Connect with us

Lajme nga vendi

Drejtori i Inspektoratit të tregut: Pas festave kemi gjobitur 56 lokale ku pihet duhan, qytetarët të denoncojnë nëse shkelet ligji

Published

on

Javën e kaluar, Inspektprati i Tregut gjobiti 56 objekte hotelerike dhe kazino që pinin duhan. Siç thonë nga Inspektorati Shtetëror i Tregut, nga data 10 deri më 14 janar janë kryer mbi 200 kontrolle në tërë territorin e vendit në përputhje me kompetencat që kanë nga Ligji për mbrojtjen nga duhani, transmeton Portalb.mk.

Gjatë kontrolleve janë konstatuar parregullsi, gjegjësisht mos respektim të nenit 2 dhe nenit 3 të Ligjit për mbrojtjen nga duhani, për të cilat janë lëshuar 56 urdhërpagesa për kundërvajtje. Sipas ligjit, gjoba për personin juridik është nga 2.000 deri në 4.500 euro, për personin përgjegjës nga 500 deri në 1.000 euro, ndërsa personi fizik që do të kapet duke pirë duhan në objekt të mbyllur do të gjobitet me 100 deri në 300 euro, të gjitha në kundërvlerë të denarit.

“Inspektorati Shtetëror i Tregut vepron sipas mbi 80 ligjeve dhe akteve nënligjore dhe vendimeve të Qeverisë, përfshirë Ligjin për brojtjen nga duhani. Për shkak të rritjes së ankesave nga qytetarët për pirjen e duhanit në ambiente publike, Inspektorati Shtetëror i Tregut do të vazhdojë me kontrollet intensive ndaj subjekteve për të kontrolluar respektimin e dispozitave ligjore. Kujtojmë se gjobat janë të larta dhe për këtë arsye apelojmë dhe njoftojmë personat juridikë mbi të cilët kryhet kontrolli të respektojnë ligjin dhe nëse qytetarët vërejnë shkelje të këtij ligji, të ushtrojnë të drejtën e tyre ligjore duke paraqitur në Inspektoratin Shtetëror të Tregut”, thotë drejtori i Inspektoratit, Goraj Trajkovski.

Pas ardhjes në pushtet të LSDM-së, në vitin 2018 ndryshoi Ligjin për mbrojtjen nga duhani, me çka lejohej pirja e duhanit në terasa plotësisht të mbyllura. Që atëherë, askush nuk e respekton Ligjin dhe duhanpirja është kudo. Pirja e duhanit bëhet jo vetëm në terracat e kafeneve, të cilat janë ndërtesa të tëra, jo tarraca, por edhe në ambiente të mbyllura kafenesh, restorantesh, në diskoteka, pika bastesh, kazino, madje edhe në institucionet publike, përfshirë spitalet. Askush nuk dënon dhe nuk mban llogari a respektohet Ligji i thjeshtuar për Mbrojtjen nga Duhani.

Me ligjin origjinal, të miratuar nga qeveria e VMRO-DPMNE-së në kohën kur kryeministër ishte Nikolla Gruevski, nuk lejohej që tarracat të mbylleshin plotësisht, pra me xham, por duhej të hapeshin nga njëra anë. Por pas miratimit të ndryshimeve në ligj, të gjitha kafenetë dhe lokalet u shndërruan në terraca, të cilat nuk duken si të tilla, por si struktura të tëra me ndërtim të fortë. Hapet vetëm çatia dhe në këtë mënyrë objektet ajrosen herë pas here. Asnjë hoteler nuk ka investuar në vendosjen e ventilimit të duhur.

Advertisement

Lajme nga vendi

Njëmbëdhjetë persona në kontakt me të punësuaren e hospitalizuar në Klinikën infektive nën mbikëqyrje 14-të ditore

Published

on

Njëmbëdhjetë persona në kontakt me një të punësuare të shtruar në Klinikën infektive janë nën mbikëqyrje 14-të ditore, pasi ajo është diagnostikuar me ethe hemorragjike krimea kongo, informoi sot Renata Mlladenovska, drejtore e Inspektoratit Shtetëror Sanitar dhe Shëndetësor (ISHSSH).

“Pas marrjes së informacionit nga Instituti për Shëndet Publik, të njëjtën ditë, pra më 5 gusht, ekip i epidemiologëve nga Qendra për Shëndet Publik – Shkup, ka kryer kontroll epidemiologjik, janë bërë anketa dhe kontakte. Informacioni është ndarë dhe me ISHSSH-në dhe si institucion lëshuam edhe 11 zgjidhje, ato janë kontakte të tashmë pacientes së shtruar e cila është edhe e punësuar në Klinikën infektive. Ato 11 kontakte do të jenë nën mbikëqyrje shëndetësore 14-ditore”, tha Mlladenovska.

