Connect with us

Lajme nga vendi

(VIDEO) Ali Ahmeti shpallet qytetar nderi I Prizrenit

Published

on

Këshilli komunal i Prizrenit nënjë ceremoni të organizuar, ka shpallur kryetarin e BDI-së, Ali Ahmetin për qytetar nderi.Kryetari i komunës së Prizrenit, Shaqir Totaj tha se sot është një moment i rëndësishëm dhe se vetë vepra e Ali Ahmetit flet.Sipas tij, Ahmeti gjatë karrierës së tij politike, ka qenë një faktor i rëndësishëm jo vetëm në Maqedoninë e Veriut por edhe në politikën e rajonit.Prandaj ai tha se ka pranuar pa asnjë dilemë, për të shpallur atë qytetar nderi.“Pse është e rëndësishme të nderohet Ali Ahmeti? Sepse vetë vepra e tij flet. Një jetë në funksion të demokratizimit të proceseve në rajon, një jetë në funksion të interesave të kombit shqiptar në rajon. Më tepër se kaq nuk duhet të thuhet sepse kjo është e mjafueshme në njëfarë mënyrë”, tha Shaqir Totaj, kryetar i komunës së Prizrenit.Duke falenderuar kryetarin Totaj dhe asambleistët komunal, kryetari Ahmeti tha se lidhja e Prizrenit na e ka mbajtur shpirtin gjallë, edhe pas lidhjes.“Ne vërtetë lidhja na e ka mbajtur shpirtin gjallë, edhe pas lidhjes. Na e ka mbajt shpirtin gjallë sepse na mësoi se si të mos etemi të ndërtojmë program deri në çlirim sepse vet lidhja e Prizrenit ishte një platformë për zhvillimin e tokave shqiptare. Na mbajti gjallë mesazhi në Prizren”, tha Ali Ahmeti.Gjatë ceremonisë, përveç kryetarit të komunës fjalë rasti patën edhe përfaqësues të të gjitha partive politike në Kosovë si dhe përfaqësues nga partitë e komunitetit turk dhe boshnjak. TV KOHA

Lajme nga vendi

Anesa Havziju nga Tetova nxënëse e shkëlqyeshme në shkollën Naim Frashëri këtë vit pjesmarëse në garat e matematikës në Olimpiaden ndërkombëtare “Fest Matematika 7, Durrës 2024”

Published

on

Anesa Havziju nga Tetova nxënëse e shkëlqyeshme në shkollën fillore Naim Frashëri këtë vit është pjesmarëse në garat nga lënda e matematikës në Olimpiaden ndërkombëtare “Fest Matematika 7, Durrës 2024” Anesa edhe vitet e kaluara ka qenë fituese e shum garave ne Matematik. Urime Anesa dhe të urojm shum suksese të reja!TV KOHA

Continue Reading

Lajme nga vendi

Shkelet me makinë një i mitur në Tetovë

Published

on

MPB Maqedoni informon se dje në një i mitur është shkelur me makinë nga një shofer nga Tetova.

“Me datë 19.06.2024 në ora 17:30 në SPB Tetovë është denoncuar se në rrugën “Ljubo Bozhinoski – Pish” në Tetovë, automjeti i pasagjerëve “Opel Vectra” me shenja regjistrimi Tetova, i drejtuar nga M.R.(33) nga Tetova ka goditur një këmbësor të mitur nga Tetova”.

“Në aksident i mituri ka pësuar lëndime të rënda trupore, të cilat janë konstatuar në Spitalin klinik të Tetovës. Inspektim është kryer nga ekipi inspektues i SPB Tetovë”, thuhet në njoftim.

Continue Reading

Lajme nga vendi

Fillon sot regjistrimi elektronik i nxënësve në shkollat e mesme

Published

on

Nga sot deri të martën (25 qershor deri në orën 15) do të realizohet regjistrimi i parë elektronik i nxënësve për regjistrim në arsimiin e mesëm për vitin shkollor 2024/2025. Regjistrimi i dytë do të jetë më 1 korrik dhe 2 korrik deri në orën 15.

Me qëllim që të optimizohet procesi i përgjithshëm i regjistrimit në shkollat ​​e mesme, Ministria e Arsimit dhe Shkencës edhe këtë vit nëpërmjet shërbimit digjital mundësoi aplikim elektronik. Regjistrimi i nxënësve do të realizohet përmes linkut në portalin e shërbimeve elektronike të MASH-it https://e-uslugi.mon.gov.mk me njoftim të veçantë për nxënësit e shkollave të mesme përmes llogarive të tyre përdoruese në schools.mk.

Nga MASH-i sqaruan se regjistrimi i sistemit nuk do të kërkohet dhe paralajmërimi do të bëhet ekskluzivisht me përdoruesit e schools.mk.

“Udhëzimi i hyrjes / paraqitjes në sistem dhe plotësimi i aplikacionit do të vendoset me link në faqen e hyrjes / paraqitjes” theksoi MASH-i.

Në fund të marsit MASH-i e publikoi Konkursin për regjistrimin e nxënësve në shkollat e mesme publike për vitin shkollor 2024/2025. Në të janë cekur dokumentet e nevojshme, mënyra e aplikimit dhe afatet e konkurseve.

Advertisement

Rang-listën përfundimtare me rezultatet e regjistrimit dhe vendet e lira pas regjistrimit të parë, çdo shkollë duhet ta publikojë më 26 qershor më së voni deri në orën 9, në vend publik në shkollë dhe/ose në faqen e intrnetit të shkollës.

Në shkollat ku do të ketë testim kualifikues do të organizohet më 28 qershor, ndërsa rang-listat përfundimtare me rezultatet do të publikohen më 28 qershor në vend publik në shkollë.

Continue Reading

Më të lexuarat