Connect with us

Lajme nga vendi

Vijojnë afatet për ankesa për procesin zgjedhor në Qendër Zhupë, Mavrovë-Rostushë dhe Tetovë

Published

on

Vijojnë afatet për parashtrimin e ankesave për zgjedhjet për kryetar komune të Qendër Zhupë dhe Mavrovë-Rostushë dhe për anëtarët e Këshillit të Komunës së Tetovës. Nëse ka dorëzuar kundërshtime, Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve do t’i shqyrtonte të martën ose të mërkurën, ndërsa publikimi i rezultateve përfundimtare do të varet nga ajo si do të zgjidhen dhe nëse do të ketë padi në Gjykatën Administrative.

Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve mbrëmë vonë pas zgjedhjeve të së shtunës i kumtoi rezultatet e para.

Sipas tyre, në Qendër Zhupë për kandidatin Arijan Ibraim nga PDTM kanë votuar 3.340 votues nga gjithsej 3.395 votues. Në Mavrovë-Rostushë, kandidati i LSDM-së Medat Kutrovski ka fituar 3.266 vota, ndërsa Mevmed Xhaferi nga VMRO-DPMNE-ja 1.935 vota.

Në Këshillin e Komunës së Tetovës, sipas rezultateve të para, më shumti mandate ka fituar BESA, gjithsej 12, pas çka vijojnë BDI-ja me 11 mandate, VMRO-DPMNE-ja me katër mandate dhe LSDM-ja me dy mandate. Nga një mandat në Këshillin e Komunës së Tetovës kanë fituar Alternativa dhe PDSH-ja.

Advertisement

Koalicioni i kryesuar nga LSDM-ja festoi për fitoren e dyfishtë në zgjedhjet e jashtëzakonshme lokale për kryetar komune në komunat Mavrovë Rostushë dhe Qendër Zhupa, ndërsa VMRO-DPMNE-ja festoi për, siç e prezantuan, fitoren e dyfishtë në Tetovë, gjegjësisht se ata e kanë fituar LSDM-në, ndërsa BESA e fitoi BDI-në në Tetovë.

Sipas LSDM-së, qytetarët kanë zgjedhur avancim dhe i kanë njohur politikat reale.

Nga VMRO-DPMNE-ja, të cilët festuan në Tetovë, kërkuan dorëheqje nga kryeministri dhe zgjedhje të parakohshme.

Për shkak të dështimit zgjedhor në Tetovë dhe mos fitimit të asnjë mandati për këshilltar, dje ka dorëzuar dorëheqje të parevokueshme, lideri i Aleancës për Shqiptarët, Zijadin Sela.

Pas takimit të kryesisë së lartë në Tetovë, Sela në konferencë për shtyp paralajmëroi se më nuk do të kandidojë për vendin e liderit në parti.

Advertisement

Ai informoi se në periudhën që vijon, Asambleja qendrore duhet të mblidhet dhe të vendos kush do të jetë u.d. kryetar i partisë.

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme nga vendi

Saiti: Vendimet e Gjykatës Kushtetuese doemos të respektohen

Published

on

Vendimi i Gjykatës Kushtetuese duhet të respektohet. E lexova deklaratën e tyre dhe është e vërtetë, ato nuk përcaktojnë pagën, por kanë korrigjuar dispozita që sipas tyre konsiderojnë se mund të korrigjohen, deklaroi kryetari i Shoqatës së gjyqtarëve, Xhemali Saiti.

Në pyetjen e gazetarëve në kuadër të Konferencës së sotme të gjyqtarëve 2023, me rastin e 31 Marsit – Ditës së gjyqësorit, Saiti theksoi se çështja është nëse shteti për momentin ka kapacitete ekonomike për t’i përmbushur ato kërkesa.

“Kjo mënyrë e përllogaritjes së pagës e cila ekzistonte deri më tani është bllokuar me një dispozitë e cila duhej të ketë karakter të përkohshëm, por ajo dispozitë ka që zbatohet tashmë 15 vite. Çështje tjetër është se a ka për momentin shteti kapacitet ekonomik për t’i përmbushur këto kërkesa, atë çështje me siguri e dinë njerëz nga qeveria dhe mund të përgjigjen”, tha Saiti.

Ai shprehu edhe indinjatën e tyre për mospërmbushjen e obligimeve të Qeverisë ndaj gjyqtarëve lidhur me rritjen e pagave.

Advertisement

“Ju e dini se jemi në një proces të gjatë negociatash me Qeverinë, duke hequr dorë nga kërkesat tona legjitime që të miratohet Ligj për pagat e gjyqtarëve i cili një ditë para vendimit të Gjykatës Kushtetuese u dorëzua në Komisionin para Kuvendit dhe u bllokua përmes amendamenteve, pastaj pasoi vendimi i Gjykatës Kushtetuese”, sqaroi Saiti, duke shtuar se pushteti ekzekutiv dhe legjislativ duhet ta përmbushin obligimin e tyre.

Gjykata Kushtetuese me vendim për shfuqizimin e dy neneve të Ligjit për paga dhe kompensim të funksionarëve, mundësoi rritjen e pagave të funksionarëve shtetërorë për 78 për qind. Me vendimin, përveç kryeministrit, presidentit, kryetarit të Kuvendit dhe të gjithë kryerësve të funksioneve publike përfshihen edhe gjyqtarët kushtetues.

Continue Reading

Lajme nga vendi

Zhduket një vajzë 12-vjeçare nga Shkupi, prindërit e saj kërkojnë ndihmë

Published

on

Një vajzë 12-vjeçare nga Shkupi është zhdukur që nga dje. Thirrje për ndihmë kanë publikuar edhe prindërit që kanë denoncuar rastin në polici mbrëmjen e djeshme në rrjetet sociale.

Familja e 12-vjeçares Anisa Ajro nga Shkupi që nga mëngjesi i sotëm është në kërkim të saj në rrjetet sociale dhe janë lënë numra telefoni që kushdo që e sheh të telefonojë të afërmit e saj. Të dhënat zyrtare thonë se vajza është larguar disa herë nga shtëpia dhe me ndihmën e policisë është kthyer pranë familjes.

“Më datë 30.03.2023 në Stacionin Policor Bit Pazar në ora 20:30, E.A.(38) ka raportuar se vajza e tij A.A.(12) ka ikur, ndërsa rreth orës 22:00 G.O.(39) ka lajmëruar se vajza e tij ka ikur vajzën MK (15). ). MK dhe më parë në disa raste ajo është larguar nga shtëpia dhe është kthyer mbrapsht. “Po merren masa për gjetjen e personave”, tha MPB për “A1on”.

Advertisement
Continue Reading

Lajme nga vendi

Në rrugën magjistrale Shkup-Bllacë gjendet një trup i pajetë

Published

on

Në rrugën magjistrale Shkup-Bllacë, mbrëmë rreth orës 23:30 (30.03.2023) është denoncuar se tek qarkorja në Vizbeg është gjetur një trup i pa jetë, pa kokë. Në vend ngjarje ka dalë ekip i mjekësisë ligjore dhe prokuror publik.

Sipas informacioneve të para, me siguri bëhet fjalë për migrant ilegal i cili është rrëzuar nga kamioni në të cilin ka qenë duke udhëtuar, ndërsa më pas është shkelur nga një makinë e rëndë që nuk është ndaluar në vendin e ngjarjes. Më tepër informacione pritet gjatë ditës.

Continue Reading

Më të lexuarat