Connect with us

Lajme nga vendi

Tryeza më të vobekta për festën e fundvitit. Çmimet në qiell, qytetarët blejnë më pak

Published

on

Kështu është atmosfera në tregun e gjelbër në Shkup, një ditë para ndërrimit të moteve.
Qytetarët po mendohen dy herë përpara se të blejnë, sepse siç thonë, çmimet janë më të larta, kështu që tryezat këtë fundvit nuk do të jenë të begata si zakonisht.

“Çmimet super, kush ka blen, kush nuk ka, vrapon pas mizave. Sigurisht se më dobët, nuk kanë para qytetarët.”

“Çfarë të them, katastrofë!”

“Ka dallim të madh, të themi diku 50-60% janë më shtrenjtë. Tryeza a do të jetë plotë këtë nuk e di, do të jetë më e vobektë sigurisht.”

‘Më vështirë po bëhet, varfëri, politika nuk na bën.”

Advertisement

“Për këtë ditë qytetarët gjinden dhe blejnë.”

Shitësit thonë se nuk ka njerëz si dikur kur tregu ishte përplot, e konsumatorët tani marrin sasi më të vogla të produkteve krahasuar me vitet paraprake.

“Vitet e kaluara ka pasur tepër njerëz, nuk mund të arrinim, megjithatë varfëria e njerëzve… Nuk kanë para, çfarë të blejnë më përpara, pagat e ulëta, pensionet edhe më të ulëta. Çmimet? Çmimet deri në qiell. A jeni të kënaqur nga shitja? I kënaqur megjithatë nuk është siç ka qenë.”

“Jo shumë dobët, këtë vit është shumë dobët shitja, ndërsa për pandemi ishte 100% më mirë se këtë vit. Çmimet si janë? Ky çmim ka qenë edhe në pandemi edhe tani, 20-25 denarë, nuk ka ndryshuar, vetëm te mollët tjerët kanë ndryshuar.”

“Gështenjat janë 100 denarë, janë të sjella nga fshati Skudrinë i Dibrës. Apo ka punë? Krahasuar me vitet e kaluara gështenjat janë më lirë, falë Zotit po harxhohen. Populli nuk ka shumë para marrin ka gjysmë kilogrami, një kilogram e dikush nga dy. “

Advertisement

“A po ka punë? Ka. A nuk ankohen qytetarët për çmimet? Jo, Jo, njëherë është Viti i Ri. A janë ngritur çmimet? Jo, asgjë nuk është shtrenjtuar.”

Këshilltari për energjetikë në Qeveri, Viktor Andov, dje tha se me uljen e çmimit të rrymës, qytetarët do të presin që nga muaji shkurt të vitit të ardhshëm të ulen edhe çmimet e shërbimeve që japin kompanitë e vogla dhe të mesme./TV21

Advertisement

Lajme nga vendi

Njëmbëdhjetë persona në kontakt me të punësuaren e hospitalizuar në Klinikën infektive nën mbikëqyrje 14-të ditore

Published

on

Njëmbëdhjetë persona në kontakt me një të punësuare të shtruar në Klinikën infektive janë nën mbikëqyrje 14-të ditore, pasi ajo është diagnostikuar me ethe hemorragjike krimea kongo, informoi sot Renata Mlladenovska, drejtore e Inspektoratit Shtetëror Sanitar dhe Shëndetësor (ISHSSH).

“Pas marrjes së informacionit nga Instituti për Shëndet Publik, të njëjtën ditë, pra më 5 gusht, ekip i epidemiologëve nga Qendra për Shëndet Publik – Shkup, ka kryer kontroll epidemiologjik, janë bërë anketa dhe kontakte. Informacioni është ndarë dhe me ISHSSH-në dhe si institucion lëshuam edhe 11 zgjidhje, ato janë kontakte të tashmë pacientes së shtruar e cila është edhe e punësuar në Klinikën infektive. Ato 11 kontakte do të jenë nën mbikëqyrje shëndetësore 14-ditore”, tha Mlladenovska.

Ajo sqaroi se çfarë nënkupton mbikëqyrja shëndetësore.

