Connect with us

Lajme nga vendi

Gjashtë vjet nga përmbytja në Gazi Babë që mori jetën 22 personave

Published

on

Në ditën e sotme të vitit 2016, Komuna e Gazi Babës është përfshirë nga përmbytja e madhe që ka marrë 22 jetë të njerëzve dhe ka shkaktuar dëme të mëdha materiale.

Kryetari i Komunës së Gazi Babës, Boban Sefkovski, me rastin e gjashtë vjetorit të përmbytjeve, përmes një postimi në Fejsbuk ka thënë se viktimat nuk duhet të harrohen dhe ka falënderuar të gjithë ata që ndihmuan në tejkalimin e pasojave të fatkeqësisë ujore.

“Kanë kaluar 6 vite nga përmbytja katastrofale që përfshiu Komunën e Gazi Babës. Njëzet e dy bashkëqytetarë tanë humbën jetën dhe dhimbja e tyre do të zgjasë përjetë. Dëmet materiale ishin të mëdha. Shtëpitë e banorëve të Stajkovces, Hasanbegut dhe vendbanimeve përreth janë shkatërruar plotësisht. Sasia e madhe e ujit për një çast solli gjithçka me vete. Kur gjithçka u shkatërrua, lindi një shpresë e re. Shumë komuna dhe qytete nga Maqedonia e Veriut, shumë vende nga bota kanë treguar solidaritetin dhe humanizmin e tyre ndaj komunës sonë. Si kryetar komune, shpreh mirënjohjen time për të gjithë ata që kontribuan në çfarëdo mënyre për përballimin e pasojave të përmbytjeve.
Asnjëherë nuk duhet të harrohen viktimat e vërshimeve, si dhe solidariteti dhe humanizmi i mijëra njerëzve që ndihmuan në përballimin e pasojave të përmbytjes”, shkruan Stefkovski.

Advertisement
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Lajme nga vendi

Shkupi formon shtab krize për evakuimin e shtetasve nga Lindja e Mesme

Published

on

Ministria e Punëve të Jashtme e Maqedonisë së Veriut ka formuar një shtab për kriza, i cili do të ketë kompetenca për evakuimin e qytetarëve maqedonas nga Lindja e Mesme, nëse ka nevojë.

Ky vendim është marrë pas sulmit iranian ndaj Izraelit me dronë dhe raketa, në orët e para të 14 prillit.

Izraeli ka thënë se bashkë me aleatët i ka rrëzuar shumicën e dronëve dhe raketave.

Ministri i Punëve të Jashtme, Bujar Osmani, deklaroi të dielën se evakuimi i qytetarëve të Maqedonisë së Veriut do të varet nga puna e aeroportit në Tel Aviv, i cili u rihap në mëngjes.

Rruga e dytë e mundshme për evakuim është përmes Jordanisë.

Në shtabin e krizës janë të njëjtët anëtarë që ishin në shtabin në tetor të vitit të kaluar për evakuim të shtetasve maqedonas nga Izraeli, pas sulmeve të Hamasit – grupit palestinez të shpallur terrorist prej Shteteve të Bashkuara dhe Bashkimit Evropian – në tokën izraelite, më 7 tetor.

Advertisement

Osmani shtoi se në Izrael janë 40 deri në 50 qytetarë, mes të cilëve edhe familjarët e personelit diplomatik në Tel Aviv.

“U bëj thirrje të gjithë qytetarëve të Maqedonisë së Veriut në Izrael që të jenë në komunikim të vazhdueshëm me ambasadën tonë në Tel Aviv, ndërsa në dispozicion janë edhe telefonat e shërbimit të MPJ-së në Maqedoninë e Veriut”, tha Osmani.

“Për fat të keq, paralajmërimet për përshkallëzimin e situatës në Lindjen e Mesme janë bërë të vërteta. Çdo dhunë është e dënueshme, qoftë nga Izraeli, Irani apo Hamasi. Ne i dënojmë të gjitha veprimet, siç i dënuam të mëparshmet, dhe siç do t’i dënojmë sulmet e radhës hakmarrëse që janë paralajmëruar”, u shpreh shefi i diplomacisë maqedonase.

