Connect with us

Lajme nga vendi

Transportuesit bllokuan udhëkryqin kryesor në Shkup, kërkojnë t’u shlyhet borxhi

Published

on

Me trafik të bllokuar dhe zhurmë nga automjetet. Kështu u zgjua kryeqyteti sot, për shkak të protestës së transportuesve privatë, të cilët me mbi 30 autobusë bllokuan udhëkryqin tek qendra tregtare Mavrovasja.

Transportuesit privatë nga “Slloboda Prevoz” dhe “Makekspres” trans deklarojnë se derisa Qyteti i Shkupit dhe Ndërmarrja për Qarkullim Publik nuk ua paguajnë borxhin, ata do të bllokojnë rrugët. Transportuesi Kemal Muriç deklaroi se ditët në vijim do të nxjerrin të gjithë 220 autobusët me të cilët kanë punuar.

“Porosia shkon deri tek Qyteti i Shkupit dhe Ndërmarrja për Qarkullim publik, urgjentisht të zgjidhet kaosi në qytetin e Shkupit me komunikacionin, mos na akuzojnë neve sepse ne jemi të obliguar këtë ta bëjmë, sepse as nuk na pranoi kryetarja e Qytetit e as drejtori i NQP-së, ndërsa na kanë borxh para të punuara me nderë, për disa ditë shuma do të arrijë dy milion euro. do të thotë ne nuk mund të dërgojmë ushqim për familjet tona e as për nevojat elementare”, u shpreh Kemal Muriç, transportues privat “Slloboda Prevoz”.

Isen Halili nga “Makekspres” trans thotë se asnjë akuzë e kryetares së Qytetit të Shkupit nuk është e vërtetë. Ai shton thekson se kryetarja Danella Arsovka ka përdorur paratë e transportuesve privat për të investuar në NQP.

“Ajo vet e tha me fjalët e veta se kur ka ardhur në këtë post e ka gjetur ndërmarrjen publike me vetëm 140 autobus në gjendje të rregullt, tash ka mbi 270 autobusë, duke pasur parasysh krizën globale, rritja e çmimit të naftës dy fish, çmimi i metanit për katër fish, e këto janë shpenzime të mëdha e ne që e punojmë këtë punë e dimë. Prej nga i gjet ato para zonja kryetare e i aktivizojë ato autobusë. Dua të them se edhe paratë tona i kanë marrë e i kanë shfrytëzuar, ndërsa neve na kanë lënë në rrugë”, tha Isen Halili, transportues privat “Makekspres”.

Advertisement

Qyteti i Shkupit dhe Ndërmarrja për Qarkullim publik, kanë borxh prej rreth 2 milion euro ndaj 221 transportuesve privatë që qarkullojnë nëpër Shkup. Edhe pas kërkesave të shumta për takim, Arsovska ka refuzuar të takohet drejtpërdrejtë me transportuesit privat. Ajo madje ka akuzuar ata se kanë bërë manipulim me biletat e shitura në vlerë prej 400 mijë euro. këto akuza transportuesit privat i refuzojnë kategorikisht dhe thonë se do të padisin kreun u qytetit për gënjeshtra./Alsat.mk  Gazetar: Mefail Ismaili

Advertisement

Lajme nga vendi

Njëmbëdhjetë persona në kontakt me të punësuaren e hospitalizuar në Klinikën infektive nën mbikëqyrje 14-të ditore

Published

on

Njëmbëdhjetë persona në kontakt me një të punësuare të shtruar në Klinikën infektive janë nën mbikëqyrje 14-të ditore, pasi ajo është diagnostikuar me ethe hemorragjike krimea kongo, informoi sot Renata Mlladenovska, drejtore e Inspektoratit Shtetëror Sanitar dhe Shëndetësor (ISHSSH).

“Pas marrjes së informacionit nga Instituti për Shëndet Publik, të njëjtën ditë, pra më 5 gusht, ekip i epidemiologëve nga Qendra për Shëndet Publik – Shkup, ka kryer kontroll epidemiologjik, janë bërë anketa dhe kontakte. Informacioni është ndarë dhe me ISHSSH-në dhe si institucion lëshuam edhe 11 zgjidhje, ato janë kontakte të tashmë pacientes së shtruar e cila është edhe e punësuar në Klinikën infektive. Ato 11 kontakte do të jenë nën mbikëqyrje shëndetësore 14-ditore”, tha Mlladenovska.

Ajo sqaroi se çfarë nënkupton mbikëqyrja shëndetësore.

