Connect with us

Lajme nga vendi

Tetovë/ Debat publik për ndërrimin e emrave të rrugëve e shkollave nga periudha e komunizmit

Published

on

“Nikolla Teslla”,“Mosha Pijade”,“Strasho Pinxhur” dhe Rruga “J.N.A”., ky është realiteti momental i Tetovës me emrat e rrugëve, shkollave, shesheve dhe institucioneve të ndryshme. Një realitet ky që, nuk përkon aspak me kohën e tanishme dhe përbërjen aktuale të popullatës këtu”, raporton gazetari i Alsat, Bashkim Sulejmani.

Të vetëdijshëm për këtë gjë, tash e dy dekada me radhë, shumë kryetarë të komunës, kanë marrë nismë për ndryshimin e këtyre emrave, por asnjëherë nuk kanë gjetur kohezion brenda këshillit komunal që këto emra të zëvendësohen me emra të aktualitetit kohor, shkruan Alsat.

Kohë më parë, nga ana e komunës, disa emra rrugësh u ndryshuan, por vetëm për përdorim të brendshëm, sepse në regjistër dhe në Ministrinë e Punëve të Brendshme, këto emra vazhdojnë të jenë të pandryshuar, sepse asokohe, këto vendime të komunës, nuk i pranoi ministria e Transportit dhe as Regjistri Qendror.

Të pyetur për këtë realitet të hidhur të Tetovës, banorët ankohen duke thënë se, jemi shteti i vetëm që aspirojmë për Evropë me emra sheshesh rrugës e institucionesh të periudhës komuniste. Ndërkohë, fajin për këtë realitet, e hedhin tek politika, e cila, sipas banorëve nuk është e aftë të bëj këto ndryshme, edhe përkundër premtimeve në çdo cikël zgjedhor.

“Gjithsesi se duhet të ndërrohen, madje është punë e vonuar shumë. Çdo institucion duhet të bëj kërkesë për të ndërruar emrat e rrugëve, të shkollave dhe ne jemi ata që duhet t`i përkrahim dhe të ndryshojnë më ato emra, mirëpo sa është e mundur të ndryshohen, ne e shoshim se kjo politika jonë e përditshme është shumë e dobët në aspektin e ndryshimeve”, thotë një banor.

Advertisement

“Kjo është një punë shumë madje tepër e vonuar. Kjo duhej të bëhet që në vitet e 90-ta, madje që kur iu ndërrua emri shkollës Marrshali Tito dhe iu vendos Goce Dellçev. Dhe që atëherë ne duhej të bëjnë një revolucion për t’i ndërruar emrat e shkollave rrugë shesheve të ndryshme”, shprehet një banor tjetër.

“Ka njerëz të ndryshëm dikush do të ndryshojë dikush jo, por të jemi realist, komunizmi iku më ka ikur nga gjithkund. Meqë luftojmë për sistem demokratik për Evropë, duhet të ndërrohen”, theksoi një banor.

Ashtu sikurse shumë nisma të mëparshme, edhe sot, nga ana e Shoqatës akademike të Tetovës dhe komunës, u iniciua një nismë e këtillë për hapjen e një debati publik, por sa do jep fryte, nuk dihet. As historianët e as komuna, nuk sqarojnë nëse në fillim kanë arritur pajtueshmëri me partitë maqedonase për nisjen e kësaj procedure, gjë kjo e nevojshme për shumicën në këshillin komunal.

“Ne sot ndërmorëm edhe hapin e parë në drejtim të hapjes së debatit publik sa i përket kësaj nisme kaq të rëndësishme për komunën,. Do jenë të përfshirë të gjitha kategoritë e qytetarëve që janë të interesuar dhe që i tangon emërtimi i rrugëve dhe institucioneve të tjera në nivel lokal”, thotë Bilall Kasami, Kryetar i komunës së Tetovës.

Në debat në të ardhmen pritet të përfshihen edhe qytetarët./ Alsat.mk Gazetar: Bashkim Sulejmani

Advertisement
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme nga vendi

Njëmbëdhjetë persona në kontakt me të punësuaren e hospitalizuar në Klinikën infektive nën mbikëqyrje 14-të ditore

Published

on

Njëmbëdhjetë persona në kontakt me një të punësuare të shtruar në Klinikën infektive janë nën mbikëqyrje 14-të ditore, pasi ajo është diagnostikuar me ethe hemorragjike krimea kongo, informoi sot Renata Mlladenovska, drejtore e Inspektoratit Shtetëror Sanitar dhe Shëndetësor (ISHSSH).

“Pas marrjes së informacionit nga Instituti për Shëndet Publik, të njëjtën ditë, pra më 5 gusht, ekip i epidemiologëve nga Qendra për Shëndet Publik – Shkup, ka kryer kontroll epidemiologjik, janë bërë anketa dhe kontakte. Informacioni është ndarë dhe me ISHSSH-në dhe si institucion lëshuam edhe 11 zgjidhje, ato janë kontakte të tashmë pacientes së shtruar e cila është edhe e punësuar në Klinikën infektive. Ato 11 kontakte do të jenë nën mbikëqyrje shëndetësore 14-ditore”, tha Mlladenovska.

