Connect with us

Lajme nga vendi

Investim kapital i familjes Destani ne Tetovë

Published

on

Tetova do të jetë pjesë e hartës botërore ku do të prodhohen makinat elektrike. Kjo, falë investimit disa milionësh të familjes Destani. Ndërsa në fjalimin e tij, filantropi Lazim Destani tha se ky është investimi im më i rëndësishëm deri më tani dhe arsyejaa që më gëzon shumë është se në këtë fabrikë do të punësohen shumë të ri dhe të reja.Bëhet fjalë për një investim prej 130 milionë euro dhe rreth një mijë vendeve të reja të punës.
Deklarata Lazim Destani
Fabrika “NEKST.E. GO MOBILE” vjen me një investim që është hera e parë në industrinë e automobilave që në vendin tonë do të prodhohet një makinë e plotë elektrike.Kryeministri I vendit Dimitar Kovaçevski, tha se qytetarët e Maqedonisë së Veriut pa dallim, janë më meritorët që vendi është pjesë e NATO-së dhe së shpejti do të jemi edhe pjesë e Bashkimit Evropian.Ai tha se me këtë dëshmohet se ky vend ka kapacitet sepse në të ardhmen do të prodhohen makina për tregun evropian.
“Sot është ajo ditë kur shohim rezultatet nga mundi i investuar.Sot do të vendosen themelet e investimit e cila vetëm në fazën e parë është 130 milion euro dhe do të hapen 890 vende të reja të punës dhe të paguara mirë.Ky investim është shumë I rëndësishëm për vet shtetin por edhe për ekonominë lokale.Me këtë tregojmë se Maqedonia e veriut është një vend që ka kushte shumë të mira për të investuar” tha Kovaçevski.
Kryetari I Bashkimit Demokratik për Integrim Ali Ahmeti falënderoi Filantropin dhe Biznesmenin Lazim Destani për investimin.Ai ofroi mbështetje për investimet e këtilla e veçanërisht ata që kanë për qëllim kanë ndalimin e migrimit dhe hapjen e vendeve të reja të punës.
deklarata AHmeti
Sipas paralajmërimeve, fabrika për prodhimin e makinave elektrike do të fillojë me punë kah mesi i vitit 2024 .Makinat elektrike E Go, që do të prodhohen në Tetovë, janë të përshtatshme për mjediset urbane,ekonomike dhe nuk janë të dëmshme për ambientin.

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme nga vendi

Aksion policor si nëpër filma, arrestohen dy persona në pik pagesën afër Tetovës

Published

on

Ministria për Punë të Brendshme njofton se gjatë ditës së sotme policia e Shkupit në bashkëpunim me atë të Tetovës ka arrestuar dy persona nga Haraçina, pasi të njëjtit janë kapur duke transportuar 35 kilogramë drogë. Nga MPB bëjnë të ditur se pas dokumentimit të plotë të rastit ndaj dy personave në fjalë po ngritët kallëzim përkatës.

“Në orët e paradites në pikën pagesore në magjistralen Gostivar – Tetovë, zyrtarët policorë i kanë dhënë shenjë ndalimi automjetit të pasagjerëve “Range Rover”, me targa të Shkupit, i drejtuar nga K.A.(32), në të cilin O.A. (23) ishte pasagjer, të dy nga fshati Haraçinë i Shkupit. Personat nuk i janë bindur urdhrit të policisë për ndalimin e mjetit, por janë larguar me vrap duke dëmtuar një automjet të policisë, por shumë shpejt janë ndaluar dhe privuar nga liria. Gjatë kontrollit në bagazhin e automjetit janë gjetur 4 thasë me marihuanë, me peshë totale të rreth 35 kilogramëve, me vlerë të rreth 100 mijë eurove”, njoftojnë nga MPB.

