Connect with us

Lajme nga vendi

Përkeqësohet situata me gripin, mbi 200 kontrolle vetëm në Kozle

Published

on

Spitali i fëmijëve “ Kozle” mbetët i vërshuar nga qindra fëmijë të sëmurë, qoftë me gripin sezonal ose virozat. Temperatura e lartë dhe kolli kishte lodhur fytyrat e fëmijëve të cilët për ditë të tëra nuk arrijnë ta marrin veten. Të shqetësuar janë edhe prindërit të cilët thonë se mbetën dyerve të spitaleve për të kërkuar ndihmë mjekësore.

“Vajza ankohet për temperaturë të lartë. Ka mbërritur deri në 41, momentalisht e ka 39. Erdhëm të kërkojmë ndihmë këtu, si çdo kund edhe këtu ka shumë njerëz, radhë e gjatë, po presim. Siç po dëgjojmë nga të tjerët të gjithë ankohen nga simptomat e njëjta, temperaturë e lartë. Kjo është dita e dytë e sëmurë, tentuam në kushte shtëpie të shërohet por vendosëm të kërkojmë ndihmë mjekësore sepse po zgjat shumë”, tha një prind.

“Sa vjeçe je? Gjashtë. Çfarë po ndjen, çfarë dhimbje ke? Nuk më dhemb askund por kam temperaturë. Nëse është nevoja a dëshiron të shtrihesh në spital që më shpejt të shërohesh? Po, sigurisht”, tha një fëmijë.

Në korridoret e spitalit dëgjoheshin të qarat e fëmijëve pas analizave të rregullta të gjakut.

“Fëmija ka temperaturë, assesi t’i ulet temperatura. Në Tetovë ishim të shtrirë për një javë dhe asgjë. Erdhëm këtu dhe po presim çfarë do të na thonë. Edhe ne nuk po e kuptojmë se çfarë kanë fëmijët, kolliten, kanë temperaturë të lartë”, deklaroi një prind.

Advertisement

“Koll, temperaturë, po presim me rezultate. Kishin temperaturë mbi 38. Fëmija më i madh u sëmur tani me koll dhe temperaturë ndërsa më i vogli është kohë më të gjatë, me të njëjtat simptome”, shtoi një prind tjetër.

Mjekja Mirjana Popovska shprehet e shqetësuar për numrin e lartë të fëmijëve të sëmurë. Siç tha ajo, brenda 24 orëve janë kryer 200 kontrolle të fëmijëve.

“Për momentin kemi 75 fëmijë të hospitalizuar. Thuajse të gjithë fëmijët e shtrirë në spital kanë infeksione në rrugët e poshtme të frymëmarrjes që nënkupton se bëhet fjalë për fëmijë me pneumoni dhe bronkit akut obstruktiv. Ajo që po mbizotëron këtë periudhë, në ambulancën mikrobiologjike, ajo që është detektuar në institutin tonë, mbizotëron në virusi sincicial i frymëmarjes, posaçërisht te foshnjat. Gjithashtu kemi detektim të gripit sezonal, respektivisht influenca e llojit A”, theksoi Mirjana Popovska, mjeke.

Nga spitali i fëmijëve “Kozle” gjithashtu bën të ditur se vitin 2022 e përmbyllën me 32.700 kontrolle të fëmijëve. Prej tyre, 2.520 fëmijë qëndruan të shtrirë në këtë spital./Alsat.mk

Advertisement
Advertisement

Lajme nga vendi

Shkelet me makinë një i mitur në Tetovë

Published

on

MPB Maqedoni informon se dje në një i mitur është shkelur me makinë nga një shofer nga Tetova.

“Me datë 19.06.2024 në ora 17:30 në SPB Tetovë është denoncuar se në rrugën “Ljubo Bozhinoski – Pish” në Tetovë, automjeti i pasagjerëve “Opel Vectra” me shenja regjistrimi Tetova, i drejtuar nga M.R.(33) nga Tetova ka goditur një këmbësor të mitur nga Tetova”.

“Në aksident i mituri ka pësuar lëndime të rënda trupore, të cilat janë konstatuar në Spitalin klinik të Tetovës. Inspektim është kryer nga ekipi inspektues i SPB Tetovë”, thuhet në njoftim.

Continue Reading

Lajme nga vendi

Fillon sot regjistrimi elektronik i nxënësve në shkollat e mesme

Published

on

Nga sot deri të martën (25 qershor deri në orën 15) do të realizohet regjistrimi i parë elektronik i nxënësve për regjistrim në arsimiin e mesëm për vitin shkollor 2024/2025. Regjistrimi i dytë do të jetë më 1 korrik dhe 2 korrik deri në orën 15.

Me qëllim që të optimizohet procesi i përgjithshëm i regjistrimit në shkollat ​​e mesme, Ministria e Arsimit dhe Shkencës edhe këtë vit nëpërmjet shërbimit digjital mundësoi aplikim elektronik. Regjistrimi i nxënësve do të realizohet përmes linkut në portalin e shërbimeve elektronike të MASH-it https://e-uslugi.mon.gov.mk me njoftim të veçantë për nxënësit e shkollave të mesme përmes llogarive të tyre përdoruese në schools.mk.

Nga MASH-i sqaruan se regjistrimi i sistemit nuk do të kërkohet dhe paralajmërimi do të bëhet ekskluzivisht me përdoruesit e schools.mk.

“Udhëzimi i hyrjes / paraqitjes në sistem dhe plotësimi i aplikacionit do të vendoset me link në faqen e hyrjes / paraqitjes” theksoi MASH-i.

Në fund të marsit MASH-i e publikoi Konkursin për regjistrimin e nxënësve në shkollat e mesme publike për vitin shkollor 2024/2025. Në të janë cekur dokumentet e nevojshme, mënyra e aplikimit dhe afatet e konkurseve.

Advertisement

Rang-listën përfundimtare me rezultatet e regjistrimit dhe vendet e lira pas regjistrimit të parë, çdo shkollë duhet ta publikojë më 26 qershor më së voni deri në orën 9, në vend publik në shkollë dhe/ose në faqen e intrnetit të shkollës.

Në shkollat ku do të ketë testim kualifikues do të organizohet më 28 qershor, ndërsa rang-listat përfundimtare me rezultatet do të publikohen më 28 qershor në vend publik në shkollë.

Continue Reading

Lajme nga vendi

Një person nga Struga dyshohet për prodhim të diplomave të falsifikuara

Published

on

MPB njofton se është dorëzuar kallëzim penal kundër një 34-vjeçari nga Struga për shkak të dyshimit se ka falsifikuar diplomë.

“Zyra e jashtme për çështje penale Strugë ka dorëzuar kallëzim penal kundër D.M (34) nga Struga për shkak të dyshimit se ka kryer veprën penale “falsifikim i dokumenteve”.

Më datë 04.06.2024, gjatë kontrollit në banesën e të dyshuarit janë gjetur dhe konfiskuar diploma false dhe një kompjuter me dosje (file) për krijimin e diplomave të falsifikuara”, thonë nga MPB.

Continue Reading

Më të lexuarat