Connect with us

Lajme nga vendi

Partitë shqiptare të RMV-së në takim me Edi Ramën, 5 vjet pas nënshkrimit të “Deklaratës së Tiranës”

Published

on

Partitë shqiptare nga Maqedonia e Veriut janë ftuar në Tiranë për takim nga kryeministri i Shqipërisë Edi Rama. Nuk dihet nëse bëhet fjalë për koktej, pritje festash apo darkë. Disa nga partitë shqiptare kanë konfirmuar se do të shkojnë në takimin në Tiranë. Alternativa, Aleanca për Shqiptarët dhe Besa thanë për MIA-n se kanë marrë ftesë për takim dhe se do të shkojnë, por nuk kanë specifikuar detaje. MIA ka kërkuar përgjigje edhe nga BDI, por deri më tani nuk ka asnjë përgjigje, transmeton Portalb.mk.

Kjo ishte platforma fillestare e partive të shqiptarëve në negociatat për formimin e qeverisë së re.

Gjashtë vjet më vonë, gama e çështjeve për diskutim në Tiranë është shumë më e madhe: perspektivat integruese, ndryshimet kushtetuese në RMV dhe mbështetja e tyre nga partitë shqiptare, tensionet mes Serbisë dhe Kosovës, situata në rajon…

Në takimin e së martës (10 janar) në Tiranë janë ftuar liderët e BDI-së – Ali Ahmeti, i Aleancës për Shqiptarët – Arben Taravari, i Lëvizjes Besa – Bilal Kasami, i Alternativës – Afrim Gashi dhe i PDSH-së – Menduh Thaçi.

Advertisement

Më 7 janar t vitit 2017-të, derisa vendi ishte në krizë të thellë politike, partitë shqiptare të Maqedonisë së Veriut në një takim në Kryeministrinë e Shqipërisë, nënshkruan një dokument të quajtur “Deklaratë e Përbashkët e Partive Politike Shqiptare në Republikën e Maqedonisë”, i cili kishte për qëllim mbrojtjen e interesave të popullatës shqiptare në vend dhe avancimin e të drejtave, paralelisht me angazhimin për përforcim të rrugës euroatlantike të vendit.

Vetëm një vjet pas nënshkrimit të kësaj deklarate, e cila mes tjerash parashikonte dhe takime të përbashkëta të partive shqiptare, liderët politik filluan të grinden mes vete dhe të mos shkojnë te njëri-tjetri në takimet e ftuara.

Sot, 5 vjet pas nënshkrimit asnjëra prej partive shqiptare në vend nuk e përmend Deklaratën dhe nuk thirret në zotimet e saj. Pavarësisht se disa prej pikave të këtij dokumenti janë realizuar, askush nuk mban evidencë apo llogari për atë që nuk është realizuar.

Nënshkrimi i Deklaratës, shkaktoi revoltë te pushteti i RMV-së, në krye me VMRO-DPMNE-në, e cila udhëhiqej nga Nikolla Gruevski. Presidenti i Gjorge Ivanov, doli me konferencë për shtyp dhe kërkoi që SHBA, NATO dhe Turqia ta heqin poshtë këtë Deklaratë pasi që është përgatitur në shtet të huaj. Për këtë, ai refuzoi t’ia jep mandatin kryetarit të atëhershëm të LSDM-së, Zoran Zaev. Në ndërkohë, tensionet politike u përcollën edhe nëpër rrugë ku simpatizantë të VMRO-së protestuan kundër si[ e quanin ata “Platforma Shqiptare”.

Deklarata e atij viti përmbante shtatë pika, si vijon:

Advertisement

Arritja e barazisë së plotë në përputhje me Marrëveshjen e Ohrit dhe Kushtetutën
Arritja e barazisë ekonomike dhe e mirëqenies shoqërore, sidomos nëpërmjet zhvillimit të barabartë rajonal
Përforcimi i sundimit të së drejtës, si parakusht për ecurinë e procesit të integrimit euro-atlantik
Krijimi i një fryme mirëbesimi në funksion të marrëdhënieve të mira ndëretnike si element thelbësor për stabilitetin politik të vendit
Zgjidhja e çështjes së emrit, në përputhje me vlerat europiane dhe parimet e së drejtës ndërkombëtare
Marrëdhënie të mira me fqinjët
Integrim i shpejtë në NATO dhe në Bashkimin Evropian.
Përmbushja e këtyre objektivave thuhej se do të mbikqyrej nëpërmjet krijimit të Tryezës së Partive Shqiptare Parlamentare.

Advertisement

Lajme nga vendi

Aksion policor si nëpër filma, arrestohen dy persona në pik pagesën afër Tetovës

Published

on

Ministria për Punë të Brendshme njofton se gjatë ditës së sotme policia e Shkupit në bashkëpunim me atë të Tetovës ka arrestuar dy persona nga Haraçina, pasi të njëjtit janë kapur duke transportuar 35 kilogramë drogë. Nga MPB bëjnë të ditur se pas dokumentimit të plotë të rastit ndaj dy personave në fjalë po ngritët kallëzim përkatës.

