Connect with us

Lajme nga bota

Ish-kreu i ushtrisë britanike: Lufta në Ukrainë nuk doli si e kishte menduar lideri rus, është makthi i Putinit

Published

on

Ish-kreu i ushtrisë britanike, gjenerali Richard Dannatt, ka deklaruar se lufta në Ukrainë nuk ka rezultuar ashtu si e kishte planifikuar presidenti rus Vladimir Putin, raporton Sky News.

“Mendoj se lufta i ka dalë krejt ndryshe nga ajo çfarë e kishte menduar Putini. Sigurisht se është skenari i tij më i keq – skenari i makthit”, shtoi Dannatt, transmeton Telegrafi.

“Nëse kthemi pas gjashtë muaj – pra më 24 shkurt… Ajo çfarë duhet të kihet parasysh është që mediat ndërkombëtare kanë pritur goditje të shpejtë nga Ukraina në drejtim të Kievit, me qëllim që të rrëzohej nga pushteti presidenti ukrainas dhe që të vihej nën kontroll e tërë Ukraina nga Moska. Natyrisht se një gjë e tillë nuk ka ndodhur”, tha ndër tjera gjenerali britanik.

Ai ka vlerësuar se rusët kanë qenë të “suksesshëm” me ardhjen në Krime, dhe kanë krijuar një korridor nga Krimea në drejtim të Mariupolit.

“Por fokusi kryesor mbetet tentimi që të merret nën kontroll Donetskut dhe Lugansku. Këto plane për pak ishin të suksesshme, por tani ka ndryshuar gjithçka. Perëndimi i tha sisteme të avancuara artilerike me rreze të gjatë veprimi. Ukrainasit po arrijnë të realizojnë kundërsulme në qytetit Kherson. Natyrisht, kjo nuk do të ndodhë shpesh – por mjafton që të ndodhë kohë pas kohe, sigurisht edhe gjatë vjeshtës”, tha për fund Dannatt. /Telegrafi/

Advertisement
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme nga bota

(VIDEO) Digjet në një anije mallrash me 3 mijë makina: Ka të vdekur, disa të plagosur

Published

on

Një person ka vdekur dhe disa të tjerë janë plagosur në një zjarr që shpërtheu në një anije mallrash në veri të ishujve holandez të Frizianës Perëndimore, tha roja bregdetare holandeze.

Shpëtimi i 23 anëtarëve të ekuipazhit është në proces.

Disa prej tyre u hodhën në ujë, por u gjetën nga roja bregdetare.

Anija e mallrave po transportonte 3000 makina nga Gjermania në Egjipt.

Continue Reading

Lajme nga bota

Biden paralajmëron Xi Jinping: Kujdes, ekonomia juaj varet nga Perëndimi

Published

on

Pasi njoftoi planet e tij për të dërguar municione thërrmuese në Ukrainë, Joe Biden zhvilloi një takim me presidentin e Kinës. Gjatë bisedimeve, ai i tha Xi Jinping të tregonte kujdes sepse Pekini mbështetet në investimet perëndimore.

“Ky nuk është një kërcënim. Ky është një vëzhgim,” tha Biden.

“Që kur Rusia filloi pushtimin e Ukrainës, 600 korporata amerikane janë tërhequr nga Rusia. Dhe ju më keni thënë se ekonomia juaj varet nga investimet nga Europa dhe Shtetet e Bashkuara.

“Kini kujdes!

Putin dhe Xi zhvilluan dy ditë bisedime në mars me fjalë të ngrohta miqësie midis Kinës dhe Rusisë dhe kritika të përbashkëta ndaj Perëndimit, por pa asnjë shenjë të një përparimi diplomatik mbi Ukrainën.

Advertisement

Ka tensione dhe pesimizëm të rritur në marrëdhëniet SHBA-Kinë për çështjet e sigurisë kombëtare, duke përfshirë Tajvanin, luftën e Rusisë në Ukrainë dhe ndalimet në rritje të eksporteve të SHBA.

Continue Reading

Lajme nga bota

Kompania “OceanGate” ofron ende udhëtime me nëndetëse drejt Titanikut

Published

on

Përkundër faktit se nëndetësja e kompanisë OceanGate së fundmi shpërtheu dhe në këtë mënyrë shkaktoi vdekjen e pesë personave, duket se organizatorët e “udhëtimit” nuk kanë ndërmend të heqin dorë nga këto ekspedita.

Gjegjësisht, në faqen zyrtare të OceanGate ende mund të shihni oferta për udhëtime në rrënojat e Titanikut, si dhe “ekspedita” të tjera.

“Çdo ekspeditë kushton 250,000 dollarë për person, ofron një zhytje nënujore, akomodim privat, trajnim të nevojshëm dhe pajisje ekspedite. Kapaciteti maksimal i nëndetëses është i kufizuar në gjashtë persona,” tha ai.

Gjithashtu, theksohet se pasagjerët në udhëtime të tilla marrin një përvojë emocionuese dhe unike.

“Nëndetësja jo vetëm që do t’ju ofrojë një përvojë udhëtimi emocionuese dhe unike, por gjithashtu do të ndihmojë komunitetin shkencor të mësojë më shumë rreth mbytjes dhe mjedisit të thellë të oqeanit. Çdo zhytje ka gjithashtu një qëllim shkencor dhe ju mund të mësoni më shumë rreth kërkimit tonë në faqe“, thuhet në faqen e internetit të kompanisë.

Advertisement

Kompania OceanGate organizoi një udhëtim për pesë persona dhe nëndetësja humbi komunikimin me anijen dhe sipërfaqen një ditë pas zhytjes. Pas disa ditësh kërkime, u konstatua se nëndetësja kishte shpërthyer, duke i lënë pasagjerëve as edhe një milimetër mundësi mbijetese./abcnews.al

Continue Reading

Më të lexuarat