“Pacientja, përkatësisht kontaktet do të duhet të paraqiten dhe të jenë në kontakt të vazhdueshëm me epidemiologun kujdestar nga Qendra për Shëndet Publik – Shkup, nuk është izolim klasik, megjithatë nuk duhet të kenë kontakt me të tjerët – nëse është familja e ngushtë, thjesht të durojnë këto 14 ditë që të mos përhapet ky infeksion dhe shpresoj që ky të jetë rasti i fundit. Sa u përket 29 kontakteve të mëparshme, nga ato 29 kontakte, një është konfirmuar si rast, kemi mbikëqyrje shëndetësore, vendime të marra për 40 persona”, ka thënë Mlladenovska.

E pyetur nëse këta 11 kontakte janë të gjithë nga Klinika infektive apo familja, ajo sqaroi se nga këta 11, dhjetë persona janë nga familja e ngushtë e pacientes dhe një kontakt është e një kolege të saj poashtu nga Klinika infektive.

Advertisement

Më herët, kryetari i Komisionit për Sëmundje Infektive, Zllate Mehmedoviq, tha për MIA-n se Komisioni absolutisht qëndron prapa asaj që është bërë nga Instituti i Shëndetit Publik, masat e ndërmarra dhe rekomandimet që jepen.

Nga ajo që kanë parë, shtoi ai, rasti i parë është rast i infektimit të drejtpërdrejtë, ndërsa i dyti me gjasë është gjatë transmetimit përmes gjakut të kontaminuar.

Në rastin e parë të infeksionit të drejtpërdrejtë ndërroi jetë një paciente 27-vjeçare, pas infektimit nga pickimi i rriqrës.

Continue Reading

Lajme nga vendi

Dogana e Maqedonisë ka konfiskuar fletobligacione në vlerë 92 milionë dollarë nga një shtetas i Turqisë

Published

on

Drejtori i Doganave, Stefan Bogoev në një konferencë të jashtëzakonshme për shtyp njoftoi se Doganat e Maqedonisë së Veriut kanë konfiskuar fletobligacione në vlerë të 92 milionë dollarëve, shkruan TV21. Bogoev tha se janë konfiskuar 184 fletobligacione me vlerë të veçantë nominale prej 500 mijë dollarëve.

“Obligacionet janë gjetur tek një udhëtar, shtetas i Turqisë, i cili ka ardhur me fluturim të rregullt nga Stambolli dhe është përcaktuar për të kaluar në të ashtuquajturin “kanal i gjelbër”, respektivisht se nuk ka mall për të deklaruar, ndërsa gjatë kontrollit me skaner dhe kontrollit shtesë të detajuar, tek i njëjti janë gjetur në 4 dosje brenda një çante të zezë”, tha mes tjerash Bogoev duke shtuar se personi në fjalë është dënuar nga gjykata e vendit, ndërsa fletobligacionet i janë dorëzuar Agjencisë për Menaxhim me Pronë të Konfiskuar.

Continue Reading

Lajme nga vendi

100 ushtarë nesër nisen për në Slloveni, janë kërkuar mjete materiale dhe teknike

Published

on

Nesër në mëngjes ushtarët maqedonas duhet të nisen për në Slloveni, ku do të ndihmojnë në përballimin e përmbytjeve katastrofike. Këtë e theksoi sot ministrja e Mbrojtjes, Slavjanka Petrovska, duke theksuar se nuk ka pasur vonesa në ndihmën e ofruar.

Që në momentin e parë kur ndodhi aksidenti, e gjithë maja e shtetit kontaktoi autoritetet atje dhe ne i dhamë mbështetjen tonë vetëmohuese. Nga ata na thanë se sapo të bëjnë analizat do të dorëzohen kërkesat dhe kanë mbërritur dje. Për këtë kemi reaguar menjëherë dhe sot në seancën e Qeverisë do të marrim vendim që të dërgohen 100 ushtarë nga përbërje të ndryshme, të cilët do t’u përgjigjen nevojave të ushtrisë dhe shtetit slloven, tha Petrovska.

Ministri sqaroi se ushtarët tanë tashmë janë gati. Në kërkesë thuhet se kërkohen 200 ushtarë.

Sipas saj, janë kërkuar mjete të tjera materialo-teknike të cilat nuk jemi në gjendje t’i dorëzojmë.

Presidenti Stevo Pendarovski dje në bisedë me presidenten sllovene Natasha Pirc-Musar shprehu keqardhje dhe keqardhje për Slloveninë dhe gjithë banorët e saj për humbjet dhe dëmet e pësuara nga vërshimet, të cilat ishin të përmasave të mëdha, dhe shprehu gatishmërinë për të ndihmuar.

Advertisement
Continue Reading

Më të lexuarat