Connect with us

Lajme nga vendi

Maqedonia ka normën më të lartë të inflacionit në rajon, Turqia lider absolut në Evropë

Published

on

Fjala për vitin 2022 do të jetë padyshim “inflacioni”. Kostoja e jetesës në Evropë po rritet çdo minutë dhe tendenca e keqe financiare, të paktën tani për tani, nuk tregon shenja ngadalësimi, raporton 360 Stepeni, trasmeton Portalb.mk.

Kështu, në Kontinentin e vjetër mund të numërohen në gishta vendet që arritën të përballojnë presionin dhe të mos kalojnë në zonën e inflacionit dyshifror.

Statistikat e “Visual Capitalist” ilustrojnë se çfarë po ndodh në Evropë dhe tregojnë se cilat vende vuajnë më shumë nga inflacioni, dhe cilat vende ruajnë ekuilibrin financiar.

Situata më e rëndë është në Turqi, ku në periudhën e fundit vlera e parasë po bie në mënyrë alarmante. Norma e inflacionit atje arriti në 88.5 për qind dhe në vendin e radhës në listë, sipas këtij treguesi, inflacioni është tre herë më i ulët. Po flasim për Ukrainën ku inflacioni, për arsye të dukshme, arriti në 26.6%. Karburanti atje, për shembull, ka parë rritje prej mbi 90% këtë vit në krahasim me vitin e kaluar, dhe kështu, nëse një litër benzinë ​​në 2021 shitej me çmim prej rreth 25-27 hryvnia, sot është rritur në 50-55 hryvnia.

Advertisement

Ukraina pasohet menjëherë nga Lituania (23.6%), Estonia (22.5%), Letonia (21.8%) dhe Hungaria (21.1%). Këto janë vendet ku inflacioni është shumë mbi mesataren evropiane dhe lëviz rreth 10%.

Sigurisht, më poshtë ka edhe shembuj të mirë ose rreth këtyre përqindjeve, edhe pse shumë pak. Bëhet fjalë për Danimarkën dhe Portugalinë (10.1%), si dhe Norvegjinë (7.5) dhe kampionen absolute Francën – 6.2%. Italia dhe Austria janë afër mesatares evropiane me përkatësisht 11.8% dhe 11%.

Maqedonia, nga ana tjetër, sipas normës së inflacionit, është në krye të listës krahasuar me vendet e rajonit. Në vendin tonë, sipas Entit Shtetëror të Statistikave, norma e inflacionit, e matur me rritjen e kostos së jetesës, në tetor ishte 19.8 për qind krahasuar me të njëjtin muaj të vitit të kaluar.

Vendet përreth duken më mirë në hartën e inflacionit. Në Bullgari është 18%, Rumania mund të “lavdërohet” me 15.3%, Greqia – midis 5 dhe 10%, në Serbi është rreth 15%, Kroaci – 13.5.

Advertisement
Advertisement

Lajme nga vendi

Ambasadori gjerman për REL: Nëse bisedimet në Ohër finalizohen, atëherë shtetet e BE-së që nuk e njohin pavarësinë e Kosovës…

Published

on

Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Jorn Rohde, në një intervistë për REL tha se nëse bisedimet mes Kosovës dhe Serbisë, që mbahen sot në Ohër, prodhojnë rezultat ideal, atëherë ai pret që pesë shtetet mosnjohëse të BE-së ta njohin pavarësinë e Kosovës.

Në intervistë, Rohde ka folur edhe për propozimin evropian për normalizimin e marrëdhënieve Kosovë-Serbi dhe ka thënë se njohja reciproke është kyçe në rrugën e këtyre vendeve drejt BE-së.

Kosova dhe Serbia janë të angazhuara në dialog për normalizimin e marrëdhënieve qysh nga viti 2011. Ato kanë arritur dhjetëra marrëveshje, por shumica e tyre nuk janë zbatuar në terren.

Së voni, dy shtetet janë pajtuar në parim për një propozim të BE-së për normalizimin e marrëdhënieve.

Advertisement

Për zbatimin e këtij propozimi, udhëheqësit e Kosovës dhe të Serbisë po bisedojnë sot në Ohër.

Një nga nenet e tij kërkon nga të dyja vendet që t’i zbatojnë të gjitha marrëveshjet e arritura në 12 vjetët e fundit./REL/

Continue Reading

Lajme nga vendi

Maqedonia e Veriut vendi më i palumtur në Ballkan

Published

on

Maqedonia e Veriut është vendi më i palumtur në Ballkan, sipas raportit të ri të lumturisë të Institutit Gallup. Në vendin e 87-të nga 137 vende, pranë Maqedonisë së Veriut për nga lumturia janë Venezuela, Kongo dhe Ukraina në vendin e 92-të.

Nga vendet fqinje në Ballkan, Shqipëria është më afër RMV-së në vendin e 83-të, Bullgaria në vendin e 77-të, Bosnja dhe Hercegovina në vendin e 71-të, Greqia në vendin e 58-të, Serbia në vendin e 45-të, ndërsa Kosova është në vendin e 34-të, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Raporti është bërë në bazë të sondazheve të ndryshme të kryera në shtetet përkatëse. Janë marrë parasysh gjashtë faktorë, duke përfshirë “Lirinë për të bërë zgjedhje të jetës”, “Perspektivat për një jetë të shëndetshme”, “Bujarinë e njerëzve”, “Perceptimin e njerëzve për korrupsionin”, “Mbështetjen sociale të ofruar nga shteti”, “Prodhimin e Brendshëm Bruto” dhe një faktor të quajtur “Distopia dhe qëndrueshmëria”.

Vendet më të lumtura në botë mbeten Finlanda dhe Danimarka dhe shtetet e tjera baltike apo shtetet në Evropën veriore. /Telegrafi/

Advertisement

Continue Reading

Lajme nga vendi

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

Published

on

Moti sot në Maqedoninë e Veriut do të jetë me diell dhe me vranësira të vogla deri në mesatare, por relativisht i ngrohtë. Do të fryjë erë e dobët nga drejtimi jugor.

Temperatura minimalë do të jetë në interval prej -3 deri në 4, ndërsa ajo maksimale do të arrij prej 17 deri në 21 gradë.

Në Shkup dhe rrethinë moti d të jetë i ngjashëm, me diell dhe me vranësira të vogla deri në mesatare. Do të fryjë dhe erë e dobët nga drejtimi jugor. Temperatura minimale do të ulet në 1, ndërsa ajo maksimale do të arrij në 19 gradë Celsiusë.

Advertisement
Continue Reading

Më të lexuarat