Connect with us

Lajme nga vendi

Seanca të dy komisioneve kuvendore

Published

on

Në Kuvend sot seanca do të mbajnë Komisioni për sistem politik dhe marrëdhënie mes bashkësivedhe Komisionin ligjdhënës-juridik

Në rendin e ditës të seancës së 52-të të Komisionit për sistem politik dhe marrëdhëniet mes bashkësive janë disa iniciativa qytetare, si iniciativa në nivel shtetëror për paraqitjen e propozimit për anëtarësim në ndryshimin e Kushtetutës së Republikës së Maqedonisë së Veriut, përmes propozuesit të autorizuar Petar Bogoevski.

Para anëtarëve të këtij komisioni janë iniciativat qytetare për mbledhjen e 150.000 nënshkrimeve për shpalljen e referendumit në të cilin qytetarët e Republikës së Maqedonisë së Veriut do të mund të deklarohen “pro” apo “kundër” disa pyetjeve të referendumit, të cilat i referohen miratimit të Ligjit për organizimin sindikal, për ndryshimin e Ligjit për Zgjedhje.

Në rend dite është edhe Iniciativa Qytetare për mbledhjen e 150.000 nënshkrimeve për shpalljen e referendumit në të cilin qytetarët e Republikës së Maqedonisë së Veriut do të mund të deklarohen “pro” apo “kundër” pyetjes së referendumit “A jeni pro apo kundër miratimit të Ligjit për amnisti për personat e dënuar për ngjarjet e 27 prillit 2017 në Kuvend. Propozues i autorizuar është Lube Petrevski.

Advertisement

Anëtarët e Komisionit ligjdhënës-juridik duhet të mbajnë dy seanca, seancën e 169-të dhe 170-të. Deputetët në seancën e parë duhet të shqyrtojnë Propozim-ligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për mbrojtje sociale dhe Propozim-ligjin për shtesën e të rinjve, të dy me procedurë të shkurtuar, si dhe ndryshimet dhe plotësimet në Ligjin për shoqëritë financiare.

Iniciativat qytetare janë në rend dite edhe në seancën e 170-të të Komisionit ligjdhënës-juridik

Advertisement

Lajme nga vendi

Ambasadori gjerman për REL: Nëse bisedimet në Ohër finalizohen, atëherë shtetet e BE-së që nuk e njohin pavarësinë e Kosovës…

Published

on

Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Jorn Rohde, në një intervistë për REL tha se nëse bisedimet mes Kosovës dhe Serbisë, që mbahen sot në Ohër, prodhojnë rezultat ideal, atëherë ai pret që pesë shtetet mosnjohëse të BE-së ta njohin pavarësinë e Kosovës.

Në intervistë, Rohde ka folur edhe për propozimin evropian për normalizimin e marrëdhënieve Kosovë-Serbi dhe ka thënë se njohja reciproke është kyçe në rrugën e këtyre vendeve drejt BE-së.

Kosova dhe Serbia janë të angazhuara në dialog për normalizimin e marrëdhënieve qysh nga viti 2011. Ato kanë arritur dhjetëra marrëveshje, por shumica e tyre nuk janë zbatuar në terren.

Së voni, dy shtetet janë pajtuar në parim për një propozim të BE-së për normalizimin e marrëdhënieve.

Advertisement

Për zbatimin e këtij propozimi, udhëheqësit e Kosovës dhe të Serbisë po bisedojnë sot në Ohër.

Një nga nenet e tij kërkon nga të dyja vendet që t’i zbatojnë të gjitha marrëveshjet e arritura në 12 vjetët e fundit./REL/

Continue Reading

Lajme nga vendi

Maqedonia e Veriut vendi më i palumtur në Ballkan

Published

on

Maqedonia e Veriut është vendi më i palumtur në Ballkan, sipas raportit të ri të lumturisë të Institutit Gallup. Në vendin e 87-të nga 137 vende, pranë Maqedonisë së Veriut për nga lumturia janë Venezuela, Kongo dhe Ukraina në vendin e 92-të.

Nga vendet fqinje në Ballkan, Shqipëria është më afër RMV-së në vendin e 83-të, Bullgaria në vendin e 77-të, Bosnja dhe Hercegovina në vendin e 71-të, Greqia në vendin e 58-të, Serbia në vendin e 45-të, ndërsa Kosova është në vendin e 34-të, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Raporti është bërë në bazë të sondazheve të ndryshme të kryera në shtetet përkatëse. Janë marrë parasysh gjashtë faktorë, duke përfshirë “Lirinë për të bërë zgjedhje të jetës”, “Perspektivat për një jetë të shëndetshme”, “Bujarinë e njerëzve”, “Perceptimin e njerëzve për korrupsionin”, “Mbështetjen sociale të ofruar nga shteti”, “Prodhimin e Brendshëm Bruto” dhe një faktor të quajtur “Distopia dhe qëndrueshmëria”.

Vendet më të lumtura në botë mbeten Finlanda dhe Danimarka dhe shtetet e tjera baltike apo shtetet në Evropën veriore. /Telegrafi/

Advertisement

Continue Reading

Lajme nga vendi

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

Published

on

Moti sot në Maqedoninë e Veriut do të jetë me diell dhe me vranësira të vogla deri në mesatare, por relativisht i ngrohtë. Do të fryjë erë e dobët nga drejtimi jugor.

Temperatura minimalë do të jetë në interval prej -3 deri në 4, ndërsa ajo maksimale do të arrij prej 17 deri në 21 gradë.

Në Shkup dhe rrethinë moti d të jetë i ngjashëm, me diell dhe me vranësira të vogla deri në mesatare. Do të fryjë dhe erë e dobët nga drejtimi jugor. Temperatura minimale do të ulet në 1, ndërsa ajo maksimale do të arrij në 19 gradë Celsiusë.

Advertisement
Continue Reading

Më të lexuarat