Connect with us

Lajme nga rajoni

(VIDEO) Aksident i rëndë në veri të Greqisë: Përplasen trenat, të paktën 32 të vdekur, 85 të plagosur

Published

on

Një tren pasagjerësh me disa qindra persona është përplasur mbrëmë me një tren mallrash pranë Tempit afër Larisës, raportojnë mediat greke. Sipas të dhënave të fundit, në këtë aksident katastrofik kanë humbur jetën 32 persona, ndërsa të paktën 85 janë lënduar.

Përplasja shkaktoi shkatërrimin e disa vagonave me pasagjerë. Në vendngjarje, ekipet e shpëtimit gjetën skena tronditëse: trupa njerëzish dhe njerëz të plagosur ishin rreth e rrotull pistës, dhe të tjerë ishin në rrënojat e vagonave.

Siç shkruan gazeta greke Kathimerini, aksidenti ka ndodhur pak para mesnate në afërsi të qytetit të Tempit dhe ekipet e shpëtimit kanë konfirmuar deri më tani se ka 32 viktima dhe 85 pasagjerë të plagosur. Mirëpo, ata janë ende në kërkim të vagonëve, ndaj dyshohet se numri i të vdekurve dhe të plagosurve do të jetë më i madh.
Sipas zjarrfikësve të cilët kanë mbërritur me shpejtësi në vendngjarje, zjarri në pjesën më të madhe është shuar, ndërsa operacioni i shpëtimit është duke vazhduar. Ekipet mjekësore janë duke pritur që zjarrfikësit të lirojnë hyrjen në vagona dhe më pas të evakuojnë të lënduarit.

Advertisement

Aksidenti ka ndodhur pak para mesnatës, raporton Kathimerini dhe ende nuk janë zbardhur rrethanat në të cilat ka ndodhur. Treni i pasagjerëve ishte në linjën Athinë-Selanik.

Nxjerrja e të plagosurve dhe operacioni i shpëtimit zgjati gjithë natën dhe në të morën pjesë më shumë se 150 zjarrfikës dhe rreth 40 autoambulanca. Në terren ndodhen edhe 32 policë me 15 mjete patrullimi, si dhe mjete me vinça, të cilat përdoren për të ngritur mbetjet e trenave.
Sipas kreut të shërbimit zjarrfikës Vassilis Vatrakoiannis, pasagjerët në gjendje të qëndrueshme po transportohen me autobus për në Selanik.

– Vagoni 1 dhe 2 nuk ekzistojnë. Për shkak të forcës së goditjes ata janë hedhur jashtë pista – tha Kostas Agorastos, guvernator i rajonit të Thesalisë.

Shefi i turnit në Larisa, në turnin e të cilit ndodhi aksidenti, është ndaluar për t’u marrë në pyetje në komisariatin e Larisës.

Pasagjerët që u evakuuan nga treni i vdekjes pa lëndime folën për mediat greke për momentin e aksidentit:

Advertisement

– U dëgjua një zhurmë e madhe… Treni ishte plot… E di që treni ishte vonë, dhe më pas u dëgjua një zhurmë – tha një nga pasagjerët.

Ministri i Mbrojtjes Civile, Christos Stylanidis, ndodhet në Qendrën e Krizave me përfaqësues të tjerë të qeverisë greke që në momentin e parë të aksidentit. U aktivizua Ushtria e Parë e Ushtrisë Greke, si dhe spitalet ushtarake në Athinë dhe Selanik.

Sipas Hellenic Train, në momentin e përplasjes në trenin e pasagjerëve ndodheshin të paktën 350 persona.

Dhe kjo kompani doli me një deklaratë:

“Në Evangelismos pati një përplasje kokë më kokë mes dy trenave: një treni mallrash dhe treni IC 62 në linjën Athinë-Selanik. Në momentin e përplasjes në përbërje kishte rreth 350 pasagjerë. Zjarrfikësit dhe personeli i kompanisë kanë dalë në terren dhe po marrin pjesë në operacionin e shpëtimit”.

Advertisement

Advertisement

Lajme nga rajoni

“Personaliteti i vitit në Zvicër”, shqiptarja bën thirrje: Më votoni, jam frymëzim për vajzat e reja

Published

on

Shqipe Sylejmani është shkrimtarja dhe aktivistja shqiptare, që është përzgjedhur mes personaliteteve të vitit 2022 nga Festivali Prestigjoz në Zvicër. Ajo ka botuar dy libra, edhe aktualisht i ka bërë thirrje të gjithë shqiptarëve të votojnë që të shpallet fituese më datën 1 prill.

