Connect with us

Lajme nga vendi

“Karton i kuq” nga VMRO DPMNE dhe LSDM për “presidentin e Kuvendit”

Published

on

BDI-ja tashmë ka shpallur kushtin e saj për mbështetje në raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale. Zëvendëskryeministri dhe zyrtari nga partia në pushtet, Artan Grubi, tha se votat do të shkojnë për partinë politike që do të pranojë zgjedhjen e presidentit në Kuvend, gjë që kërkon ndryshimin e Kushtetutës. I pyetur nëse BDI aktualisht është më afër koalicionit me VMRO-DPMNE apo LSDM, Grubi iu shmang një përgjigjeje konkrete duke thënë se “nga këndvështrimi i sotëm, jemi më afër koalicionit me popullin”. Lidhur me kombinimet e mundshme të koalicionit pas përfundimit të zgjedhjeve parlamentare, Grubi tha se BDI së bashku me “Frontin Evropian” synojnë të fitojnë 20 mandate parlamentare në zgjedhjet e ardhshme parlamentare. Një ofertë e tillë nga partia nga Reçica e Vogël mori “karton të kuq” edhe nga VMRO DPMNE edhe nga LSDM.

Presidenti duhet të zgjidhet nga qytetarët, theksojnë nga “Bihaçka”. E njëjta gjë u pasua nga “Pallati i Bardhë”. “Nuk e pranojmë shantazhin e Artan Grubit”, thanë nga VMRO DPMNE.

Një deklaratë e tillë hap disa dilema, ndër të cilat më e rëndësishmja është nëse partitë maqedonase po përballen me një fakt të kryer dhe nëse kjo i hap hapësirë Presidentit të parë shqiptar të vendit. Disa nga analistët mendojnë se situata me zgjedhjen e presidentit përmes Kuvendit është vetëm një rast për të luftuar partitë politike. Mirëpo, analisti politik dhe drejtori ekzekutiv i OJQ-së “Pulsi i Demokracisë” Enver Salihi thekson se është një opsion i mirë që të zgjidhet me shumë më pak mjete dhe mund, duke pasur parasysh rëndësinë e tij ceremoniale.

“Natyrisht, kjo situatë hap një mundësi të re që presidenti i vendit të zgjidhet në Kuvend dhe kërkesa është e njëjtë nga BDI dhe nga koalicioni VLEN, që ushtron presion mbi partitë maqedonase që të pranojnë të njëjtën kërkesë dhe nëse Partitë shqiptare janë të thelluara, atëherë dhe pritet që kjo temë të jetë kusht për formimin e Qeverisë së ardhshme”, thekson Salihi në një bisedë për “Lokalno”, përcjell PRESSonline.al

Lajme nga vendi

Shkelet me makinë një i mitur në Tetovë

Published

on

MPB Maqedoni informon se dje në një i mitur është shkelur me makinë nga një shofer nga Tetova.

“Me datë 19.06.2024 në ora 17:30 në SPB Tetovë është denoncuar se në rrugën “Ljubo Bozhinoski – Pish” në Tetovë, automjeti i pasagjerëve “Opel Vectra” me shenja regjistrimi Tetova, i drejtuar nga M.R.(33) nga Tetova ka goditur një këmbësor të mitur nga Tetova”.

“Në aksident i mituri ka pësuar lëndime të rënda trupore, të cilat janë konstatuar në Spitalin klinik të Tetovës. Inspektim është kryer nga ekipi inspektues i SPB Tetovë”, thuhet në njoftim.

Continue Reading

Lajme nga vendi

Fillon sot regjistrimi elektronik i nxënësve në shkollat e mesme

Published

on

Nga sot deri të martën (25 qershor deri në orën 15) do të realizohet regjistrimi i parë elektronik i nxënësve për regjistrim në arsimiin e mesëm për vitin shkollor 2024/2025. Regjistrimi i dytë do të jetë më 1 korrik dhe 2 korrik deri në orën 15.

Me qëllim që të optimizohet procesi i përgjithshëm i regjistrimit në shkollat ​​e mesme, Ministria e Arsimit dhe Shkencës edhe këtë vit nëpërmjet shërbimit digjital mundësoi aplikim elektronik. Regjistrimi i nxënësve do të realizohet përmes linkut në portalin e shërbimeve elektronike të MASH-it https://e-uslugi.mon.gov.mk me njoftim të veçantë për nxënësit e shkollave të mesme përmes llogarive të tyre përdoruese në schools.mk.

Nga MASH-i sqaruan se regjistrimi i sistemit nuk do të kërkohet dhe paralajmërimi do të bëhet ekskluzivisht me përdoruesit e schools.mk.

“Udhëzimi i hyrjes / paraqitjes në sistem dhe plotësimi i aplikacionit do të vendoset me link në faqen e hyrjes / paraqitjes” theksoi MASH-i.

Në fund të marsit MASH-i e publikoi Konkursin për regjistrimin e nxënësve në shkollat e mesme publike për vitin shkollor 2024/2025. Në të janë cekur dokumentet e nevojshme, mënyra e aplikimit dhe afatet e konkurseve.

Advertisement

Rang-listën përfundimtare me rezultatet e regjistrimit dhe vendet e lira pas regjistrimit të parë, çdo shkollë duhet ta publikojë më 26 qershor më së voni deri në orën 9, në vend publik në shkollë dhe/ose në faqen e intrnetit të shkollës.

Në shkollat ku do të ketë testim kualifikues do të organizohet më 28 qershor, ndërsa rang-listat përfundimtare me rezultatet do të publikohen më 28 qershor në vend publik në shkollë.

Continue Reading

Lajme nga vendi

Një person nga Struga dyshohet për prodhim të diplomave të falsifikuara

Published

on

MPB njofton se është dorëzuar kallëzim penal kundër një 34-vjeçari nga Struga për shkak të dyshimit se ka falsifikuar diplomë.

“Zyra e jashtme për çështje penale Strugë ka dorëzuar kallëzim penal kundër D.M (34) nga Struga për shkak të dyshimit se ka kryer veprën penale “falsifikim i dokumenteve”.

Më datë 04.06.2024, gjatë kontrollit në banesën e të dyshuarit janë gjetur dhe konfiskuar diploma false dhe një kompjuter me dosje (file) për krijimin e diplomave të falsifikuara”, thonë nga MPB.

Continue Reading

Më të lexuarat