Connect with us

Lajme nga vendi

Gjorçev: Kuvendi gjatë gjithë janarit nuk mbajti asnjë seancë sepse nuk ka shumicë parlamentare

Published

on

Vlladimir Gjorçev, anëtar i komitetit eksekutiv i VMRO-DPMNE-së, konsideron se Qeveria është e arnuar dhe me vazo të thyer, që nuk mund të funksionojë, transmeton Zhurnal.

Sipas tij, pikëpyetje nëse kjo qeveri do të mund të funksionojë edhe një vit.

“Ja hipotetikisht të themi se do të zgjasë një vit, edhe pse mendoj se kjo është pikëpyetje, por ja le të themi edhe një vit, ata nuk kanë narativ, nuk kanë një tregim, nuk kanë agjendë konkrete me të cilën këto njerëz, ky popull dhe kjo shqoëri do të jetojë”, tha Gjorçev.

Gjorçev foli edhe për punën e Kuvendit ku tha se gjatë gjithë janarit nuk është mbajtur asnjë seancë në Kuvend, gjë që sipas tij, dëshmon se nuk kanë shumicë.

Advertisement

“Gjatë gjithë janarit nuk kishte asnjë seancë të mbajtur në Kuvend. Kam qenë pjesë e shumicës kur kemi patur 65-66-67 deputetë që ka qenë shumicë e ngushtë, e tani ata thonë se 64 jan ësuper. Kam qenë pjesë e shumicës që ka patur 81-82 deputetë, dmth VMRO-DPMNE me 62 deputetë dhe me partnerët tjerë të koalicionit, dhe kjo ka funksionuar vështirë, dhe atëherë kemi mbajtur seanca çdo ditë”, tha ai.

Gjorçev është i bindur se askush nuk punon asgjë në Qeveri./Zhurnal.mk

Advertisement

Lajme nga vendi

Ambasadori gjerman për REL: Nëse bisedimet në Ohër finalizohen, atëherë shtetet e BE-së që nuk e njohin pavarësinë e Kosovës…

Published

on

Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Jorn Rohde, në një intervistë për REL tha se nëse bisedimet mes Kosovës dhe Serbisë, që mbahen sot në Ohër, prodhojnë rezultat ideal, atëherë ai pret që pesë shtetet mosnjohëse të BE-së ta njohin pavarësinë e Kosovës.

Në intervistë, Rohde ka folur edhe për propozimin evropian për normalizimin e marrëdhënieve Kosovë-Serbi dhe ka thënë se njohja reciproke është kyçe në rrugën e këtyre vendeve drejt BE-së.

Kosova dhe Serbia janë të angazhuara në dialog për normalizimin e marrëdhënieve qysh nga viti 2011. Ato kanë arritur dhjetëra marrëveshje, por shumica e tyre nuk janë zbatuar në terren.

Së voni, dy shtetet janë pajtuar në parim për një propozim të BE-së për normalizimin e marrëdhënieve.

Advertisement

Për zbatimin e këtij propozimi, udhëheqësit e Kosovës dhe të Serbisë po bisedojnë sot në Ohër.

Një nga nenet e tij kërkon nga të dyja vendet që t’i zbatojnë të gjitha marrëveshjet e arritura në 12 vjetët e fundit./REL/

Continue Reading

Lajme nga vendi

Maqedonia e Veriut vendi më i palumtur në Ballkan

Published

on

Maqedonia e Veriut është vendi më i palumtur në Ballkan, sipas raportit të ri të lumturisë të Institutit Gallup. Në vendin e 87-të nga 137 vende, pranë Maqedonisë së Veriut për nga lumturia janë Venezuela, Kongo dhe Ukraina në vendin e 92-të.

Nga vendet fqinje në Ballkan, Shqipëria është më afër RMV-së në vendin e 83-të, Bullgaria në vendin e 77-të, Bosnja dhe Hercegovina në vendin e 71-të, Greqia në vendin e 58-të, Serbia në vendin e 45-të, ndërsa Kosova është në vendin e 34-të, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Raporti është bërë në bazë të sondazheve të ndryshme të kryera në shtetet përkatëse. Janë marrë parasysh gjashtë faktorë, duke përfshirë “Lirinë për të bërë zgjedhje të jetës”, “Perspektivat për një jetë të shëndetshme”, “Bujarinë e njerëzve”, “Perceptimin e njerëzve për korrupsionin”, “Mbështetjen sociale të ofruar nga shteti”, “Prodhimin e Brendshëm Bruto” dhe një faktor të quajtur “Distopia dhe qëndrueshmëria”.

Vendet më të lumtura në botë mbeten Finlanda dhe Danimarka dhe shtetet e tjera baltike apo shtetet në Evropën veriore. /Telegrafi/

Advertisement

Continue Reading

Lajme nga vendi

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

Published

on

Moti sot në Maqedoninë e Veriut do të jetë me diell dhe me vranësira të vogla deri në mesatare, por relativisht i ngrohtë. Do të fryjë erë e dobët nga drejtimi jugor.

Temperatura minimalë do të jetë në interval prej -3 deri në 4, ndërsa ajo maksimale do të arrij prej 17 deri në 21 gradë.

Në Shkup dhe rrethinë moti d të jetë i ngjashëm, me diell dhe me vranësira të vogla deri në mesatare. Do të fryjë dhe erë e dobët nga drejtimi jugor. Temperatura minimale do të ulet në 1, ndërsa ajo maksimale do të arrij në 19 gradë Celsiusë.

Advertisement
Continue Reading

Më të lexuarat