Connect with us

Lajme nga vendi

Autostrada Kërçovë-Ohër do të “gëlltitë” edhe 67 mijë euro tjera për shpronësim të një toke

Published

on

Ndërmarja publike për rrugë shtetërore në periudhën në vijim do të futet në borxh edhe me mbi 4 milion denarë. Këto mjete siç mësohet, do të shfrytëzohen për shpronësim të një toke për ndërtim në autostradën drejt Ohrit. Për këtë qëllim, është marë garancë bankare nga Qeveria, me çka krijohen mundësi që kjo ndërmarje të realizojë qëllimin, gjegjësisht përmes procesit të shpronësimit të krijojë kushte për kompletimin e autostradës, informon Zhurnal.

Qeveria më 1 dhjetor solli vendim me çka jepet pajtim për huamarje përshkak dhënies së garancës bankare për nevojat e procedurës për shpronësim për ndërtimin e autostradës A2, pjesa Kërçovë-Ohër, e sjellë nga bordi drejtues i ndërmarjes publike për rrugë shtetërore në seancën e mbajtur më 28 nëntor 2022.

Nga NP Rrugë shtetërore për “Faktor” thonë se garanca bankare do të jepet në vlerë prej 67 mijë eurove apo diçka mbi 4 milion denarë.

“Garanca bankare jepet ekskluzivisht për shpronësim. Ndërmarja publike në përputhje me programin vjetor për ndërtim, rekonstruim, rehabilitim, mirëmbajtje dhe mbrojtje të rrugëve shtetërore për vitin 2022 për shpronësim ka siguruar mjete prej 200,000,000 denarë”, sqarojnë nga NP “Rrugë Shtetërore”.

Advertisement

Nga atje shtojnë se për shpronësimin dhe ndërtimin e autostradës A2, pjesa Kërçovë-Ohër për disa procedura për shpronësim për të cilat kishte sjellë vendim për shpronësim, nga ana e gjykatës administrative të RMV-së, të njejtat u refuzuan përshkak mos dorëzimit të garancës bankare në përputhje me nenin 26 nga ligji për shpronësim.

Autostrada Kërçovë – Ohër, e gjatë 57 kilometra, sipas vlerësimeve të para duhet të kushtojë 374 milion euro, por çmimi pas anekseve të shumta shtesë, arriti pothuajse 600 milion euro.

Kjo pjesë në përputhje me paralajmërimet e fundit nga institucionet shtetërore, duhet të kompletohet vitin e arhdshëm. Përfaqësues qeveritar madje paralajmërojnë penale nëse ky afat përsëri tejkalohet./Zhurnal.mk

Advertisement
Advertisement

Lajme nga vendi

Aksion policor si nëpër filma, arrestohen dy persona në pik pagesën afër Tetovës

Published

on

Ministria për Punë të Brendshme njofton se gjatë ditës së sotme policia e Shkupit në bashkëpunim me atë të Tetovës ka arrestuar dy persona nga Haraçina, pasi të njëjtit janë kapur duke transportuar 35 kilogramë drogë. Nga MPB bëjnë të ditur se pas dokumentimit të plotë të rastit ndaj dy personave në fjalë po ngritët kallëzim përkatës.

“Në orët e paradites në pikën pagesore në magjistralen Gostivar – Tetovë, zyrtarët policorë i kanë dhënë shenjë ndalimi automjetit të pasagjerëve “Range Rover”, me targa të Shkupit, i drejtuar nga K.A.(32), në të cilin O.A. (23) ishte pasagjer, të dy nga fshati Haraçinë i Shkupit. Personat nuk i janë bindur urdhrit të policisë për ndalimin e mjetit, por janë larguar me vrap duke dëmtuar një automjet të policisë, por shumë shpejt janë ndaluar dhe privuar nga liria. Gjatë kontrollit në bagazhin e automjetit janë gjetur 4 thasë me marihuanë, me peshë totale të rreth 35 kilogramëve, me vlerë të rreth 100 mijë eurove”, njoftojnë nga MPB.

