Connect with us

Lajme nga vendi

Zjarrfikësit e Tetovës me 660 ndërhyrje në vitin 2022

Published

on

Njësia territoriale kundër zjarreve Tetovë nga 1 janari deri më 30 dhjetor të ditës së sotme ka gjithsej 660 intervenime, theksojnë nga ky shërbim për punën gjatë vitit 2022.

Një ndër sfidat më të vështira për zjarrfikësit ka qenë zjarri në muajin maj në ish kombinatin “Makedonia Tabak”, ku edhe krahas zjarrit të shuar u desh ndërhyrje disaditore.

“Po përmbyllim një vit plot sfida dhe vështirësi në realizimin e profesionit tonë si zjarrfikës. Gjatë këtij viti që po lëmë pas ka pasur 660 ndërhyrje që kanë qenë zjarre në objekte të ndryshme dhe ambiente të hapura, ndërhyrje teknike, ndërhyrje dhe veprime në aksidente trafiku dhe incidente të ndryshme. Gjatë kësaj periudhe kemi qenë aktivë dhe të gatshëm 24 orë për të qenë pranë qytetarëve tanë”, tha komandant Avni Ameti.

Sipas tij, është mirë që gjatë vitit ka pasur furnizim të pajisjeve kundër zjarrit.

Advertisement

“Pas bashkëpunimit të suksesshëm me UNDP-në, arritëm që si donacion të marrim një automjet në terren, një furgon që do të shërbejë për ndërhyrje në aksidente trafiku, pajisje të tjera kolektive dhe personale për mbrojtje nga zjarri dhe pajisje elektronike për zyrën. Nga një bashkëkombës që jeton dhe vepron në Zvicër kemi furnizuar dy palë shkallë lëvizëse të motorizuara. Nga Drejtoria për mbrojtje dhe shpëtim jemi pajisur me automjet për terren që ndihmon shumë në shuarjen e zjarreve në terrene të vështira. Kemi pasur edhe donacione më të vogla nga individë dhe kompani të ndryshme, të cilat janë një ndihmë e madhe për njësinë tonë”, thotë Ameti.

Ai thekson se gjatë këtij viti zjarrfikësit kanë qenë në trajnime të shumta, ndërsa instruktorët e tyre të licencuar kanë siguruar trajnime profesionale për zjarrfikësit e sapopunësuar. Në vitin 2022 zjarrfikësit e Tetovës kanë pasur rritje të pagave në bazë të ligjit për zjarrfikës, ndërsa kanë kushte më të mira të punës dhe qëndrimit të zjarrfikësve në stacion.

Advertisement

Lajme nga vendi

Saiti: Vendimet e Gjykatës Kushtetuese doemos të respektohen

Published

on

Vendimi i Gjykatës Kushtetuese duhet të respektohet. E lexova deklaratën e tyre dhe është e vërtetë, ato nuk përcaktojnë pagën, por kanë korrigjuar dispozita që sipas tyre konsiderojnë se mund të korrigjohen, deklaroi kryetari i Shoqatës së gjyqtarëve, Xhemali Saiti.

Në pyetjen e gazetarëve në kuadër të Konferencës së sotme të gjyqtarëve 2023, me rastin e 31 Marsit – Ditës së gjyqësorit, Saiti theksoi se çështja është nëse shteti për momentin ka kapacitete ekonomike për t’i përmbushur ato kërkesa.

“Kjo mënyrë e përllogaritjes së pagës e cila ekzistonte deri më tani është bllokuar me një dispozitë e cila duhej të ketë karakter të përkohshëm, por ajo dispozitë ka që zbatohet tashmë 15 vite. Çështje tjetër është se a ka për momentin shteti kapacitet ekonomik për t’i përmbushur këto kërkesa, atë çështje me siguri e dinë njerëz nga qeveria dhe mund të përgjigjen”, tha Saiti.

Ai shprehu edhe indinjatën e tyre për mospërmbushjen e obligimeve të Qeverisë ndaj gjyqtarëve lidhur me rritjen e pagave.

Advertisement

“Ju e dini se jemi në një proces të gjatë negociatash me Qeverinë, duke hequr dorë nga kërkesat tona legjitime që të miratohet Ligj për pagat e gjyqtarëve i cili një ditë para vendimit të Gjykatës Kushtetuese u dorëzua në Komisionin para Kuvendit dhe u bllokua përmes amendamenteve, pastaj pasoi vendimi i Gjykatës Kushtetuese”, sqaroi Saiti, duke shtuar se pushteti ekzekutiv dhe legjislativ duhet ta përmbushin obligimin e tyre.

Gjykata Kushtetuese me vendim për shfuqizimin e dy neneve të Ligjit për paga dhe kompensim të funksionarëve, mundësoi rritjen e pagave të funksionarëve shtetërorë për 78 për qind. Me vendimin, përveç kryeministrit, presidentit, kryetarit të Kuvendit dhe të gjithë kryerësve të funksioneve publike përfshihen edhe gjyqtarët kushtetues.

Continue Reading

Lajme nga vendi

Zhduket një vajzë 12-vjeçare nga Shkupi, prindërit e saj kërkojnë ndihmë

Published

on

Një vajzë 12-vjeçare nga Shkupi është zhdukur që nga dje. Thirrje për ndihmë kanë publikuar edhe prindërit që kanë denoncuar rastin në polici mbrëmjen e djeshme në rrjetet sociale.

Familja e 12-vjeçares Anisa Ajro nga Shkupi që nga mëngjesi i sotëm është në kërkim të saj në rrjetet sociale dhe janë lënë numra telefoni që kushdo që e sheh të telefonojë të afërmit e saj. Të dhënat zyrtare thonë se vajza është larguar disa herë nga shtëpia dhe me ndihmën e policisë është kthyer pranë familjes.

“Më datë 30.03.2023 në Stacionin Policor Bit Pazar në ora 20:30, E.A.(38) ka raportuar se vajza e tij A.A.(12) ka ikur, ndërsa rreth orës 22:00 G.O.(39) ka lajmëruar se vajza e tij ka ikur vajzën MK (15). ). MK dhe më parë në disa raste ajo është larguar nga shtëpia dhe është kthyer mbrapsht. “Po merren masa për gjetjen e personave”, tha MPB për “A1on”.

Advertisement
Continue Reading

Lajme nga vendi

Në rrugën magjistrale Shkup-Bllacë gjendet një trup i pajetë

Published

on

Në rrugën magjistrale Shkup-Bllacë, mbrëmë rreth orës 23:30 (30.03.2023) është denoncuar se tek qarkorja në Vizbeg është gjetur një trup i pa jetë, pa kokë. Në vend ngjarje ka dalë ekip i mjekësisë ligjore dhe prokuror publik.

Sipas informacioneve të para, me siguri bëhet fjalë për migrant ilegal i cili është rrëzuar nga kamioni në të cilin ka qenë duke udhëtuar, ndërsa më pas është shkelur nga një makinë e rëndë që nuk është ndaluar në vendin e ngjarjes. Më tepër informacione pritet gjatë ditës.

Continue Reading

Më të lexuarat