Connect with us

Lajme nga vendi

Komisioni kundër diskriminimit do të shqyrtojë hyrjen e shpejtë në aeroport për qytetarët e suksesshëm të Maqedonisë nga jashtë, të cilën e prezantoi Osmani

Published

on

Komisioni për parandalim dhe mbrojtje nga diskriminimi do ta shqyrtojë vendimin e ministrit të Punëve të Jashtme Bujar Osmani, që 69 shtetas të Maqedonisë që jetojnë dhe punojnë jashtë vendit, siç janë mbajtësit e MKartelës të kalojnë nëpër shiritin e shpejtë në aeroportet e Shkupit dhe Ohrit, transmeton Portalb.mk.

“E kemi këtë rast në radar. Në seancën e radhës, e cila do të mbahet pas festave, do të shqyrtohet nëse ka diskriminim në vendimin e MPJ-së”, tha Ismail Kamberi, kryetar i Komisionit për Parandalimin dhe Mbrojtjen nga Diskriminimi.

Amerikanët erdhën për ta krijuar “Listën e Zezë”, paralajmëron presidenti …
Ministri Osmani konsideron se në projekt nuk ka asgjë të diskutueshme, përkundrazi ndaj këtyre personave tregohet respekt dhe vëmendje.

“Si ministër i Punëve të Jashtme që mbulon diasporën, ishte e rëndësishme për mua se si t’i vendosja njerëzit tanë me ndikim në funksion të shtetit. Prandaj bëra një rrjet të njerëzve tanë të suksesshëm që jetojnë jashtë, të cilët do t’i kemi në kontakt të vazhdueshëm, do të takohemi një herë në vit, do t’i sjellim këtu për seminare dhe takime. Kur përmes ambasadorëve tanë iu dham MKartela si dëshmi se ata janë pjesë e rrjetit tonë, nuk ishte menduar që ata të kishin ndonjë privilegj. Unë vlerësova se në shenjë respekti duhet të marrim masa simbolike, si p.sh. që të hyjnë falas në muze. A mendoni se për ta do të thotë diçka nëse paguajnë një biletrë 50 denarë, por simbolika është se po i nderojmë. Në atë paketë masash thamë që korsitë e shpejta të përdoren edhe për mbajtësit e pasaportave diplomatike. Dhe kjo nuk do të thotë asgjë për këta 69 persona që do të vijnë një herë në vit në aeroportin e Shkupit dhe as nuk do të prekë askënd. Më kritikoni për këtë temë, por unë qëndroj prapa vendimit dhe mendoj se duhet respektuar”, tha Osmani, duke iu përgjigjur pyetjes së gazetarëve në konferencën e djeshme me rastin e kryesimit të OSBE-së.

Më 2 janar, Ministria e Punëve të Jashtme tha se “projekti MKartela u prezantua në maj 2021, si një njohje dhe konfirmim për persona apo individë të dalluar nga vendi që jetojnë jashtë vendit, të cilët me punën dhe profesionalizmin e tyre kanë treguar sukses të jashtëzakonshëm dhe me këtë edhe promovimin e Maqedonisë së Veriut jashtë vendit”.

Advertisement

Osmani më pas tha se projekti MKartela përfaqëson një rrjet të “individëve tanë cilësorë në diasporë, të cilët dallohen me profesionalizmin e tyre dhe angazhimin e fortë në mjedisin e ri në të cilin jetojnë, gjë që i bën ata ambasadorë të vërtetë që përfaqësojnë Maqedoninë e Veriut në mënyrën më të mirë të mundshme”. Kalimi i i shpejtë në aeroportet tona, i cili realizohet në bashkëpunim me Ministrinë e Punëve të Brendshme, është një njohje simbolike e punës dhe cilësisë së tyre dhe mirënjohje për institucionet dhe shtetin tonë”. Ai shtoi se në mesin e bartësve ka shkencëtarë, mjekë, biznesmenë, punëtorë të kulturës, për të cilët “kemi dëshirë dhe interes të jenë pjesë e proceseve tona të përgjithshme zhvillimore dhe shoqërore”.

Ministria e Punëve të Jashtme tha se për zbulimin e personave të tillë janë ngarkuar përfaqësitë diplomatike-konsullore të shtetit jashtë vendit, ndërsa përzgjedhja se kush do të jetë mbajtësi i MKartelës bëhet në procedurë rreptësisht të planifikuar. Një mundësi të tillë deri më tani e kanë marrë 69 qytetarë tanë, pjesëtarë të diasporës.

Advertisement

Lajme nga vendi

Njëmbëdhjetë persona në kontakt me të punësuaren e hospitalizuar në Klinikën infektive nën mbikëqyrje 14-të ditore

Published

on

Njëmbëdhjetë persona në kontakt me një të punësuare të shtruar në Klinikën infektive janë nën mbikëqyrje 14-të ditore, pasi ajo është diagnostikuar me ethe hemorragjike krimea kongo, informoi sot Renata Mlladenovska, drejtore e Inspektoratit Shtetëror Sanitar dhe Shëndetësor (ISHSSH).