“Pacientja, përkatësisht kontaktet do të duhet të paraqiten dhe të jenë në kontakt të vazhdueshëm me epidemiologun kujdestar nga Qendra për Shëndet Publik – Shkup, nuk është izolim klasik, megjithatë nuk duhet të kenë kontakt me të tjerët – nëse është familja e ngushtë, thjesht të durojnë këto 14 ditë që të mos përhapet ky infeksion dhe shpresoj që ky të jetë rasti i fundit. Sa u përket 29 kontakteve të mëparshme, nga ato 29 kontakte, një është konfirmuar si rast, kemi mbikëqyrje shëndetësore, vendime të marra për 40 persona”, ka thënë Mlladenovska.

E pyetur nëse këta 11 kontakte janë të gjithë nga Klinika infektive apo familja, ajo sqaroi se nga këta 11, dhjetë persona janë nga familja e ngushtë e pacientes dhe një kontakt është e një kolege të saj poashtu nga Klinika infektive.

Advertisement

Më herët, kryetari i Komisionit për Sëmundje Infektive, Zllate Mehmedoviq, tha për MIA-n se Komisioni absolutisht qëndron prapa asaj që është bërë nga Instituti i Shëndetit Publik, masat e ndërmarra dhe rekomandimet që jepen.

Nga ajo që kanë parë, shtoi ai, rasti i parë është rast i infektimit të drejtpërdrejtë, ndërsa i dyti me gjasë është gjatë transmetimit përmes gjakut të kontaminuar.

Në rastin e parë të infeksionit të drejtpërdrejtë ndërroi jetë një paciente 27-vjeçare, pas infektimit nga pickimi i rriqrës.

Continue Reading

Lajme nga vendi

Dogana e Maqedonisë ka konfiskuar fletobligacione në vlerë 92 milionë dollarë nga një shtetas i Turqisë

Published

on

Drejtori i Doganave, Stefan Bogoev në një konferencë të jashtëzakonshme për shtyp njoftoi se Doganat e Maqedonisë së Veriut kanë konfiskuar fletobligacione në vlerë të 92 milionë dollarëve, shkruan TV21. Bogoev tha se janë konfiskuar 184 fletobligacione me vlerë të veçantë nominale prej 500 mijë dollarëve.

“Obligacionet janë gjetur tek një udhëtar, shtetas i Turqisë, i cili ka ardhur me fluturim të rregullt nga Stambolli dhe është përcaktuar për të kaluar në të ashtuquajturin “kanal i gjelbër”, respektivisht se nuk ka mall për të deklaruar, ndërsa gjatë kontrollit me skaner dhe kontrollit shtesë të detajuar, tek i njëjti janë gjetur në 4 dosje brenda një çante të zezë”, tha mes tjerash Bogoev duke shtuar se personi në fjalë është dënuar nga gjykata e vendit, ndërsa fletobligacionet i janë dorëzuar Agjencisë për Menaxhim me Pronë të Konfiskuar.

Continue Reading

Lajme nga vendi

100 ushtarë nesër nisen për në Slloveni, janë kërkuar mjete materiale dhe teknike

Published

on

Nesër në mëngjes ushtarët maqedonas duhet të nisen për në Slloveni, ku do të ndihmojnë në përballimin e përmbytjeve katastrofike. Këtë e theksoi sot ministrja e Mbrojtjes, Slavjanka Petrovska, duke theksuar se nuk ka pasur vonesa në ndihmën e ofruar.

Që në momentin e parë kur ndodhi aksidenti, e gjithë maja e shtetit kontaktoi autoritetet atje dhe ne i dhamë mbështetjen tonë vetëmohuese. Nga ata na thanë se sapo të bëjnë analizat do të dorëzohen kërkesat dhe kanë mbërritur dje. Për këtë kemi reaguar menjëherë dhe sot në seancën e Qeverisë do të marrim vendim që të dërgohen 100 ushtarë nga përbërje të ndryshme, të cilët do t’u përgjigjen nevojave të ushtrisë dhe shtetit slloven, tha Petrovska.

Ministri sqaroi se ushtarët tanë tashmë janë gati. Në kërkesë thuhet se kërkohen 200 ushtarë.

Sipas saj, janë kërkuar mjete të tjera materialo-teknike të cilat nuk jemi në gjendje t’i dorëzojmë.

Presidenti Stevo Pendarovski dje në bisedë me presidenten sllovene Natasha Pirc-Musar shprehu keqardhje dhe keqardhje për Slloveninë dhe gjithë banorët e saj për humbjet dhe dëmet e pësuara nga vërshimet, të cilat ishin të përmasave të mëdha, dhe shprehu gatishmërinë për të ndihmuar.

Advertisement
Continue Reading

Më të lexuarat