Connect with us

Lajme nga vendi

Në Maqedoninë e Veriut festa e parë për 28 Nëntorin këtë vit filloi në Haraçinë!

Published

on

Festat e nëntorit janë të një rëndësie të veçantë për shqiptarët, sepse shënojnë data historike kombëtare. E për këtë arsye edhe shqiptarët përgjatë këtij muaji nuk qëndrojnë pasiv e të heshtur, por janë të aktivizuar si asnjë muaj tjetër brenda vitit. Koordinim e bashkëpunim i gjithanshëm, vetëm për të sjellë atmosferë festive e krenarie për atë që jemi shqiptarë. Në Maqedoninë e Veriut festa e pavarësisë së Shqipërisë ka filluar shumë më herët, Komuna e Haraçinës njihet historikisht për rezistencën dhe kontributin e dhënë në çështjen e ngritjes së vetëdijes kombëtare kurdo që ka qenë nevoja. Prandaj, në këtë nëntor vepruan ashtu si u shkon përshtati para objektit të Komunës kishin vendosur flamurin kuq e zi për të valëvitur dhe dëshmuar se ka shqiptarë që e duan dhe e respektojnë kombin e tyre. Nën organizimin e gazetares së guximshme, Emira Selimi, në bashkëpunim me Komunën e Haraçinës është mbajtur ngjarje publike me të ftuarin special, gazetarin e atdhetarin nga Shqipëria, Marin Mema, për të shënuar 28 Nëntorin ndryshe këtë vit prej viteve tjera, shkruan Zhurnal.

Si festohet 28 Nëntori në Maqedoninë e Veriut?

Kur flasim për festa që janë të një rëndësie të veçantë, sigurisht që edhe kremtimi i tyre bëhet në të njëjtën formë, me një kujdes të shtuar e përkushtim maksimal. Festa e 28 Nëntorit, pavarësisë së Shqipërisë, për herë të parë në Maqedoninë e Veriut u shënua dhe u festua si e tillë në Komunën e Haraçinës, me të ftuarin special, Marin Mema, gazetarin që po gjurmon gjithçka që është shqiptare të mbetet e tillë.

Përndryshe, festa e 28 Nëntorit në Maqedoninë e Veriut shënohet edhe nga disa institucionet publike me të cilat edhe udhëheqin shumë shqiptarë, por këto ngjarje më shumë ngjajnë si ceremoni simbolike, e të njëjta sikurse viteve të kaluara, me figura partiake e një audiencë të selektuar. Ajo që u festua në Haraçinë ishte ndryshe sepse ishte e hapur publike për të marrë pjesë secili qytetarë që ndihej shqiptarë.

Prandaj, lirshëm mund të konstatojmë që festa e 28 Nëntorit në Maqedoninë e Veriut fillimin e kishte në Haraçinë, kurse pastaj të tjerat organizime janë vazhdimësi. Në këtë organizim kishte të pranishëm pjesëmarrës të gjithanshëm, por ajo që ra në sy ishte interesimi dhe pjesëmarrja masive e studentëve që vërshuan gazetarin nga Shqipëria, Marin Mema me pyetje të njëpasnjëshme, dhe kjo ishte pikërisht ajka e këtij organizimi që dëshmoi se zëri i të rinjve triumfon çdoherë kur përballë tyre kanë njerëzit e duhur e shumë të nevojshëm, kontribuues të pakompromist për çështjen shqiptare.

Advertisement

Organizatore e kësaj ngjarje ishte, Emira Selimi, gazetare e guximshme, e etur për studime prandaj edhe aktualisht është studente në Shkenca Politike, mbi të gjitha shembull për të rinjtë se si duhet kombi e vendi. Përndryshe, Selimi vjen nga Haraçina, dhe nga atje dha një mesazh të fuqishëm pikërisht në prag të festës së 28 Nëntorit, që do ta luftojë me gjithë qenien e saj përmes profesionit të saj, dukurinë më famkeqe e shkatërruese të kombit shqiptarë, asimilimin, dhe do ta ruajë me fanatizëm shqiptarinë nga tjetërsimi.

Në këtë ngjarje përpos që u tha shumë për çështjen shqiptare, rëndësinë e kësaj feste, poashtu u thanë fjalë të mëdha për Haraçinën, kryetarin e ri të Komunës, Ridvan Ibrahimin, për të cilën të gjithë folësit deklaruan se me të vërtetë ndryshe po frymon kjo Komunë, dhe se ndryshimi është vërejtur për një kohë shumë të shkurtë prej kur në krye të Komunës është zgjedhur të jetë, Ridvan Ibrahmi.

