Connect with us

Lajme nga vendi

Micotakis: Miqtë në Maqedoninë e Veriut të kuptojnë se ka përfunduar periudha parazgjedhore dhe ta respektojnë marrëveshjen “Në qoftë se ende ju intereson BE-ja”

Published

on

 Mendoj se miqtë tanë në Maqedoninë e Veriut duhet të kuptojnë se ka prëfunduar periudha parazgjedhore, ka ardhur koha që të bëhen seriozë, ta respektojnë marrëveshjen ndërkombëtare, nëse ju intereson që të qëndrojnë në rrugën evropiane, porositi kryeministri grek Kiriakos Micotakis duke fokur për televizionin “Open”, njofton korrespondetja e MIA-s nga Athina.

Në intervistën e mëngjesit, kryeministri grek ka folur hollësisht për të gjitha temat aktuale në Greqi, duke pasur parasysh që vendi është në periudhë parazgjedhore në vigjilje të zgjedhjeve evropiane më 9 qershor, ndërsa u përqendrua edhe në Marrëveshjen e Prespës, në raportet me vendet tona, në perspektivën e BE-së, por edhe tre memorandumeve që nuk janël ratifikuar në Kuvend.

“Kur kemi çështje, si për shembull me fqinjtë tanë veriorë, i zgjidhim me seriozitet, vendosje të qarta të linjave të kuqe, duke shpjeguar se Marrëveshja e Prespës duhet të respektohet, edhe pse nuk pajtohemi me shumë aspekte të tij dhe se në çështjen për emrin, ne në asnjë moment nuk do heqim dorë. Emri i vendit është “Maqedonia e Veriut” dhe derisa disa vazhdojnë ta emërtojnë “Republika e Maqedonisë” ta dini se do të jemi përballë jush.

Ai theksoi se çështjet në Marrëveshje që i referohen emrit nuk ndryshojnë, por se “ka mundësi të diskutohet për të ardhmen e marrëveshjes” dhe theksoi se ajo që mund të bëjnë është të bëjnë “shumë presion mbi Shkupin dhe autoriteteve që të kuptojnë se kjo politikë ata do t’i çojë përfundimisht në izolim ndërkombëtar dhe nuk mendoj se ata e duan këtë.”

Foli për mundësinë e ushtrimit të presionit të madh ndërkombëtar, duke përmendur reagimet menjëherë pas inaugurimit të presidentit, për të cilat tha se janë rezultat i ndërhyrjeve greke, duke theksuar se në këtë moment Greqia nuk është e vetme.

Advertisement

Për memorandumet që ende nuk janë ratifikuar e përsëriti edhe një herë qëndrimin se “Greqisë i nevojiten armë negociuese shtesë”, ndërsa pikërisht tre protokollet, sipas Micotakis, e përforcojnë pozicionin grek dhe janë armë diplomatike.

Për qëndrimin e SYRIZA-s se me ratifikimin, pozicioni i Greqisë do të bëhej më i fuqishëm, Micotakis tha se do të ndodh pikërisht e kundërta, sepse me këtë Shkupi ka marrë argument “që të vazhdojë ta bëjë të njejtën”.

Lajme nga vendi

Shkelet me makinë një i mitur në Tetovë

Published

on

MPB Maqedoni informon se dje në një i mitur është shkelur me makinë nga një shofer nga Tetova.

“Me datë 19.06.2024 në ora 17:30 në SPB Tetovë është denoncuar se në rrugën “Ljubo Bozhinoski – Pish” në Tetovë, automjeti i pasagjerëve “Opel Vectra” me shenja regjistrimi Tetova, i drejtuar nga M.R.(33) nga Tetova ka goditur një këmbësor të mitur nga Tetova”.

“Në aksident i mituri ka pësuar lëndime të rënda trupore, të cilat janë konstatuar në Spitalin klinik të Tetovës. Inspektim është kryer nga ekipi inspektues i SPB Tetovë”, thuhet në njoftim.

Continue Reading

Lajme nga vendi

Fillon sot regjistrimi elektronik i nxënësve në shkollat e mesme

Published

on

Nga sot deri të martën (25 qershor deri në orën 15) do të realizohet regjistrimi i parë elektronik i nxënësve për regjistrim në arsimiin e mesëm për vitin shkollor 2024/2025. Regjistrimi i dytë do të jetë më 1 korrik dhe 2 korrik deri në orën 15.

Me qëllim që të optimizohet procesi i përgjithshëm i regjistrimit në shkollat ​​e mesme, Ministria e Arsimit dhe Shkencës edhe këtë vit nëpërmjet shërbimit digjital mundësoi aplikim elektronik. Regjistrimi i nxënësve do të realizohet përmes linkut në portalin e shërbimeve elektronike të MASH-it https://e-uslugi.mon.gov.mk me njoftim të veçantë për nxënësit e shkollave të mesme përmes llogarive të tyre përdoruese në schools.mk.

Nga MASH-i sqaruan se regjistrimi i sistemit nuk do të kërkohet dhe paralajmërimi do të bëhet ekskluzivisht me përdoruesit e schools.mk.

“Udhëzimi i hyrjes / paraqitjes në sistem dhe plotësimi i aplikacionit do të vendoset me link në faqen e hyrjes / paraqitjes” theksoi MASH-i.

Në fund të marsit MASH-i e publikoi Konkursin për regjistrimin e nxënësve në shkollat e mesme publike për vitin shkollor 2024/2025. Në të janë cekur dokumentet e nevojshme, mënyra e aplikimit dhe afatet e konkurseve.

Advertisement

Rang-listën përfundimtare me rezultatet e regjistrimit dhe vendet e lira pas regjistrimit të parë, çdo shkollë duhet ta publikojë më 26 qershor më së voni deri në orën 9, në vend publik në shkollë dhe/ose në faqen e intrnetit të shkollës.

Në shkollat ku do të ketë testim kualifikues do të organizohet më 28 qershor, ndërsa rang-listat përfundimtare me rezultatet do të publikohen më 28 qershor në vend publik në shkollë.

Continue Reading

Lajme nga vendi

Një person nga Struga dyshohet për prodhim të diplomave të falsifikuara

Published

on

MPB njofton se është dorëzuar kallëzim penal kundër një 34-vjeçari nga Struga për shkak të dyshimit se ka falsifikuar diplomë.

“Zyra e jashtme për çështje penale Strugë ka dorëzuar kallëzim penal kundër D.M (34) nga Struga për shkak të dyshimit se ka kryer veprën penale “falsifikim i dokumenteve”.

Më datë 04.06.2024, gjatë kontrollit në banesën e të dyshuarit janë gjetur dhe konfiskuar diploma false dhe një kompjuter me dosje (file) për krijimin e diplomave të falsifikuara”, thonë nga MPB.

Continue Reading

Më të lexuarat