Connect with us

Lajme nga vendi

RMV, rreth 800 vendime në ditë jepen për izolim: “Askush nuk na kontrollonë nëse qëndrojmë në shtëpi”

Published

on

Gjatë kësaj periudhe, Inspektorati Shtetëror Sanitar dhe Shëndetësor jep rreth 800 vendime në ditë, mpërveç fundjavës kur numri i rasteve pozitive është më i ulët, gjegjësisht aq sa ka të regjistruar zyrtarisht pacientë pozitivë me koronavirus, raporton Faktor.mk, transmeton Portalb.mk.

“Personave që janë konfirmuar se kanë Covid-19 me test PCR ose një test të shpejtë të antigjenit në një nga laboratorët e që nuk kanë shfaqur simptoma të sëmundjes, pra janë raste asimptomatike, u caktohet izolim në shtëpi për shtatë ditë nga ditën e testimit, ndërsa ata që kanë krijuar pasqyrë klinike që korrespondon me virusin, përkatësisht janë raste simptomatike, izolohen për shtatë ditë nga dita e testit plus tre ditë rresht nëse personi nuk ka rritje të temperaturës”, thotë drejtoresha e Inspektoratit Shtetëror Sanitar Shëndetësor, Irina Buhova, duke theksuar se me vendim të Qeverisë u reduktua numri i ditëve të izolimit, ndërsa pas rekomandimit të Komisionit për Sëmundjet Infektive që në janar të këtij viti.

“Për dallim nga më parë, kur vendimet pë izolim të qytetarëve dërgoheshin në Viber, tani pacientët i shkarkojnë ato përmes www.vakcinacija.mk. Ajo që dua të theksoj është se pas përfundimit të periudhës së izolimit, kërkohen edhe tre ditë të tjera respektim të rreptë të masave të mbrojtjes personale, pra vendosja e maskës mbrojtëse, sidomos kur qëndron në ambiente të mbyllura me persona të tjerë, madje edhe jashtë nëse ka prani të madhe të njerëzve”, thotë doktoresha Buhova.

Numri i ditëve për izolim varet nga raporti i mjekëve amë për pasqyrën klinike të pacientëve.

“Kontrolloe kryejmë çdo ditë. Gjatë kësaj periudhe ka transmetim të madh të virusit, por jo të gjithë pacientët testohen edhe pse simptomat tregojnë se janë pozitivë për kovid. I këshillojmë që të paktën të jenë të vetëdijshëm për rrezikun e kësaj sëmundjeje dhe të qëndrojnë në shtëpi për të paktën tre deri në pesë ditë. Sa i përket kontakteve, sigurisht që nuk parashikohet izolim për ta, sidomos për ata që janë vaksinuar, por edhe ata duke e ditur se kanë qenë në kontakt të ngushtë me një person të infektuar, në mos tjetër të paktën duhet të mbajnë maskë nëse lëvizin mes një numër të madh njerëzish”, thotë Maqedonka Popova Spaseska, mjeke amë nga ordinanca Mastesa.

Advertisement

Në një prononcim për Faktor, nga ana tjetër, një pjesë e pacientëve të infektuar, veçanërisht ata që kanë simptoma, gjegjësisht kanë temperaturë, kollë, rrufë, thonë se e kanë kryer si duhet testin PCR dhe sipas procedurës atyre u është lëshuar vendimi izolimi që e respektojnë maksimalisht, por gjatë gjithë ditëve që kanë qëndruar në shtëpi, askush nuk erdhi t’i kontrollonte.

“Nuk ka kontrolle. Në periudhën paraprakeishte shumë më rreptë dhe me sa mbaj mend gjobat për thyerjen e izolimit ishin shumë të larta. Tashmë gjithçka i është lënë ndërgjegjes së vetë pacientit, por për fat të keq jo të gjithë jemi shumë të vetëdijshëm, ndoshta kjo është arsyeja pse numri i të infektuarve të rinj është i madh. Mesiguri ka të paktën pesë herë më shumë të infektuar se numri zyrtar i shpallur nga Ministria e Shëndetësisë, të cilët as nuk janë testuar dhe as nuk i respektojnë ato masa themelore mbrojtëse”, thonë personat me të cilët ka kontaktuar Faktor.

Ndryshe, numri i rasteve aktive me kovid-19 në vend është 4.379. Shkupi është qyteti me më shumë raste aktive, pasuar nga Manastiri, Kavadari dhe Kumanova.

Nga fillimi i pandemisë janë regjistruar 332.667 të infektuar, 318.890 të shëruar dhe 9.398 të vdekur.

Advertisement
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme nga vendi

Njëmbëdhjetë persona në kontakt me të punësuaren e hospitalizuar në Klinikën infektive nën mbikëqyrje 14-të ditore

Published

on

Njëmbëdhjetë persona në kontakt me një të punësuare të shtruar në Klinikën infektive janë nën mbikëqyrje 14-të ditore, pasi ajo është diagnostikuar me ethe hemorragjike krimea kongo, informoi sot Renata Mlladenovska, drejtore e Inspektoratit Shtetëror Sanitar dhe Shëndetësor (ISHSSH).