Kjo mbase u vërejt edhe në shënimin e kësaj feste që u mbajt në një format tjetër, me të ftuar eminent e meritor për të festuar së bashku, që në ballë të Komunës flamuri kuq e zi, ndërkaq e gjithë Haraçina ishte zbukuruar në dy anët me flamuj që ishin simbole feste e mikpritjeje të një shqiptari me emër e vepër, Marin Mema.

Shqiptarët diskriminohen edhe në ditë festash-

Përderisa, 8 prilli është përcaktuar si ditë ndërkombëtare e romëve dhe si e tillë festohet në RMV, 23 maji dita nacionale e vllehëve, e 28 shtatori si dita ndërkombëtare e boshnjakëve, 28 Nëntori është ditë e zakonshme pune për të gjithë qytetarët e RMV-së, pa çka se është dita e pavarësisë së Shqipërisë dhe se në Maqedoninë e Veriut populli shqiptarë është popull shtetformues kjo nuk e ndryshon aspak këtë qasje.

Advertisement

Përse shqiptarët nuk kërkojnë që 28 Nëntori të jetë ditë feste në Maqedoninë e Veriut?

Nuk ka shqiptarë që me të vërtetë është shqiptarë dhe jeton si i tillë që festën e 28 Nëntorit nuk do të kishte dashur ta ketë festë shtetërore dhe ditë pushimi që të ndjejë e festojë sipas traditës. Por, në RMV situata është ndryshe që të zgjedhurit e popullit jo çdoherë zgjedhin atë që ka nevojë dhe e dëshiron populli, kjo pasi për pasojë bie ndesh me palën tjetër. Politikanët shqiptarë përgjatë periudhës sa janë në pushtet asnjëherë nuk e ngrisin si çështje faktin që edhe në ditë festash diskriminohen shqiptarët.

Ministria e Punës dhe politikës sociale, ka vendosur që për shqiptarët të jetë vetëm një ditë feste ajo e 22 Nëntorit që ndryshe është Dita e Alfabetit të Gjuhës Shqipe, kjo krijon dilema pse pikërisht këtë ditë dhe pse jo edhe 28 Nëntori?. Mbase, mund të jetë fakti që edhe pse e përcaktojnë Ditën e Alfabetit si ditë feste ata e dinë dhe janë të kënaqur që statusi i gjuhës shqipe po vazhdon të jetë në gjendje të mjerueshme, me fjalë të tjera të festojnë shqiptarët për mjerimin në të cilin e kanë gjuhën e tyre.

Defaktorizimi i spektrit politik shqiptarë krijon hapësirë për diskriminime të natyrave të ndryshme-

Populli shqiptarë në Maqedoninë e Veriut “përfaqësohet” nga pesë parti politike, numër shumë i madh që ndikon në mënyrë të drejtpërdrejtë në përçarjen e votës shqiptare dhe defaktorizimin që pastaj si rrjedhojë sjellë mungesën e të drejtave elementare, kur flasim për zbatimin e gjuhës shqipe, si dhe festimin e festave mbarë kombëtare.

Advertisement

Ndryshe, festën e 22 Nëntorit shqiptarët e festojnë duke kujtuar që gjuha e tyre është e “përdhosur” dhe “sakatuar”, që ligjërisht figuron si gjuha e dytë zyrtare në Maqedoninë e Veriut, në Kushtetutë definohet me përqindje, në përdorim është e anashkaluar.

Megjithatë, për dallim prej festës së 22 Nëntorit, shqiptarët në këtë vend festën e 28 Nëntorit apo ndryshe Ditën e Flamurit mund ta festojnë vetëm pasi të përfundojnë orarin e punës aty ku janë të angazhuar, pasi nuk ka ditë pushimi në këtë ditë feste. Pra, për shqiptarët e Maqedonisë së Veriut dita e pavarësisë së Shqipërisë është ditë e zakonshme pune, sikurse ditët tjera, e kjo krejt fal defaktorizimit të politikbërësve shqiptarë si dhe mos interesimit të Shqipërisë. /Zhurnal.mk

