Connect with us

Lajme nga rajoni

Kosovë, me protestë u kërkua drejtësi për viktimat e dhunës në familje

Published

on

Dita e Gruas sot në Kosovë nisi me protestë para Pallatit të Drejtësisë. Kolektivi “Marshojmë, s’festojnë“ nga hapësirat e Pallatit nisën marshin protestues përmes të cilit kërkuan drejtësi për gratë e dhunuara, transmeton Syri.net.

“Vrasjet e grave janë të paralajmëruara”, “Siguri për gra në hapësira private e publike”, “Poshtë patriarkati”, “Edhe sa gra të vrara”, “Gjykata i ka duart me gjakun e grave”, ishin disa nga pankartat që e përfaqësonin këtë protestë.

E mbijetuara e dhunës në familje, Elmedina Hajdari u shpreh se sot përmes kësaj proteste kërkon drejtësi për të gjitha gratë e dhunuar të cilat shpesh bëhen siç tha ajo fajtore për dhunën që përjetojnë.

Ajo tha se për shkak të neglizhencës nga Policia dhe Prokuroria shumë raste të raportuara të dhunës nuk janë hapur.

“Si e mbijetuar e dhunës në familje, kam raportuar rastin në vitin 2021 dhe ka 2 vite që po luftojë për drejtësi. Prej që kam raportuar rastin ne 2021, u bënë dy vite që kur po luftojë për drejtësi dhe të drejtat e mija. Për afër dy vite nga urdhër mbrojtja shkak I dhunës psikike sistematike unë qëndroj sot para jush si e mbijetuar e dhunës dhe si një grua e cila ka hasur në shumë dhunë e padrejtësi, jo vetëm prej dhunuesit, por edhe prej shtetit. Unë jam dëshmitare e neglizhencës, mosbesimit dhe padrejtësive të vazhdueshme që u bëhen grave nga Policia, Prokuroria e Gjykata. Mjafton tu përmendi që në Polici janë shumë raste që nuk janë hapur për shkak të neglizhencës të Policisë dhe Prokurorisë“, tha ajo.

Advertisement

E mbijetuara e dhunës në familje, Elmedina Hajdari, u shpreh se përkundër provave të mjaftueshme Gjykata Themelore në Drenas ish bashkëshortin që ndaj saj ushtroi dhunë sistematike e dënoi me dënim të ulët.

Ajo u shpreh se aktualisht është në pritje të vendimit nga gjykata për dhunën që vëllai i ish-bashkëshortit kishte ushtruar ndaj saj, për çka pret dënim meritor.

Hajdari theksoi se nëse nuk ka drejtësi në Kosovë lëndën e saj do ta dërgojnë në organet e drejtësisë jashtë vendit.

“Përkundër provave të vazhdueshme që i kam ofruar në gjykatë për dhunën që po bëhej e vazhdon të më bëhet dënimi që ish bashkëshorti ka marr nga Gjykata Themelore e Drenasit është tepër i ulët….Unë nuk jam dorëzuar dhe nuk do të dorëzohem kurrë, dhe thërras çdo grua që të luftojë dhunën dhe mos ta mbajë të fshehur brenda burrave sepse nuk është marre për neve gratë që të raportojmë për dhunuesit që përdorin dhunë. Fjala e fundit e imja është edhe nëse gjykata ku jetoj, jep vendimin jo meritor dhe më paragjykon mua si grua, do të kërkoj drejtësi në gjykatat e Apelit dhe Supreme dhe nëse nuk ka drejtësi në shtetin tonë në Kosovë lëndën time do ta dërgoj jashtë vendit”, u shpreh ajo.

E mbijetuara për dhunë në familje, Elmedina Hajdari kërkoi mbështetje për luftën e grave për të jetuar pa dhunë.

Advertisement

Marshi protestues i cili nisi nga Pallati i Drejtësisë ka vazhduar drejt objektit të Qeverisë së Kosovës

Advertisement

Lajme nga rajoni

Vrasja në Klinë/ Media zvicerane zbulon detaje për viktimën që u qëllua dje me 7 plumba

Published

on

Një plagosje ka ndodhur të hënën në Klinë, në ora 16:40, ku më pas nuk arriti t’i përballonte plagët e marra.

Vrasja u bë në një lokal të Klinës, ku viktima u qëllua me 7 plumba.

Nga raportimet e fundit tregohet që viktima dhe autori njiheshin mes vete.

Për këtë ka shkruar media Blick.ch, duke jepur kështu detaje për viktimën.

