Connect with us

Lajme nga vendi

Rregulla të reja në “Oscars”: Rritet numri i të nominuarve në një kategori

Published

on

Akademia Amerikane e Arteve dhe Shkencave të Filmit po prezanton rregulla të reja duke filluar nga viti 2025. Tashmë dihet se në vitin 2025 ndarja e “Oscars” do të organizohet më 2 mars. Nominimet do të shpallen më 17 janar 2025.

Ndryshime në fushën e muzikës

Pandemia e Covid-it ka sjellë ndryshime të mëdha në ndarjen e çmimeve, ndaj tani Akademia po ndryshon rregullat.

Në fushën e muzikës, nga viti 2025 (deri) tre kompozitorë do të mund të marrin një statujë të artë, në krahasim me një që i jepet një ekipi të tërë muzikantësh. Kështu do të jetë me siguri kur bëhet fjalë për këngët në krijimin e të cilave shumë muzikantë kanë investuar vërtet përpjekje të barabarta. Gjithashtu, përzgjedhja më e gjerë për këngën më të mirë origjinale tani do të marrë parasysh 20 këngë, në vend të 15 si më parë.

Ndryshime në kategorinë e skenarit dhe të filmit të animuar

Advertisement

Për sa i përket skenarit, anëtarët e Akademisë do të kërkojnë të shohin skenarin e përfunduar, ndryshe nga praktika që ka qenë deri tani. Praktika e mëparshme nënkuptonte që një skenar mund të konkurronte edhe kur (mbarimi) ishte i papërfunduar.

Gjithashtu, filmat e animuar nuk do të ndahen më në më të mirët e huaj dhe më të mirët (në botë). Nëse filmi i animuar i nominuar plotëson të gjitha kërkesat, ai mund të konkurrojë në kategorinë kryesore, pavarësisht nëse është krijuar në një prodhim të huaj apo vendas (amerikan).

Rregulla të reja për filmin më të mirë

Që filmi të fitojë çmimin kryesor, pra atë në kategorinë e filmit më të mirë, duhet të jetë në repertorin e kinemasë sipas renditjes së mëposhtme.

Një javë shfaqje në gjashtë vende në SHBA, plus dhjetë ditë (të njëpasnjëshme ose jo të njëpasnjëshme) dalje në kinema 45 ditë pas daljes. Filmat që do të shfaqen premierë në gjysmën e dytë të vitit duhet të përfundojnë në kinema deri më 24 janar 2025.

Advertisement

Pas dy vitesh Akademia do të prezantojë një kategori të re, “Oscar” për kastin më të mirë në një film.

Lajme nga vendi

Shkelet me makinë një i mitur në Tetovë

Published

on

MPB Maqedoni informon se dje në një i mitur është shkelur me makinë nga një shofer nga Tetova.

“Me datë 19.06.2024 në ora 17:30 në SPB Tetovë është denoncuar se në rrugën “Ljubo Bozhinoski – Pish” në Tetovë, automjeti i pasagjerëve “Opel Vectra” me shenja regjistrimi Tetova, i drejtuar nga M.R.(33) nga Tetova ka goditur një këmbësor të mitur nga Tetova”.

“Në aksident i mituri ka pësuar lëndime të rënda trupore, të cilat janë konstatuar në Spitalin klinik të Tetovës. Inspektim është kryer nga ekipi inspektues i SPB Tetovë”, thuhet në njoftim.

Continue Reading

Lajme nga vendi

Fillon sot regjistrimi elektronik i nxënësve në shkollat e mesme

Published

on

Nga sot deri të martën (25 qershor deri në orën 15) do të realizohet regjistrimi i parë elektronik i nxënësve për regjistrim në arsimiin e mesëm për vitin shkollor 2024/2025. Regjistrimi i dytë do të jetë më 1 korrik dhe 2 korrik deri në orën 15.

Me qëllim që të optimizohet procesi i përgjithshëm i regjistrimit në shkollat ​​e mesme, Ministria e Arsimit dhe Shkencës edhe këtë vit nëpërmjet shërbimit digjital mundësoi aplikim elektronik. Regjistrimi i nxënësve do të realizohet përmes linkut në portalin e shërbimeve elektronike të MASH-it https://e-uslugi.mon.gov.mk me njoftim të veçantë për nxënësit e shkollave të mesme përmes llogarive të tyre përdoruese në schools.mk.

Nga MASH-i sqaruan se regjistrimi i sistemit nuk do të kërkohet dhe paralajmërimi do të bëhet ekskluzivisht me përdoruesit e schools.mk.

“Udhëzimi i hyrjes / paraqitjes në sistem dhe plotësimi i aplikacionit do të vendoset me link në faqen e hyrjes / paraqitjes” theksoi MASH-i.

Në fund të marsit MASH-i e publikoi Konkursin për regjistrimin e nxënësve në shkollat e mesme publike për vitin shkollor 2024/2025. Në të janë cekur dokumentet e nevojshme, mënyra e aplikimit dhe afatet e konkurseve.

Advertisement

Rang-listën përfundimtare me rezultatet e regjistrimit dhe vendet e lira pas regjistrimit të parë, çdo shkollë duhet ta publikojë më 26 qershor më së voni deri në orën 9, në vend publik në shkollë dhe/ose në faqen e intrnetit të shkollës.

Në shkollat ku do të ketë testim kualifikues do të organizohet më 28 qershor, ndërsa rang-listat përfundimtare me rezultatet do të publikohen më 28 qershor në vend publik në shkollë.

Continue Reading

Lajme nga vendi

Një person nga Struga dyshohet për prodhim të diplomave të falsifikuara

Published

on

MPB njofton se është dorëzuar kallëzim penal kundër një 34-vjeçari nga Struga për shkak të dyshimit se ka falsifikuar diplomë.

“Zyra e jashtme për çështje penale Strugë ka dorëzuar kallëzim penal kundër D.M (34) nga Struga për shkak të dyshimit se ka kryer veprën penale “falsifikim i dokumenteve”.

Më datë 04.06.2024, gjatë kontrollit në banesën e të dyshuarit janë gjetur dhe konfiskuar diploma false dhe një kompjuter me dosje (file) për krijimin e diplomave të falsifikuara”, thonë nga MPB.

Continue Reading

Më të lexuarat