Connect with us

Lajme nga vendi

(DOKUMENT) Pas Hazbi Likës, nga BDI ikin dhe funksionar të tjerë. Ali Ahmeti pranon letër të funksionarëve që distancohen nga vendimet e tij!

Published

on

Njëri nga eksponentët e lartë të BDI-së në Tetovë i ka dërguat letër kreut të BDI-së, Ali Ahmeti se po distancohet nga të gjitha aktivitetet partiake. Arsye për këtë, siç thuhet në letrën e siguruar, është formimi i Frontit Europian, për të cilin, siç thuhet në letër, ka dështuar.

– Konsideroj se pas dështimit të konstituimit të “Frontit të madh për Evropë” i proklamuar më herët, koalicionimet aktuale me parti të tjera të vogla si “parti individe”, si dhe me parti të pakicave etnike, ndoshta edhe mund të arsyetohet me idenë e formimit të “Frontit Evropian” si dhe demonstrimit, për herë të parë, të kapacitetit koalicionues të Bashkimit Demokratik per Integrim ndaj partive të pakicave, mirepo koalicionimi me nje parti me afat përdorimi të skaduar që moti që vegjeton në skenën politike në njp gjendje agonie dhe që udhëhiqet nga një person ekstrem destruktiv, recidivist dhe i sankcionuar ndërkombëtarisht, është jo vetëm i gabuar por edhe tejet kompromentues”, thuhet në letrën e dërguar nga anëtarëi i Këshillit Kombëtar të BDI-së, i cili na u lut që emrin ta mbajmë anonim.

Ai thotë se nuk pajtohet që BDI të koalicionojë me parti që janë individuale dhe me fumtjen e në lista të kryetarëve të partive që janë dënuar nga institucionet ndërkombëtare.

“Prandaj unë, si anëtar i Keshillit Kombëtar të Bashkimit Demokratik per Integrim, për aq sa u tha me lartë, deklaroj se jam kategorik kundër këtij koalicionimi. I vetëdijshëm se ky qëndrim i imi do të jetë në kundërshtim me vendimin e shumices dhe rrjedhimisht nuk do ndryshojë asgjë, megjithatë e ndjej si një detyrim moral që për shkak të qëndrimeve të mija të deklaruara hapur lidhur me këtë koalicionim absurd dhe kompromentues të distancohem nga ky vendim i Kryetarit te Bashkimit Demokratik për Integrim”, thuhet në letrën e dërguar kryesisë së BDI-së nga Anëtari i Këshillit Kombëtar të partisë, i cili vazhdimisht ka qenë edhe në pozita partiake.

Burime nga brenda partisë, njoftojnë se ky është vetëm një rast nga dhjetëra raste të cilat deri në këto momenti i kanë dërguart letër kreut të BDI-së Ali Ahmeti se nuk pajtohen me idenë e tij për formimin e një “Fronti Europian” me siç i quajnë, “Parti të individëve”. Ndërsa sot nga BDI edhe zyrtarisht u largua nga BDI edhe njëri nga funmksionarët kyç, Hazbi Lika, i njohur si Komandant Çela.

Advertisement

Në postin e publikuar në Facebook, nënkuptohej se Lika po koordinohet për fitoren e VLEN.

Advertisement

Lajme nga vendi

Shkelet me makinë një i mitur në Tetovë

Published

on

MPB Maqedoni informon se dje në një i mitur është shkelur me makinë nga një shofer nga Tetova.

“Me datë 19.06.2024 në ora 17:30 në SPB Tetovë është denoncuar se në rrugën “Ljubo Bozhinoski – Pish” në Tetovë, automjeti i pasagjerëve “Opel Vectra” me shenja regjistrimi Tetova, i drejtuar nga M.R.(33) nga Tetova ka goditur një këmbësor të mitur nga Tetova”.

“Në aksident i mituri ka pësuar lëndime të rënda trupore, të cilat janë konstatuar në Spitalin klinik të Tetovës. Inspektim është kryer nga ekipi inspektues i SPB Tetovë”, thuhet në njoftim.

Continue Reading

Lajme nga vendi

Fillon sot regjistrimi elektronik i nxënësve në shkollat e mesme

Published

on

Nga sot deri të martën (25 qershor deri në orën 15) do të realizohet regjistrimi i parë elektronik i nxënësve për regjistrim në arsimiin e mesëm për vitin shkollor 2024/2025. Regjistrimi i dytë do të jetë më 1 korrik dhe 2 korrik deri në orën 15.

Me qëllim që të optimizohet procesi i përgjithshëm i regjistrimit në shkollat ​​e mesme, Ministria e Arsimit dhe Shkencës edhe këtë vit nëpërmjet shërbimit digjital mundësoi aplikim elektronik. Regjistrimi i nxënësve do të realizohet përmes linkut në portalin e shërbimeve elektronike të MASH-it https://e-uslugi.mon.gov.mk me njoftim të veçantë për nxënësit e shkollave të mesme përmes llogarive të tyre përdoruese në schools.mk.

Nga MASH-i sqaruan se regjistrimi i sistemit nuk do të kërkohet dhe paralajmërimi do të bëhet ekskluzivisht me përdoruesit e schools.mk.

“Udhëzimi i hyrjes / paraqitjes në sistem dhe plotësimi i aplikacionit do të vendoset me link në faqen e hyrjes / paraqitjes” theksoi MASH-i.

Në fund të marsit MASH-i e publikoi Konkursin për regjistrimin e nxënësve në shkollat e mesme publike për vitin shkollor 2024/2025. Në të janë cekur dokumentet e nevojshme, mënyra e aplikimit dhe afatet e konkurseve.

Advertisement

Rang-listën përfundimtare me rezultatet e regjistrimit dhe vendet e lira pas regjistrimit të parë, çdo shkollë duhet ta publikojë më 26 qershor më së voni deri në orën 9, në vend publik në shkollë dhe/ose në faqen e intrnetit të shkollës.

Në shkollat ku do të ketë testim kualifikues do të organizohet më 28 qershor, ndërsa rang-listat përfundimtare me rezultatet do të publikohen më 28 qershor në vend publik në shkollë.

Continue Reading

Lajme nga vendi

Një person nga Struga dyshohet për prodhim të diplomave të falsifikuara

Published

on

MPB njofton se është dorëzuar kallëzim penal kundër një 34-vjeçari nga Struga për shkak të dyshimit se ka falsifikuar diplomë.

“Zyra e jashtme për çështje penale Strugë ka dorëzuar kallëzim penal kundër D.M (34) nga Struga për shkak të dyshimit se ka kryer veprën penale “falsifikim i dokumenteve”.

Më datë 04.06.2024, gjatë kontrollit në banesën e të dyshuarit janë gjetur dhe konfiskuar diploma false dhe një kompjuter me dosje (file) për krijimin e diplomave të falsifikuara”, thonë nga MPB.

Continue Reading

Më të lexuarat