Shkrimi i plotë

Advertisement

Pronari i garazhit të Lucernit është qëlluar në Kosovë

Një pronar garazhi nga kantoni i Lucernit është vrarë me armë zjarri gjakftohtë në një lokal në Kosovë.

Autori mësohet se po ashtu jeton në Zvicër dhe vjen nga ambienti familjar.

Në orën 16:40 të së hënës, Goran F.* (48) hyn në Coyote Lounge Bar në Klinë, një qytet i vogël në veri-perëndim të Kosovës. Burri është i armatosur me pistoletë dhe ka vetëm një qëllim: 47-vjeçarin Agron P.*, pronar garazhi nga kantoni i Lucernit. Ai ishte në pushime në Kosovë këto ditë.

Goran F. ka qëlluar shtatë herë në drejtim të viktimës së tij, i cila është plagosur aq rëndë saqë vdes në vendin e krimit. Videot e vëzhgimit tregojnë mysafirët e tmerruar duke u hedhur dhe duke ikur. Edhe autori del nga lokali me armën në dorë.

Advertisement

Viktima dhe autori njiheshin me njëri-tjetrin

Jashtë, ndal një makinë, kërcënon shoferin dhe largohet. Policia po e kërkon vrasësin me një kontigjent të madh – më vonë gjen makinën, por asnjë gjurmë të Goran F. Publikojnë një gjueti. Sipas mediave të Kosovës thuhet se edhe ai jeton në Zvicër.

Mediat lokale raportojnë se viktimat dhe autorët vijnë nga e njëjta prejardhje familjare. Dy burrat thuhet se janë përplasur, raportojnë mediat.

Miqtë vajtojnë biznesmenin në rrjetet sociale: “Pusho në paqe! Do të jetoni përgjithmonë në zemrat tona”, shkruan njëri. Një tjetër i njohur shkruan: “Ti na la shumë shpejt”.

Advertisement
Continue Reading

Lajme nga rajoni

(Video) Një stuhi katastrofike ka goditur edhe Austrinë

Published

on

Një stuhi katastrofike ka goditur mbrëmë disa pjesë të Austrisë, ku janë regjistruar reshje të dendura shiu, erëra të stuhishme dhe përmbytje të rrëmbyeshme që rrënuan gjithçka që kishin përballë. Në disa vende po përgatitet evakuimi i popullatës, ndërsa të tjerat janë ndërprerë për shkak të përmbytjeve të mëdha.

Për shkak të stuhive dhe përmbytjeve katastrofike, alarmet e mbrojtjes civile janë aktivizuar në shumë zona në Styria dhe Carinthia. Qyteti Eisenkapel në Carinthia u shkëput nga bota e jashtme për shkak të përmbytjeve që goditën qytetin dhe qytetet në zonat Wolfsberg dhe Volkermarkt ishin në prag të evakuimit. Ndërmarrja publike Eis në Ruden tha se uji i pijshëm i rubinetit duhej të zihej për shkak të kontaminimit.

Ushtria është në gatishmëri me njëqind zjarrfikës për shkak të rrëshqitjeve të dheut, bllokimit të rrugëve, përmbytjeve dhe shkatërrimeve.

– Pas reshjeve të dendura në Carinthia jugore, ushtrisë iu kërkua të hiqte të gjitha bllokadat e mundshme. Ushtarët mbushin thasë me rërë. Sipas komandës së brigadës së zjarrfikësve të rrethit Felkermarkt, popullatës i kërkohet të “qëndrojë në shtëpi” dhe “të mos hyjë në dhomat e bodrumit” – tha zëdhënësi i ushtrisë, Michael Bauer.

Kushdo që del në rrugë pavarësisht paralajmërimit duhet të presë lidhje të shumta të bllokuara të trafikut. Dhe situata sa vjen e përkeqësohet, sepse fundjava sjell edhe më shumë stuhi, ndërsa për ditët në vijim parashikimi është i vranët me reshje shiu.

Advertisement

Një stuhi e fortë ka goditur sot Slloveninë, e cila kërcënon edhe Kroacinë.

 

Advertisement
Continue Reading

Lajme nga rajoni

Përplaset Ferrari ‘luksoz’ në Durrës

Published

on

Aksident në Durrës.

Në aksident është përfshirë një automjet luksoz, tip Ferrari.

Aksidenti ka shkaktuar trafik të rënduar në pikun e orarit të plazhit.

Nuk dihen rrethanat se si u përplas ‘Ferrari’.

Policia ka shkuar menjëherë në vendngjarje dhe po punon për zbardhjen e plotë të situatës.

Advertisement
Continue Reading

Më të lexuarat