Connect with us

Lajme nga vendi

Bytyqi: Çdo amvisëri këtë vit ka marrë subvencionin prej 21.000 denarë për energji elektrike

Published

on

Nënkryetari i LSDM-së, Fatmir Bytyqi, në emisionin “Magazina ekonomike” në televizionin Alsat, theksoi se në vitin 2022, të gjitha masat kundër krizës kapin vlerën e 760 milionë eurove, dhe këto janë masa ekonomike, pa llogaritur pagesën e energjisë elektrike.

Secili qytetar këtë vit subvencionohet me 6.800 denarë, ose çdo amvisëri merr subvencionim prej 21.000 denarë këtë vit për sigurimin e energjisë elektrike në tregun e rregulluar, tha Bytyqi.

Nënkryetari Bytyqi theksoi se edhe kompanitë e vogla subvencionohen deri në 100 për qind për energjinë elektrike.

Lidhur me afatet kohore të masave, Bytyqi tregoi se edhe në vitin 2020, në periudhën e krizës së KOVID-19, ka pasur mendime se masat kanë qenë të vonuara, që më pas FMN-ja dhe Banka Botërore të thonë se për shkak të masave, BPV-ja nuk ka rënë sa aq sa do të kishte rënë pa to, që masat shpëtuan 80.000 vende pune, etj.

Advertisement

Nënkryetari Bytyqi theksoi se në këtë vit krize, investimet e huaja arritën në 528 milionë euro, ndërsa në 10 vitet e fundit ishin më të larta vetëm në vitin 2018.

Gjashtë muaj kemi dëgjuar që energjia elektrike është faktori kyç për rritjen e çmimeve në sektorin ushqimor, fatkeqësisht shohim që ulja nuk është e vërtetë, kur ke një ekonomi të varur nga importi, kur lënda e parë vjen nga jashtë nuk mund të thuash se energjia elektrike është faktori kyç. Bëmë atë që duhej bërë, tani është radha e ekonomisë, tha nënkryetari i LSDM-së Fatmir Bytyqi në emisionin “Magazina ekonomike” në televizionin Alsat.

LSDM – Qendra për komunikime me opinionin

Advertisement
Advertisement

Lajme nga vendi

Saiti: Vendimet e Gjykatës Kushtetuese doemos të respektohen

Published

on

Vendimi i Gjykatës Kushtetuese duhet të respektohet. E lexova deklaratën e tyre dhe është e vërtetë, ato nuk përcaktojnë pagën, por kanë korrigjuar dispozita që sipas tyre konsiderojnë se mund të korrigjohen, deklaroi kryetari i Shoqatës së gjyqtarëve, Xhemali Saiti.

Në pyetjen e gazetarëve në kuadër të Konferencës së sotme të gjyqtarëve 2023, me rastin e 31 Marsit – Ditës së gjyqësorit, Saiti theksoi se çështja është nëse shteti për momentin ka kapacitete ekonomike për t’i përmbushur ato kërkesa.

“Kjo mënyrë e përllogaritjes së pagës e cila ekzistonte deri më tani është bllokuar me një dispozitë e cila duhej të ketë karakter të përkohshëm, por ajo dispozitë ka që zbatohet tashmë 15 vite. Çështje tjetër është se a ka për momentin shteti kapacitet ekonomik për t’i përmbushur këto kërkesa, atë çështje me siguri e dinë njerëz nga qeveria dhe mund të përgjigjen”, tha Saiti.

Ai shprehu edhe indinjatën e tyre për mospërmbushjen e obligimeve të Qeverisë ndaj gjyqtarëve lidhur me rritjen e pagave.

Advertisement

“Ju e dini se jemi në një proces të gjatë negociatash me Qeverinë, duke hequr dorë nga kërkesat tona legjitime që të miratohet Ligj për pagat e gjyqtarëve i cili një ditë para vendimit të Gjykatës Kushtetuese u dorëzua në Komisionin para Kuvendit dhe u bllokua përmes amendamenteve, pastaj pasoi vendimi i Gjykatës Kushtetuese”, sqaroi Saiti, duke shtuar se pushteti ekzekutiv dhe legjislativ duhet ta përmbushin obligimin e tyre.

Gjykata Kushtetuese me vendim për shfuqizimin e dy neneve të Ligjit për paga dhe kompensim të funksionarëve, mundësoi rritjen e pagave të funksionarëve shtetërorë për 78 për qind. Me vendimin, përveç kryeministrit, presidentit, kryetarit të Kuvendit dhe të gjithë kryerësve të funksioneve publike përfshihen edhe gjyqtarët kushtetues.

Continue Reading

Lajme nga vendi

Zhduket një vajzë 12-vjeçare nga Shkupi, prindërit e saj kërkojnë ndihmë

Published

on

Një vajzë 12-vjeçare nga Shkupi është zhdukur që nga dje. Thirrje për ndihmë kanë publikuar edhe prindërit që kanë denoncuar rastin në polici mbrëmjen e djeshme në rrjetet sociale.

Familja e 12-vjeçares Anisa Ajro nga Shkupi që nga mëngjesi i sotëm është në kërkim të saj në rrjetet sociale dhe janë lënë numra telefoni që kushdo që e sheh të telefonojë të afërmit e saj. Të dhënat zyrtare thonë se vajza është larguar disa herë nga shtëpia dhe me ndihmën e policisë është kthyer pranë familjes.

“Më datë 30.03.2023 në Stacionin Policor Bit Pazar në ora 20:30, E.A.(38) ka raportuar se vajza e tij A.A.(12) ka ikur, ndërsa rreth orës 22:00 G.O.(39) ka lajmëruar se vajza e tij ka ikur vajzën MK (15). ). MK dhe më parë në disa raste ajo është larguar nga shtëpia dhe është kthyer mbrapsht. “Po merren masa për gjetjen e personave”, tha MPB për “A1on”.

Advertisement
Continue Reading

Lajme nga vendi

Në rrugën magjistrale Shkup-Bllacë gjendet një trup i pajetë

Published

on

Në rrugën magjistrale Shkup-Bllacë, mbrëmë rreth orës 23:30 (30.03.2023) është denoncuar se tek qarkorja në Vizbeg është gjetur një trup i pa jetë, pa kokë. Në vend ngjarje ka dalë ekip i mjekësisë ligjore dhe prokuror publik.

Sipas informacioneve të para, me siguri bëhet fjalë për migrant ilegal i cili është rrëzuar nga kamioni në të cilin ka qenë duke udhëtuar, ndërsa më pas është shkelur nga një makinë e rëndë që nuk është ndaluar në vendin e ngjarjes. Më tepër informacione pritet gjatë ditës.

Continue Reading

Më të lexuarat