atë nën tapet, është e qartë se Beogradi po pajtohet me faktin se është në territorin e saj pas luftës së viteve 1998/99 u krijua një shtet i ri. Është e vështirë të imagjinohet që, pas njohjes faktike të këtij fakti, njohja ligjore nuk do të pasojë një ditë”. “Kosova do të duhet të përballet me faktin se nuk mjafton të deklarohet si shtet multietnik, siç bën kryeministri Kurti. Nëse për Prishtinën është e rëndësishme ekzistenca e komunitetit serb në vend (për të cilën nuk ka prova vendimtare), atëherë ajo nuk duhet të vendosë pengesa në rrugën e vetëqeverisjes së saj. Megjithatë, është e diskutueshme nëse enklavat serbe në jug kanë një të ardhme ekonomike. Është shumë e mundur që pas nja dy dekadash vetëm prona kishtare të mbetet dëshmitare e Kosovës serbe”, shkruan Ernst. Gazetari shton se agresioni i Putinit është për të falënderuar për faktin se Perëndimi kishte frikë nga një krah i hapur në Ballkan dhe nxitoi të kompensonte brenda pak muajsh gjithçka që humbi gjatë dhjetë viteve të negociatave të ngadalta midis Beogradit dhe Prishtinës. Sipas Ernst, plani i paraqitur është kryesisht një kompromis, por: “E meta e saj më e madhe është se nuk është negociuar nga palët ndërluftuese, por vjen tërësisht nga jashtë”. Zgjidhjet e imponuara rrallë vazhduan në Ballkan. Propozimi ishte detyrë e Serbisë, por nuk thotë se si duhet të duket zgjidhja. Ajo thjesht po përsërit atë që nuk duhet të duket. Tani të tjerët kanë bërë një lëvizje. “BE ka humbur kohën e saj në këtë rajon për një kohë të gjatë,” përfundon Ernst në komentin e tij në Neue Zircher Zeitung.

Advertisement

Lajme nga rajoni

“Personaliteti i vitit në Zvicër”, shqiptarja bën thirrje: Më votoni, jam frymëzim për vajzat e reja

Published

on

Shqipe Sylejmani është shkrimtarja dhe aktivistja shqiptare, që është përzgjedhur mes personaliteteve të vitit 2022 nga Festivali Prestigjoz në Zvicër. Ajo ka botuar dy libra, edhe aktualisht i ka bërë thirrje të gjithë shqiptarëve të votojnë që të shpallet fituese më datën 1 prill.

Në një lidhje me Skype për “ABC e Mëngjesit”, Shqipja ka treguar se tashmë është kthyer edhe një frymëzim për të gjitha vajzat shqiptare në Zvicër, që duan të kenë një karrierë të mirë dhe të realizojnë ëndrrat e tyre.

“Çdo herë kur një vajzë e re shikon një shqiptare që përmendet në TV, apo ka një karrierë të mirë, është në vizibilitet edhe të komunitetit jo vetëm shqiptar, por edhe të Zvicrës. Shpresoj edhe një inspirim për të gjitha vajzat e reja të shkojnë edhe ato në këtë drejtim, që të shprehin kulturën e tyre dhe të ndjekin ëndrrat e tyre.

Dihet që rruga e shqiptarëve në Zvicër nuk është e lehtë dhe unë këtë nominim e kam marrë. Tani shpresoj që ndjekësit e zemrës të votojnë në të gjithë Zvicrën. Deri në fund të marsit merret verdikti dhe më 1 prill shpallet personi i vitit 2022. Të gjithë ata që duan të votojnë e kanë linkun në rrjetet sociale, mund të votojnë vetëm personat që janë në Zvicër”, tha ndër të tjera ajo./abcnews.al

Advertisement

Continue Reading

Lajme nga rajoni

Stresi dedikim për prindërit pas fitores së Big Brother VIP Kosova: Kur të gjitha rrugët ishin të mbyllura, dera juaj…

Published

on

Stresi këto ditë ka qenë në qendër të vëmendjes për shkak të fitores në Big Brother VIP Kosova. Reperi u shpall fitues i edicionit të parë dhe arriti të fitojë plot 160 mijë euro.

Gjatë qëndrimit në shtëpi, ai ka folur shpesh për prindërit dhe për marrëdhënien që ka me ta. Këngëtari ka bërë një dedikim për ta përmes një postimi të shpërndarë në rrjete sociale.

Continue Reading

Lajme nga rajoni

‘Dita e Verës’, historia e festës që vjen nga lashtësia

Published

on

Sot festohet Dita e Verës.

Që në kohët antike, tempulli i 14 Marsit, Festa e Ditës së Verës, ka qenë në qytetin e Elbasanit.

Image

E quajtur ndryshe si dita e largimit të dimrit, kjo festë ka krijuar tashmë traditën e saj jo vetëm tek banorët e qytetit të Elbasanit, por edhe në qytete të tjera të vendit dhe veçanërisht në Tiranë.

Por zanafillën Dita e Verës e ka në faltoren Zana e Çermenikës, e ndërtuar në rrethinat e qytetit të Elbasanit, e cila ishte perëndesha e gjuetisë, pyjeve dhe e të gjithë natyrës. Sipas gojëdhënës, kjo zanë dilte nga faltorja e saj ditën e 14 marsit.

Advertisement

Image

Gatimet karakteristike të Elbasanit janë ballakumet, revania, gjeli i detit, arrat, apo palat e fikut, të cilat tradicionalisht iu dhurohen fëmijëve të vegjël, të cilët janë të parët që bëjnë vizita mbarësie nëpër shtëpitë e të afërmve dhe të fqinjëve.

Të parët, tregojnë se një natë para ditës së Verës, njerëzit mblidheshin më shpejt në shtëpitë e tyre, për të festuar së bashku me të afërmit, epilogun e kësaj feste. Zgjimi bëhej në të gdhirë dhe të moshuarit herët në mëngjes hapnin derën e shtëpisë për bujari, merrnin shtamën për ta mbushur me ujë të freskët dhe sillnin në shtëpi një plis bari të gjelbëruar, ndërkohë që të rinjtë plehronin portokallet dhe ullinjtë.

Image

Image

Dreka e kësaj dite ishte një rit plot humor dhe shijim për të gjithë elbasanasit, të cilët zakonisht e kalonin këtë drekë në natyrë, ku organizoheshin lojëra popullore. Në Elbasan e në Peqin festohet edhe nata e verës, nata para ardhjes së saj, me mish, raki, gjel deti, ballakume, ëmbëlsira. Në këtë ditë elbasanasit urojnë njëri-tjetrin për një jetë sa më të gjatë dhe të lumtur.

Image

Ballakumja, ëmbëlsira tradicionale e Ditës së Verës

Në fakt askush nuk mund ta kuptojë Festën e Ditës së Verës, një festë tradicionale pagane, e cila kremtohet çdo 14 mars, pa shijimin e ballakumes, ëmbëlsirës simbol të Elbasanit, një qytet i cili ndodhet në qendër të Shqipërisë dhe i njohur për traditat e tij, sidomos në fushën e arsimit dhe kulturës.

Advertisement

Image

© SYRI.net

Continue Reading

Më të lexuarat