Advertisement

Lajme nga vendi

Shkurtohet orari i parkimit me pagesë në Tetovë

Published

on

Kthimi i mërgimtarëve në vendlindje ka detyruar autoritetet lokale që të aktivizohen që të mos ketë kaos në trafik, pasi që përvoja nga e kaluara nuk është e mirë, kur dihet se Tetova gjithnjë vuan për bulevarde të reja, rrugë më të gjëra dhe mungesë të vendeve të parkimit. Së këndejmi, komuna e Tetovës në bashkëpunim me ndërmarrjen Parkingu i Qytetit, ka vendosur që të shkurtojë orarin e parkimit zonal për dy orë respektivisht tani koha e parkimit do të jetë nga ora 07:00 deri në ora 21:00, dy orë më herët se zakonisht. Tashmë të gjithë qytetarët pas orës 21:00 mund ta shfrytëzojnë parkimin pa pagesë sepse dhe merimanga e qytetit nuk do të punojë, por luten qytetarët që mos t’i parkojnë veturat e tyre në trotuare dhe në vende ku pengojnë qarkullimin e lirë të qytetarëve, njoftojnë nga komuna e Tetovës.

“Ky vendim do të filloj nga 15 i këtij muaji deri në 15 gusht. Po ashtu tashmë oborret e shkollave në Tetovë janë të lira dhe parkimi është falas. Duke nisur nga ky fakt drejtuesit e automjeteve do ishte mirë që të parkojnë veturat e tyre në këto parkingje që të shmangim kaosin në komunikacion. Tani është koha kur mërgimtarët tanë janë për pushime në vendlindje dhe në shenjë respekti dhe nderimi kemi vendosur të shkurtojmë orarin e parkimit me pagesë. Në anën tjetër për të lehtësuar edhe më shumë trafikun e qytetit, Komuna e Tetovës në bashkëpunim me Sektorin e Punëve të Brendshme Tetovë, do të punojë vazhdimisht në ruajtjen e rendit dhe rregullimin në rrugë për të shmangur kaosin në qytet”, tha Besarta Ramadani, zëdhënëse e komunës së Tetovës.

Continue Reading

Lajme nga vendi

Urologu Agim Berisha pritet të jetë drejtor i ri i Spitalit Klinik të Tetovës

Published

on

Doktor Agim Berisha pritet të jetë drejtor i përgjithshëm i Spitalit Klinik të Tetovës, mëson portali TS. Berisha është një kohë të gjatë si specialist në Spitalin Klinik të Tetovës. Berisha është emëruar nga VLEN gjegjësisht, Lëvizjes Demokratike.

Nuk do të ketë më drejtor ekonomik në Spitalin Klinik të Tetovës, por do të jetë vetëm Agim Berisha drejtor i përgjithshëm.

Drejtori në ardhje siç mësohet do të ketë konsideratë të jashtëzakonshme për punonjësit që janë me kontrata në vepër që vite të tëra kanë punuar në këtë Spital edhe gjatë Pendemisë.

Continue Reading

Lajme nga vendi

Mickoski: Bashkëpunimi me Hungarinë nuk është i kufizuar, tani na duheshin vetëm 500 milionë euro

Published

on

Pakoja financiare e qeverisë së Victor Orbanit është një bashkëpunim i veçantë ekonomik që do të zhvillohet në nivel të qeverive të Maqedonisë dhe Hungarisë, dhe është një lloj bashkëpunimi që nuk është i kufizuar në sasi, tha kryeministri Hristijan Mickoski duke iu përgjigjur pyetjeve të gazetarëve gjatë vizitën e tij në Ohër.

“Më vjen keq që kam lexuar në media të caktuara nga politikanë të caktuar se Mickoski “premtoi një miliard, solli 500 milionë euro”. Tani e them këtë, ne premtuam një miliard por sollëm më shumë, por do ta përdorim kur të na duhet.

Aktualisht na duhen 500 milionë euro. Nga ato 250 milionë nevojiten që komunat të financojnë projektet e tyre, gjë që është e rëndësishme për qytetarët sepse duan të ndjejnë projekte reale. 250 të tjerat duam t’ua japim bizneseve dhe kompanive, sepse kanë kushte tregu të paktën dyfish më të këqija. Sot në biznes ai që nuk ka nevojë për kredi merr kredi, këtu po japim si Qeveri, kjo është për ju”, tha Mickoski.

Detyrimi i biznesit do të jetë që të ketë të paktën 250 milionë euro që do t’i investojë si mjete të veta, në mënyrë që investimi fillestar në kompani të jetë 500 milionë euro.

Continue Reading

Më të lexuarat