“Pas marrjes së informacionit nga Instituti për Shëndet Publik, të njëjtën ditë, pra më 5 gusht, ekip i epidemiologëve nga Qendra për Shëndet Publik – Shkup, ka kryer kontroll epidemiologjik, janë bërë anketa dhe kontakte. Informacioni është ndarë dhe me ISHSSH-në dhe si institucion lëshuam edhe 11 zgjidhje, ato janë kontakte të tashmë pacientes së shtruar e cila është edhe e punësuar në Klinikën infektive. Ato 11 kontakte do të jenë nën mbikëqyrje shëndetësore 14-ditore”, tha Mlladenovska.

Ajo sqaroi se çfarë nënkupton mbikëqyrja shëndetësore.

“Pacientja, përkatësisht kontaktet do të duhet të paraqiten dhe të jenë në kontakt të vazhdueshëm me epidemiologun kujdestar nga Qendra për Shëndet Publik – Shkup, nuk është izolim klasik, megjithatë nuk duhet të kenë kontakt me të tjerët – nëse është familja e ngushtë, thjesht të durojnë këto 14 ditë që të mos përhapet ky infeksion dhe shpresoj që ky të jetë rasti i fundit. Sa u përket 29 kontakteve të mëparshme, nga ato 29 kontakte, një është konfirmuar si rast, kemi mbikëqyrje shëndetësore, vendime të marra për 40 persona”, ka thënë Mlladenovska.

E pyetur nëse këta 11 kontakte janë të gjithë nga Klinika infektive apo familja, ajo sqaroi se nga këta 11, dhjetë persona janë nga familja e ngushtë e pacientes dhe një kontakt është e një kolege të saj poashtu nga Klinika infektive.

Advertisement

Më herët, kryetari i Komisionit për Sëmundje Infektive, Zllate Mehmedoviq, tha për MIA-n se Komisioni absolutisht qëndron prapa asaj që është bërë nga Instituti i Shëndetit Publik, masat e ndërmarra dhe rekomandimet që jepen.

Nga ajo që kanë parë, shtoi ai, rasti i parë është rast i infektimit të drejtpërdrejtë, ndërsa i dyti me gjasë është gjatë transmetimit përmes gjakut të kontaminuar.

Në rastin e parë të infeksionit të drejtpërdrejtë ndërroi jetë një paciente 27-vjeçare, pas infektimit nga pickimi i rriqrës.

Continue Reading

Lajme nga vendi

Dogana e Maqedonisë ka konfiskuar fletobligacione në vlerë 92 milionë dollarë nga një shtetas i Turqisë

Published

on

Drejtori i Doganave, Stefan Bogoev në një konferencë të jashtëzakonshme për shtyp njoftoi se Doganat e Maqedonisë së Veriut kanë konfiskuar fletobligacione në vlerë të 92 milionë dollarëve, shkruan TV21. Bogoev tha se janë konfiskuar 184 fletobligacione me vlerë të veçantë nominale prej 500 mijë dollarëve.

“Obligacionet janë gjetur tek një udhëtar, shtetas i Turqisë, i cili ka ardhur me fluturim të rregullt nga Stambolli dhe është përcaktuar për të kaluar në të ashtuquajturin “kanal i gjelbër”, respektivisht se nuk ka mall për të deklaruar, ndërsa gjatë kontrollit me skaner dhe kontrollit shtesë të detajuar, tek i njëjti janë gjetur në 4 dosje brenda një çante të zezë”, tha mes tjerash Bogoev duke shtuar se personi në fjalë është dënuar nga gjykata e vendit, ndërsa fletobligacionet i janë dorëzuar Agjencisë për Menaxhim me Pronë të Konfiskuar.

Continue Reading

Lajme nga vendi

100 ushtarë nesër nisen për në Slloveni, janë kërkuar mjete materiale dhe teknike

Published

on

Nesër në mëngjes ushtarët maqedonas duhet të nisen për në Slloveni, ku do të ndihmojnë në përballimin e përmbytjeve katastrofike. Këtë e theksoi sot ministrja e Mbrojtjes, Slavjanka Petrovska, duke theksuar se nuk ka pasur vonesa në ndihmën e ofruar.

Që në momentin e parë kur ndodhi aksidenti, e gjithë maja e shtetit kontaktoi autoritetet atje dhe ne i dhamë mbështetjen tonë vetëmohuese. Nga ata na thanë se sapo të bëjnë analizat do të dorëzohen kërkesat dhe kanë mbërritur dje. Për këtë kemi reaguar menjëherë dhe sot në seancën e Qeverisë do të marrim vendim që të dërgohen 100 ushtarë nga përbërje të ndryshme, të cilët do t’u përgjigjen nevojave të ushtrisë dhe shtetit slloven, tha Petrovska.

Ministri sqaroi se ushtarët tanë tashmë janë gati. Në kërkesë thuhet se kërkohen 200 ushtarë.

Sipas saj, janë kërkuar mjete të tjera materialo-teknike të cilat nuk jemi në gjendje t’i dorëzojmë.

Presidenti Stevo Pendarovski dje në bisedë me presidenten sllovene Natasha Pirc-Musar shprehu keqardhje dhe keqardhje për Slloveninë dhe gjithë banorët e saj për humbjet dhe dëmet e pësuara nga vërshimet, të cilat ishin të përmasave të mëdha, dhe shprehu gatishmërinë për të ndihmuar.

Advertisement
Continue Reading

Më të lexuarat