“Pas marrjes së informacionit nga Instituti për Shëndet Publik, të njëjtën ditë, pra më 5 gusht, ekip i epidemiologëve nga Qendra për Shëndet Publik – Shkup, ka kryer kontroll epidemiologjik, janë bërë anketa dhe kontakte. Informacioni është ndarë dhe me ISHSSH-në dhe si institucion lëshuam edhe 11 zgjidhje, ato janë kontakte të tashmë pacientes së shtruar e cila është edhe e punësuar në Klinikën infektive. Ato 11 kontakte do të jenë nën mbikëqyrje shëndetësore 14-ditore”, tha Mlladenovska.

Ajo sqaroi se çfarë nënkupton mbikëqyrja shëndetësore.

“Pacientja, përkatësisht kontaktet do të duhet të paraqiten dhe të jenë në kontakt të vazhdueshëm me epidemiologun kujdestar nga Qendra për Shëndet Publik – Shkup, nuk është izolim klasik, megjithatë nuk duhet të kenë kontakt me të tjerët – nëse është familja e ngushtë, thjesht të durojnë këto 14 ditë që të mos përhapet ky infeksion dhe shpresoj që ky të jetë rasti i fundit. Sa u përket 29 kontakteve të mëparshme, nga ato 29 kontakte, një është konfirmuar si rast, kemi mbikëqyrje shëndetësore, vendime të marra për 40 persona”, ka thënë Mlladenovska.

E pyetur nëse këta 11 kontakte janë të gjithë nga Klinika infektive apo familja, ajo sqaroi se nga këta 11, dhjetë persona janë nga familja e ngushtë e pacientes dhe një kontakt është e një kolege të saj poashtu nga Klinika infektive.

Advertisement

Më herët, kryetari i Komisionit për Sëmundje Infektive, Zllate Mehmedoviq, tha për MIA-n se Komisioni absolutisht qëndron prapa asaj që është bërë nga Instituti i Shëndetit Publik, masat e ndërmarra dhe rekomandimet që jepen.

Nga ajo që kanë parë, shtoi ai, rasti i parë është rast i infektimit të drejtpërdrejtë, ndërsa i dyti me gjasë është gjatë transmetimit përmes gjakut të kontaminuar.

Në rastin e parë të infeksionit të drejtpërdrejtë ndërroi jetë një paciente 27-vjeçare, pas infektimit nga pickimi i rriqrës.

Continue Reading

Lajme nga vendi

Dogana e Maqedonisë ka konfiskuar fletobligacione në vlerë 92 milionë dollarë nga një shtetas i Turqisë

Published

on

Drejtori i Doganave, Stefan Bogoev në një konferencë të jashtëzakonshme për shtyp njoftoi se Doganat e Maqedonisë së Veriut kanë konfiskuar fletobligacione në vlerë të 92 milionë dollarëve, shkruan TV21. Bogoev tha se janë konfiskuar 184 fletobligacione me vlerë të veçantë nominale prej 500 mijë dollarëve.

“Obligacionet janë gjetur tek një udhëtar, shtetas i Turqisë, i cili ka ardhur me fluturim të rregullt nga Stambolli dhe është përcaktuar për të kaluar në të ashtuquajturin “kanal i gjelbër”, respektivisht se nuk ka mall për të deklaruar, ndërsa gjatë kontrollit me skaner dhe kontrollit shtesë të detajuar, tek i njëjti janë gjetur në 4 dosje brenda një çante të zezë”, tha mes tjerash Bogoev duke shtuar se personi në fjalë është dënuar nga gjykata e vendit, ndërsa fletobligacionet i janë dorëzuar Agjencisë për Menaxhim me Pronë të Konfiskuar.

Continue Reading

Lajme nga vendi

100 ushtarë nesër nisen për në Slloveni, janë kërkuar mjete materiale dhe teknike

Published

on

Nesër në mëngjes ushtarët maqedonas duhet të nisen për në Slloveni, ku do të ndihmojnë në përballimin e përmbytjeve katastrofike. Këtë e theksoi sot ministrja e Mbrojtjes, Slavjanka Petrovska, duke theksuar se nuk ka pasur vonesa në ndihmën e ofruar.

Që në momentin e parë kur ndodhi aksidenti, e gjithë maja e shtetit kontaktoi autoritetet atje dhe ne i dhamë mbështetjen tonë vetëmohuese. Nga ata na thanë se sapo të bëjnë analizat do të dorëzohen kërkesat dhe kanë mbërritur dje. Për këtë kemi reaguar menjëherë dhe sot në seancën e Qeverisë do të marrim vendim që të dërgohen 100 ushtarë nga përbërje të ndryshme, të cilët do t’u përgjigjen nevojave të ushtrisë dhe shtetit slloven, tha Petrovska.

Ministri sqaroi se ushtarët tanë tashmë janë gati. Në kërkesë thuhet se kërkohen 200 ushtarë.

Sipas saj, janë kërkuar mjete të tjera materialo-teknike të cilat nuk jemi në gjendje t’i dorëzojmë.

Presidenti Stevo Pendarovski dje në bisedë me presidenten sllovene Natasha Pirc-Musar shprehu keqardhje dhe keqardhje për Slloveninë dhe gjithë banorët e saj për humbjet dhe dëmet e pësuara nga vërshimet, të cilat ishin të përmasave të mëdha, dhe shprehu gatishmërinë për të ndihmuar.

Advertisement
Continue Reading

Më të lexuarat