Ajo sqaroi se çfarë nënkupton mbikëqyrja shëndetësore.

“Pacientja, përkatësisht kontaktet do të duhet të paraqiten dhe të jenë në kontakt të vazhdueshëm me epidemiologun kujdestar nga Qendra për Shëndet Publik – Shkup, nuk është izolim klasik, megjithatë nuk duhet të kenë kontakt me të tjerët – nëse është familja e ngushtë, thjesht të durojnë këto 14 ditë që të mos përhapet ky infeksion dhe shpresoj që ky të jetë rasti i fundit. Sa u përket 29 kontakteve të mëparshme, nga ato 29 kontakte, një është konfirmuar si rast, kemi mbikëqyrje shëndetësore, vendime të marra për 40 persona”, ka thënë Mlladenovska.

E pyetur nëse këta 11 kontakte janë të gjithë nga Klinika infektive apo familja, ajo sqaroi se nga këta 11, dhjetë persona janë nga familja e ngushtë e pacientes dhe një kontakt është e një kolege të saj poashtu nga Klinika infektive.

Advertisement

Më herët, kryetari i Komisionit për Sëmundje Infektive, Zllate Mehmedoviq, tha për MIA-n se Komisioni absolutisht qëndron prapa asaj që është bërë nga Instituti i Shëndetit Publik, masat e ndërmarra dhe rekomandimet që jepen.

Nga ajo që kanë parë, shtoi ai, rasti i parë është rast i infektimit të drejtpërdrejtë, ndërsa i dyti me gjasë është gjatë transmetimit përmes gjakut të kontaminuar.

Në rastin e parë të infeksionit të drejtpërdrejtë ndërroi jetë një paciente 27-vjeçare, pas infektimit nga pickimi i rriqrës.

Continue Reading

Lajme nga vendi

Dogana e Maqedonisë ka konfiskuar fletobligacione në vlerë 92 milionë dollarë nga një shtetas i Turqisë

Published

on

Drejtori i Doganave, Stefan Bogoev në një konferencë të jashtëzakonshme për shtyp njoftoi se Doganat e Maqedonisë së Veriut kanë konfiskuar fletobligacione në vlerë të 92 milionë dollarëve, shkruan TV21. Bogoev tha se janë konfiskuar 184 fletobligacione me vlerë të veçantë nominale prej 500 mijë dollarëve.

“Obligacionet janë gjetur tek një udhëtar, shtetas i Turqisë, i cili ka ardhur me fluturim të rregullt nga Stambolli dhe është përcaktuar për të kaluar në të ashtuquajturin “kanal i gjelbër”, respektivisht se nuk ka mall për të deklaruar, ndërsa gjatë kontrollit me skaner dhe kontrollit shtesë të detajuar, tek i njëjti janë gjetur në 4 dosje brenda një çante të zezë”, tha mes tjerash Bogoev duke shtuar se personi në fjalë është dënuar nga gjykata e vendit, ndërsa fletobligacionet i janë dorëzuar Agjencisë për Menaxhim me Pronë të Konfiskuar.

Continue Reading

Lajme nga vendi

100 ushtarë nesër nisen për në Slloveni, janë kërkuar mjete materiale dhe teknike

Published

on

Nesër në mëngjes ushtarët maqedonas duhet të nisen për në Slloveni, ku do të ndihmojnë në përballimin e përmbytjeve katastrofike. Këtë e theksoi sot ministrja e Mbrojtjes, Slavjanka Petrovska, duke theksuar se nuk ka pasur vonesa në ndihmën e ofruar.

Që në momentin e parë kur ndodhi aksidenti, e gjithë maja e shtetit kontaktoi autoritetet atje dhe ne i dhamë mbështetjen tonë vetëmohuese. Nga ata na thanë se sapo të bëjnë analizat do të dorëzohen kërkesat dhe kanë mbërritur dje. Për këtë kemi reaguar menjëherë dhe sot në seancën e Qeverisë do të marrim vendim që të dërgohen 100 ushtarë nga përbërje të ndryshme, të cilët do t’u përgjigjen nevojave të ushtrisë dhe shtetit slloven, tha Petrovska.

Ministri sqaroi se ushtarët tanë tashmë janë gati. Në kërkesë thuhet se kërkohen 200 ushtarë.

Sipas saj, janë kërkuar mjete të tjera materialo-teknike të cilat nuk jemi në gjendje t’i dorëzojmë.

Presidenti Stevo Pendarovski dje në bisedë me presidenten sllovene Natasha Pirc-Musar shprehu keqardhje dhe keqardhje për Slloveninë dhe gjithë banorët e saj për humbjet dhe dëmet e pësuara nga vërshimet, të cilat ishin të përmasave të mëdha, dhe shprehu gatishmërinë për të ndihmuar.

Advertisement
Continue Reading

Më të lexuarat