Në një lidhje me Skype për “ABC e Mëngjesit”, Shqipja ka treguar se tashmë është kthyer edhe një frymëzim për të gjitha vajzat shqiptare në Zvicër, që duan të kenë një karrierë të mirë dhe të realizojnë ëndrrat e tyre.

“Çdo herë kur një vajzë e re shikon një shqiptare që përmendet në TV, apo ka një karrierë të mirë, është në vizibilitet edhe të komunitetit jo vetëm shqiptar, por edhe të Zvicrës. Shpresoj edhe një inspirim për të gjitha vajzat e reja të shkojnë edhe ato në këtë drejtim, që të shprehin kulturën e tyre dhe të ndjekin ëndrrat e tyre.

Dihet që rruga e shqiptarëve në Zvicër nuk është e lehtë dhe unë këtë nominim e kam marrë. Tani shpresoj që ndjekësit e zemrës të votojnë në të gjithë Zvicrën. Deri në fund të marsit merret verdikti dhe më 1 prill shpallet personi i vitit 2022. Të gjithë ata që duan të votojnë e kanë linkun në rrjetet sociale, mund të votojnë vetëm personat që janë në Zvicër”, tha ndër të tjera ajo./abcnews.al

Advertisement

Continue Reading

Lajme nga rajoni

Stresi dedikim për prindërit pas fitores së Big Brother VIP Kosova: Kur të gjitha rrugët ishin të mbyllura, dera juaj…

Published

on

Stresi këto ditë ka qenë në qendër të vëmendjes për shkak të fitores në Big Brother VIP Kosova. Reperi u shpall fitues i edicionit të parë dhe arriti të fitojë plot 160 mijë euro.

Gjatë qëndrimit në shtëpi, ai ka folur shpesh për prindërit dhe për marrëdhënien që ka me ta. Këngëtari ka bërë një dedikim për ta përmes një postimi të shpërndarë në rrjete sociale.

Continue Reading

Lajme nga rajoni

‘Dita e Verës’, historia e festës që vjen nga lashtësia

Published

on

Sot festohet Dita e Verës.

Që në kohët antike, tempulli i 14 Marsit, Festa e Ditës së Verës, ka qenë në qytetin e Elbasanit.

Image

E quajtur ndryshe si dita e largimit të dimrit, kjo festë ka krijuar tashmë traditën e saj jo vetëm tek banorët e qytetit të Elbasanit, por edhe në qytete të tjera të vendit dhe veçanërisht në Tiranë.

Por zanafillën Dita e Verës e ka në faltoren Zana e Çermenikës, e ndërtuar në rrethinat e qytetit të Elbasanit, e cila ishte perëndesha e gjuetisë, pyjeve dhe e të gjithë natyrës. Sipas gojëdhënës, kjo zanë dilte nga faltorja e saj ditën e 14 marsit.

Advertisement

Image

Gatimet karakteristike të Elbasanit janë ballakumet, revania, gjeli i detit, arrat, apo palat e fikut, të cilat tradicionalisht iu dhurohen fëmijëve të vegjël, të cilët janë të parët që bëjnë vizita mbarësie nëpër shtëpitë e të afërmve dhe të fqinjëve.

Të parët, tregojnë se një natë para ditës së Verës, njerëzit mblidheshin më shpejt në shtëpitë e tyre, për të festuar së bashku me të afërmit, epilogun e kësaj feste. Zgjimi bëhej në të gdhirë dhe të moshuarit herët në mëngjes hapnin derën e shtëpisë për bujari, merrnin shtamën për ta mbushur me ujë të freskët dhe sillnin në shtëpi një plis bari të gjelbëruar, ndërkohë që të rinjtë plehronin portokallet dhe ullinjtë.

Image

Image

Dreka e kësaj dite ishte një rit plot humor dhe shijim për të gjithë elbasanasit, të cilët zakonisht e kalonin këtë drekë në natyrë, ku organizoheshin lojëra popullore. Në Elbasan e në Peqin festohet edhe nata e verës, nata para ardhjes së saj, me mish, raki, gjel deti, ballakume, ëmbëlsira. Në këtë ditë elbasanasit urojnë njëri-tjetrin për një jetë sa më të gjatë dhe të lumtur.

Image

Ballakumja, ëmbëlsira tradicionale e Ditës së Verës

Në fakt askush nuk mund ta kuptojë Festën e Ditës së Verës, një festë tradicionale pagane, e cila kremtohet çdo 14 mars, pa shijimin e ballakumes, ëmbëlsirës simbol të Elbasanit, një qytet i cili ndodhet në qendër të Shqipërisë dhe i njohur për traditat e tij, sidomos në fushën e arsimit dhe kulturës.

Advertisement

Image

© SYRI.net

Continue Reading

Më të lexuarat