 

Advertisement

Continue Reading

Lajme nga vendi

Do të rritet çmimi për nxjerrjen e pasaportave, letërnjoftimeve dhe lejeve për vozitje në Maqedoni

Published

on

Ministria për Punë të Brendshme informon se duke vepruar sipas përfundimit të Qeverisë, zbaton procedurë për ndryshimin e vendimit për çmimet për formularët për nxjerrjen e dokumenteve personale. Nga MPB për “360 shkallë” thonë se për momentin dokumentet personale nxirren me çmimet që kanë qenë deri tani.

Çmimet do të ndryshohen kur vendimi të hyjë në fuqi dhe të publikohet në Gazetën zyrtare të RMV-së, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Çmimi i pasaportës për personat deri në 27 vjeç do të mbetet i pandryshuar dhe do të jetë 1.500 denarë, por pasaporta për personat mbi 27 vjeç do të jetë 2.000 denarë, që është rritje prej 500 denarë. Çmimi i letërnjoftimit do të jetë 310 denarë, që është rritje prej 120 denarë. Çmimi i patentë shoferit do të jetë 410 denarë, që është rritje prej 130 denarë.

Do të ketë ndryshime edhe në çmimet dhe formularët për procedurat me urgjencë.

Advertisement

Çmimi i pasaportës me procedurë urgjente do të jetë 6.100 denarë, që është rritje prej 1.600 denarë.

Çmimi i patentë shoferit me procedurë urgjente do të jetë 1.230 denarë, që është rritje prej 390 denarë.

Nga MPB thonë se ndryshimi i çmimeve vjen si pasojë e rritjes së çmimeve të blerjes së formularëve të importuar, rritjes së kostove për mirëmbajtjen e sistemit, që kryhet nga një operator ekonomik i huaj, si dhe blerjes së makinerive të reja për shkak të nevojës për zëvendësimin makinerive për personalizim.

Ndryshe, deri në shkurt të vitit 2024, qytetarët kanë detyrim ligjor të ndryshojnë të gjitha dokumentet personale të cilat i kanë me emrin e vjetër të shtetit “Republika e Maqedonisë”.

Advertisement
Continue Reading

Lajme nga vendi

Nuk vdes nga sheqeri 19, pretendojnë mjekët – Nga se vdiq atëherë 6-vjeçarja Jana, e kishin gabuar mjekët?

Published

on

Pse vdiq 6-vjeçarja Jana? Spitali klinik në Manastir është nën mbikëqyrje të jashtëzakonshme inspektuese. Dokumentacioni i plotë është duke u krehur nga prokuroria, policia, por pritet edhe një kontroll i jashtëzakonshëm nga një komision i formuar posaçërisht nga Ministria e Shëndetësisë.

Ndërkohë po merren deklarata nga stafi i përfshirë dhe po bisedohet me të gjithë ata që kanë pasur kontakt me vajzën.

Drejtori i spitalit në Manastir, Aleksandar Obednikovski, ka kërkuar nga ministri që të dërgohet një komision nga Shkupi që të mos ketë dyshim se diçka po fshihet.

Lajmi shqetësoi opinionin, sidomos pasi babai i Janës së vogël zbuloi se sipas analizave të gjakut ajo kishte sheqer 9 dhe më pas i dhanë glukozë me infuzion, e cila e rriti më tej sheqerin në 19, më pas ajo vdiq. Shkaqet e vdekjes komentohen edhe nga mjekët në rrjetet sociale.

Advertisement

Mjeku Nenad Lazarov thotë në statusin e tij në Facebook “Nuk vdes akute nga glicemia 19”.

Në postimin e tij, kolegët mjekë komentojnë situatën dhe thonë:

“Ju nuk vdisni nga glicemia, por vdisni nga ketoacidoza. Një humbje e rëndë për prindërit, por një ndërlikim i hiperglicemisë në fëmijëri, një gjendje akute ku shfaqet rezistenca ndaj insulinës, e ka këtë ndërlikim”.

Advertisement
Continue Reading

Më të lexuarat