“Në orët e paradites në pikën pagesore në magjistralen Gostivar – Tetovë, zyrtarët policorë i kanë dhënë shenjë ndalimi automjetit të pasagjerëve “Range Rover”, me targa të Shkupit, i drejtuar nga K.A.(32), në të cilin O.A. (23) ishte pasagjer, të dy nga fshati Haraçinë i Shkupit. Personat nuk i janë bindur urdhrit të policisë për ndalimin e mjetit, por janë larguar me vrap duke dëmtuar një automjet të policisë, por shumë shpejt janë ndaluar dhe privuar nga liria. Gjatë kontrollit në bagazhin e automjetit janë gjetur 4 thasë me marihuanë, me peshë totale të rreth 35 kilogramëve, me vlerë të rreth 100 mijë eurove”, njoftojnë nga MPB.

 

Advertisement

Continue Reading

Lajme nga vendi

Do të rritet çmimi për nxjerrjen e pasaportave, letërnjoftimeve dhe lejeve për vozitje në Maqedoni

Published

on

Ministria për Punë të Brendshme informon se duke vepruar sipas përfundimit të Qeverisë, zbaton procedurë për ndryshimin e vendimit për çmimet për formularët për nxjerrjen e dokumenteve personale. Nga MPB për “360 shkallë” thonë se për momentin dokumentet personale nxirren me çmimet që kanë qenë deri tani.

Çmimet do të ndryshohen kur vendimi të hyjë në fuqi dhe të publikohet në Gazetën zyrtare të RMV-së, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Çmimi i pasaportës për personat deri në 27 vjeç do të mbetet i pandryshuar dhe do të jetë 1.500 denarë, por pasaporta për personat mbi 27 vjeç do të jetë 2.000 denarë, që është rritje prej 500 denarë. Çmimi i letërnjoftimit do të jetë 310 denarë, që është rritje prej 120 denarë. Çmimi i patentë shoferit do të jetë 410 denarë, që është rritje prej 130 denarë.

Do të ketë ndryshime edhe në çmimet dhe formularët për procedurat me urgjencë.

Advertisement

Çmimi i pasaportës me procedurë urgjente do të jetë 6.100 denarë, që është rritje prej 1.600 denarë.

Çmimi i patentë shoferit me procedurë urgjente do të jetë 1.230 denarë, që është rritje prej 390 denarë.

Nga MPB thonë se ndryshimi i çmimeve vjen si pasojë e rritjes së çmimeve të blerjes së formularëve të importuar, rritjes së kostove për mirëmbajtjen e sistemit, që kryhet nga një operator ekonomik i huaj, si dhe blerjes së makinerive të reja për shkak të nevojës për zëvendësimin makinerive për personalizim.

Ndryshe, deri në shkurt të vitit 2024, qytetarët kanë detyrim ligjor të ndryshojnë të gjitha dokumentet personale të cilat i kanë me emrin e vjetër të shtetit “Republika e Maqedonisë”.

Advertisement
Continue Reading

Lajme nga vendi

Nuk vdes nga sheqeri 19, pretendojnë mjekët – Nga se vdiq atëherë 6-vjeçarja Jana, e kishin gabuar mjekët?

Published

on

Pse vdiq 6-vjeçarja Jana? Spitali klinik në Manastir është nën mbikëqyrje të jashtëzakonshme inspektuese. Dokumentacioni i plotë është duke u krehur nga prokuroria, policia, por pritet edhe një kontroll i jashtëzakonshëm nga një komision i formuar posaçërisht nga Ministria e Shëndetësisë.

Ndërkohë po merren deklarata nga stafi i përfshirë dhe po bisedohet me të gjithë ata që kanë pasur kontakt me vajzën.

Drejtori i spitalit në Manastir, Aleksandar Obednikovski, ka kërkuar nga ministri që të dërgohet një komision nga Shkupi që të mos ketë dyshim se diçka po fshihet.

Lajmi shqetësoi opinionin, sidomos pasi babai i Janës së vogël zbuloi se sipas analizave të gjakut ajo kishte sheqer 9 dhe më pas i dhanë glukozë me infuzion, e cila e rriti më tej sheqerin në 19, më pas ajo vdiq. Shkaqet e vdekjes komentohen edhe nga mjekët në rrjetet sociale.

Advertisement

Mjeku Nenad Lazarov thotë në statusin e tij në Facebook “Nuk vdes akute nga glicemia 19”.

Në postimin e tij, kolegët mjekë komentojnë situatën dhe thonë:

“Ju nuk vdisni nga glicemia, por vdisni nga ketoacidoza. Një humbje e rëndë për prindërit, por një ndërlikim i hiperglicemisë në fëmijëri, një gjendje akute ku shfaqet rezistenca ndaj insulinës, e ka këtë ndërlikim”.

Advertisement
Continue Reading

Më të lexuarat