 

Advertisement

Continue Reading

Lajme nga vendi

Do të rritet çmimi për nxjerrjen e pasaportave, letërnjoftimeve dhe lejeve për vozitje në Maqedoni

Published

on

Ministria për Punë të Brendshme informon se duke vepruar sipas përfundimit të Qeverisë, zbaton procedurë për ndryshimin e vendimit për çmimet për formularët për nxjerrjen e dokumenteve personale. Nga MPB për “360 shkallë” thonë se për momentin dokumentet personale nxirren me çmimet që kanë qenë deri tani.

Çmimet do të ndryshohen kur vendimi të hyjë në fuqi dhe të publikohet në Gazetën zyrtare të RMV-së, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Çmimi i pasaportës për personat deri në 27 vjeç do të mbetet i pandryshuar dhe do të jetë 1.500 denarë, por pasaporta për personat mbi 27 vjeç do të jetë 2.000 denarë, që është rritje prej 500 denarë. Çmimi i letërnjoftimit do të jetë 310 denarë, që është rritje prej 120 denarë. Çmimi i patentë shoferit do të jetë 410 denarë, që është rritje prej 130 denarë.

Do të ketë ndryshime edhe në çmimet dhe formularët për procedurat me urgjencë.

Advertisement

Çmimi i pasaportës me procedurë urgjente do të jetë 6.100 denarë, që është rritje prej 1.600 denarë.

Çmimi i patentë shoferit me procedurë urgjente do të jetë 1.230 denarë, që është rritje prej 390 denarë.

Nga MPB thonë se ndryshimi i çmimeve vjen si pasojë e rritjes së çmimeve të blerjes së formularëve të importuar, rritjes së kostove për mirëmbajtjen e sistemit, që kryhet nga një operator ekonomik i huaj, si dhe blerjes së makinerive të reja për shkak të nevojës për zëvendësimin makinerive për personalizim.

Ndryshe, deri në shkurt të vitit 2024, qytetarët kanë detyrim ligjor të ndryshojnë të gjitha dokumentet personale të cilat i kanë me emrin e vjetër të shtetit “Republika e Maqedonisë”.

Advertisement
Continue Reading

Lajme nga vendi

Nuk vdes nga sheqeri 19, pretendojnë mjekët – Nga se vdiq atëherë 6-vjeçarja Jana, e kishin gabuar mjekët?

Published

on

Pse vdiq 6-vjeçarja Jana? Spitali klinik në Manastir është nën mbikëqyrje të jashtëzakonshme inspektuese. Dokumentacioni i plotë është duke u krehur nga prokuroria, policia, por pritet edhe një kontroll i jashtëzakonshëm nga një komision i formuar posaçërisht nga Ministria e Shëndetësisë.

Ndërkohë po merren deklarata nga stafi i përfshirë dhe po bisedohet me të gjithë ata që kanë pasur kontakt me vajzën.

Drejtori i spitalit në Manastir, Aleksandar Obednikovski, ka kërkuar nga ministri që të dërgohet një komision nga Shkupi që të mos ketë dyshim se diçka po fshihet.

Lajmi shqetësoi opinionin, sidomos pasi babai i Janës së vogël zbuloi se sipas analizave të gjakut ajo kishte sheqer 9 dhe më pas i dhanë glukozë me infuzion, e cila e rriti më tej sheqerin në 19, më pas ajo vdiq. Shkaqet e vdekjes komentohen edhe nga mjekët në rrjetet sociale.

Advertisement

Mjeku Nenad Lazarov thotë në statusin e tij në Facebook “Nuk vdes akute nga glicemia 19”.

Në postimin e tij, kolegët mjekë komentojnë situatën dhe thonë:

“Ju nuk vdisni nga glicemia, por vdisni nga ketoacidoza. Një humbje e rëndë për prindërit, por një ndërlikim i hiperglicemisë në fëmijëri, një gjendje akute ku shfaqet rezistenca ndaj insulinës, e ka këtë ndërlikim”.

Advertisement
Continue Reading

Më të lexuarat