Ajo sqaroi se çfarë nënkupton mbikëqyrja shëndetësore.

“Pacientja, përkatësisht kontaktet do të duhet të paraqiten dhe të jenë në kontakt të vazhdueshëm me epidemiologun kujdestar nga Qendra për Shëndet Publik – Shkup, nuk është izolim klasik, megjithatë nuk duhet të kenë kontakt me të tjerët – nëse është familja e ngushtë, thjesht të durojnë këto 14 ditë që të mos përhapet ky infeksion dhe shpresoj që ky të jetë rasti i fundit. Sa u përket 29 kontakteve të mëparshme, nga ato 29 kontakte, një është konfirmuar si rast, kemi mbikëqyrje shëndetësore, vendime të marra për 40 persona”, ka thënë Mlladenovska.

E pyetur nëse këta 11 kontakte janë të gjithë nga Klinika infektive apo familja, ajo sqaroi se nga këta 11, dhjetë persona janë nga familja e ngushtë e pacientes dhe një kontakt është e një kolege të saj poashtu nga Klinika infektive.

Advertisement

Më herët, kryetari i Komisionit për Sëmundje Infektive, Zllate Mehmedoviq, tha për MIA-n se Komisioni absolutisht qëndron prapa asaj që është bërë nga Instituti i Shëndetit Publik, masat e ndërmarra dhe rekomandimet që jepen.

Nga ajo që kanë parë, shtoi ai, rasti i parë është rast i infektimit të drejtpërdrejtë, ndërsa i dyti me gjasë është gjatë transmetimit përmes gjakut të kontaminuar.

Në rastin e parë të infeksionit të drejtpërdrejtë ndërroi jetë një paciente 27-vjeçare, pas infektimit nga pickimi i rriqrës.

Continue Reading

Lajme nga vendi

Dogana e Maqedonisë ka konfiskuar fletobligacione në vlerë 92 milionë dollarë nga një shtetas i Turqisë

Published

on

Drejtori i Doganave, Stefan Bogoev në një konferencë të jashtëzakonshme për shtyp njoftoi se Doganat e Maqedonisë së Veriut kanë konfiskuar fletobligacione në vlerë të 92 milionë dollarëve, shkruan TV21. Bogoev tha se janë konfiskuar 184 fletobligacione me vlerë të veçantë nominale prej 500 mijë dollarëve.

“Obligacionet janë gjetur tek një udhëtar, shtetas i Turqisë, i cili ka ardhur me fluturim të rregullt nga Stambolli dhe është përcaktuar për të kaluar në të ashtuquajturin “kanal i gjelbër”, respektivisht se nuk ka mall për të deklaruar, ndërsa gjatë kontrollit me skaner dhe kontrollit shtesë të detajuar, tek i njëjti janë gjetur në 4 dosje brenda një çante të zezë”, tha mes tjerash Bogoev duke shtuar se personi në fjalë është dënuar nga gjykata e vendit, ndërsa fletobligacionet i janë dorëzuar Agjencisë për Menaxhim me Pronë të Konfiskuar.

Continue Reading

Lajme nga vendi

100 ushtarë nesër nisen për në Slloveni, janë kërkuar mjete materiale dhe teknike

Published

on

Nesër në mëngjes ushtarët maqedonas duhet të nisen për në Slloveni, ku do të ndihmojnë në përballimin e përmbytjeve katastrofike. Këtë e theksoi sot ministrja e Mbrojtjes, Slavjanka Petrovska, duke theksuar se nuk ka pasur vonesa në ndihmën e ofruar.

Që në momentin e parë kur ndodhi aksidenti, e gjithë maja e shtetit kontaktoi autoritetet atje dhe ne i dhamë mbështetjen tonë vetëmohuese. Nga ata na thanë se sapo të bëjnë analizat do të dorëzohen kërkesat dhe kanë mbërritur dje. Për këtë kemi reaguar menjëherë dhe sot në seancën e Qeverisë do të marrim vendim që të dërgohen 100 ushtarë nga përbërje të ndryshme, të cilët do t’u përgjigjen nevojave të ushtrisë dhe shtetit slloven, tha Petrovska.

Ministri sqaroi se ushtarët tanë tashmë janë gati. Në kërkesë thuhet se kërkohen 200 ushtarë.

Sipas saj, janë kërkuar mjete të tjera materialo-teknike të cilat nuk jemi në gjendje t’i dorëzojmë.

Presidenti Stevo Pendarovski dje në bisedë me presidenten sllovene Natasha Pirc-Musar shprehu keqardhje dhe keqardhje për Slloveninë dhe gjithë banorët e saj për humbjet dhe dëmet e pësuara nga vërshimet, të cilat ishin të përmasave të mëdha, dhe shprehu gatishmërinë për të ndihmuar.

Advertisement
Continue Reading

Më të lexuarat