Ai kërkoi nga presidenti i shtetit, Stevo Pendarovski të thërrasë mbledhjen e Këshillit të Sigurimit për shkak të rrezikut nga përshkallëzimi, dhe aktivizimin e rrugës ballkanike të migrimit.

Nga kabineti i presidentit Pendarovski thuhet se për momentin nuk ka nevojë të mblidhet Këshilli i Sigurimit.

“Presidenti Stevo Pendarovski është në komunikim me partnerët tanë në NATO. Situata po monitorohet me kujdes dhe aktualisht vlerësohet se nuk ka kërcënim për sigurinë e Maqedonisë së Veriut”, thuhet në komunikatën e presidencës së Maqedonisë së Veriut./REL

Advertisement
Continue Reading

Lajme nga vendi

Gjuha e urrejtjes në Maqedoni, një realitet shqetësues

Published

on

Anketa e fundit e opinionit publik nga Instituti për Hulumtime Politike në Shkup, për Detektor, zbulon se 90% e qytetarëve maqedonasë kanë vënë re përhapjen e gjuhës së urrejtjes në shoqërinë e tyre, kryesisht përmes rrjeteve sociale dhe me motivacion politik. Një nga tre qytetarë beson se kjo gjuhë është inkurajuar nga bindjet politike, ndërsa një pjesë e vogël e kësaj gjuhe është e lidhur edhe me përkatësinë etnike, pamjen fizike, besimet fetare dhe moshën.

Një faktor i shqetësueshëm është rritja e gjuhës së urrejtjes në 5 vitet e fundit, sipas 64.2% të anketuarve. Përveç kësaj, afërsisht 80% e tyre vërejnë intensifikim të saj gjatë fushatave zgjedhore. Edhe pse të dy bashkësitë etnike, maqedonasit dhe shqiptarët, shqetësohen për këtë dukuri, ndarja e qëndrimeve midis tyre është e dukshme, me shqiptarët që kanë një ndjesi më të ulët të përkeqësimit të kësaj situata.

Rrjetet sociale identifikohen si mjeti kryesor për përhapjen e gjuhës së urrejtjes për 58.3% të anketuarve. Megjithatë, vetëm një pjesë e vogël e tyre kanë përjetuar drejtpërdrejt këtë fenomen, duke theksuar që ka ende hapësirë për ndryshim dhe parandalim të saj.

Në lidhje me legjislacionin aktual, shqetësimet ndaj efikasitetit të tij ndaj gjuhës së urrejtjes janë të ndara midis qytetarëve, me një pjesë të madhe që kërkon ligje më të rrepta për parandalimin e saj, ndërsa një pjesë tjetër mendojnë se mund të keqpërdoren. Anketa është realizuar me 1078 të anketuar në mars të këtij viti.

Continue Reading

Lajme nga vendi

Mexhiti: Kafen e mëngjesit me sportistë dhe veprimtarë të sportit

Published

on

Kryetari i Lëvizjes Demokratike, Izet Mexhiti, ka takuar sot ish sportistë të dalluar, me suksese ndërkombëtare, kampionë olimpik, medalist e veprimtarë sporti.

“Sot kisha kënaqësinë që ditën ta filloj me një kafe në Parkun e Çairit me ish sportistë të dalluar, me suksese ndërkombëtare, kampionë olimpik, medalist e veprimtarë sporti.

Lagjet e tona gjithmonë janë dalluar për sportistë të jashtëzakonshëm që kanë arritur majat e sportit.

Është obligim i yni, ashtu siç edhe deri tash kemi bërë maksimumin për sportin dhe sportistët, edhe më tutje të kontribuojmë sepse arsimi dhe sporti janë mënyra më e mirë për të investuar që gjeneratat e ardhshme ti kemi të shëndosha, sepse RINI e shëndoshë nënkupton KOMB të shëndoshë”, ka shkruar Mexhiti.

Rezultati dhe mundi juaj VLEN!

Advertisement

Continue Reading

Më të lexuarat